Jump to content

kršenje autorskih prava


anonimno

Preporučene objave

na jednoj internet stranici svojedobno je bio natječaj za najbolju fotografiju.iako nagrada zapravo nikome nije niti uručena,zbog,navodno slabog odaziva natjecatelja(iako se broj fotografija može mjeriti u stotinama)-to nije niti bitno.Ono što je meni bitno je to da dotični internet portal koristi moju fotografiju kao reklamu.(portal se sastoji od mnogo sadržaja,jedan od njih je "foto"). U pravilima korištenja stoji:"Posjetitelj prijavom fotografije pristaje da se fotografija uvrsti u bazu fotografija, te da se po potrebi koristi na drugim dijelovima ****** portala uz navođenje imena autora. "međutim,oni moje ime nigdje ne navode,već samo bezobrazno,koriste kao reklamu(kada se otvori prva stranica portala moja fotografija je na desnoj polovici ekrana,ako se klikanjem na nju dolazi se do dijela "foto")

 

Zanima me imam li razloga za tužbu,odnosno, ako da kolike su šanse da bih parnicu mogla dobiti.

hvala na odgovoru.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Da, možete pokrenuti postupak i tražiti naknadu štete u slučaju da koriste vaše autorsko djelo na način suprotan potpisanom ugovoru tj. u ovom slučaju suprotno pravilima koje su na site-u postavili. Spor se pokreče pred Trgovačkim sudom, nadležan za povredu autorskih prava.

Dakle u tužbi navedite dokaze s interneta, njihov poziv za natječaj i obajavu fotke na način suprotan odredbama poziva.

Što se tiće samog obećanja nagrade da bi nastao obveznopravni odnos, pa time i pravo na tužbu potrebno je da netko izvrši radnju koja je uvjetovana dodjeljivanju nagrade. Kako se ovdje radi o natječeju nagradu mora dobiti onaj tko je najbolje izvršio radnju. Prema tome, ako nisu postavili određene kriterije ( tipa da fotka treba biti ocijenjena s pet od strane stručnog žirija) imate pravo na tužbu zbog neispunjenja obveze obečavatelja u tom slučaju možete pozvati da na strani tužitelja sudjeluju druge osbe koje su sudjelovale u natječaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija