Jump to content

Kako postati tata ili o virtualnoj stvarnosti


Bobic

Preporučene objave

Prije godinu dana na ovoj stranici napisao sam kako je konačno, nakon dvanaest godina vođenja sudskih sporova Općinski sud u Križevcima odustao od namjere da sudskom odlukom zaposli - radi izbjegavanja dosadnog izraza “tužitelj” u daljnjem tekstu koristiti ću pseudonim “šogor”, sa razlogom da je šogor “neradeći mogao griješiti u radu”.

 

Ovu intelektualnu tvorevinu stvorio je sudac Damir Ronić iznijevši je u više svojih presuda (upravo zbog ove zamisli sve su kao nezakonite ukinute i to prije dolaska V. G. u Bjelovar) a zatim ju je prenio na mlađe suce koji su ga zamijenili na sudu u Križevcima. Sada sudi na Županijskom sudu u Koprivnici, prenoseći ovu ideju dalje na kolege i kolegice istog suda. Do te mjere da grubu razliku u primjeni ove intelektualne tvorevine možete naći uglavnom u obliku potpisa na odluci. Što je jako dobro, jer ukazuje da suci sude kao jedan.

 

Kako bilo, osjećam se poniženo što ne mogu objasniti svoje nerazumijevanje ovakvog stava sucima Županijskog suda u Koprivnici. Onima koji su ukinuli prvostupanjsku odluku s uputom sucu Općinskog suda da jednako kao oni sami, u slijedećoj presudi primijeni ovu za svjetski pravni poredak, ipak revolucionarnu osnovu dosuđivanja, naravno tuđeg novca.

 

Na primjer, kada kolegicama na poslu iz odjela računovodstva objašnjavam ovaj razlog za zapošljavanjem onda im opišem slučaj sa faksa.

 

Bilo je to kad je Ivicu koji je idući hodnikom prema čitaonici okružila grupa veselih, sretnih i nadasve razdraganih kolega. Počeše mu u glas čestitati što je dobio bebu, prekrasnog sina koje mu rodi Marica (studentica istog faksa). On zbunjen, okreće se oko sebe a onda kada se društvo malo stišalo, zbunjeno prozbori: “.....ali s Maricom nisam bio u krevetu”. Nastade tišina. A onda iz gomile uslijedi jednako zbunjen odgovor: “Pa mogao si?!”.

 

Kada bih ispričao ovu pričicu svi bi se nasmijali, zatim malo zamislili i rekli “pa to je isto”.

 

Dakle, molim čitatelje da mi pomognu da objasnim sucima Županijskog suda u Koprivnici, posebno sucu Damiru Ronić, koji je u istom sudskom sporu tri puta sudio kao sudac Općinskog suda a zatim u nastavku sudio kao sudac sada drugostupanjskog suda a nije isključeno da će i dalje u istom sporu nastaviti suditi, da je postati tata na opisani način isto što i dobiti pet do sedam milijuna kuna sudskom odlukom sa tvrdnjom da je šogor “ne radeći mogao griješiti u radu”. Inače odbijanje od šogora bilo kakvog kancelarijskog rada vremenski je trajalo šest mjeseci uz potajno izbivanje iz poslovnog prostora a to je nešto što Vama čitateljima niti jedan poslodavac neće dozvoliti. Niti šest sati u jednom danu.

 

Također ne mogu uvjeriti suce ovog županijskog suda da osoba kojoj Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje svaki mjesec daje novce po osnovi invalidnosti, s utvrđenjem OPĆE RADNE NESPOSOBNOSTI ne može od suda očekivati da ga zaposli sada kao radno sposobnu osobu.

 

Naime, ukidajući odluku nižeg suda s uputom o zaposlenju sudskom odlukom, suci Županijskog suda u Koprivnici izražavaju stav da INVALIDE TREBA ZAPOSLITI pa makar nisu u stanju raditi bilo što.

 

E sada dolazimo do prividne stvarnosti. To je posve novi pojam u pravnom poretku Republike Hrvatske i teško ga je objasniti.

 

Ali tu su mi pomogli dečki što programiraju kompjutere, servere i slične svjetleće kutije. Naime, kada sam im objašnjavao da se nedavno odvjetnik “šogora” rukom odalamio po vlastitoj glavi, sjetivši se da u ovih trinaest godina niti jedan od odvjetnika (jedan od njih je sudac Županijskog suda u Koprivnici) nisu tražili novce a nemaju sudsku odluku ili bilo kakav papir da se “šogor” ima zaposliti kod tuženika, sada 2004.g. napisao je novu tužbu. Za isplatu nekih 5-7 milijuna kuna. Još nema dogovora koliko novaca treba dobiti.

 

Naravno da je uložen prigovor zastare, da je rečeno da je mjesno nadležan sud u Zagrebu jer “šogor nikada nije radio kod tuženika”. Međutim sve je to ignorirano čime ova nova parnica i danas traje. Onako “u pacu” u ormaru (izraz jednog umirovljenog suca).

 

Pričajući ovu priču uspio sam jedino da primijetim otvorena usta slušatelja i izgubljene poglede koji su završavali negdje iza mojih leđa. Naime tim bezveznim programerskim laicima nije jasno kako kćerka županijskog suca iz Koprivnice, tek sretno zaposlena na lokalnom sudu može sudski predmet držati pola godine u ladici s izgledom da će tako biti i slijedećih godina s konstatacijom “prekida postupka” (zakonski opis pauze bez vremenskog ograničenja). Naime, kako ti dečki rade s kompjuterima, znaju da je broj 13 veći od broja 3 od kojeg broja godina nastupa zastara te im svako vođenje postupka poslije brojanja do broja tri postaje tragikomično od onog tko ga vodi. Stoga im nije interesantno ponašanje intelektualaca iz pravne struke. Tek konstatiraju “da gdje to pravnici znaju brojati dalje od tri”?

 

Onda sam shvatio. Dečki se razumiju samo u kompjutere i matematiku, pa im rekoh da je ova nova parnica samo “virtual reality” stvoren s razlogom da onom drugom trinaestogodišnjem sudskom sporu posluži kao razlog za njegovim postojanjem. Dakle, da posluži kao razlog vođenju postupka zaposlenja opće radno nesposobne osobe. Koja uživa redovnu mjesečnu invalidsku mirovinu dobivenu od poreznih obveznika.

 

A da im pokažem da pravnici i nisu tako loši u matematici kako to zlobno komentiraju, pitao sam ih da li oni mogu napraviti “virtual reality” program a da iz njega dobiju “money reality ” ili po naški “živu lovu”. Spustili su glave. Ma ne mogu što može pravni poredak ove države. Džaba im kompjuteri kada bez malo mašte ne mogu stvoriti barem pet do sedam milijuna iz šestomjesečnog nerada.

 

Inače problem je kada u sudskom sporu imate interes suprostavljen rodbini. Mislim na onu koja od Vaše tvrtke traži novce. A opet problem je kako napisati žalbu zbog posesivnog odnosa tatine kćeri koja po svaku cijenu drži predmet kod sebe umjesto da ga uputi mjesno nadležnom sudu (OS u Zagrebu, prema sjedištu tuženika, obzirom da kod tuženika “šogor” nikada nije radio, a pored toga iz razloga što je u posljednjih trinaest godina odbijao bilo kakvo zaposlenje praktično i formalno nije imao status NEZAPOSLENE OSOBE).

 

Ili kako u žalbi objasniti da sutkinja ne razumije da je trinaest godina predugo za nastanak bilo kakvog spora a kamoli onog gdje je zastara potraživanja nastupila po isteku samo tri godine. Kada žalbu dobije tata, biti će pitanje “što to imaš protiv kćeri”. U stvari nemam ništa, ali znam da moj tata, koji mi je u školi predavao matematiku nije htio niti pomisliti da studiram matematiku. Zato sada zbog neznanja matematike pišem ovo što pišem.

 

Naravno, o žalbi neće odlučivati tata sudac već neko od njegovih kolega. Npr. sudac Damir Ronić poznat po tome da je u presudama vezanim za “šogora” mijenjao iskaze svjedoka, pozivao se na nepostojeći medicinski nalaz i mišljenje, dosuđivao “šogoru” tuđe novce za uzdržavanje nepostojećih osoba i mnogo toga sličnog. No dobro, možda neće niti on. Možda će to biti sudac Miloš Lojen. Unio je potpuno novi duh u pravni sustav. Npr. dok je bio privatni odvjetnik “šogora” tvrdio je da u sudskom postupku ne treba saslušavati vještaka. Kao odvjetniku to mu nije uspjelo, pa je vještak došao na ročište i odgovorio da je “šogor” radno sposobna osoba koja može raditi kada to hoće.

 

Sada kada je postao sudac Županijskog suda u Koprivnici napisao je u presudi da je vještačenje provedeno čak i kada je niži sud napisao da je vještak IZUZET iz vještačenja. Pozivajući se na ovakav stav Županijskog suda u Koprivnici svi suci i sve stranke u Republici Hrvatskoj od ove godine mogu tvrditi da je kakvo vještačenje provedeno pa makar i ne vidjeli i ne čuli vještaka. Posebno ako je izuzet iz vještačenja. Inače ima i drugih sličnih stavova ali ovu temu ne treba dodatno opteretili, za koju bi volio da mi pomognete u razumijevanju stavova sudaca.

 

Suštinski, svejedno je koji će sudac Županijskog suda odlučivati o stavu da li sudac bez održavanja pripremnog ročišta smije držati predmet u ormaru a da pri tome ne riješi temeljne prigovore mjesne nenadležnosti ili zastare. Ono što je meni bitno, to je da sam dečkima iz AOP-a objasnio kako suci mogu stvoriti ono čime se hvale da samo oni mogu stvoriti na kompjuterima - “virtual reality”. Uz konstataciju iz sudskog spisa da takvo stanje ima trajati dok sud u onoj drugoj parnici ne donese takvu odluku s čijim će se donošenjem konačno stvoriti razlog za dotadašnje postojanje “virtual reality-a” i njegovu sudbinsku metamorfozu u pravu stvarnu parnicu. Uz kronični zaborav da zastara traje već deset godina.

 

Ukoliko ova razmišljanja nisu realna, ili ako opisani stavovi sudaca Županijskog suda iz Koprivnice (i njihove djece) imaju kakvog smisla u pravnim propisima bilo koje države a da ne znam za njih, molim da odgovorite na ovaj tekst. Biti će mi drago da imam razlog za promjenu mišljenja.

 

Damir Bobić

 

P.S. Nemojte se brinuti za savjest sudaca. Nekada davno, jako davno, kontrolu njihove savjesti provodilo je dvoje nezainteresiranih penzića. Bili su nezainteresirani jer kad god bi nešto pitali, stekli bi osjećaj da pitanje postavljaju u krivom trenutku ili u krivoj prostoriji. Od prošle godine više ih nema. Jednako kao što od tada o zahtjevu za izuzeće odlučuje sud na čiji se nezakoniti rad žalite. Znam, reći ćete da niti ranije..........

 

Inače sjećam se, opet je riječ o Križevcima, da sam iznerviran odbijanjem pitanja vještaku, zatražio da o tome odluči vijeće. Sutkinja je istog trena objavila odluku da vijeće zabranjuje vještaku odgovor na pitanje. Onda sam sutkinji napomenuo da su ove dvije stolice (penzićke) prazne, nakon čega je uslijedilo “.....ako još jedanput ....... izbaciti ću vas iz sudnice.....”. Od tada mi ova zadnja rečenica dolazi ko “dobar dan”. Skoro. :-P

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija