Jump to content

Molim pomoć knjigovođa!!!!!!


xyzg77

Preporučene objave

Situacija je slijedeća;

 

dužna sam dobavljaču 1.098,00 kn, stisne mi ovrhu i naplati se, na izvodu mi skinu 2.035,56 kn i fina se naplati u vezi te ovrhe 103,00kn i dostavi mi dokument za knjiženje na iznos od 103,00 kn za prisilnu naplatu.

Na prijedlogu ovrhe piše slijedeće:

sastav ovršnog prijedloga ..............250,00 kn

pdv......................................57,50 kn

pravomoćnost.............................36,90 kn

trošak dostave...........................36,90 kn

iznos kamata nije naveden

u prilogu toga je i rješenje o ovrsi od javnog bilježnika na iznos od 479,70 kn

 

molim vas recite mi kako gore navedene iznose proknjižiti, koji su priznati, a koji nepriznati troškovi?

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...

Hvala Makora, oprosite što kasnim s odgovorom, dugo me nije bilo na forumu. Imam novo pitanje i mislim da bi mi Vi možda mogli pomoći kako to riješiti. Situacija je slijedeća;

 

Imamo firmu „A“ koja je u siječnju 2011. utužila firmu „B“ za sveukupan dug od 200.000,00 kn. Dug obuhvaća izdane račune u periodu od 2008.-2010. U međuvremenu je firma „B“ platila nekih 15.000,00 kn. Sada je iznos glavnice 175.000,00 kn.

U zadnjem podnesku odvjetnik firme „A“ napisao je slijedeće: da sad firma „A“ potražuje 175.000,00 kn pošto je tuženik-firma „B“ podmirila dio dugovanja. Te da je firma „B“ dužna platiti iznos od 175.000,00 kn sa zakonskom zateznom kamatom od dana podnošenja tužbe (1.mj.2011.g.), te parnični trošak sa zakonskom zateznom kamatom od dana donošenja presude, sve po stopi koja se određuje za svako polugodište uvećanjem eskontne stope HNB koja je vrijedila zadnjeg dana polugodišta koje je prethodilo tekućem polugodištu za 8 postotnih poena do konačne isplate.“

 

Nakon toga je bilo ročište, te na zapisniku piše slijedeće: „da tužitelj djelomično povlači tužbu, te sad potražuje 175.000,00 zajedno sa pripadajućom zateznom kamatom, kao i zakonsku zateznu kamatu na uplaćeni iznos od 15.000,00 tekuću od dospijeća, pa do plaćanja, a koji tijek kamata će tužitelj posebno specificirati posebnim podneskom.“

 

Skužila sam da bih ja sad trebala napraviti obračun kamata po plaćenim računima, ali sam zbunjena, jer u 2011 je maximalna zatezna kamata bila 17%, a sad je navodno 15%...(pošto je HNB snizio eskontnu stopu sa 9% na 7% godišnje).

Imam izlazni račun u iznosu od 5.000,00 kn kojem je dospijeće plaćanja bilo na dan 14.01.2011., a firma „B“ ga je platila 02.02.2012., zatim imam račun kojem je dospijeće plaćanja bilo 08.08.2009., firma „B“ ga je platila 19.04.2011. Po kojoj kamatnoj stopi da trebam napraviti obračun kamata? Da li smijem obračunati po stopi 17% izračunate dane kašnjenja do 31.12.11., a po stopi od 15% obračunati dane kašnjenja u tekućoj godini?

Da li trebam obračunati i kamatu na glavnicu i kako da to napravim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija