Jump to content

Imam li pravo na mirovinu?


max93

Preporučene objave

Poštovani! Imam jedno pitanje ,za koje mi treba savjet,pa bih vas molio za pomoč. Imam 37 godina ,u 1.gardijsku brigadu sam pristupio 1993,sa 19godina,u kojoj radim i danas.Napunio sam punih 18 godina službe,te iza sebe imam 2 mirovne misije. Pitanje je sljedeće:imam li pravo na mirovinu po članku 6.a uz otpremninu,na koju me nagovaraju prijatelji,te koliko bi ona iznosila ili čekati mirovinu po članku 6. Stoga vas molim za savjet jer neznam šta nosi jedna a što druga.hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mirovina po članku 6a je obustavljena u 12. mjesecu 2009.g. (pa tako i otpremnina koja se isplaćivala za odlazak u takvu mirovinu, 525 kn po mjesecu rata i 6 bruto plaća cca) uvjet za odlazak u takvu mirovinu je bio 20 g radnog staža, za mirovinu po članku 6 je bilo, ako se nevaram, 30 g staža. Keš da imaš mirovne misije pa to možda nešto mijenja stvar ali najbolje da se raspitaš u personalnoj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prijatelj s posla mi je prije 3 mjeseca otišao u mirovinu po članku 6a. stim da je dobio 70000 kuna otpremnine,a jučer je dobio rješenje za mirovinu,kaže 2800kuna mirovine. ja isto mislim da nevredi više čekati jer kasnije mirovina neče biti ništa veča,a i neču dobiti otpremninu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

čim se duže čeka mirovina samo pada, svi koji imaju 20 godina efektivnog staža najbolje im je u mirovinu, jer dodatnih 1,3 ili 5 godina ništa ne povečavaju mirovinu, s tim da državni prosjek raste a plača ne raste te se i tu gubi to možete najbolje vidjeti u koeficijentima za obračun mirovine tako da svoju bruto plaču godišnju podijelite sa godišnjim državnim prosjekom pa budete vidjeli kako pada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Poštovani. Bivši sam pripadnik gardijske brigade. Sudionik u domovinskom ratu, imam status branitelja ali nemam status dragovoljca. U gardijskoj brigadi proveo skoro 10 godina, 2004 dobio častan otpust. 2007 bio na operaciji kralježnice, poslije dijagnoza trajno oštečenje živaca u obje noge (problemi se javili još tijekom službe), od strane psihijatra dijagnoza F41.2. Star sam 51 jednu godinu. Zanima me ima li ikakve mogućnosti za ostvarivanje braniteljske mirovine i ako ima koji je postupak. Trenutno primam braniteljsku opskrbninu u iznosu od cc 500 kuna, jer sam na komisiji ministarstva branitelja proglašen privremeno nesposobnim za rad. Zahvaljujem i pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani. Bivši sam pripadnik gardijske brigade. Sudionik u domovinskom ratu, imam status branitelja ali nemam status dragovoljca. U gardijskoj brigadi proveo skoro 10 godina, 2004 dobio častan otpust. 2007 bio na operaciji kralježnice, poslije dijagnoza trajno oštečenje živaca u obje noge (problemi se javili još tijekom službe), od strane psihijatra dijagnoza F41.2. Star sam 51 jednu godinu. Zanima me ima li ikakve mogućnosti za ostvarivanje braniteljske mirovine i ako ima koji je postupak. Trenutno primam braniteljsku opskrbninu u iznosu od cc 500 kuna, jer sam na komisiji ministarstva branitelja proglašen privremeno nesposobnim za rad. Zahvaljujem i pozdrav.

 

Mogao bi eventualno ostvariti pravo na civilnu invalidsku mirovinu ( ako te komiija HZMO-a proglasi radno nesposobni ). Nemaš status HRVI pa nemaš ni pravo na invalidsku branitejsku mirovinu.

 

Sa 65 odnosno po novom 67 ( ako si rođen iza 1964 god ) god života bi mogao ostvariti pravo na min braniteljsku mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na brzom odgovoru. Nisam ni mislio na HVRI mirovinu, a možete li mi objasniti kako pokrenuti postupak kod komisije HZMO ili me uputiti gdje bi mogao dobiti sve potrebne informacije. Pozdrav.

 

1. korak je otići do svog izabranog dr opće prakse i reći mu da se želi ići pred komisiju hzmo-a a poradi procjene radne sposobnosti .

Doktor će reći koji su potrebni dokumenti što se tiće medicinske dokumentacije i ispunit će određeni obrazac ( zahtjev za veštačenjem tzv. obrazac in1).

 

Znači, počinje se od svog doktora opće prakse a završava pred komisijom hzmo-a koji odlučuju o tome postoji li ili ne postoji preostala radna sposobnost i u kojij mjeri ili ne, ondosno jesu li stvoreni uvjeti za mirovinu ili ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija