Jump to content

pravo na besplatne udžbenike


uniqe

Preporučene objave

  • Odgovora 206
  • Tema pokrenuta
  • Zadnji odgovor

najviše su sudjelovali

Djeca smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, HRVI iz Domovinskog rata i njihova djeca i hrvatski branitelji iz Domovinskog rata imaju pravo na besplatne obvezatne udžbenike za potrebe redovitoga ili izvanrednog školovanja u osnovnim i srednjim školama, te na visokim učilištima ili veleučilištima pod uvjetom da to pravo ne mogu ostvariti po drugim propisima i ako im redoviti prihodi mjesečno po članu kućanstva ne prelaze dvostruki iznos cenzusa redovitih novčanih prihoda iz članka 88. stavka 1. točke 5. ovoga Zakona.

 

Cenzus po članu obitelji je oko 1900 kuna.

 

Dakle, djeca hrvatskih branitelja, ako se radi djetetu roditelja koji ima samo status branitelja nema to pravo prema ZOPHB (kao što piše, pravo imaju samo djeca smrtno stradalog HB, HRVI i njihova djeca te sami branitelji).

 

Možete nazvati Ministarstvo HB (Ured državne uprave - odjel za skrb hrvatskih branitelja) na području vaše općine ili županije gdje se možete raspitati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Može li netko napisati,kako ide procedura za povrat novca za udžbenike za studente.

2011.godine, kćerka mi je prvi put upisala prvu godinu studija.

Kad sam prošle godine u 10.mj.bio u uredu državne uprave za podnošenje zahtjeva za besplatne udžbenike(odnosno dobivanje one naknade koju isplaćuju )rekli su mi da se za studente zahtjevi podnose u prvom mjesecu i da treba priložiti novu potvrdu iz porezne o ukupnom iznosu prihoda za sve članove kućanstva u 2011.g.

E sad ja bio u poreznoj jučer ,oni mi kažu da potvrde za 2011.g izdaju tek u ožujku.

I sad što,kako to riješiti.

Ima li netko iskustva kako to ide,jer sad potvrdu ne mogu dobiti ,a ovi traže istu.

Jel moram čekati onda 3. mjesec i mogu onda podnijeti zahtjev ili kako??!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

revizor je napisao:

Može li netko napisati,kako ide procedura za povrat novca za udžbenike za studente.

2011.godine, kćerka mi je prvi put upisala prvu godinu studija.

Kad sam prošle godine u 10.mj.bio u uredu državne uprave za podnošenje zahtjeva za besplatne udžbenike(odnosno dobivanje one naknade koju isplaćuju )rekli su mi da se za studente zahtjevi podnose u prvom mjesecu i da treba priložiti novu potvrdu iz porezne o ukupnom iznosu prihoda za sve članove kućanstva u 2011.g.

E sad ja bio u poreznoj jučer ,oni mi kažu da potvrde za 2011.g izdaju tek u ožujku.

I sad što,kako to riješiti.

Ima li netko iskustva kako to ide,jer sad potvrdu ne mogu dobiti ,a ovi traže istu.

Jel moram čekati onda 3. mjesec i mogu onda podnijeti zahtjev ili kako??!!!!

Najbitnije ti je da podneses zahtjev u uredu drzavne uprave u roku uz ptvrdu da pohadja fax ostalo ces predati kad budes mogao ishoditi(porezna i dr.) i bit ce sve ok,stoga ti savjetujem da se hitno obratis uredu drzavne uprave da ne zakasnis,

pozz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

trapavac je napisao:

...iako imam 19 godina status HRVI, pravo na besplatne udžbenike nisam koristio (kasno se ženio, :-D )

...moje pitanje je postoji li neki rok za podnošenje zahtjeva za dodjelu besplatnih udžbenika za osnovnu školu za djecu HRVI, za školsku godinu 2012./13? I gdje se točno taj zahtjev podnosi?

Zahtjev se podnosi u uredu drzavne uprave u vasem mjestu,rok za podnosenje zahtjeva je studeni(11)mjesec (neznam tocan datum) ali savjetujem da podneses odmah u 9om mj. sto je sigurno sigurno. :namiguje:

pozz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

generacija63 je napisao:

trapavac je napisao:

...iako imam 19 godina status HRVI, pravo na besplatne udžbenike nisam koristio (kasno se ženio, :-D )

...moje pitanje je postoji li neki rok za podnošenje zahtjeva za dodjelu besplatnih udžbenika za osnovnu školu za djecu HRVI, za školsku godinu 2012./13? I gdje se točno taj zahtjev podnosi?

Zahtjev se podnosi u uredu drzavne uprave u vasem mjestu,rok za podnosenje zahtjeva je studeni(11)mjesec (neznam tocan datum) ali savjetujem da podneses odmah u 9om mj. sto je sigurno sigurno. :namiguje:

pozz.

eh, onda sam za iduću školsku godinu zakasnio...sad trebam čekat do idućeg studenog da podnesem zahtjev za školsku godinu 2013./14.

...ako do tada ne ukinu pravo na besplatne udžbenike :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

trapavac je napisao:

...sorry, nisam znao da je takva procedura. Znači, ja najprije kupim udžbenike, a potom podnesem zahtjev i oni mi plate protuvrijednost kupljenih udžbenika? OK, hvala :palac:

...puno će mi to značiti, troje osnovaca imam ;-)

upravo tako, stim da i nemoras kupovat udzbenike jer njih to ne zanima posto je novcani iznos za odredjeni razred vec unapred odredjen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

eldridž je napisao:

Molim da mi odgovori netko tko zna,ili je prošle godine imao slučaj.Zanima me da li dijete od HRVI 20% stalno ima kakva prava,kakve dodatne bodove ili bilo što drugo,prilikom upisa u srednju školu.Hvala.

Dotatnih bodova nema,osim prava na stipendiju ako ispunjava kriterij i pravo na besplatne udzbenike.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZOPHBDR više ne predviđa prednost ili neke dodatne bodove kod upisa u srednje škole ili fakultete,osim djece HRVI 100% prve grupe(eventualno djece poginulih treba pogledate Zakon).

 

Međutim moguće je i nitko ne brani nekoj školskoj ustanovi da da dodatne bodove učenicima iz nekih posebnih kategorija-bilo da su to djeca HRVI,socijalnih slučajeva,bez roditelja itd.

Zato najbolje otiđite u školu ili nazovite i pitajte , to će Vam biti najsigurnije. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
Djeca smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, HRVI iz Domovinskog rata i njihova djeca i hrvatski branitelji iz Domovinskog rata imaju pravo na besplatne obvezatne udžbenike za potrebe redovitoga ili izvanrednog školovanja u osnovnim i srednjim školama, te na visokim učilištima ili veleučilištima pod uvjetom da to pravo ne mogu ostvariti po drugim propisima i ako im redoviti prihodi mjesečno po članu kućanstva ne prelaze dvostruki iznos cenzusa redovitih novčanih prihoda iz članka 88. stavka 1. točke 5. ovoga Zakona.

 

Cenzus po članu obitelji je oko 1900 kuna.

 

Dakle, djeca hrvatskih branitelja, ako se radi djetetu roditelja koji ima samo status branitelja nema to pravo prema ZOPHB (kao što piše, pravo imaju samo djeca smrtno stradalog HB, HRVI i njihova djeca te sami branitelji).

 

Možete nazvati Ministarstvo HB (Ured državne uprave - odjel za skrb hrvatskih branitelja) na području vaše općine ili županije gdje se možete raspitati.

 

1- Kojeg to zakona nisi napisao ?

2- Daj ako znaš di se može vidjeti taj cenzus po članu obitelji- točan.

 

Naime, u fazi sam rastave braka ( papiri na sudu ), žena je odselila a djeca ( 2 kom. ) su ostala samnom živjeti. Ovaj stariji kreče ove godine u školu 13/14 prvi razred OŠ.

 

Pa me zanima koji je to točno cenzus i kako bi se računao - djelio. Nas 3 ( ja i 2 sina ) živimo skupa na jednoj adresi ( bivša je odselila ali je ostala prijavljena na ovoj adresi samo je promjenila boravak ali ne i prebivalište ). Moja mirovina podjeljeno na 3 ( imam status rvi 30 % trajno ) ? ILI ?

Napominjem; razvod braka je u tijeku , na sudu u postupku.

 

Pitanje je vezano da li bi imao pravo kao hrvi na besplatne knjige za djete ili ne - kako bi se i po kojem zakonu računao census ? ?

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1- Kojeg to zakona nisi napisao ?

2- Daj ako znaš di se može vidjeti taj cenzus po članu obitelji- točan.

 

Naime, u fazi sam rastave braka ( papiri na sudu ), žena je odselila a djeca ( 2 kom. ) su ostala samnom živjeti. Ovaj stariji kreče ove godine u školu 13/14 prvi razred OŠ.

 

Pa me zanima koji je to točno cenzus i kako bi se računao - djelio. Nas 3 ( ja i 2 sina ) živimo skupa na jednoj adresi ( bivša je odselila ali je ostala prijavljena na ovoj adresi samo je promjenila boravak ali ne i prebivalište ). Moja mirovina podjeljeno na 3 ( imam status rvi 30 % trajno ) ? ILI ?

Napominjem; razvod braka je u tijeku , na sudu u postupku.

 

Pitanje je vezano da li bi imao pravo kao hrvi na besplatne knjige za djete ili ne - kako bi se i po kojem zakonu računao census ? ?

 

Hvala.

 

Dijeli se po po broju članova obitelji . Dakle u tvom slučaju 5700 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za trapavca. Otiđi do Ureda Državne uprave i tamo ćeš dobiti sav popis šta moraš izvaditi. Što se tiče OŠ , djeca se upisuju automatizmom tako da potvrde o upisu možeš uzeti početkom srpnja ( osim ako nema kakvu produžnu ). Ako uzimaš prvi puta , trebaš malo više papira dok za svaku slijedeću godinu vadiš samo potvrde , ispunjavaš obrasce za djecu i potvrda porezne uprave. Ako su ponavljači - nemaš pravo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZOPHBDR više ne predviđa prednost ili neke dodatne bodove kod upisa u srednje škole ili fakultete,osim djece HRVI 100% prve grupe(eventualno djece poginulih treba pogledate Zakon).

 

Međutim moguće je i nitko ne brani nekoj školskoj ustanovi da da dodatne bodove učenicima iz nekih posebnih kategorija-bilo da su to djeca HRVI,socijalnih slučajeva,bez roditelja itd.

Zato najbolje otiđite u školu ili nazovite i pitajte , to će Vam biti najsigurnije. :palac:

 

Dodaje se samo u slučaju ako je dijete odrastalo u posebno lošim okolnostima ( roditelj ima PTSP), i dodaje se 10% samo ako je dijete izjednačeno sa najlošijima za upis i ti mu bodovi trebaju za upis.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1- Kojeg to zakona nisi napisao ?

2- Daj ako znaš di se može vidjeti taj cenzus po članu obitelji- točan.

 

Naime, u fazi sam rastave braka ( papiri na sudu ), žena je odselila a djeca ( 2 kom. ) su ostala samnom živjeti. Ovaj stariji kreče ove godine u školu 13/14 prvi razred OŠ.

 

Pa me zanima koji je to točno cenzus i kako bi se računao - djelio. Nas 3 ( ja i 2 sina ) živimo skupa na jednoj adresi ( bivša je odselila ali je ostala prijavljena na ovoj adresi samo je promjenila boravak ali ne i prebivalište ). Moja mirovina podjeljeno na 3 ( imam status rvi 30 % trajno ) ? ILI ?

Napominjem; razvod braka je u tijeku , na sudu u postupku.

 

Pitanje je vezano da li bi imao pravo kao hrvi na besplatne knjige za djete ili ne - kako bi se i po kojem zakonu računao census ? ?

 

Hvala.

 

Her kompa cenzus ti je 1966,00 kn (čitaj oko al mogu ti točno reči) ......

Znači vi ste još uvijek u braku-službeno i prosijek se dijeli na vas 4 bez obzira što supruge nema trenutno.....

Zahtijev se predaje Uredu Državne uprave prema mjestu prebivališta.....

Ukoliko je prvi put zahtijev ima malo više papirologije ali sve se može riješit

pozzzz.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Her kompa cenzus ti je 1966,00 kn (čitaj oko al mogu ti točno reči) ......

Znači vi ste još uvijek u braku-službeno i prosijek se dijeli na vas 4 bez obzira što supruge nema trenutno.....

Zahtijev se predaje Uredu Državne uprave prema mjestu prebivališta.....

Ukoliko je prvi put zahtijev ima malo više papirologije ali sve se može riješit

pozzzz.....

 

A ako presuda bude prije, onda se djeli na 3...ali se treba priložiti presuda o rastavi, valjda tako nekako. A cencus ako je 1966,00 pa tako da i ako se djeli s 3 upadam u cenzus.

 

A opet kaže zakon članova kučanstva ? Koja bi to definicija bila " članovi kučanstva " ?

 

Evo ako je recimo ko u mom slučaju, (do presude suda), da li se žena ( još uvijek zakonita - do prsude ) iako je odselila smatra članom kučanstva ?

 

Što je to i tko se to po zakonu smatra članom kučanstva i kako dokazati istog člana, odnosno ne dokazati ga ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

- cenzus /prihod po članu vašeg kućanstva manji od 1995,60 kuna (dvostruki iznos cenzusa, odnosno dva puta 30 posto od proračunske osnovice). Proračunska osnovica za 2013. godinu iznosi 3.326,00 kn

 

A opet kaže zakon članova kučanstva ? Koja bi to definicija bila " članovi kučanstva " ?

 

- Članovi kućanstva su bračni ili izvanbračni drug, djeca i ostali srodnici u pravoj i pobočnoj liniji, srodnici po tazbini i druge osobe neovisno o stupnju i vrsti srodstva, a koje žive u istom stambenom prostoru s podnositeljem zahtjeva za pravnu pomoć, zajednički snose troškove i zadovoljavaju potrebe zajedničkog života

 

-tko se to po zakonu smatra članom kučanstva ?

 

- PRAVILNIK O DODJELI BESPLATNIH UDŽBENIKA “ NN ”, broj 43/05 i 19/10)

 

Članak 95.

(2) Kućanstvom, u smislu ovoga Zakona, smatra se zajednica života, privređivanja i trošenja ostvarenih prihoda.

 

 

 

- da li se žena ( još uvijek zakonita - do prsude ) iako je odselila smatra članom kučanstva ?

 

-- Ako zajednički snosi troškove privređivanja i zadovoljavaju potreba zajedničkog života -

odgovor Da !

 

 

Lijepi pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
da li se već može podnositi zahtjev za slijedeću školsku godinu,

 

može se podnjet zahtjev

mi smo već i rješenje dobili..sin je srednja škola 3 razred..i bez obzira što mu je upis na kraju kolovoza teta nam je u tajništvu uredno dala uvjerenje tj. potvrdu a kćer je osnovna škola

sretno vam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
pozdrav!predao zahtjev polovinom 7 mjeseca danas sjela lova za dvoje djece 5 raz. i 1 srednje 2800 kn.sretno!

zanima me da li je prošli 9. mjesec novac za knjige sjedao na račun oko 20. u mjesecu, pitam jer sam od cura u Uredu dobio informaciju da moguće neće biti novaca za isplatu sad u 10. mjesecu..... ako bilo ko ima kakvih informacija nek javi....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PRAVILNIK

O DODJELI BESPLATNIH UDŽBENIKA

Članak 1.

Ovim se Pravilnikom utvrđuju uvjeti i mjerila za ostvarivanje prava na besplatne udžbenike za korisnike iz članka 57. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (u daljnjem tekstu Zakon).

Članak 2.

Pravo na besplatne udžbenike ostvaruju sljedeći korisnici:

1. djeca smrtno stradaloga, zatočenoga ili nestaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata

2. HRVI iz Domovinskog rata

3. djeca HRVI iz Domovinskog rata

4. hrvatski branitelji iz Domovinskog rata (u daljnjem tekstu korisnici).

Članak 3.

Pod udžbenicima u smislu ovoga Pravilnika podrazumijevaju se:

– obvezni udžbenici za potrebe redovnog ili izvanrednog školovanja u osnovnim i srednjim školama prema katalogu odobrenih udžbenika koje odobrava Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa

– obvezni udžbenici za potrebe redovnog ili izvanrednog školovanja na visokim učilištima (sveučilište, veleučilište, fakultet, umjetnička akademija, visoka škola – u daljnjem tekstu visoka učilišta) prema nastavnom programu koji utvrđuje visoko učilište.

Članak 4.

Korisnici koji pohađaju osnovnu školu pravo na besplatne udžbenike ostvaruju u vidu novčane naknade u iznosu prosječne cijene koštanja kompleta obveznih udžbenika za svaki razred pojedinačno.

Korisnici koji pohađaju srednju školu pravo na besplatne udžbenike ostvaruju u vidu novčane naknade u iznosu prosječne cijene koštanja kompleta obveznih udžbenika jedinstvene za sve razrede i sve srednje škole.

Korisnici, redovni ili izvanredni studenti na visokim učilištima pravo na besplatne udžbenike ostvaruju u vidu novčane naknade u iznosu prosječne cijene koštanja kompleta obveznih udžbenika jedinstvene za sve razrede i sve srednje škole, uvećane za 20%.

Korisnici, učenici osnovnih i srednjih škola te studenti visokih učilišta pravo na besplatne udžbenike u vidu novčane naknade mogu koristiti za isti razred ili istu godinu studija samo jedanput.

Članak 5.

Prosječne cijene kompleta obveznih udžbenika za osnovnu i srednje škole utvrđuje Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa nakon objavljivanja kataloga odobrenih udžbenika za osnovnu i srednje škole.

Podatke o prosječnim cijenama kompleta udžbenika za osnovnu i srednje škole, te iznosu novčane naknade za korisnike na visokim učilištima i veleučilištima, Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti dostavlja nadležnim prvostupanjskim tijelima za ostvarivanje prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata u jedinicama područne (regionalne) samouprave tijekom mjeseca lipnja, odnosno odmah nakon zaprimanja istih od Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa a za sljedeću školsku, odnosno akademsku godinu.

Članak 6.

Pravo na besplatne obvezne udžbenike korisnici mogu ostvariti ako im redovni prihodi mjesečno po članu kućanstva ne prelaze dvostruki iznos cenzusa redovnih novčanih prihoda iz članka 88. stavka 1. točke 5. Zakona i ako to pravo ne mogu ostvariti po drugim propisima.

Članak 7.

Djeca smrtno stradaloga, zatočenoga ili nestaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata koja nemaju ni drugog roditelja ostvaruju pravo na besplatne obvezne školske udžbenike bez obzira na ostvarene redovne mjesečne prihode po članu kućanstva u prethodnoj kalendarskoj godini.

Članak 8.

Pod redovnim novčanim prihodima iz članka 5. stavka 1. ovoga Pravilnika smatraju se:

– prosječna mjesečna neto-plaća, odnosno naknada s osnova zaposlenja ostvarena u prethodnoj kalendarskoj godini, odnosno ostvarena za prvi cijeli mjesec po zaposlenju u tekućoj godini

– mirovina ili novčana naknada u prosječnom mjesečnom iznosu ostvarena u prethodnoj kalendarskoj godini, odnosno u mjesečnom iznosu za prvi cijeli mjesec tekuće godine po ostvarenju

– dohodak od samostalne djelatnosti (dohodak od obrta i s obrtom izjednačene djelatnosti, dohodak od slobodnih zanimanja i dohodak od poljoprivrede i šumarstva), dohodak od imovine i imovinskih prava i dohodak od kapitala utvrđen za poreznu osnovicu poreza na dohodak za prethodnu godinu.

Kod odlučivanja o pravu na besplatne obvezne školske udžbenike redovnim novčanim primanjima ne smatraju se primanja utvrđena člankom 98. Zakona.

Članak 9.

Zahtjevu za ostvarivanje prava na besplatne obvezne udžbenike za osnovne i srednje škole te visoka učilišta i veleučilišta prilaže se:

– potvrda o prvom upisu u određeni razred tekuće školske godine; potvrda o prvom upisu tekuće akademske godine (redovan upis)

– prijava o ukupnom dohotku članova kućanstva

– podaci o svim članovima zajedničkog kućanstva i ukupnom dohotku članova kućanstva

– izjava da pravo na besplatne udžbenike nije ostvareno po drugim propisima

– potvrda o statusu hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata (za hrvatske branitelje)

– broj tekućeg računa, odnosno štedne knjižice i naziv banke kod koje se isti vodi.

Prijava o ukupnom dohotku članova kućanstva te podaci o svim članovima zajedničkog kućanstva dostavljaju se prema obrascima koji su sastavni dio ovog Pravilnika.

Kućanstvom u smislu članka 95. stavka 2. Zakona smatra se zajednica života, privređivanja i trošenja ostvarenih prihoda.

Članak 10.

Zahtjev za priznavanje prava na besplatne udžbenike s dokumentacijom iz članka 9. ovoga Pravilnika podnosi se:

– za korisnike, učenike osnovnih i srednjih škola, od 15. lipnja do zaključno 1. studenoga tekuće godine

– za korisnike, redovne ili izvanredne studente na visokim učilištima od 1. siječnja do zaključno 30. travnja tekuće akademske godine.

Zahtjev se podnosi nadležnome uredu državne uprave u jedinici područne (regionalne) samouprave, odnosno nadležnome upravnom tijelu Grada Zagreba prema mjestu prebivališta podnositelja zahtjeva.

Članak 11.

Ako je bračni drug podnositelja zahtjeva za ostvarivanje prava na besplatne obvezne udžbenike zaposlen u inozemstvu kod inozemnog poslodavca ili tamo obavlja privrednu ili profesionalnu djelatnost, smatra se da mjesečni prihod po članu kućanstva prelazi cenzus iz članka 5. stavka 1. ovog Pravilnika.

Članak 12.

Nadležni ured državne uprave u jedinici područne (regionalne) samouprave, odnosno nadležno upravno tijelo Grada Zagreba po podnesenom zahtjevu za ostvarivanje prava na besplatne udžbenike provodi upravni postupak sukladno članku 213. Zakona o općem upravnom postupku i donosi rješenje.

Korisnicima se uređuje pravo na isplatu pripadajuće novčane nak*nade iz članka 4. stavaka 1., 2. i 3. Pravilnika.

Rješenje iz stavaka 1. i 2. ovoga članka ne podliježe reviziji.

Članak 13.

Rješenje o priznavanju prava na besplatne udžbenike izvršava se na način da se novčana naknada za kupnju udžbenika uplaćuju na:

– tekući račun ili štednu knjižicu osobe koja je stekla pravo na besplatne obvezatne udžbenike

– odnosno tekući račun ili štednu knjižicu korisnika prava na osob*nu, odnosno obiteljsku invalidninu

– za djecu razvedenih roditelja na tekući račun, odnosno štednu knjižicu roditelja kojem je dijete povjereno na uzdržavanje

– a za djecu koja ne žive s roditeljima na tekući račun, odnosno štednu knjižicu osobe kojoj je dijete povjereno na uzdržavanje ili osobe s kojom živi u zajedničkom kućanstvu.

***************************************************************************

PRAVILNIK

 

O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O DODJELI BESPLATNIH UDŽBENIKA

 

Članak 1.

 

U Pravilniku o dodjeli besplatnih udžbenika (»Narodne novine« br. 43/05), u članku 4. iza stavka 4. dodaju se novi stavci 5. i 6. koji glase:

 

»Studenti koji ponavljanju godinu (stari studijski program) i apsolventi ne mogu ostvariti pravo na besplatne udžbenike.«

 

»Redovitim i izvanrednim studentima koji studiraju na studijima ustrojenim sukladno Zakonu o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju koji ispunjavaju uvjete predviđene ovim Pravilnikom može se priznati pravo na besplatne udžbenike ako:

 

– su u prethodnoj akademskoj godini stekli minimalno 18 ECTS bodova

 

– do kraja studija trebaju steći još minimalno 40 ECTS bodova

 

– od prvog upisa prve godine studija stekli minimalno onoliko ECTS bodova koliko je navedeno u Tablici minimalno stečenih i preostalih ECTS bodova koja je sastavni dio ovoga Pravilnika

 

– su imali priznato mirovanje studija temeljem članka 88. stavka 1. točke 12. Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju (»Narodne novine« br. 123/03, 105/04, 174/04, 02/07, 46/07, 45/09), a u akademskoj godini za koju je priznato mirovanje studija nije im priznato pravo na besplatne udžbenike.«

 

Članak 2.

 

U članku 5. stavak 2. mijenja se i glasi:

 

»Podatke o prosječnim cijenama kompleta udžbenika za osnovnu i srednje škole, te iznosu novčane naknade za korisnike na visokim učilištima, Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti dostavlja nadležnim prvostupanjskim tijelima za ostvarivanje prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata u jedinicama područne (regionalne) samouprave tijekom mjeseca lipnja, odnosno odmah nakon zaprimanja istih od Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa a za sljedeću školsku, odnosno akademsku godinu. »

 

Članak 3.

 

U članku 8. stavak 1. mijenja se i glasi:

 

»Pod redovnim novčanim prihodima iz članka 6. ovog Pravilnika smatraju se:

 

– prosječna mjesečna neto plaća, odnosno naknada plaće s osnova zaposlenja ostvarena u prethodnoj kalendarskoj godini

 

– mirovina sa zaštitnim dodatkom i drugim dodacima ili novčana naknada mirovine u prosječnom mjesečnom iznosu ostvarena u prethodnoj kalendarskoj godini

 

– naknada po osnovi nezaposlenosti i rodiljna ili roditeljska novčana naknada ostvarena u prethodnoj kalendarskoj godini

 

– dohodak od samostalne djelatnosti (dohodak od obrta i s obrtom izjednačene djelatnosti, dohodak od slobodnih zanimanja i dohodak od poljoprivrede i šumarstva), dohodak od imovine i imovinskih prava, dohodak od kapitala i drugi porezu podložni prihodi prema dobiti, odnosno prihodu iz prethodne godine utvrđeni za poreznu osnovicu poreza na dohodak za prethodnu godinu.«

 

Članak 4.

 

U članku 9. stavak 1. mijenja se i glasi:

 

»Zahtjevu za ostvarivanje prava na besplatne obvezne udžbenike za osnovne i srednje škole te za visoka učilišta prilaže se:

 

– potvrda o prvom upisu u određeni razred tekuće školske godine za učenike osnovnih i srednjih škola

 

– potvrda o upisu tekuće akademske godine, odnosno potvrda o godini prvog upisa prve akademske godine studija i potvrda o broju ukupno stečenih ECTS bodova u dosadašnjem tijeku studija (posebno iskazani za svaku godinu studija) zaključno sa 31. listopadom prethodne kalendarske godine i o broju ECTS bodova koje mora steći do kraja upisanog studija za studente koji studiraju na studijima ustrojenim sukladno Zakonu o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju

 

– prijava o ukupnom dohotku članova kućanstva

 

– podaci o svim članovima zajedničkog kućanstva i ukupnom dohotku članova kućanstva

 

– izjava da pravo na besplatne udžbenike nije ostvareno po drugim propisima u cijelosti ili je ostvareno djelomično po drugim propisima (ako je pravo djelomično ostvareno navesti naziv donatora i predmete za koje su donirani udžbenici ili navesti naziv isplatitelja i iznos sredstva koji je dodijeljen za pomoć pri kupnji udžbenika)

 

– potvrda o statusu hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata (za hrvatske branitelje)

 

– pravomoćna presuda o razvodu braka roditelja, ukoliko su roditelji razvedeni

 

– broj tekućeg računa odnosno štedne knjižice i naziv banke kod koje se isti vodi.«

 

Članak 5.

 

Postupci započeti prema propisima koji su važili do stupanja na snagu ovog Pravilnika, a nisu okončani pravomoćnim rješenjem, okončat će se po odredbama ovog Pravilnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zanima me da li je prošli 9. mjesec novac za knjige sjedao na račun oko 20. u mjesecu, pitam jer sam od cura u Uredu dobio informaciju da moguće neće biti novaca za isplatu sad u 10. mjesecu..... ako bilo ko ima kakvih informacija nek javi....

 

 

Mi predali zahtjev sredinom 8.mjeseca i u 9.mj. ništa (a rečeno nam je oko 20.09.), čekamo sad u 10.mj. Nadam se da će novci sjesti.........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa ne znam šta se događa, mi predali zahtjev oko 20.08. a love još nema.....???????

Izgleda da se nema novaca ili je nekaj drugo u pitanju, jel još netko čeka??

 

Ako ste dobili pozitivno usvajajuće riješenje onda će i novci doći. Ako nisu došli za 2 mj , nazovite u područni ured za branitelje ili osobno otiđite tamo pa se raspitajte gdje je zapelo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma dobili smo rješenje u roku tjedan dana, dakle krajem 8.mj. Budemo sačekali do kraja 10. a onda ćemo vidjeti. Zvali smo područni ured i rekli su da oni nemaju veze s isplatama, samo pošalju spisak za Zagreb i kad bude novca ide isplata.

 

Pozdrav,

 

Isplata ide iza isplate invalidnosti , a to je iza 15-og u mjesecu. Dakle , računaj između 16.11. i 20. 11. .

Ipak mi nije jasno. Pa i ja sam dobio rješenje krajem kolovoza , pa sam novce dobio 17. rujna. Ne znam šta bih ti savjetovao. Možda da probaš mailom na Ministarstvo branitelja.

P.S.

Da vama slučajno nije blokiran račun ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Isplata ide iza isplate invalidnosti , a to je iza 15-og u mjesecu. Dakle , računaj između 16.11. i 20. 11. .

Ipak mi nije jasno. Pa i ja sam dobio rješenje krajem kolovoza , pa sam novce dobio 17. rujna. Ne znam šta bih ti savjetovao. Možda da probaš mailom na Ministarstvo branitelja.

P.S.

Da vama slučajno nije blokiran račun ?

 

Isplata ide na račun osobne invalidnine, taj račun nije blokiran, a i da je, ovi u banci bi vidjeli uplatu, zar ne?? Jedino je moguće da je upisan krivi broj.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Dajte se ljudi malo trgnite. Šta čekaš ? Da ti ovdje na forumu netko kaže gdje su ti novci. Rješenje u ruke i u Ured državne uprave. Možda su uplatili , a ti imaš blokiran račun, možda su uplatili na pogrešan račun. Ima tog "možda" koliko hoćeš u našoj državi.... . I zapamti : " Dite dok ne zaplače-nema sise."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dajte se ljudi malo trgnite. Šta čekaš ? Da ti ovdje na forumu netko kaže gdje su ti novci. Rješenje u ruke i u Ured državne uprave. Možda su uplatili , a ti imaš blokiran račun, možda su uplatili na pogrešan račun. Ima tog "možda" koliko hoćeš u našoj državi.... . I zapamti : " Dite dok ne zaplače-nema sise."

 

 

zvali, bili, raspitivali se, provjereno, sve ok, a odgovor je: BIT ĆE! I tako u 9.mj., 10.mj. a bome i u ovom mjesecu.....

mislim da nas ima dosta koji nisu dobili novce .........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Novac za udžbenike će sjesti krajem ovog mjeseca, tako su mi rekli, a i usput su mi greškom prebacili i invalidninu na račun preko kojeg primam mirovinu (nije HPB).

 

Dao sam ti sinoć odgovor na to pitanje u temi u kojoj si postavio pitanje, a ti malo vamo-malo tamo (pa si zbunio i mene).

 

Evo linka gdje si postavio pitanje:

 

http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/58595-inavlidnina

 

a045.gif

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidio sam odgovor pa sam "sukladno naputku" obavio obavijesni razgovor i saznao gore navedeno. Da ne pišem vamo-tamo objavio sam post ovdje jer je vijest o novcima za udžbenike važnija od računa na kojeg je sjela invalidnina.LP

 

 

govore da će novci biti već 2 mjeseca, valjda će ovaj puta održati riječ......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prošli mjesec 10.10. podnio zahtjev za isplatu vezano za udžbenike i danas lova sjela.

 

Sve 5 što se tiče isplate , rješenja i zamolbe. Odrađeno do kraja.

 

Svima na znanje.

 

Oprosti, nuje mi baš sve jasno. Ja sam novce dobio, čini mi se još u 7mj ili (8mj.) za školsku godinu 2012/13.g., a za ovu još nisam ni podnio zahtjev. Za koju školsku godinu ti je isplaćena nakanada za uđbenike 10.10.?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izgleda da se pukotine na brani Peruća sve više šire. Naime pobrkao sam stipendije i naknadu za besplatne udžbenike.

 

Forrester, izgleda da lova curi na sve strane pa se ne zna kada je što sjelo.

 

;-)

 

Da li si uopće podnio zahtjev za naknadu za udžbenike za 2013./2014. školsku godinu.

 

Da li si dobio rješenje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

e sad je stvarno dosta, još ništa od novaca za udžbenike.....čekamo od 9.mj.!!!!!! Sve je u redu, rješenje dobili, račun nije blokiran, isplata ide na osob.invalid., račun koji smo upisali je ok, ali novaca nema.....jel još netko čeka???????

 

Treba vidjeti tamo gdje se zahtjev predao u čemu je problem.

 

Kod mene nije bilo problema zahtjev predan 10.10 novci sjeli 18.11.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja zvao neki dan da vidim što je na stvari i gdje je zapelo s obzirom da sm papire uredno

predao tamo negdje 8. 9.

a ona kaže biće u jedanaestom mjesecu, rekoh pa kako sad to pa rekli ste mi kad sam predao papire biće u 10.mjesecu,zašto sad u 11.

a ona će na to pa znate morali smo još neke papirezatražiti po službenoj dužnosti , pa znate iove naše pošte kakve su spore i tako to bla bla ,ma biće u jedanaestom mjesecu pa eto i to vam je dobro pa kad god dođe dobro će doći ...bla bla ma dobro hvala i doviđenja rekoh ja i ne pita zašto ja niti jedne god ne dobijejm rješenje koje moji prijatelji suborci dobijaju kako kažu, jbg lovu dobijem uvjek nekad prije nekad kasnije

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...

Evo bilo je to davnih dana kada smo očekivali novac za udžbenike.....

Mislim što reći, danas je 01.03. novaca nema...... ne mogu vjerovati da oni nemaju novaca za isplate.

Provjeravali sto pedeset puta, vele na spisku ste, samo kad bude bilo za isplatu....jbt čekamo od 9.mj. Mislim da ćemo čekati rebalans, valjda će onda biti novaca....izgubila sam svaku nadu da ću vidjeti kune na računu!!!!!

Pozdrav svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naknada za udžbenike za djecu HRVI-a koji studiraju za godinu 2013/2014 . Bio u Uredu državne uprave u mjestu prebivališta KT i rekli su mi da to sada preuzima minist. obrazovanja te da treba izaći natječaj ili nešto drugo te oni do daljnjega ne zaprimaju nikakovu dokumentaciju . Po starom pravilniku mobsa može se podnesti do od 01. siječnja do 30. ožujka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

I tako to traje i traje.... Molim moderatora Mrljavca da stavi link za predloženi Nacrt pravilnika za udžbenike od Ministarstva obrazovanja . Koliko sam ja čitao za studente bi se dobivali novci na račun , a za osnovnu i srednju školu tko bi ostvario pravo nosili rješenja ili potvrde u knjižare tj. izdavačima , naručili i dobili udžbenike . I još nešto ako ne zaprimaju zahtjeve dok novi pravilnik ne izađe zašto se za studente ne bi riješilo po starom pravilniku koji još važi ??? Ako sam krivo shvatio neka me netko ispravi. Pozdrav svima .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rođeni, evo linka, već sam ga negdje objavio, ali evo opet:

 

http://public.mzos.hr/Default.aspx?art=13130&sec=1933

 

Dva linka prije ovog posta sam objavio, mora se još malo sačekati.

 

Taj stari pravilnik je "stari pravilnik". Sve je zakonom uređeno tako da je sada za navedeno odgovorno Ministarstvo obrazovanja.......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rođeni, evo linka, već sam ga negdje objavio, ali evo opet:

 

http://public.mzos.hr/Default.aspx?art=13130&sec=1933

 

Dva linka prije ovog posta sam objavio, mora se još malo sačekati.

 

Taj stari pravilnik je "stari pravilnik". Sve je zakonom uređeno tako da je sada za navedeno odgovorno Ministarstvo obrazovanja.......

 

Ima li šta novo ?

Zna li se što i kako po novom pravilniku ove školske godine do knjiga ?

Jeli donesen novi pravilnik, jeli stupio na snagu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Ima li šta novo ?

Zna li se što i kako po novom pravilniku ove školske godine do knjiga ?

Jeli donesen novi pravilnik, jeli stupio na snagu?

???????????????????

 

Što je na kraju bilo s ovim oko udžbenika ????

Ima li di kakav link da se vidi novi pravilnik, kako ide ove školske godine 14/15 ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema nigdje ništa, a trebalo bi biti objavljeno na stanicama ministarstva obrazovanja. Bio je objavljen prijedlog pravilnika, a kako će biti dalje, ne znamo. Isto je i za stipendije.

 

Zvao sam oba ministarstva prošli tjedan i nitko ništa ne zna.

 

Evo nacrta pravilnika u prilogu u PDF-u.

Nacrt_pravilnika_hrvatski_branitelji_iz_DR.pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema nigdje ništa, a trebalo bi biti objavljeno na stanicama ministarstva obrazovanja. Bio je objavljen prijedlog pravilnika, a kako će biti dalje, ne znamo. Isto je i za stipendije.

 

Zvao sam oba ministarstva prošli tjedan i nitko ništa ne zna.

 

Evo nacrta pravilnika u prilogu u PDF-u.

hvala Mrljavac, ajd dok se dođe do kakvog linka neka se prikelji ovdje da znamo .

 

Trebalo je već biti odavno, još 20.04. je završila javna rasprava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li je netko za studenta za ovu školsku godinu 2013/14 predao zahtjev za udžbenike po starom do 1.1. do 30.4. i dobio rješenje?? Kada sam htio predati u 3 mj. ove godine rekli su mi da je stari pravilnik van snage od 01.01.2014. da preuzima min. obrazovanja a da novi još nije donesen što sam i pratio do sada. Sad više ništa ne znam . Vidim u novom prijedlogu pravilniku da se za studente predaje do 30.5. pa to sada i čekam , a da li će to biti u 5 mj. sumnjam jer bude stupilo na snagu nakon toga roka . Idem sutra u ured DRž uprave jer sam zvao prekjuče i kažu : niste predali , rok vam je bio do 30.4. po starom , on vam je van snage od 1.1.2014., čeka se novi već 3 mjeseca, dođite vidjet ćemo predajte zahtjev . Volim seriju lud ,zbunjen ali seriju ne ovo . Ako neko zna moje pitanje molim neka mi odgovori .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li je netko za studenta za ovu školsku godinu 2013/14 predao zahtjev za udžbenike po starom do 1.1. do 30.4. i dobio rješenje?? Kada sam htio predati u 3 mj. ove godine rekli su mi da je stari pravilnik van snage od 01.01.2014. da preuzima min. obrazovanja a da novi još nije donesen što sam i pratio do sada. Sad više ništa ne znam . Vidim u novom prijedlogu pravilniku da se za studente predaje do 30.5. pa to sada i čekam , a da li će to biti u 5 mj. sumnjam jer bude stupilo na snagu nakon toga roka . Idem sutra u ured DRž uprave jer sam zvao prekjuče i kažu : niste predali , rok vam je bio do 30.4. po starom , on vam je van snage od 1.1.2014., čeka se novi već 3 mjeseca, dođite vidjet ćemo predajte zahtjev . Volim seriju lud ,zbunjen ali seriju ne ovo . Ako neko zna moje pitanje molim neka mi odgovori .

 

Danas zvao min. obrazovanja i... kažu da će za par dana biti na snazi novi pravilnik i prema njemu će se moći predavati zahtjevi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da bit će na snazi osmog dana od dana objave u narodnim novinama , a još nije objavljen . Stvarno odlično . Sutra je 20.5. , rok za podnošenje za studente je u ovom novom prijedlogu do 30.05. za tekuću godinu . Meni rekli da dođem i ja došao i predao po starom dokumentaciju , a da sa rješenjenjima čekaju ovaj novi pravilnik.Živi bili pa vidjeli .Pozdrav ako ima tko šta novo neka objavi .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što treba za studenta i gdje se trebaju predati papiri.

 

DEČKI, DJEVOJKE, BRANITELJI ! NA ZNANJE !!!!

 

Evo odgovora na moj e -mail nadležnom ministarstvu vezano za isti pravilnik (odgovor je u cijelosti ) ;

****************************************************************

ODGOVOR ;

"Poštovani,

 

obavještavam Vas da je Pravilnik o uvjetima, postupku i načinu ostvarivanja prava na besplatne udžbenike hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji usklađen s Ministarstvom branitelja i da će biti objavljen u Narodnim novinama najkasnije za 10 dana.

 

Sve informacije o načinu refundacije troškova udžbenika za studente bit će objavljeni na internetskoj stranici http://www.mzos.hr

 

Rok za predaju zahtjeva za refundaciju troškova udžbenika studentima, bit će produžen do 15. srpnja.

 

Ispričavamo se što kasnimo s početkom isplate refundacije troškova udžbenika za studente, razlozi su u potrebi usklađivanja pravilnika između Ministarstva branitelja i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta u pripremi pravilnika i pripremi izmjena pravilnika na temelju prijedloga pristiglih iz javne rasprave od strane zainteresirane javnosti i braniteljskih udruga.

 

S poštovanjem,

 

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta

 

Uprava za standard, strategije i posebne programe

 

Sektor za potporu sustavu i programe Europske unije

 

Načelnik Sektora, Darko Tot"

 

****************************************************************

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
DEČKI, DJEVOJKE, BRANITELJI ! NA ZNANJE !!!!

 

Evo odgovora na moj e -mail nadležnom ministarstvu vezano za isti pravilnik (odgovor je u cijelosti ) ;

****************************************************************

ODGOVOR ;

"Poštovani,

 

obavještavam Vas da je Pravilnik o uvjetima, postupku i načinu ostvarivanja prava na besplatne udžbenike hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji usklađen s Ministarstvom branitelja i da će biti objavljen u Narodnim novinama najkasnije za 10 dana.

 

Sve informacije o načinu refundacije troškova udžbenika za studente bit će objavljeni na internetskoj stranici http://www.mzos.hr

 

Rok za predaju zahtjeva za refundaciju troškova udžbenika studentima, bit će produžen do 15. srpnja.

 

Ispričavamo se što kasnimo s početkom isplate refundacije troškova udžbenika za studente, razlozi su u potrebi usklađivanja pravilnika između Ministarstva branitelja i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta u pripremi pravilnika i pripremi izmjena pravilnika na temelju prijedloga pristiglih iz javne rasprave od strane zainteresirane javnosti i braniteljskih udruga.

 

S poštovanjem,

 

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta

 

Uprava za standard, strategije i posebne programe

 

Sektor za potporu sustavu i programe Europske unije

 

Načelnik Sektora, Darko Tot"

 

****************************************************************

Narode imali štogod od ovoga i što dalje , molim odgovor ako je netko nešto pokrenuo po ovom pitanju. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Narode imali štogod od ovoga i što dalje , molim odgovor ako je netko nešto pokrenuo po ovom pitanju. Hvala

 

Evo kolega e mail na koji sam ja slao upit i dobio gore pomenuti odgovor, pa ako želiš šalji upit na ovaj mail : ministar@mzos.hr , moja iskustva su da je gore od mene objavljeni odgovor koji sam ja dobio na svoj upit, došao u roku od 24 sata od upita.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo i sad sam sebi odgovaram . Najbolje da ja odštampam pravilnik u Narodnim novinama pa da to bude na snazi i da se počne provoditi . Lijepi pozdrav braniteljima i našim školarcima .Danas tj. svaki dan čitam Narodne novine i ništa . Valjda čekamo turiste da oni nešto uplate .

 

izašao pravilnik dobit ćemo novčanu naknadu za udžbenike uz predočenje računa,a bez računa samo 50% vrijednosti udžbenika

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2014_06_73_1369.html

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 22.

Iznimno od članka 10. stavka 3. podstavka 2. ovoga pravilnika, korisnik, student upisan u akademsku godinu 2013./2014., zahtjev iz članka 10. stavka 1. ovoga pravilnika može podnijeti u roku od 60 dana od stupanja na snagu ovog pravilnika. TJ. U IDUĆA DVA MJESECA PODNESTI ZAHTJEV

Članak 15.

Korisnik, student, pravo na besplatne udžbenike ostvaruje u iznosu novčane naknade koja odgovara iznosu prosječne cijene kompleta obveznih udžbenika prema Konačnoj listi za sve razrede svih srednjih škola, uvećane za 20%.

ETO JEDNI DIJELOVI IZ PRAVILNIKA ZA STUDENTE , E JESMO SE NAČEKALI . A SADA OPET ČITATI,ČITATI ŠTO NAM SVE TREBA . Pozdrav .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

izašao pravilnik dobit ćemo novčanu naknadu za udžbenike uz predočenje računa,a bez računa samo 50% vrijednosti udžbenika

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2014_06_73_1369.html

 

da nama je danas teta objasnila sad idu prvo dokumneti za studente...pa onda osnovna i srednja škola ..plaćat će po računima iz knjižare a po spisku knjiga koji je dala škola.. ma važno da nam nešto plate kakva su vrimena i da tek krajem 7-og mjeseca će se predavat dokumentacija za srednju i osnovnu školu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija