Jump to content

Stambena pričuva


szahtila

Preporučene objave

je napisao:

u pravu ste

UREDBA O ODRŽAVANJU ZGRADA kaže:

 

Članak 3.

 

Ako suvlasnici zgrade međuvlasničkim ugovorom ne urede drukčije, zajedničkim dijelovima i uređajima zgrade smatraju se:

 

- nosiva konstrukcija zgrade (temelji, nosivi zidovi, stupovi, međukatna konstrukcija, krovna konstrukcija i sl.),

 

- pokrov,

 

- prohodne i neprohodne zajedničke terase,

 

- pročelja zgrade uključivo prozori i vrata,

___________________________________

Dakle, i prozori i vrata na pročeljima.

Kako sud gleda na to ne znam ali je vrlo zanimljivo.

S druge strane prozori koji su vezani na samostalnu uporabnu cjelinu (stan), bi trebali biti pod održavanjem samo vlasnika tog posebnog dijela (stana).

Inače, svatko mijenja svoju stolariju i nikada još nisam čuo da bi netko tražio da se ista promjeni iz pričuve.

Nemojte pristati na plaćanje prozora iz pričuve, pa neka potegne sud :-D

 

Skromno mislim da bi ionako na kraju pravnim akrobacijama on trebao podmiriti trošak vezan za te prozore makar se formalno platili sredstvima iz pričuve.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja se s tim ne slažem. Zamjena prozora se može platiti iz pričuve, bez obzira što ti prozori nisu na zajedničkom stubištu ili sl. Znam za jedan slučaj u kojem je to izvršeno iz pričuve.

Što da procuri krov ili treba promijeniti žljebove? Po takvoj logici popravak bi trebao platiti onaj čiji je stan u potkrovlju, a krov je zajednički dio zgrade.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Navedeni stan je u gradskom vlasništvu,znači nije otkupljen,a stanar je 80-godišnjak "socijalni slučaj" sa dobrim savjetodavcima.Imaju mirovinu on i supruga,situiranu djecu i unuke i zanimljivo čak i vlastitu garažu u nizu pokraj zgrade.Kako vam ovo zvuči?Mi ostali stanari potpisali smo izjavu kojom ne dopuštamo da se naplata izvrši iz pričuve.Svi koji smo dosad mijenjali prozore platili smo to iz vlastitog đepa,a on nije ni ofarbao svoje posljednjih 30-god.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Navedeni stan je u gradskom vlasništvu,znači nije otkupljen,a stanar je 80-godišnjak "socijalni slučaj" sa dobrim savjetodavcima.Imaju mirovinu on i supruga,situiranu djecu i unuke i zanimljivo čak i vlastitu garažu u nizu pokraj zgrade.Kako vam ovo zvuči?Mi ostali stanari potpisali smo izjavu kojom ne dopuštamo da se naplata izvrši iz pričuve.Svi koji smo dosad mijenjali prozore platili smo to iz vlastitog đepa,a on nije ni ofarbao svoje posljednjih 30-god.

Ispričavam se na dupliranju posta,nisam bio logiran

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Strogo zakonski čovjek je u pravu. Stolarija se stvarno može mijenjati iz sredstava pričuve. Međutim, onda se mijenja SVA STOLARIJA NA CIJELOM PROČELJU jer je sva podjednako dotrajala. Ako se već krenulo parcijalno, onda se parcijalno treba nastaviti pa svak plača svoje.

P.S. Za sve ostale: bolje je takve stvari raditi sveobuhvatno odjednom na cijeloj zgradi jer inače dobijemo cirkus, jedan stavi drvo, drugi pvc, treći aluminij, a o raznim profilima i oblicima da ne govorimo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

A da li ste možda čuli da gradonačelnik grada određuje kako stanari trebaju utrošiti sredstva zajedničke pričuve. Napominjem da je zgrada u boljem stanju nego ostale u gradu ali ima prilično sredstava na računu koja čuva za nužne popravke korisne svim stanarima, a onda neki su se napravili "pametni" pa smislili da ta sredstva utroše tako da njihovi "kompanjoni" zarade. Stanari su u postupku otkaza upravitelju a on, gle čuda, posla protiv njih prijedlog za ovrhu za nepostojeća dugovanja i za vrijeme kada nije bio upravitelj nego su stanari sami upravljali zgradom. Naravno svi su prigovorili rješenju, ali oni ništa ne gube. Ili će platiti ovršenik ili će se troškovi ovrhe namiriti sa računa pričuve kojom oni sada sami raspolažu kao da je to njihov novac. Molim komentar! :-D:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Sad kad citam ovo jasno mi je zasto procelja nasih zgrada sve vise lice na albanska ili rumunjska procelja. Jedan stavlja bijeli pvc, drugi stavlja smedji, treci ima nove sarene rolete, cetvrti je odlucio zazidat pola balkona jer se boji svjetla.

 

Da je od pocetka bila praksa to rjesavati zajednicki, zgrade bi nam bile ljepse, placali bi jeftinije grijanje, ne bi krsili zakon mjenjajuci vanjski izgled zgrade. A vjerojatno i ustedili kroz ugovaranje nekog popusta na kolicinu.

 

Cak i ako se smatra neprihvatljivim povecati pricuvu sa nekih 200kn na 300kn (a s druge strane pola tih stedljivaca ne smatra neobicnim za takav stan u neodrzavanoj zgradi ocekivati 2000eura po kvadratu), moze se sloziti neki hibridni model. Uzmimo da predstavnik zgrade potrazi izvodjaca s kojim bi ugovorio znacajni popust s obzirom na velicinu posla, zatim iz pricuve da dodatno subvencionira promjenu prozora ali da ne plati sve ako vec zgrada nema novaca i ne moze se namaknuti novac iz pricuve i kredita od GSKG.

 

Raspisao sam se jer vidim da bi se neki sudili i inatili umjesto da energiju usmjere prema uspostavi nekoh normalnog rjesenja u zgradi jer time im i cijena nekretnine raste u krajnjoj liniji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija