Jump to content

Izmjene i dopune zakona o državljanstvu


zvizdac

Preporučene objave

Znači upoznati ste sa temom vjerojatno i sa novosti koja je izglasana i koja stupa na snagu 01/01/2012.

 

Znači ima nekih otegotnih okolnosti u promjenama (8g će biti regulatrni boravak prije mogućnosti dobivanja trajno nastanjenog stranca itd...).

 

Međutim, ČL.19 je dvosjekli mač...

 

Znači li to da će svi koji su 08/10/1991 imali taj status i boravak u RH automatizmom moći steći državljanstvi ili oni koji su od tog datuma imali sve to do danas...

 

Jer moja supruga npr je kao dijete do 1993. imala taj status kada su im ga poništili u MUPu jer su otisli u Novi Sad...

 

Sada me zanima znaci li ovaj zakon olakotnu okolnost za one pojedince koji su imali taj status svojedobno u Hrvatskoj i koji su tada zivjeli?

 

Znači li da moja supruga sada ne treba čekati 8g do upisa u knjigu državljana već temeljem statusa koji je imala na spomenuti datum prema Čl.19. novog zakona biti upisana nakon 01/01/2012.?

 

Molim pomoć!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Strasno!

Tek sam sad vidio da su izmjenili i zakon o drzavljanstvu! I to tamo gdje sam se najmanje nadao. Ne znam ni kako cu reci supruzi da mora cekati jos najmanje tri godine za zahtjev!

 

Nevjerovatno, kad je dosla u HR bilo je tri godine uvjeta i brak te su na nasu zalost to promjenili sljedece godine.

Sad kad smo jedva docekali tih 5 godina, polozili Hrvatski jezik, iskrcali brdo novaca za sve te naknade i podnijeli zahtjev za stalni boravak sad oni mijenjaju zakon na osam godina!!! Uzas!!!

I sto sad da cekamo jos tri godine i onda ce opet promijeniti uvijet na 10 ili 12 godina sa iznimkom da u dvije ili tri drzave EU je slicna praksa.

Prije ce mi djeca zavrsit skolu i zaposlit se nego sto ce supruga postati nasom drzavljankom.A rodila ih je u lijepoj nasoj!

Jad i bijeda

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne paničari...

 

Provjerio sam i sljedeće je tumačenje:

 

 

Promijenjen je Zakon o državljanstvu, međutim nije promjijenjen Zakon o strancima.

Prema tome, tvoja supruga može dobiti stalni boravak nakon 5g provedenih u RH, ali će u tom statusu onda još sačekati dodatne 3g dok stekne uvjete za državljanstvo RH.

 

Kod moje će npr to biti drukcije jer će moja sa statusom stalnog boravka kada joj ga odobre moći automatski tražiti državljanstvo budući daje u navedenom datumu imala boravak u RH (stalni) koji je prestao 1994.

 

Znači stalni boravak danas u kombinaciji s tim statusom iz 1991 za nju znači državljanstvo.

 

Međutim, nadam se da će ona dobiti ranije jer upravo zbog tog ako dobije status povratnika zadovoljava zakonski uvjet da dobije stalni boravak i onda opet po onoj navedenoj osnovi i drzavljanstvo...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija