Jump to content

Zastara kamata


f-franki

Preporučene objave

Najprije primjer:

Ovrha je na sudu od 2005.g., pravomoćna. U njoj je navedeno kako se traže kamate po svakom pojedinom računu od dana dospijeća, pa do konačne isplate.

 

Problem:

Znam kako nije zastupila zastara na ovrhu, ali me zanima, a uzimajući u obzir

Zakon o obveznim odnosima čl.233 st.2

Sve povremene tražbine (a što kamata je, čini mi se) koje proističu iz takvih odluka ili nagodbe, odnosno javnobilježničkog akta i dospijevaju ubuduće zastarijevaju u roku predviđenom za zastaru povremenih tražbina.

 

Kamata se u čl.226.st.1 navodi kao povremena tražbina i zastarjeva za tri godine.

 

Kako obračunati kamatu na ovrhu u ovom slučaju? Da li onako kako je traženo u ovršnom prijedlogu? Ili obračunavati kamatu samo tri godine unazad?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kamate su sporedno potraživanje koje dijeli sudbinu glavnog potraživanja, ako nije u zastari glavno potraživanje nije ni kamata, zastara ne nastupa automatski nego se stranka mora pozvati na zastaru jer ako dužnik plati zastarjelu tražbinu radi se o naturalnoj obligaciji i ne može tražiti povrat novca jer nije platio nedug nego dug, kamata postaje samostalna glavna tražbina kada se primjerice plati glavni dug bez kamata, međutim vjerovnik tada može dakako od dana podnošenja tužbe sudu tražiti kamate na kamatu tkz. procesne kamate, u smislu ZOO čl. koji ste naveli ne radi se o povremenim potraživanjima kamata jer one to nisu nego se radi o plaćanju na rate, obroke kada povremeno dospijevaju dijelovi glavne-ukupne tražbine, vidite i sami da piše platiti kamatu do isplate duga ona teče do isplate, pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

severus je napisao:

Vi pišete rješenje ili zstupate stranku? Ako pišete rješenje, navodite onakvo kako je stavljeno u prijedlogu, a na stranci je da se pozove na zastaru pojedinih dijelova ( sdu na pazi na zastaru po službenoj dužnosti, kolega ). Jedino je bitno da se rješenje dostavi stranci.

 

 

Pozz

 

Ja obračunavm kamatu po pravomoćnom rješenju. :smijeh:

 

Jasan mi je taj dio o pozivanju, ali ukoliko je prošao rok žalbe, ovrha je pravomoćna ali nije naplaćena od 2005.g.

 

E sada....po navedenom članku zakona kaze se da sporedno potrazivanje zastarjeva tri godine. Ali ono nije niti obračunato, tj. nema iznosa budući kamatu po ovrsi računamo od onog dana kada počinje otplata, pa do konačne isplate.

 

Moje pitanje je, da li tu kamatu trebam obračunati od 2005.g. ili samo tri godine unazad?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...
Ja obračunavm kamatu po pravomoćnom rješenju. :smijeh:

 

Jasan mi je taj dio o pozivanju, ali ukoliko je prošao rok žalbe, ovrha je pravomoćna ali nije naplaćena od 2005.g.

 

E sada....po navedenom članku zakona kaze se da sporedno potrazivanje zastarjeva tri godine. Ali ono nije niti obračunato, tj. nema iznosa budući kamatu po ovrsi računamo od onog dana kada počinje otplata, pa do konačne isplate.

 

Moje pitanje je, da li tu kamatu trebam obračunati od 2005.g. ili samo tri godine unazad?

 

 

OVO PITANJE I MENE ZANIMA.

 

IMAM STALAN PROBLEM SA OVRHAMA, I NIJE MI JASNA OVA ZASTARA POVREMENIH POTRAŽIVANJA, ODNOSNO KAMATA.

 

AKO JE GLAVNICA BILA 100 KUNA, KAMATE TEKU 36 MJESECI ( 3 GOD ) , A NAKON TOGA SE DEŠAVA ŠTO ?

 

nE TEKU VIŠE? iLI TEKU, PA SE TREBA POZVATI NA ZASTARU ?

 

jel to onda ispada da nakon što proteknu 3 godine od početka dugovanja,

nije naplativa kamata uopće ( u cijelosti ) ?

 

zašto niko ne daje jasniji odgovor ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pazite jednu stvar,morate razlikovati zastaru tražbine proisteklu iz nekakvog ugovornog odnosa od one koja je utvrđena odlukom suda ili drugog nadležnog tijela.

 

 

da, znam da postoje stanovite razlike, ali sve je tako nejasno. Možda je vama sigurno jasnije, ali ja sam kao laik dosta nov.

 

Za mene ima smisla da kamata ne zastarjeva sve dok ne zastarjeva glavnica, ali samo tumačenje članka o zastari povremenih potraživanja nakon 36 mjeseci je čudno.

 

Postoje takozvani ( ja sam ih tako nazvao da ne bude zabune ) preliminarni rokovi u kojima se tražbina može utužiti. ( ukoliko postoji zadužnica ne moraju, jer ona je već sama presuda sama po sebi )

Mislim da su ti rokovi 3 godine ( negdje čini mi se i 5 godina ). Nakon toga sve je u u zastari.

 

Taj dio, tj. dijelovi su mi jasni kao dan.

 

Ono što ne kužim je ovaj dio o zastari kamata, i još uvijek ga ne razumijem. Ako me neko tuži za glavnicu, jasno je da će u tužbi navesti i zatezne kamate.

 

Ovo tumačenje ustavnog suda koje sam linkao, je samo unijelo još više konfuzije, jer iz njega proizlazi da zastara kamata, proizlazi samo ako u zastari nije i glavnica.

( jer ako je zastarila glavnica, zastarilo je faktično sve ).

 

Ispričavam se ako ispadam glup ovdje, ali stvarno ne razumijem kada se točno primjenjuje taj zakon

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Prema stavu Vrhovnog suda RH u odluci br. Rev-41/1999 kamata kao akcesorno potraživanje dijeli pravnu sudbinu glavnog potraživanja, pa kad zastari glavno potraživanje, zastarjela su i sporedna potraživanja, kao što su potraživanja kamata, plodova, troškova, ugovorne kazne (čl. 369. ZOO).

Odredba čl. 372. st. 1. ZOO koja propisuje zastarni rok od tri godine ima u vidu upravo samostalno potraživanje kamata u situaciji kada je glavno potraživanje prestalo postojati (isplatom ili na drugi način). Kamate teku kontinuirano od dospijeća do prestanka glavnog potraživanja, pa samostalno potraživanje kamata (nakon podmirenja glavnog potraživanja kao u ovom slučaju) zastarijeva u roku od tri godine od nastanka svakog pojedinog dnevnog iznosa kamata, jer to potraživanje nastaje i dospijeva svakog dana u vremenu od dospijeća do prestanka glavnog potraživanja.

 

Što to znači? Ako npr. platim glavnicu iz neke presude o parničnim troškovima nakon 8 godina, za koje vrijeme sam dužan platiti zateznu kamatu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi gospodine izgleda ne čitate tekst pozorno:

 

Prema stavu Vrhovnog suda RH u odluci br. Rev-41/1999 kamata kao akcesorno potraživanje dijeli pravnu sudbinu glavnog potraživanja, pa kad zastari glavno potraživanje, zastarjela su i sporedna potraživanja, kao što su potraživanja kamata, plodova, troškova, ugovorne kazne (čl. 369. ZOO).

Odredba čl. 372. st. 1. ZOO koja propisuje zastarni rok od tri godine ima u vidu upravo samostalno potraživanje kamata u situaciji kada je glavno potraživanje prestalo postojati (isplatom ili na drugi način). Kamate teku kontinuirano od dospijeća do prestanka glavnog potraživanja, pa samostalno potraživanje kamata (nakon podmirenja glavnog potraživanja kao u ovom slučaju) zastarijeva u roku od tri godine od nastanka svakog pojedinog dnevnog iznosa kamata, jer to potraživanje nastaje i dospijeva svakog dana u vremenu od dospijeća do prestanka glavnog potraživanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...

Imam pitanje za zastaru zateznih kamata

Radi se o otkupu stana na koji sam do sada platio 338 rata. Sa zadnjom uplatnicom dobio sam i dopis (bez ikakvog izračuna ili specifikacije) da su izvršili "dogradnju Pomoćne knjige stambenog fonda aplikacijom za obračun zateznih kamata" i da moram platiti iste od prve uplate koja je bila prije više od 28 godina pa sve do ove zadnje??? Ugovor je sklopljen na 360 rata koje još uvijek plaćam. Mogu li se pozvat na kakvu zastaru?

Zahvaljujem na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija