Jump to content

za petpeticu jedno lako?


laki101

Preporučene objave

naisao sam na jedan zanimljiv komentar petpetice da se ne moze osoba 2puta kazniti za isti prekrsaj mene zanima: naime tijekom prelaska granice,vjezbenik policijerh(nije imao ni znacku ni iskaznicu) je uvidom u moju inozemnu osobnu utvrdio da sam nacinio prekrsaj iz clanka 226stavka1tocka4zspc. Njegov buduci kolega,policajac, napisao mi pisano upozorenje od 500kn.znajuci da i upozorenje ima pravnu snaznost kao i placena kazna moje pitanje glasi-da li se ubuduce mogu pozivati na gore spomenutu tezu da ne mogu 2x biti kaznjavan za isti prekrsaj? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo tako, ali pitanje nije ni malo lako.

 

Čuvajte tu potvrdu o pisanom upozorenju.

 

Ukoliko vas policija ponovo kazni u svoju obranu priložite presliku te potvrde i morate biti oslobođeni odgovornosti.

 

Zakon o sigurnosti prometa na cestama je po tom detalju loše napisan. Uopće nije kažnjivo upravljati stranom vozačkom dozvolom, već je zabranjeno propustiti rok u kojem se ona mora zamijeniti, ako je osoba koristi dok upravlja vozilom.

 

Prekršajni zakon nalaže da se prekršajni progon ne može pokrenuti kad protekne dvije godine od počinjenja prekršaja, što znači da, na dan pisanja ovog odgovora po trenutno važećim propisima, sve osobe koje imaju prebivalište u RH prije 18.12.2008. godine, a upravljaju stranim vozačkim dozvolama, nisu niti dužne izvršiti zamjenu vozačke dozvole sve do njenog isteka.

 

Prekršajni sudovi odbacuju policijske prekršajne naloge ukoliko se nije vodilo računa o rokovima zastare za pokretanje prekršajnog postupka.

 

Treba naglasiti da to vrijedi samo za vozačku dozvolu koja je izdana prije povratka u RH ili prije dolaska na privremeni ili stalni boravak, jer u slučaju isteka te vozačke dozvole i ishodovanja nove, rokovi se počinju računati iznova, ali tu činjenicu o novoj vozačkoj dozvoli tj. datumu izdavanja i uvjetima boravka vozača u RH je policijski službenik dužan iznijeti u obrazloženju obveznog prekršajnog naloga ili će u protivnom prekršajni sud računati rokove zastare od nekih ranijih poznatih točaka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

postovani,

 

evo mene opet, sad su promijenili nacin kaznajavana i vise se ne pozivaju na članak zspc članaka 226. točka 4 nego sa člankom 196.stavka 1

 

nego ajdemo polako

 

na granicnom prijelazu policajac mi je izdao obvezni prekršajni nalog sa sljedecim opisom prekršaja

 

"isti upravljao gore navedenim vozilim a nije promijenio inozemnu vozacku dozvolu u zakonskom roku."

 

kažnjen sam po prekršaju zspc članak 196 stavka 1.točke-

 

kažnjiv po članku 196.stavka 5. točka- u iznosu 1000kn

 

e sad mene zanima

"(1) Motornim vozilom i tramvajem u prometu na cesti može samostalno upravljati samo osoba koja ima važeću vozačku dozvolu izdanu u Republici Hrvatskoj, inozemnu vozačku dozvolu ili međunarodnu vozačku dozvolu, za onu kategoriju vozila kojom upravlja u prometu na cesti."

 

 

ja imam inozemnu vozaču dozvolu sa stalnim prebivalistem u inozemstvu

na koju osnovu su oni mene kaznili i da li su u pravu? meni ovo nije logicno jer ja imam važecu vozačku izdatu od strane druge drzave da li oni ovim aktom ponistavaju moju vozacku???? mislim da bi ovo na sudu trebalo lako biti oborivo???

 

da li sam u pravu i sto sam predvidio???

 

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/339713.html

 

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2011_07_74_1575.html

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne ,nije pogresno napisan, bio sam u pgp sa voditeljem smjene i skrenuo mu paznju na clanak i pogresku ,on i ostali policajci su rekli da su vec dosta kazni izdali na ovaj članak. sto raditi???

 

zaboravio sam reci da su se pozivali na izmjene zakona zspc od 02.01.2012 i na naputak od policije.

uređeno: od laki101
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

U čudu se čudim.

 

Sigurno su žurili na pauzu.

 

Zabunili su se u člancima i zapravo su vas kaznili za ono što ste već bili kažnjeni i prekršen je čl. 31. st. 2 Ustava koji kaže:

"Nikome se ne može ponovno suditi niti ga se može kazniti u kaznenom postupku za kazneno djelo za koje je već pravomoćno oslobođen ili osuđen u skladu sa zakonom."

 

Ovo za kaznena djela se jednako primjenjuje i za prekršaje.

 

Što sada?

 

Platiti tih 500 kuna.

 

Čuvati uplatnicu.

 

Napisati pismo u kojem treba tražiti da sukladno čl. 214. st. 1. t. 4. Prekršajnog zakona tražite obnovu prekršajnog postupka jer ste više puta osuđeni za jedno te isto djelo, kojeg usput i priznajete, te tražiti nazad svoje novce koje ste uplatili, a uplatili ste iz straha od ovrhe poreznika i iz straha od izvršavanja supletorne kazne zatvora od 3 dana.

 

Priložiti sve dokaze u originalu i tražiti da vam se vrate natrag.

 

Napisati broj svog tekućeg računa ili tražiti da vam poštar donese gotovinu na kućnu adresu.

 

Pismo adresirati na:

Visoki prekršajni sud

Ulica Augusta Šenoe 30

10000 Zagreb

 

Poslati preporučeno.

 

Pretpostavljam da će predsjednik prekršajnog suda obaviti sasvim ozbiljan razgovor sa tim svojim sucem koji je radio na ovom predmetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam mislio ici na tezu da je presuda ne razumljiva i totalno kontradiktorna.

 

prvo u uvodu se navodi isti nalog od 2 razlicita datuma

u izreci ne navode se podaci o kome je rijec i govoro se samo u preinacavanju naloga sto se tice kazne

u obrazlozenju se spominju claniuc 196.1-226.1 i 229.1 i na kraju stoji da se nalog preinacava po članku 229.1 u koje jem fiksno propisana kazna 500kn a u biti je fiksna kazna od 300kn. sud po sluzbenoj duznosti nije pazio na zastaru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"

Prekršajni zakon nalaže da se prekršajni progon ne može pokrenuti kad protekne dvije godine od počinjenja prekršaja, što znači da, na dan pisanja ovog odgovora po trenutno važećim propisima, sve osobe koje imaju prebivalište u RH prije 18.12.2008. godine, a upravljaju stranim vozačkim dozvolama, nisu niti dužne izvršiti zamjenu vozačke dozvole sve do njenog isteka."

 

ako nije problem,sto se tice pisma VPS mozes li mi reci kako treba izgledati,tj. da li postoji neko pravilo ili mogu primjeniti oblik kao u prigovoru?

 

molim vas da uklonite link na presudu,mislim da je dovoljno bio izlozen javnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo skidam link.

 

Zastare nema, nisam vam niti napisao da je vaš slučaj u zastari.

 

Prebivalište imate od 19.10.2009.

 

Vozačku ste trebali promjeniti do 19.10.2010.

 

Znači da ste dana 19.10.2010. počinili prekršaj.

 

Zastara za pokretanje prekršajnog postupka je 2 godine, znači 19.10.2012. godine, a dana 27.06.2012. ste dobili kaznu, znači u roku.

 

Ne vaditi se na zastaru, ono upozorenje je sasvim dovoljno.

 

Zakon kaže da upozorenje izdato po odredbama prekršajnog zakona i po pravilniku koji je napisao ministar unutarnjih poslova jest kazna, a ustav zabranjuje da se netko dva puta sudi i kažnjava za jednu protupravnu radnju.

 

Prekršajni zakon nalaže da to jest razlog za obnovu postupka.

 

Napisati jednostavno pismo, pozvati se na broj presude taj-i-taj, sve argumentirati i jasno napisati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

jos nekoliko pitanja

imam li vremenski rok do kada trebam poslati pismo vps

ako da, kako mogu dokazati vrijeme dostave presude-omotnicom u kojoj je bila presuda?jer presuda je napisana 22.10 a ja sam je dobio 23.11

da li imam pravo na troskove-dosta sam svog vremena utrosio proucavajuci zakone i trazeci pomoci zbog pogresaka raznih sluzbenika od policijskih do sudskih?

ako imam pravo na troskove,cilj mi je sve uplatit u dobrotvorne svrhe po mom nahodenju.hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija