Jump to content

Testiranje za sudove i DO


propast_66

Preporučene objave

Evo zbog bolje preglednosti, želio bih ovamo napraviti neki svoj osvrt na jučerašnje testiranje.

 

Prvo bih se osvrnio na one koji su pazili na nas tijekom pisanja testa. Njihova uloga je izgleda bila samo da nam podjele testove. Bilo je više slučajeva gdje su omotnice otvarane prije službenog početka, prepisivalo se, šaptalo i okrećalo da je to bilo nevjerovatno. Prepisati se moglo sve, tko je imao literaturu slobodno se mogao poslužiti istom, o šalabahterima da ne govorim.

 

E sad, što se tiče pitanja, osvrnut ću se na neka.

GP/GPP

1)

Bilo je pitanje na koju nadležnost sud pazi tijekom cijelog postupka. Trebalo je nadopuniti.

Vidio sam da kolege nadopisuju ''stvarnu'', ali to nije točno.

 

Evo odgovora: ZPP Članak 16.

 

Sud do pravomoćnosti odluke, po službenoj dužnosti, pazi ide li rješavanje spora u sudsku nadležnost.

 

2)

Primjer: Osoba A ima stan i vikendicu. Ima i neku rodbinu. Vikendicu oporučno ostavi ljubavnici. Tko će nasljediti stan?

 

a) Grad Zagreb

b)Oporučni nasljednici

c)zakonski nasljednici

......

 

3) Koliko dugo roditelji moraju uzdržavati dijete

 

a)?

b)za vrijeme redovitog studiranja

c)dva mjeseca nakon što diplomira, ako nije našao posao

 

ZUP

 

4) nedjelje i neradni dani:

 

a)utječu na početak roka

b)utječu na tijek roka

c)utječu na završetak roka

d)ne utječu na početak roka

e)ne utječu na tijek roka

 

Evo odgovora: ZUP

Nedjelje, blagdani i neradni dani

 

Članak 81.

 

(1) Nedjelje, blagdani i neradni dani ne utječu na početak i na tijek roka.

 

(2) Kad zadnji dan roka pada u nedjelju, na blagdan ili u drugi dan kad javnopravno tijelo ne radi, rok istječe prvoga sljedećega radnog dana.

 

Znači: a), b) i c) su točni odgovori

 

KZ/ZKP

 

5)Prvo pitanje je primjer. Osoba A B i C šetaju ulicom. Osoba A kaže da je čula da je sin od osobe B ''jučer drogiran udario automobilom pješaka''. Na to se osoba B okrene i kaže osobi A: ''kozo, glupa si, to cijelo selo govori, bla bla...'', te joj opali dva-tri šamara i pljune je. Na licu joj je napravila ranu od 0,8 X 0,3 cm

 

Ovdje je počinjeno kd:

 

a)uvrede

b)klevete

c)klevete i uvrede

d)uvrede i protuuvrede

e)?

 

6) KD uvrede se može počiniti:

 

a)riječima

b)riječima i ______(nemogu se sad sjetiti)

c)riječima,_____ i znacima (npr. crtanjem)

d)riječima,_______ znacima i djelom (npr. pljuvanjem)

 

Trgovačko pravo

 

7)Trgovačko društvo na sudu može zastupati:

 

a)član uprave

b)predsjednik nadzornog odbora

c)prokurist

d)punomoćnik

e)?

 

8) Društvo s ograničenom odgovornošću svojstvo pravne osobe stječe:

 

a) upisom u trgovački registar (Ovaj trgovački registar me naveo na pogrešan odgovor :-( )

b)sklapanjem društvenog ugovora

c)početkom rada

 

Eto, bilo je toga još. Molio bih i druge da napišu svoj osvrt, ja se mogu javiti s još nekim pitanjima i odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • Odgovora 440
  • Tema pokrenuta
  • Zadnji odgovor

najviše su sudjelovali

Još bih naveo da sam iz razgovora s nekim kolegama shvatio da je usmeni razgovor jako važan. Tih od 1 do 10 bodova može biti presudno.

Kada sam gledao rezultate prošlog usmenog razgovora, čini mi se da sam vidio da su neki dobijali i po 1,4,6... bodova.

Isto tako je bitno, pod uvjetom da se želi upasti pod bilo koju cijenu na Sud/DO, da se prijavite na što više mjesta. Jučer sam bio upoznao kolegu koji je imao 67 bodova na prošlom testiranju, ali se prijavio samo za Slavoniju, dok su u Dalmaciju upadale kolege i s manjim brojem bodova.

Onaj tko je bio na prošla dva testiranja, bez obzira na prosjek ocjena, mislim da je 95% siguran da će ovaj put proći, ako je imalo naučio iz prošlih pokušaja. Pogotovo jer se neka pitanja ponavljaju. Ja budala, sam prvi put na ovom testiranju :tikvan: .

 

Osobno se ne nadam nekom velikom rezultatu, samo usmenom razgovoru, jer očekujem +51 bod ukupno. Prijavio sam se za svih 70 i nešto mjesta. Zanima me da li se još itko od Vas prijavio za Sinj, da znam tko mi konkurira ? :-)

Uglavnom, sretno svima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kolega, ja sam napisala pitanja i komentar na topicu sudovi i državna odvjetništva 3 jer nisam bila svjesna ovog topica :-) evo kopirat ću i tu.

 

ne znam dal sam ja neupućena i nerealna, ovo mi je prvo testiranje, ali nije bilo baš lako! u najmanju ruku srednje težine, s obzirom da je svako drugo pitanje bilo trik, smicalica ili nedorečenost i mac nadopunjavanja iz novog zkp.

 

što se tiče neodgovornog ponašanja na javnom mjestu to je patka, i ljutim se na sebe što nisam to skužila. nema takvog ni kd ni prekršaja, na testu sam zaključila da je valjda prekršaj jer sam učila posebni kz za testiranje i takvog djela nema, pa sam zaokružila prekršajni sud jer nisam mogla vjerovati da bi u takvom pitanju o nadležnosti moglo biti "nijedan od ponuđenih".

a u prvom pitanju je trebalo zaokružiti samo remećenje javnog reda i mira jer neodgovorno ponašanje nije ništa. nek me netko ispravi i usreći ako je to ipak neki prekršaj. ali, velim, ljuta sam na sebe što se nisam bolje skoncentrirala i posjetila samu sebe na činjenicu da je "neodgovorno ponašanje na javnom mjestu" preširoka formulacija, pa i da postoji, bili bi toga puni mediji sigurno. :smijeh:

 

evo pitanja, kako se ja sjećam (nisu po redu pitanja ni odgovori):

 

1. primjer u kojem marija marić i petra perić (i još jedna) šeću ulicom, i jedna od njih iz čista mira kaže drugoj: "čula sam da je tvoj sin jučer vozio nadrogiran, lupio pješaka i pobjegao". druga se na to nabrusi: "gusko jedna, ništa ne znaš, guska si i cijelo selo to zna!!!"(tak nešto :-D ) i pljusne ju. kasnije se ispostavi da ova ima od toga neku ozljedu na licu. netko je prijavio to policiji.

 

pitanje: za koja od ovih kd/prekršaja se postupak pokreće po službenoj dužnosti:

a) uvreda

b) kleveta

c) tjelesna ozljeda

d) remećenje javnog reda i mira

e) neodgovorno ponašanje na javnom mjestu

 

mislim da je samo d)

 

2. koga će sud pozvati na raspravu za kd uvreda

a) oštećenika i okrivljenika

b) državnog odvjetnika i okrivljenika

c) privatnog tužitelja i okrivljenika

 

c)

 

3. se ne sjećam

 

4. bića kojih kd su ispunile marija marija i petra perić u navedenom primjeru

a) uvrede

b) klevete

c) uvrede i klevete

d) nešto čega se ne sjećam

e) predbacivanja kaznenog djela i uvrede

 

nisam sigurna. kleveta JE i kad netko nešto iznosi ili pronosi, a ova je "čula", moglo bi biti neistinito. mislim da će, ako je uvreda i kleveta, biti točno i onima koji su zaokružili a), b) i c), i onima koji su zaokružili samo c). svrha ovakve formulacije je da zbuni.

 

5. kd uvrede se može počiniti:

a) samo usmeno

b) samo usmeno ili pismeno

c) usmeno, pismeno i znacima (npr. crtežom)

d) usmeno, pismeno, znacima i djelima (npr. pljuvanje)

 

d)

 

6. sud je utvrdio da je marija marić počinila kd uvrede svjesno, s ciljem da uvrijedi, dakle ona je to počinila:

 

a) izravnom namjerom

b) neizravnom namjerom

c) svjesnim nehajem

d) nesvjesnim nehajem

e) ništa

 

a)

 

7. protutužbu za kd klevete, u slučaju da je tuženik oklevetao tužitelja istom prilikom, može se podnijeti:

 

a) u roku 3 mjeseca od saznanja

b) do kraja rasprave

c) ne može jer se protutužba može podnijeti samo za kd uvrede

d) ne sjećam se

 

dugo sam se dvoumila između b) i c) i zaokružila c) s obzirom na zkp čl. 61, st. 2: "Ako je podignuta privatna tužba zbog kaznenog djela uvrede, okrivljenik može do završetka rasprave i poslije proteka roka iz stavka 1. ovog članka, podignuti tužbu protiv tužitelja koji ga je uvrijedio istom prilikom (protutužba). U takvu slučaju sud donosi jednu presudu."

 

8. ovako nekako: ako kod kd uvrede tuženik uvrijedi tužitelja do kraja rasprave, sud:

 

a) mora oboje osloboditi

b) može oboje osloboditi

c) može obustaviti postupak

d) mora obustaviti postupak

e) još nešto

 

b)

 

9. koji je sud nadležan za neodgovorno ponašanje na javnom mjestu

 

a) prekršajni

b) općinski

c) županijski

d) Vrhovni

e) nijedno od ponuđenog

 

nažalost e), ja sam zaokružila a) :tupan:

 

10. tijelo koje ispituje okrivljenika mora prije prvog ispitivanja pitati okrivljenika da li je primio______________________

 

pouku o pravima

 

11. posebni svjedok koji se na posebni način ispituje u kaznenom postupku je___________________

 

zaštićeni svjedok

 

12. dokazne radnje kojima se privremeno ograničavaju ustavne slobode i prava okrivljenika su __________________

 

posebne dokazne radnje (no comment za ovo pitanje...)

 

13. optužnicu okrivljeniku dostavlja _____________

 

sudac istrage

 

14. okrivljenik ima pravo u roku 8 dana od primitka optužnice podnijeti_____________________

 

pisani odgovor

 

15. kazneni postupak počinje_______________________

 

rješenjem o potvrđivanju optužnice

 

16. primjer - brakorazvodna presuda, što će se sve navesti u njoj:

 

a) da je brak razveden

b) s kojim će mlljt dijete živjeti

c) visina uzdržavanja koju mora plaćati roditelj s kojim dijete ne živi

d) tko je kriv za razvod

e) viđanja s punoljetnim djetetom

 

a),b),c)

 

17. punoljetno dijete roditelj mora uzdržavati:

a) dok se redovno školuje

b) 2 mjeseca nakon završetka redovnog školovanja ako nije našlo posao

c) ne mora ga uzdržavati ili nešto treće

 

a),b)

 

18. primjer: nasljedno. ostavitelj ima stan u zagrebu i stan negdje drugdje. zakonski nasljednici su mu brat i sestra. ostavio je oporučno ovaj drugi stan DD. tko će naslijediti stan u zagrebu:

 

a) grad zagreb

b) oporučni nasljednik

c) zakonski nasljednici

d) ostavinski postupak se neće provoditi

e) ništa od ponuđenog

 

c)

 

19. sud cijeli postupak pazi na svoju _____________ nadležnost.

 

apsolutnu

 

20. sud donosi odluke u obliku _____________________

 

presuda i rješenja

 

21. parnica počinje teći _________________

 

dostavom tužbe tuženiku

 

22. tužitelj je utužio iznos od 10.000 kuna, uz koju tužbu je dostavio potvrdu iz koje proizlazi da tuženik duguje 12.000. sud će dosuditi iznos od: ________________

 

10,000

 

23. vlasništvo se stječe

a) sklapanjem ugovora

b) upisom u zk

c) predajom stvari

d) podnošenjem prijedloga za uknjižbu (nije bila predbilježba nego uknjižba)

 

b)

 

24. ako prodavatelj nije u primjerenom roku popravio stvar ili predao drugu stvar, kupac ima pravo na:

 

a) samo sniženje cijene

b) samo raskid ugovora

c) popravak štete

d) raskid ugovora i sniženje cijene

e) nešto još

 

c), d)

 

25. zastarom se ne može zahtijevati pravo_______________________

 

užasno sam ljuta na ovo pitanje! koje pravo? tko? gdje? ispunjenje tražbine? raskid ugovora iz prošlog pitanja? na što se odnosi ovo pitanje?!

 

26. kako se zove pravo gdje je više osoba ima vlasništvo na stvari računski određeno razmjerom prema cijelom pravu _________________

 

suvlasništvo

 

27. primjer: neki lik traktorom prelazi preko livade već 20 godina, koja livada je u zakupu nekog drugog. netko izgradi ogradu pa on više ne može prolaziti. on će tužiti na zaštitu čega:

 

a) vlasničkog prava

b) nešto još

c) služnosti

c) smetanja posjeda

e) nešto još

 

c)

 

28. tko može zastupati trgovačko društvo pred sudom:

 

a) član uprave

b) punomoćnik

c) predsjednik nadzornog odbora

d) prokurist

e) zaposlenik u trg. društvu

 

a),b),d)

 

29. kad d.O.o. stječe pravnu osobnost:

 

--> upisom u trgovački registar (trgovački registar je isto što i sudski)

 

30. podružnica trgovačkog društva:

 

a) je pravna osoba

b) nije pravna osoba

 

b)

 

31. prokura je određena:

 

a) statutom

b) odlukom članova uprave

c) ZTD-om

d) ZOO-om

 

a),c)

 

32. u upravnom postupku, stranka može odustati od zahtjeva:

 

a) pismeno

b) usmeno na zapisnik

c) telefonski

d) elektroničkim putem

 

a),b),d)

 

33. u upravnom postupku, rokovi se računaju na: _________________

 

dane, mjesece i godine

 

34. nedjelje i neradni dani:

 

a) utječu na početak roka

b) utječu na tijek roka

c) ne utječu na početak roka

d) ne utječu na tijek roka

e) utječu na istek roka

f) ne utječu na istek roka

 

c),d),e)

 

35. upravni postupak se pokreće: ____________ili____________

 

po službenoj dužnosti ili na zahtjev stranke

 

36. drugostupanjsko tijelo će žalbu koja je nedopuštena, nepravodobna i nepotpuna:

 

a) poslati na na ispravak

b) odbaciti

c) odbiti

d) još nešto

 

c)

 

hoće biti negdje objavljeni točni odgovori?

 

a za prepisivanje se ne sekiram (iako je trebalo sankcionirati!) jer je mac ljudi krivo prepisalo, bar kolko sam čula vani. nije bio baš tip testa za prepisivanje. :-D

 

a zašto ne bi novi natječaj bio još godinu i više dana, možda bude u travnju sljedeće godine! tako i je bila praksa. a za godinu dana očekujem da će sigurno biti. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moj komentar,

 

19. sud cijeli postupak pazi na svoju _____________ nadležnost.

 

apsolutnu

 

 

ZPP Članak 16.

Sud do pravomoćnosti odluke, po službenoj dužnosti, pazi ide li rješavanje spora u sudsku nadležnost.

 

31. prokura je određena:

 

a) statutom

b) odlukom članova uprave

c) ZTD-om

d) ZOO-om

 

a),c)

 

Ovo me zbunilo pa sam se vodio ovim člankom ZTD-a

 

PROKURA

 

Pojam prokure

 

Članak 44.

(1) Prokura je trgovačka punomoć čiji su sadržaj i opseg ovlasti određeni ovim Zakonom.

(2) Prokuru može dati samo pravna i fizička osoba koja je trgovac u smislu ovoga Zakona.

(3) Prokura se daje na način predviđen izjavom o osnivanju društva ili društvenim ugovorom, odnosno statutom trgovačkoga društva.

(4) Prokura se daje u pisanom obliku.

 

Možda sam i točno odgovorio?

 

36. drugostupanjsko tijelo će žalbu koja je nedopuštena, nepravodobna i nepotpuna:

 

a) poslati na na ispravak

b) odbaciti

c) odbiti

d) još nešto

 

c)

ZUP

 

Postupanje drugostupanjskog tijela po primitku žalbe

 

Članak 114.

 

(1) Drugostupanjsko tijelo ispitat će je li žalba dopuštena, pravodobna i izjavljena od ovlaštene osobe. Ako žalba nije dopuštena ili pravodobna ili izjavljena od ovlaštene osobe, odbacit će je rješenjem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ibo je napisao:

zna li netko koliko je trebalo prošle godine skupiti sveukupno bodova za koji grad, npr, koliko za Zagreb, koliko za Karlovac, Samobor itd?

Ne znam točno, ali pretpostavljam da je najviše bodova trebalo za najveće gradove (Zagreb, Split, Rijeka, Osijek), a isto tako da su oni koji su bili među prvih 20-ak raspoređeni upravo na ta mjesta (uz pretpostavku da nitko iz prvih 20-ak nije iz nekog manjeg mjesta i da se nije prijavio samo za to mjesto).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

renvoi je napisao:

raa4566 je napisao:

 

17. punoljetno dijete roditelj mora uzdržavati:

a) dok se redovno školuje

b) 2 mjeseca nakon završetka redovnog školovanja ako nije našlo posao

c) ne mora ga uzdržavati ili nešto treće

 

a),b)

 

Dali je b točan odgovor?

 

Mora biti!

 

Članak 210. ObZ, st. (2):

Punoljetno dijete koje je završilo školovanje, a ne može se zaposliti roditelji su dužni uzdržavati godinu dana nakon školovanja.

 

"nije našlo posao" ili "ne može se zaposliti" kod mene su sinonimi, jer se radi o subjektivnom kriteriju kod zapošljavanja, a ne objektivnom "zaposlivosti". Tko bi sad tu, i na koji način dokazao da se netko mogao zaposliti da je htio...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

36. drugostupanjsko tijelo će žalbu koja je nedopuštena, nepravodobna i nepotpuna:

 

a) poslati na na ispravak

b) odbaciti

c) odbiti

d) još nešto

 

c)

ZUP

 

Postupanje drugostupanjskog tijela po primitku žalbe

 

Članak 114.

 

(1) Drugostupanjsko tijelo ispitat će je li žalba dopuštena, pravodobna i izjavljena od ovlaštene osobe. Ako žalba nije dopuštena ili pravodobna ili izjavljena od ovlaštene osobe, odbacit će je rješenjem.

 

dakle, nije odgovor c, nego B)ODBACITI

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danijela86 je napisao:

36. drugostupanjsko tijelo će žalbu koja je nedopuštena, nepravodobna i nepotpuna:

 

a) poslati na na ispravak

b) odbaciti

c) odbiti

d) još nešto

 

c)

ZUP

 

Postupanje drugostupanjskog tijela po primitku žalbe

 

Članak 114.

 

(1) Drugostupanjsko tijelo ispitat će je li žalba dopuštena, pravodobna i izjavljena od ovlaštene osobe. Ako žalba nije dopuštena ili pravodobna ili izjavljena od ovlaštene osobe, odbacit će je rješenjem.

 

dakle, nije odgovor c, nego B)ODBACITI

 

Da da, tako je. Ja sam samo citirao što je kolegica napisala, pa sam naveo članak u kojem se krije odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za sukob nadležnosti je navodno točan odgovor Vrhovni sud jer ova dva općinska suda nisu iz iste županije

a što je s onim pitanjem iz primjera za služnosti? čovjek je dosjelošću stekao služnost puta i sad mu osoba koja je dobila pravo plodouživanja na nekretnini zapriječila put ogradom. tuži li ga ovaj zbog utvrđivanja prava služnosti (mislim da ne, jer to nitko ni ne negira) ili je u pitanju posjedovna tužba (jer ovaj traži ono što je dotad ima)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tomilica je napisao:

Evo još:

1.Kad se Opć.sud u Vrgorcu i Opć. sud u Rijeci oglase nenadležnim, sukob rješava___________(valjda Žup.sud u Rijeci) ispravite me

 

2.u slučaju otv.stečaja nad tuženikom u parnici sud će :

a)mirovanje postupka

b)prekid

c)obustava

d)još nešto

ja sam za prekid, negdje sam pročitala

 

1. Točno

 

Članak 23. ZPP

Sukob nadležnosti između sudova iste vrste rješava zajednički neposredno viši sud.

Sukob nadležnosti između sudova razne vrste rješava Vrhovni sud Republike Hrvatske.

Sukob nadležnosti iz stavka 1. i 2. ovoga članka rješava sudac pojedinac nadležnoga suda.

 

Ovo je jasno, dva suda su iste vrste- dva Općinska suda.

 

 

 

2. Točno

 

Članak 212.ZPP

Postupak se prekida:

1) kad stranka umre,

2) kad stranka izgubi parničnu sposobnost a nema punomoćnika u toj parnici,

3) kad zakonski zastupnik stranke umre ili prestane njegovo ovlaštenje za zastupanje, a stranka nema punomoćnika u toj parnici,

4) kad stranka koja je pravna osoba prestane postojati odnosno kad nadležno tijelo pravomoćno odluči o zabrani rada,

5) kad nastupe pravne posljedice otvaranja stečajnog postupka,

6) kad se stranka nađe na području koje je zbog izvanrednih događaja (poplava i sl.) odsječeno od suda,

7) kad zbog rata ili drugih uzroka prestane rad u sudu,

8) kad je to drugim zakonom određeno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ibo je napisao:

piše zajednički NEPOSREDNO viši sud. mislim da neposredno znači da je županijski sud nadležan ako su općinski sudovi iz iste županije, a nisu. sudu iz vrbovca nije žup.sud iz rijeke neposredno viši sud, već posredno. neposredno mu je onaj iz zg viši

 

Da li je bio Grad Vrbovec ili Grad Vrgorac?

Koji bi se članak mogao primjeniti ako bi Vrhovni sud trebao rješavati sukob nadležnosti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ibo je napisao:

piše zajednički NEPOSREDNO viši sud. mislim da neposredno znači da je županijski sud nadležan ako su općinski sudovi iz iste županije, a nisu. sudu iz vrbovca nije žup.sud iz rijeke neposredno viši sud, već posredno. neposredno mu je onaj iz zg viši

 

 

Članak 34.a

 

Županijski sudovi u parničnom postupku:

 

.......

2. rješavaju o sukobu nadležnosti između općinskih sudova kojima su neposredno viši sudovi,

 

Članak 34.d

 

Vrhovni sud Republike Hrvatske u parničnom postupku:

 

.....

3. rješava sukob o nadležnosti između sudova na području Republike Hrvatske ako im je zajednički neposredno viši sud,

 

 

 

 

 

 

E sad mi tek ništa nije jasno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kolegica raa 4566 je napisala:

5. kd uvrede se može počiniti:

a) samo usmeno

b) samo usmeno ili pismeno

c) usmeno, pismeno i znacima (npr. crtežom)

d) usmeno, pismeno, znacima i djelima (npr. pljuvanje)

 

d)

 

e, sad, ako je točan odgovor d) kako kaže kolegica, onda je automatski točan i c) jer tu nema riječi "samo" na početku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vezano za pitanje o sukobu nadležnosti, nekako mi odgovor vuče na Vrhovni sud, čl. 69 kaže: Ako je za suđenje nadležan sud u Republici Hrvatskoj, ali se prema odredbama ovoga zakona ne može utvrditi koji je sud mjesno nadležan, Vrhovni sud Republike Hrvatske, na prijedlog stranke odrediti će koji će stvarno nadležni sud biti mjesno nadležan.

U ovom slučaju se očito nadležnost ne može utvrditi prema zakonskim odredbama jer niti jedan županijski sud nije neposredno viši i sudu u Rijeci i sudu u Vrgorcu pa će odlučiti Vrhovni sud.

Ja sam naravno kao i dosta ljudi odgovorila županijski sud u Rijeci...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"

tomilica je napisao:

bilo je i pit. materijalni nedostaci na stvari:

a)

b)

c)

d)....

pa ako netko zna koji su točni odgovori nek napiše, sjećam se da sam dva odg.zaokružila

 

kao što je napisala kolegica (kolega) raa4566:

 

"24. ako prodavatelj nije u primjerenom roku popravio stvar ili predao drugu stvar, kupac ima pravo na:

 

a) samo sniženje cijene

b) samo raskid ugovora

c) popravak štete

d) raskid ugovora i sniženje cijene

e) nešto još

 

c), d)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tomilica je napisao:

pit. se odnosi kad postoje mat.nedostaci na stvari pa me zanima koji su bili točni odg.

 

Ispričavam se, i hvala što si me podsjetio, to mi je još jedan točan, iz točaka 1.i 7.ovog članka:

 

Kad postoje materijalni nedostaci

Članak 401.

(1) Nedostatak postoji:

1) ako stvar nema potrebna svojstva za svoju redovitu uporabu ili za promet,

2) ako stvar nema potrebna svojstva za posebnu uporabu za koju je kupac nabavlja, a koja je bila poznata prodavatelju ili mu je morala biti poznata,

3) ako stvar nema svojstva i odlike koje su izrijekom ili prešutno ugovorene, odnosno propisane,

4) kad je prodavatelj predao stvar koja nije jednaka uzorku ili modelu, osim ako su uzorak ili model pokazani samo radi obavijesti,

5) ako stvar nema svojstva koja inače postoje kod drugih stvari iste vrste i koja je kupac mogao opravdano očekivati prema naravi stvari, posebno uzimajući u obzir javne izjave prodavatelja, proizvođača i njihovih predstavnika o svojstvima stvari (reklame, označavanje stvari i dr.),

6) ako je stvar nepravilno montirana pod uvjetom da je usluga montaže uključena u ispunjenje ugovora o prodaji,

7) ako je nepravilna montaža posljedica nedostataka u uputama za montažu.

(2) Ako je kupac na temelju izjava proizvođača ili njegova predstavnika očekivao postojanje određenih svojstava stvari, nedostatak se ne uzima u obzir ako prodavatelj nije znao niti morao znati za te izjave, ili su te izjave bile opovrgnute do trenutka sklapanja ugovora ili one nisu utjecale na odluku kupca da sklopi ugovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

:-o logika i razmišljanje :no-no:

 

"""Točno

 

Članak 23. ZPP

Sukob nadležnosti između sudova iste vrste rješava zajednički neposredno viši sud.

Sukob nadležnosti između sudova razne vrste rješava Vrhovni sud Republike Hrvatske.

Sukob nadležnosti iz stavka 1. i 2. ovoga članka rješava sudac pojedinac nadležnoga suda.

 

Ovo je jasno, dva suda su iste vrste- dva Općinska suda."""

 

da meni taj vaš odgovor a i toliko čudenje oko pravilnog odgovora nisu jasni.

 

ZAJEDNIČKI neposredno viši sud

 

 

koda je bitno, je li vrgorac, vrbovec.. moglo je biti i rijeka i zagreb, i koji bi bio zajedniki?? zagreb??

 

 

"""kao što je napisala kolegica (kolega) raa4566:

 

24. ako prodavatelj nije u primjerenom roku popravio stvar ili predao drugu stvar, kupac ima pravo na:

 

a) samo sniženje cijene

b) samo raskid ugovora

c) popravak štete

d) raskid ugovora i sniženje cijene

e) nešto još

 

c), d)"""

 

kako d) ? sinizi mi cijenu pa ćemo raskinut ugovor.. valjda jedno isključuje drugo.. ili/ili.. pa bi umjesto d odgovor bio a i b..

 

popravak može biti i kumulativan pa je i on odg.

 

iako možda je netko tko koncipira pitanja isto čudno razmišljao pa zamilio to kroz b. al ako se stavi a,b,c,. tko mi može reći da je odg. krivi? :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani kolega "Smotani",

 

po mom sjećanju je pitanje bilo formulirano ovako:

 

"24. ako prodavatelj nije u primjerenom roku popravio stvar ili predao drugu stvar, kupac ima pravo na:

 

a) samo sniženje cijene

b) samo raskid ugovora

c) popravak štete

d) raskid ugovora ili sniženje cijene

e) ne sjećam se"

 

te sam stoga kao točne zaokružio odgovore c i d.

 

sasrećom!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

odgovor je vrhovni sud RH..

jer im je to zajednički viši sud.

očito je moj post krivo shvaćen.

 

zašto bi žup. zagrebački sud bio viši sud za ri?????

 

to je tako jednostavno pitanje, ja ne kužim otkud toliko upitnika iznad glave svima!

 

što se tiče ovog raskid ili sniženje.. ako je pisalo ili između onda definitivno je ok d.

kako sam prije čitao kolege su navele raskid i sniženje, pa je moj odgovor slijedom toga bio a i b (i c) :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

samo da ponovim, nitko nije komentirao, a stvarno me interesira odgovor

 

što je s onim pitanjem iz primjera za služnosti? čovjek je dosjelošću stekao služnost puta i sad mu osoba koja je dobila pravo plodouživanja na nekretnini zapriječila put ogradom. tuži li ga ovaj zbog utvrđivanja prava služnosti (mislim da ne, jer to nitko ni ne negira) ili je u pitanju posjedovna tužba (jer ovaj traži ono što je dotad ima)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ibo je napisao:

samo da ponovim, nitko nije komentirao, a stvarno me interesira odgovor

 

što je s onim pitanjem iz primjera za služnosti? čovjek je dosjelošću stekao služnost puta i sad mu osoba koja je dobila pravo plodouživanja na nekretnini zapriječila put ogradom. tuži li ga ovaj zbog utvrđivanja prava služnosti (mislim da ne, jer to nitko ni ne negira) ili je u pitanju posjedovna tužba (jer ovaj traži ono što je dotad ima)?

 

Ograđujem se odmah time što ću reći da ne znam točan odgovor, međutim, predosjećam da je točno kako je ranije napisano:

 

"27. primjer: neki lik traktorom prelazi preko livade već 20 godina, koja livada je u zakupu nekog drugog. netko izgradi ogradu pa on više ne može prolaziti. on će tužiti na zaštitu čega:

 

a) vlasničkog prava

b) nešto još

c) služnosti

d) smetanja posjeda

e) ništa od navedenog"

(premda mislim da je preciznije pisalo: vlasnička tužba, posjedovna tužba, tužba na zaštitu vlasništva i ništa od navedenog...)

 

Naime, ja sam prvo zaokružio "e"- ništa od navedenog, ali sam se potom predomislio i zaokružio "c". Tužbeni zahtjev ne glasi ni približno kako bi trebao izgledati u posjedovnoj parnici, a pretpostavio sam da bi to mogla biti tužba predmnijevanog nositelja prava služnosti na zaštitu (o vlasništvu nema govora) jer je zahtjev glasio na uklanjanje prepreke i otvaranje puta.

Nažalost, nisam svoju korekciju "parafirao"...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kod mene u dvorani je žena rekla da stavimo paraf, ali mislim da to nikako neće utjecati na prekriženi pogrešan i zaokruženi točan odgovor, bitno da se vidi što je "pisac htio reći", a što se tiče zaporke, na našim kovertama pored zaporke je pisalo i naše ime, toliko o tajnosti podataka, iako pretpostavljam da će se testovi vaditi na jednu hrpu prije pregleda svejedno se može pogledati zaporka i ime i prezime kandidata

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danijela86 je napisao:

optužnicu okrivljeniku dostavlja _____________

 

sudac istrage

 

to ti već piše na prvom postu :frajer:

a nama su u dvorani 1 rekli da će biti sutra rezultati, ali ja imam neki osjećaj da će danas biti =)

 

ma daj danijela, zar je moguće da tako brzo budu rez.

ja sam mislila prije mjesec dana da neće nikako

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ibo je napisao:

može li se upasti u zagreb sa 70+ bodova sveukupno? vaše mišljenje...

sudeći po prošlom natječaju sve je moguće - dosta se ljudi opametilo od onog prvog natječaja pa se javljaju za više gradova te oni koji slažu ljude po gradovima idu redom po prebivalištima - ljudi čak iza 20-og mjesta na prošlom natječaju su dobili Zagreb upravo zbog toga - a primalo je sve skupa 45 ljudi - u Zagrebu ukupno osam pa računaj...

 

p.s. za one na početku liste - iskren savjet glede razgovora - uvijek vas pitaju bi li radije na sud ili DO - i to se kasnije gleda prilikom raspoređivanja:

po iskustvu mene i kolega tijekom tekućeg vježbeništva definitivno birajte sud - uvjeti su nažalost neusporedivi (glede pripreme za pravosudni, atmosfere, radnih uvjeta...)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imaš pm!

 

još jedno pitanje - ako smo se prijavili za više gradova, i među njima je i grad prebivališta, da li je moguće izraziti želju da nas tamo ne smjeste?

 

koliko sam primijetila - na razgovoru su uzimali u obzir želje glede institucije pa ne vidim razloga i da izraziš želju glede grada, ako imaš dovoljan broj bodova...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Logično mi je da ako se osoba istodobno prijavila za Rijeku i Zagreb a prebivalište joj je u Rijeci da će ju smjestiti u Rijeku.

Međutim nije mi logično da ako se ta ista osoba prijavila isključivo za Zagreb,da ju se pritom diskreditira i uzima nekoga iz Zagreba samo zato jer mu je u Zagrebu prebivalište,iako je taj sa prebivalištem u Zagrebu možebitno bodovno ispod ovog riječanina.

Ako sam dobro shvatio ,i to se radi ili se varam ??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Savjet svim kolegama koji bi željeli dobiti posao u mjestu različitom od mjesta prebivališta (što uopće nije čudno, jer ako ste zadnjih 5 godina studirali i živjeli u zg i navikli ste se na život u drugom gradu, onda imate pravo i dobiti posao u Zg bez obzira gdje vam je prebivalište) ako imate dovoljno bodova naravno, samo naglasite svoju želju na razgovoru, jer ako ne kažete ništa onda će se vaš 1. izbor smatrati grad gdje imate prebivalište.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovako, na prošlom natječaju se lista na samom vrhu nije baš mijenjala, jer su oni svi manje-više dobivali po 9,10 bodova..ovi ispod su dobivali manje, ja konkretno sam dobila 7, ali mi nije nikako jasno po kojem kriteriju daju te bodove, totalno subjektivno..eh, sad, prošle godine se dobivalo od 1 do 10 bodova, da, bilo je ljudi sa 1 bodom, a bilo je i po 10, a sad, koliko je bilo statistički, rekla bi 6,7 bodova je bilo prosječno...

ma i se ne želim razočarati, ali ne mogu se odati dojmu da postoji solucija da ću čak i ja dobiti :-?

i ja sam se prijavila samo za 4 grada, pa ćemo vidjeti =/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto mene su zakinuli za 2 boda za dekanovu nagradu! :misli: Ne kontam zašto..prošle godine su kolegici priznali koja je isto s mog fakulteta pa imamo isti papir..a znam da ovaj put nisu samo meni nego znam i za još jednu kolegicu..ne znam jel slučajnost ili nešto drugo! :-? Svakako zaslužujem ta 2 boda ako sam im predočila dokaz. Zovem danas Ministarstvo..nitko se ne javlja. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni otvara str.Minstarstva, ali samo pocetnu.Meni fali jedan bod za strukturalni razgovor, pa me zanima dali postoji vjerojatnost da i mi budemo pozvani, jer sam cula da za manje gradove, dakle ako se ne radi o Zagrebu, Rijeci, Osjeku i Splitu kandidat moze imati i manje bodova od potrebnih 51.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija