Jump to content

Državljanstvo za punoljetnu osobu


zvizdac

Preporučene objave

Dakle molim vas za pomoć u obliku nekog pametnog savjeta u ovom slučaju.

 

Moja supruga rođena je na teritoriju RH (Split).

Majka joj je također rođena u istom gradu pedesetih godina prošlog stoljeća, baka i djed s majčine strane također, prabake i pradjedovi i tako neograničeno prema majčinoj liniji njezini preci su hrvatski državljani srpske nacionalne pripadnosti (jednako kao i vojvođanski hrvati, mađari itd. koji su državljani jedne države kojoj pripadaju, međutim druge narodnosti).

 

Otac moje supruge je državljanin R.Srbije rođen u Novom Sadu i prema svim korijenima i svojim precima, on je srbin unedogled analizirajući njegovo naslijeđe.

 

Sedamdesetih godina njezini roditelji su se upoznali i nastavili zivjeti u Splitu.

 

1992 njezin otac zatrazio je upis za sebe i svoju tada maloljetnu kćer u hrvatsko državljanstvo, međutim zahtjev je odbijen prema istom obrazloženju, odnosno zahtjev/slučaj pravno je evaluiram prema istoj pretpostavci koju ću kasnije citirati sukladno obrazloženju nadležnog ministarstva.

 

Moja supruga danas živi vec nekoliko godina u RH i ima privremeno odobren boravak, te bi za jos godinu dana trebala dobiti državljanstvo prema vremenu provedenom u RH sukladno zakonu o HR državljanstvu (5g kontinuiranog boravka, odnosno prema novom zakonu čije su izmjene upućene u saborsku proceduru na obradu - 8g).

 

Nekoliko puta razgovarali smo sa policijskim službenicima i svaki je odgovor proturječan i u koliziji sa zakonom.

Uglavnom svaki policijski službenik neovisno o hijerarskijskoj poziciji sa lažnim žaljenjem slučaja kaže "Joj pa da je barem državljanstvo zatraženo devedesetih ili početkom 2000-ih sigurno bi po svakoj osnovi dobila državljanstvo".

 

E sada, punica mi je spomenula kako je njezin suprug zatražio državljanstvo devedesetih i kako je zahtjev odbijen te sam stoga potrazio pisanim putem očitovanje nadležnog ministarstva.

 

Citirati ću dio odgovora sa malim korekcijama (imena/prezimena):

 

 

"...Utvrđeno je kako je Vaš otac XXX YYY podnio zahtjev za stjecanje hrvatskog državljanstva dana XX.YY.1992 putem policijske uprave splitsko-dalmatinske za sebe i svoju maloljetnu kćer XXX YYY.

Zahtjev je odbijen pravomoćnim rješenjem ovog Ministarstva temeljem članka 26. stavka 1. Zakona o hrvatskom državljanstvu zbog neispunjenja zakonskih pretpostavki iz članka 8. stavka 1. točke 3. navedenog zakona...."

 

 

E sada, iz navedenog obrazloženja da se zaključiti kako je obrazloženje odnosno evaluacija ovoh zahtjeva unificirano primjenjena na podnositelja jednako kao i na njegovo maloljetno dijete.

To maloljetno dijete je jednako tako dijete hrvatske državljanke i jednako tako to maloljetno dijete sve te godine od trenutka rođenja živjelo je s roditeljima u Splitu do trenutka kada su dvije godine kasnije cijela obitelj (otac, majka i kći) odselili u Novi Sad.

Također, iz svih dokumentacija vidljivo je kako je to maloljetno dijete sve te godine školovano u splitskoj osnovnoj školi čime je jasno vidljivo kako dijete nikada nije napuštalo državu, kao ni majka koja je sve to vrijeme bila u Splitu (što je vidljivo i uvidom u radnu knjižicu).

 

Smatrate li da je normalno izjednačiti pretpostavku prema kojoj je otac mogao eventualno steći državljanstvo (a to je pretpostavka prema kojoj punoljetna osoba stječe državljanstvo po osnovi prirođenja ukoliko su ispunjene sve ostale pretpostavke)? Zar prema aktualnom zakonu koji je i tada bio primjenjiv po istim osnovama, maloljetno dijete nije trebalo biti razmatrano za upis u državljanstvo prema nekoliko faktora kao što su: prema mjestu rođenja, prema državljanstvu jednog roditelja itd itd itd...

 

Ovdje je unificirano obrađen zahtjev bez razlike u pretpostavkama i statusima oca i djeteta.

 

Otac je u međuvremenu mijenjao adresu Split/Novi Sad i u trenutku podnošenja nije imao ispunjeno 5g provedenih na teritoriju RH (odnosno imao je 17g ukupnog boravka, ali je kontinuitet prekinut u jednom intervalu na duže od 6mj kada je izbivao oko 10mjeseci u kontinuitetu iz Splita i kada je bio prijavljen u Novom Sadu).

 

Danas, ukoliko se uzme u obzir da moja supruga živi na teritoriju RH (živimo u Puli), postoji li pravna osnova za podnošenjem zahtjeva za HR državljanstvo i kolika je mogućnost da se nadležnim institucijama na ona njihova provokativna pitanja odgovori argumentima koji su valjani.

 

Oni će jasno postavljati pitanja koja su više retoričke forme i očekivano su ovakva:

 

- majka vas je trebala upisati u knjigu državljana i zašto nije?

- vaš otac trebao se žaliti sukladno napomeni na uručenom rješenju 30 dana od trenutka preuzimanja rješenja prema tome danas je to toliko zastarjelo da nema nikakve osnove temeljem ovog tražiti drzavljanstvo.

 

(moj odgovor u tom bi slučaju bio: "Ja ne mogu ulaziti u to zasto nije i ne mogu kvantificirati ni kvalificirati koliko me je taj roditeljski propust oštetio jer kao četrnaestogodišnje dijete bila sam nemoćna donositi pravne poteze u smislu podnošenja žalbe i sličnih poteza.")

 

Osobno smatram i molim vas za mišljenje i savjet, slažete li se da odbijanje djeteta u ovom slučaju predstavlja diskriminaciju u trenutku povrede djetetovih prava jer ovo nije nista nego diskriminacija djeteta i da za takav propust nikada nije kasno temeljem navedenog zatražiti naknadan upis, posebice iz razloga što moja supruga danas živi u RH, poslovna sposobnost joj je potpuna, visokoobrazovana je osoba, aktivno i bez jezične kolizije komunicira hrvatskim jezikom, zasniva obitelj sa mnom kao hrvatskim državljaninom itd.

 

 

Molim vas za mišljenje (posebno s pravne strane) koliko je izgledno da se u ovom slučaju ukoliko podnesemo zahtjev prije nego prodje 5 ili po novom mogućem zakonu 8g da je ona teritoriju RH, pojave neke institucijske prepreke u smislu inata i dokazivanja nekih glupih principa koji su neopipljivi, odnosno koliko je izgledno da upravo ovo temeljem individualnog slučaja može biti uvaženo jer zdravorazumno bi trebalo biti uvaženo i ispravljen propust učinjen prije 19g.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija