Jump to content

Profesionalna u opću mirovinu


gallinjo

Preporučene objave

gallinjo je napisao:

jesam hrvi i zanima me procedura ,kako da ostvarim opću mirovinu

Procedura ti je da ti tvoj liječnik opće prakse napravi tzv. "obradu" (medicinska dokumentacija + ratni put) i to predaš u HZMO, zatražiš obnovu postupka.

kad budeš pozvan na vještačenje, onda će ti na osnovu tvoje dokumentacije vještak procijeniti da li je došlo do pogoršanja bolesti, i shodno tome možda odrediti "opću" nesposobnost, (možda i omjer povećati), i to ti onda ide na drugostupanjsku reviziju u zagreb

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

stari moj, dobro razmisli prije nego kreneš u ovu avanturu...jer ako ti je vidljivo iz dokumentacije da ti se stanje DRASTIČNO pogoršalo od dana umirovljenja i da je to posljedica sudjelovanja u DR, možda i imaš šanse, ali jako teško, puno je čimbenika koji o tome odlučuju...

 

ja sam u istoj situaciji, ali sam nakon konzultacija sa liječnikom, dva specijalista i naposljetku sa uvaženim doktorom sa "zrakoplovne medicine u Zg" odustao, jer otići sa 100% prof. u recimo 60% opću je novčano skoro isto, a ne vrijedi višegodišnju zahebanciju po bolnicama...

 

ali krucijalno pitanje, koje sam ja već postavljao ovdje, a zakonski je moguće: "A što ako ti povjerenstvo (a na tvoj zahtjev) i temeljem priložene dokumentacije zaiste "prevede" 100% prof. u recimo 30% opću (30 rat, 70 civilna)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ali krucijalno pitanje, koje sam ja već postavljao ovdje, a zakonski je moguće: "A što ako ti povjerenstvo (a na tvoj zahtjev) i temeljem priložene dokumentacije zaiste "prevede" 100% prof. u recimo 30% opću (30 rat, 70 civilna)...

 

Ništa novo niti neobično pa ipak je od rata prošlo više od ajmo reć 20.god a mogu tu i neke bolesti iz civilnog djela nastati...u medjuvremenu...

 

Ako je netko 100% prof...nesposoban(znači 100% nesposoban za obavljanje određenih poslova..MUP,HV...itd itd..i poslove vezane uz nošenje oružja i sl..) ne znači i da je nastupila i opča nesposobnost u istom postotku...dvosjekli mač..

 

Ali još uvijek postoji mogučnost ukoliko bi nova mirovina bila nepovoljnij od stare da se zadrži ona koja je povoljnija po korisnika...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislim da ti (omjer) 100% neće nitko dirati, možeš jedino dobiti, ili ne dobiti "opću", (omjer) 100% ti neće nitko dirati, znači nećeš ništa izgubiti

 

u teoriji je moguće, da ti smanje omjer, ali u praksi još nisam čuo za takav slučaj, uglavnom, ili povećaju ili ostave isto, u tvom slučaju ne mogu ti povećati omjer, jer već imaš 100% vojno, ali ti mogu dati "opću" nesposobnost

 

po meni, u tvom slučaju, možeš očekivati samo povećanje na "opću" a omjer ti neće smanjiti (ostaje 100%), u glavnom mislim da nećeš ništa izgubiti, možeš samo dobiti

 

tih 100% ti znači da ti je bolest 100% uzročno-posljedično od rata, a profesionalna nesposobnost ti znači da te smatraju sposobnim za još neke poslove, ti sad moraš dokazati da si "opće" nesposoban,

 

omjer 100% ti ostaje (uzročno-posljedična veza rat), to si već dokazao

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buda1965 je napisao:

vinkovci

 

da li si mišljenja da mu"neće dirati" samo zato što ima 100% (samo zbog velikog omjera)? mene su iz profesionalne prebacili u opču i promjenili omjer -na više vojnog dijela.

nisi dobro shvatio,

upravo to i govorim, da može samo dobiti, (kao i ti), a ne izgubiti,

 

pošto on već ima 100% vojni dio, to mu ne mogu više povećati, ali mu neće ni smanjivati kao što je dolje netko napisao,

 

ali zato može prijeći iz profesionalne u opću mirovinu, i time si povećati mirovinu, (i to je plafon), naravno da sve zavisi od medicinske dokumentacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

vinkovci je napisao:

gallinjo je napisao:

2008.g. dobio rješenje za mirovinu 100% prof.Mogu li uopće prijeći u opću mirovinu i koja je procedura?? :misli:

 

ako si HRVI možeš, ako nisi ne možeš, zadnja izmjena zakona ne dopušta obnovu postupka, bez HRVI, nema zakonske osnove, promijenjen zakon 2009.

 

Kako to misliš da ako nisi HRVI ne možeš napraviti obnovu postupka i po kojem to zakonu uspoređuješ. I još jedno pojašnjenje pošto svatko tumači svoje:

Članak 21.

(1) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji ostvari pravo na invalidsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, i koja na temelju navršenoga mirovinskog staža iznosi manje od mirovine koja bi mu pripadala za 40 godina mirovinskog staža osobni bod povećava se ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu, i to:

1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10%

2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseci za 15%

3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20%

4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25%

5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30%

6. dragovoljcu za 30%.

(2) Tako povećana invalidska mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju osobnog boda za 40 godina mirovinskog staža.

 

Prema ovome znači da svatko tko ima status HB ,a ide u invalidsku mirovinu po ZOMO ima pravo na povećanje mirovine. Na moj upit u mirovinskom se svi prave mutavi ili su dobili nalog da krivo odgovaraju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako to misliš da ako nisi HRVI ne možeš napraviti obnovu postupka i po kojem to zakonu uspoređuješ. I još jedno pojašnjenje pošto svatko tumači svoje:

Članak 21.

(1) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji ostvari pravo na invalidsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, i koja na temelju navršenoga mirovinskog staža iznosi manje od mirovine koja bi mu pripadala za 40 godina mirovinskog staža osobni bod povećava se ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu, i to:

1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10%

2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseci za 15%

3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20%

4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25%

5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30%

6. dragovoljcu za 30%.

(2) Tako povećana invalidska mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju osobnog boda za 40 godina mirovinskog staža.

 

Prema ovome znači da svatko tko ima status HB ,a ide u invalidsku mirovinu po ZOMO ima pravo na povećanje mirovine. Na moj upit u mirovinskom se svi prave mutavi ili su dobili nalog da krivo odgovaraju

 

u stvari, da, možeš zatražiti obnovu postupka, i onda dobiti manju mirovinu nego što imaš sad, (ne mislim, ti, nego općenito), zato što po novome ako nemaš status HRVI, nema ni tzv. kumulirane mirovine (rat-mir),

zato bolje tko nema status HRVI-a, a ima kumuliranu mirovinu, neka ne čačka mečku, jer mu se može desiti ovo:

profesionalna: 1923,48 kn

opća: 2404,35 kn

 

http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=1208

 

ovdje obrati pažnju na članak 4 i 5 gdje se riječ "hrvatski branitelj" mijenja u "HRVI"

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2009_11_137_3315.html

 

http://www.propisi.hr/print.php?id=11020

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da, ali članak 21 se odnosi na HB koji idu u mirovinu prema općim propisima, evo moj primjer po neki put pa te molim ako mi možeš izračunati mirovinu prema općim propisima, hipotetski:kao da sada idem u opću mirovinu

(podaci su apsolutno točni)

 

- radni staž 19 g 4 m 7 dana (s beneficijama)

- prosječni vrijednosni bod za sav radni staž 1,8925

- pridodani staž bi mi u ovom trenutku bio 12,2706

i pokušaj uračunati dodatak od 25% ili 27% posto prema ZOMO

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gonzo-stari je napisao:

da, ali članak 21 se odnosi na HB koji idu u mirovinu prema općim propisima, evo moj primjer po neki put pa te molim ako mi možeš izračunati mirovinu prema općim propisima, hipotetski:kao da sada idem u opću mirovinu

(podaci su apsolutno točni)

 

- radni staž 19 g 4 m 7 dana (s beneficijama)

- prosječni vrijednosni bod za sav radni staž 1,8925

- pridodani staž bi mi u ovom trenutku bio 12,2706

i pokušaj uračunati dodatak od 25% ili 27% posto prema ZOMO

 

ne treba ništa računati, da sada ideš u mirovinu bez statusa HRVI, po općim propisima imao bi 2404,35 kn (opća nesposobnost)

 

ti si trebao predati zahtjev za obnovu postupka u razdoblju od 2005.-2009. tako da bi imao pravo na kumuliranu mirovinu (rat-mir), vjerojatno bi sada imao veću mirovinu, sad više ne možeš, jer nemaš HRVI, a mogao si to riješiti do 2009.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nešto si ti pobrkao u svojim izračunima jer opet govorim hipotetski

Da sam radio u nekoj firmi i razbolio se i ostvario pravo na invalidsku mirovinu znači da se mirovina računa prema formuli kao za starosnu

AVM x PVB x Mirovinski staž x mirovinski faktor

 

što znači

58,37 x 1,8925 x 31,6233 x 1 = 3.493 kn + 25% = 4.366 kn

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gonzo-stari je napisao:

Nešto si ti pobrkao u svojim izračunima jer opet govorim hipotetski

Da sam radio u nekoj firmi i razbolio se i ostvario pravo na invalidsku mirovinu znači da se mirovina računa prema formuli kao za starosnu

AVM x PVB x Mirovinski staž x mirovinski faktor

 

što znači

58,37 x 1,8925 x 31,6233 x 1 = 3.493 kn + 25% = 4.366 kn

 

ja pričam o invalidskim mirovinama HB-a i HRVI-a, tj. o braniteljima kojima bi starosna mirovina bila manja od najniže zagarantirane braniteljske mirovine, a što se tiče civilnih, ili starosnih mirovina, nemam pojma :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja pričam o invalidskim mirovinama HB. Ona najniža i najviša se odnose samo na branitelje kojima bi izračun mirovine prema ZOPHB bio jako mali jer imaju mali PVB i malo staža tako da npr netko s činom vojnika a sa statusom HRVI 20% može imati mirovinu ispod 1000 kuna. Na ovaj način se štite takvi slučajevi da ne bi ispalo da im je mirovina manja od socijalne pomoći

Evo ti jedan primjer u tablici

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tko bi imao veću mirovinu po osnovi plaće,(uplaćivanja u mirovinski), to ne znam, za sve ostale koji bi imali nižu mirovinu od najniže zagarantirane braniteljske mirovine, trenutno važeći zakoni su tu:

 

http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=1208

 

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2009_11_137_3315.html

 

http://www.propisi.hr/print.php?id=11020

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

vidum da je ova tema dosta stara,ali svejedno moram postavit pitanje:

 

U mirovini sam skoro 4 godine,imam 49 godina,čin stožernog narednika,mirovina profesionalna omjer 80 vojno 20 civilno, PTSP,u ratu sam bio od prvog do zadnjeg dana u specijalnoj policiji,nemam RVI,e sad mene zanima,pošto je mijenjan zakon o branitaljima,da u opću mogu ići samo oni koji imaju RVI,hoće li oni mene zvati da mi prof. pretvore u opću ili ću dok sam živ bit u profesionalnoj mirovini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vidum da je ova tema dosta stara,ali svejedno moram postavit pitanje:

 

U mirovini sam skoro 4 godine,imam 49 godina,čin stožernog narednika,mirovina profesionalna omjer 80 vojno 20 civilno, PTSP,u ratu sam bio od prvog do zadnjeg dana u specijalnoj policiji,nemam RVI,e sad mene zanima,pošto je mijenjan zakon o branitaljima,da u opću mogu ići samo oni koji imaju RVI,hoće li oni mene zvati da mi prof. pretvore u opću ili ću dok sam živ bit u profesionalnoj mirovini.

 

Neće oni tebe zvati nego ti moraš kod svog liječnika napraviti obradu. I prof. mirovina može biti dvosjekli mač. Šta ako ga zovu na prekvalifikaciju sukladno njegovoj dobi i naobrazbi. Ja sam imao 100% prof . vezano za rat ,ali sam na opću dobio 80 - 20. Financijski sam dobio ali što je i najbitnije ,riješio sam status za sva vremena. Rvi je svakako uteg na vagi u tvoju korist ali i tu ima "kvaka". Sa malim postotkom HRVI gotovo nemaš nikakve šanse za recimo 100% opća u svezi rata ali i to ovisi o tome tko radi procjenu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neće oni tebe zvati nego ti moraš kod svog liječnika napraviti obradu. I prof. mirovina može biti dvosjekli mač. Šta ako ga zovu na prekvalifikaciju sukladno njegovoj dobi i naobrazbi. Ja sam imao 100% prof . vezano za rat ,ali sam na opću dobio 80 - 20. Financijski sam dobio ali što je i najbitnije ,riješio sam status za sva vremena. Rvi je svakako uteg na vagi u tvoju korist ali i tu ima "kvaka". Sa malim postotkom HRVI gotovo nemaš nikakve šanse za recimo 100% opća u svezi rata ali i to ovisi o tome tko radi procjenu.

 

ovo i mene zanima,pošto sam u profesionalnoj sa 1900 kuna a HRV-i imam privremeno ,sada me zanima dali mi ako idem na obnovu postupka moraju to prebaciti u opću ili mi može ostati ovako?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovo i mene zanima,pošto sam u profesionalnoj sa 1900 kuna a HRV-i imam privremeno ,sada me zanima dali mi ako idem na obnovu postupka moraju to prebaciti u opću ili mi može ostati ovako?

 

Ako imaš hrvi mogu ti na obnovi postupka prebaciti u opću i povečati omjer na stranu rata a isto tako i ne moraju ! Može ti ostati sve isto kao i do sada.

 

Nema tu "MORAJU", ništa oni ne moraju .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako imaš hrvi mogu ti na obnovi postupka prebaciti u opću i povečati omjer na stranu rata a isto tako i ne moraju ! Može ti ostati sve isto kao i do sada.

 

Nema tu "MORAJU", ništa oni ne moraju .

 

Tako je. Doduše ni taj status prof. nesposobnosti ne može trajati dovijeka, dobit ćeš kad-tad opću, ali moraš imati medicinsku dokumentaciju koja će njima dati argumente za prebacivanje u opću nesposobnost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ko ne riskira ne profitira.

 

Tako ti je to, a valjda ti znaš najbolje što češ i kako češ.

 

Ni ja sam još ništa radio po ovom pitanju ,imao sam težu operaciju na kralježnici imam sve nalaze ,ali mi se više neda čekati i obilaziti doktore ,komisije i gubit i ovo malo živaca što mi je ostalo,Na MR ČEKANJE 7 MJESECI,a i ova situacija u državi me obeshrabljuje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ni ja sam još ništa radio po ovom pitanju ,imao sam težu operaciju na kralježnici imam sve nalaze ,ali mi se više neda čekati i obilaziti doktore ,komisije i gubit i ovo malo živaca što mi je ostalo,Na MR ČEKANJE 7 MJESECI,a i ova situacija u državi me obeshrabljuje.

 

Obilaziš ih svakako, pa valjda možeš napraviti i taj korak i otići na procjenu za opću. Neka ti vještak odmah kaže kako ćeš proći i to je to. To vrijedi i za dalmatinca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u tome i je problem što ne moraju a ja moram platiti ako želim ići na obnovu,bojim se ništa od toga,hvala svima na odgovorima

 

Ako ne želiš na novu procjenu radne sposobnosti - ne moraš, nitko te ne prisiljava.

 

A što se tiče plaćanja, što to moraš platiti?

 

Ne moraš platiti niti psihološko testiranje (naručiš se u bolnici).

 

Bar je tako do sada bilo kod nas u Osijeku.

 

A ovo što je Kompa napisao (tko ne riskira...........) to je istina.

 

Ne možeš dobiti na Lotu ako ne uplatiš listić.

 

Nadalje, Galinjov post vezan za kralježnicu, ne bih se baš kladio da će vještaci-liječnici tu vrstu oboljenja nakon ovoliko godina tj. od kraja DR-a, bolest povezati kao posljedicu ratnih događanja.

 

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jesam hrvi i zanima me procedura ,kako da ostvarim opću mirovinu

-------------------------------------------------------------------------------------------

Poštovani kolega, najlakše ćeš otići iz profesionalne u opću ako imaš brdo medicinske dokumentacije vezane uz rat, neprekinuto liječenje, dobar ratni put i debele živce.Šala na stranu ali to ti je živa istina, pitaj sve koji su na ovom forumu što su sve morali proć da bi ostvarili neko pravo.Nažalost , tako je to kod nas danas.Lječenje i samo lječenje , i podnošenje zahtjeva za ponovno utvrđivanje radne sposobnosti, pošto RVI već imaš mislim da si blizu, tog tvog cilja.Nemoj samo odustat, to je najlošija solucija, sretno!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kužim ja to sve al kada dobiješ mjesečno 1300 kuna pa trebaš za nešto dati 300 kuna uz to misliš da ćeš ostati na istome,mislim da nema smisla ,čekam trajno riješenje za HRV-i al se bojim da će se do tada promjeniti puno toga,što se tiče papira ima puno toga,2 bolnička liječenja,1 dnevna bolnica,svaki drugi mjesec nalaz od psihijatra i tako od 2005 al je sve to malo za trajno dobiti status HRV-i za PTSP pa sam stavljen na čekanje na još jednu godinu,za mene važi pravilo 3 godine od prvostupanjskog riješenja za neke vrijedi 1 dan i tako to,već sam bio prije par godina na novoj procjeni radne sposobnosti platio 300 kuna i rečeno mi dođi kada dobiješ riješenje za trajno HRV-i kao da se to dobije u pola sata,naravno dobiću ga samo kada i ako ga dobijem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neće oni tebe zvati nego ti moraš kod svog liječnika napraviti obradu. I prof. mirovina može biti dvosjekli mač. Šta ako ga zovu na prekvalifikaciju sukladno njegovoj dobi i naobrazbi. Ja sam imao 100% prof . vezano za rat ,ali sam na opću dobio 80 - 20. Financijski sam dobio ali što je i najbitnije ,riješio sam status za sva vremena. Rvi je svakako uteg na vagi u tvoju korist ali i tu ima "kvaka". Sa malim postotkom HRVI gotovo nemaš nikakve šanse za recimo 100% opća u svezi rata ali i to ovisi o tome tko radi procjenu.

 

hasko

 

koliki bi postotak RVI trebao biti (po tvom) da bi netko imao 100% vojni dio (opča)? ne igra li ulogu medicinska dokumentacija u određivanju omjera ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hasko

 

koliki bi postotak RVI trebao biti (po tvom) da bi netko imao 100% vojni dio (opča)? ne igra li ulogu medicinska dokumentacija u određivanju omjera ?

 

Nije , bracika , to moje mišljenje i stav nego vještaka iz hzmo. Ali ,dobro, reći ću ti šta ja mislim. Ako imaš npr. 20% rvi i na osnovu medicinske dokumentacije ti povise omjer hrvi, onda su ti i šanse za dobivanje većeg omjera u svezi rata veće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije , bracika , to moje mišljenje i stav nego vještaka iz hzmo. Ali ,dobro, reći ću ti šta ja mislim. Ako imaš npr. 20% rvi i na osnovu medicinske dokumentacije ti povise omjer hrvi, onda su ti i šanse za dobivanje većeg omjera u svezi rata veće.

 

nisam baš siguran u tvoju teoriju.nema rvi sa time puno veze.ako imaš kvalitetnu dokumentaciju liječenja a najviše o vještaku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije , bracika , to moje mišljenje i stav nego vještaka iz hzmo. Ali ,dobro, reći ću ti šta ja mislim. Ako imaš npr. 20% rvi i na osnovu medicinske dokumentacije ti povise omjer hrvi, onda su ti i šanse za dobivanje većeg omjera u svezi rata veće.

------------------------------------------------------------------------------------------

@hasko, ovdje se u potpunosti moram složiti sa buda1965 i njegovim mišeljem oko doređivanja omjera rat -mir i postotka RVI.Samo kratka opservacija na ovu temu, s kojom se možeš složiti ali i nemoraš a mislim da je točna.Naime ima tu dosta vremena kada smo na ovom portalu raspravljali oko postotka RVI i omjera rat-mir, dali utječe jedan od omjera na drugi i zaključili smo da : možeš imati i RVI 20% a biti 100% u omjeru rat ili 20%, a imati omjer 80-20 i tome slično.Isto tako može se dogoditi i veći omjer RVI npr. 50%, a da imaš omjer 30-70 rat mir.Naime ovdje se radi o diametralno suprotnim omjerima , jedan određuje visinu tvoje invalidnosti u svezi rata a drugi određuje postotak učešća tvoje bolesti u svezi s ratom.Prvi određuje jedna komisija a drugi određuje komisija HZMO.Znači pravno ove dvije stvari su u svom početku sasma suprotne.Toliko od mene, nadam se da sam nešto uspio pojasniti ali imate na tu temu dosta topica u prijašnjim raspravama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PITAM?

Imam profesionalnu ivalidnu mirovinu akulumiranu 50/50 bez HRVI .Otišao po zakonu prije dopune 2009g.11mj

sada kad bi išao na opću mirovinu kako bi mi izračunali po zakonu kojem sam otišao ili po novome ? Inače sam bio 5.5g specijalnoj pričuvnoj policiji..Ili ima mi uopće pravo ići na opću mirovinu ako nemam HRVI?Kako sad gledaju na to? inaće mirovina mi je 2800k. Što i kako da radim sad ili najbolje da ostane u prof.mirovini.i ako sam za opću? tržim savijet?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PITAM?

Imam profesionalnu ivalidnu mirovinu akulumiranu 50/50 bez HRVI .Otišao po zakonu prije dopune 2009g.11mj

sada kad bi išao na opću mirovinu kako bi mi izračunali po zakonu kojem sam otišao ili po novome ? Inače sam bio 5.5g specijalnoj pričuvnoj policiji..Ili ima mi uopće pravo ići na opću mirovinu ako nemam HRVI?Kako sad gledaju na to? inaće mirovina mi je 2800k. Što i kako da radim sad ili najbolje da ostane u prof.mirovini.i ako sam za opću? tržim savijet?

 

Čudni su ti to putovi , moj prika , oko mirovina i omjera. Da li imaš pravo tražiti opću? Naravno . Da li ćeš dobiti ? Hm..... ??? Kakve veze ima što si bio u SJP 5,5 god. Ratni put i med. dokumentacija ti određuju tvoj status ( doduše i to ovisi od vještaka do vještaka ). Tvoja volja šta ćeš poduzeti. Razgovaraj sa svojim liječnikom i pravnikom iz HZMO-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PITAM?

Imam profesionalnu ivalidnu mirovinu akulumiranu 50/50 bez HRVI .Otišao po zakonu prije dopune 2009g.11mj

sada kad bi išao na opću mirovinu kako bi mi izračunali po zakonu kojem sam otišao ili po novome ? Inače sam bio 5.5g specijalnoj pričuvnoj policiji..Ili ima mi uopće pravo ići na opću mirovinu ako nemam HRVI?Kako sad gledaju na to? inaće mirovina mi je 2800k. Što i kako da radim sad ili najbolje da ostane u prof.mirovini.i ako sam za opću? tržim savijet?

 

Nakon nove procjene radne sposobnosti obračunali bi ti mirovinu prema ZOMO, a onda bi ti mirovina bila manja (i ako bi dobio opću nesposobnost) jer nemaš status HRVI.

 

Prije si otišao u mirovinu pod povoljnijim uvjetima (kada se moglo otići u invalidsku braniteljsku mirovinu i bez statusa HRVI) ali više nije tako.

 

Stjecanje prava na invalidsku mirovinu prema ZOPHBDR-u zbog postojanja opće ili profesionalne nesposobnosti za rad uvjetovano je postojanjem statusa HRVI prema Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji («Narodne novine», broj 137/09.), koji je stupio na snagu 21. studenoga 2009.

 

Dakle, ne može ti se mirovina obračunavati prema starom nevažećem zakonu.

Možeš se posavjetovati i u mirovinskom kod pravnika (za svaki slučaj provjeri - nemaš što izgubiti).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znaći da se smirimi čekam promjene o zakonu ako bude za HRVI..ako ne biču u profesionalnoj.ako dođem sebi s mogućnostima da se radi nekaj korisno i isplativo..kukulelele..

Nakon nove procjene radne sposobnosti obračunali bi ti mirovinu prema ZOMO, a onda bi ti mirovina bila manja (i ako bi dobio opću nesposobnost) jer nemaš status HRVI.

 

Prije si otišao u mirovinu pod povoljnijim uvjetima (kada se moglo otići u invalidsku braniteljsku mirovinu i bez statusa HRVI) ali više nije tako.

 

Stjecanje prava na invalidsku mirovinu prema ZOPHBDR-u zbog postojanja opće ili profesionalne nesposobnosti za rad uvjetovano je postojanjem statusa HRVI prema Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji («Narodne novine», broj 137/09.), koji je stupio na snagu 21. studenoga 2009.

 

Dakle, ne može ti se mirovina obračunavati prema starom nevažećem zakonu.

Možeš se posavjetovati i u mirovinskom kod pravnika (za svaki slučaj provjeri - nemaš što izgubiti).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

čuj zam da ako si bio u spj. nije uvjet da je bitan ratni put moj je dobar nažalost bolje da je bio manji ali eto takvi smo kakvi iamli smo sreće.ludosti,čuvara pa nas nije nikaj srefilo nismo stali itd. a u glavi je to što je i naravno da je to teško sve izbaciti od sebe meni je trebalo dugo da krene pish. mislio sam da ću to sam riješit i biti uspješan ili bar s solidnom plačom radit ali nije tak nisam s mijest pomako i sada sam tu gdje jesam i znam da se moram pomiriti. I ako znam da ljudi jesu u mirovini a da u fajtu nisu opće bili,a što ja tu mogu u uniformi jesu..što sad pojma nema kako dalje do većih primanja što bi mi trebalo sljedovati..a li ipak i vrijeme odradi malo svoje pa se kontroliraš i dolaziš nekako na svoje ali srednjim tepom ne kako .Pitaću nekog u MIOS..

Čudni su ti to putovi , moj prika , oko mirovina i omjera. Da li imaš pravo tražiti opću? Naravno . Da li ćeš dobiti ? Hm..... ??? Kakve veze ima što si bio u SJP 5,5 god. Ratni put i med. dokumentacija ti određuju tvoj status ( doduše i to ovisi od vještaka do vještaka ). Tvoja volja šta ćeš poduzeti. Razgovaraj sa svojim liječnikom i pravnikom iz HZMO-a.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A što možeš drugo?

 

Heb,ga zakon je jasan, ali kao što sam ti napisao, prošeći do mirovinskog i raspitaj se, ali siguran sam da ćeš dobiti isti odgovor.

 

Obnova postupka je nova procjena radne sposobnosti, a kao što i napisah, otišao si u mirovinu dok su bili povoljniji uvjeti, a sada....

 

Nova procjena radne sposobnosti - potpuno novi postupak, a nemaš status HRVI, a znaš i sam što to znači.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da kužim i razumijem .trebam se počet lagano skida s terapija da probam normalno fukcionirati i uživa to što imam i ako sam do grla u govnima i na škrgam dišem treba čekati, i svi zajedno tražit promjenu zakona ili dopune zakona da nam se dozvoli status HRVI. Morat čemo se borit.bit če teško zna se love nema..

A što možeš drugo?

 

Heb,ga zakon je jasan, ali kao što sam ti napisao, prošeći do mirovinskog i raspitaj se, ali siguran sam da ćeš dobiti isti odgovor.

 

Obnova postupka je nova procjena radne sposobnosti, a kao što i napisah, otišao si u mirovinu dok su bili povoljniji uvjeti, a sada....

 

Nova procjena radne sposobnosti - potpuno novi postupak, a nemaš status HRVI, a znaš i sam što to znači.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rođeni, svi smo mi u nekakvim kreditima (onaj što ima 6000 kuna možda dobije manju mirovinu od tebe).

 

Švicarac, otišao "gore", svjestan sam da mirovina 2800 kuna baš i nije nešto naročito ali je opet veća od najniže braniteljske mirovine.

 

Međutim, imaj na umu i budi svjestan da sa profesionalnom mirovinom ipak se možeš i zaposliti (ukoliko se osjećaš radno sposobnim za ponuđeni posao) i sklopiti ugovor o radu i dobiješ oko pola sadašnje mirovine (oko 900 kuna) ali i cijelu plaću.

 

Sa općom nesposobnošću, nemaš šanse da obavljaš neki ozbiljan posao koji je bolje plaćen, možeš sklopiti ugovor o djelu, ali taj ugovor o djelu tj. posao koji je privremen i uglavnom vrlo slabo plaćen.

 

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nešto si ti pobrkao u svojim izračunima jer opet govorim hipotetski

Da sam radio u nekoj firmi i razbolio se i ostvario pravo na invalidsku mirovinu znači da se mirovina računa prema formuli kao za starosnu

AVM x PVB x Mirovinski staž x mirovinski faktor

 

što znači

58,37 x 1,8925 x 31,6233 x 1 = 3.493 kn + 25% = 4.366 kn

-------------------------------------------------------------------------------------------

kolega nejde to tako, jedino ako si bio direktor ili imao veliku plaću na koju su ti i plačeni veliki doprinosi onda možda, u taj tvoj slučaj ubrajaju se sve godine radnog staža, nema više najboljih 10, i onda se izračunavaju vrijednosni bod i ostali parametri. Mogu ti reć da si dobru mirovinu izračunao sebi, a nemaš puni radni staž ni godine starosti, pa vjerujem da bi ti mirovina iznosila manje od najmanje braniteljske kad navršiš 65 godina starosti a to je 2.4o4,35 kn što ti je kolega vinkovci i napisao , ajd ti to malo bolje pročitaj pa se nađi u tome negdje.Pozdrav!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok! dođem sebi budem se osječao da mogu radit neki posao koji je dobro plaćen prijavim MIOS ,dobivam mirovinu 1700 + plača. radim3, 6mj,ili 1g-2g i opet posao propadne ,firma ode u kurac ili ja što onda..jeli ponovno počmem dobivati svoju mirovinu ili moram opet na komisije..naravno redovito idem na kontrole kod psih..Taj me postupak zanima.dali odmah poćmem dobivati svoju mirovinu automatski ili opet na procjenu moram ići...dal znaš?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok! dođem sebi budem se osječao da mogu radit neki posao koji je dobro plaćen prijavim MIOS ,dobivam mirovinu 1700 + plača. radim3, 6mj,ili 1g-2g i opet posao propadne ,firma ode u kurac ili ja što onda..jeli ponovno počmem dobivati svoju mirovinu ili moram opet na komisije..naravno redovito idem na kontrole kod psih..Taj me postupak zanima.dali odmah poćmem dobivati svoju mirovinu automatski ili opet na procjenu moram ići...dal znaš?

 

Molio bih te da paziš na rječnik jer ima na ovom portalu i mnogo mladih ljudi za koje je neprimjeren takav način izražavanja (kao i za nas neke "starije", ako mogu tako reći).

 

Nismo u birtiji, a meni takav način izražavanja uopće ne smeta i baratam i ja takvim ružnim rječnikom, mogu i magistrirati na psovkama - akademik, skoro, ali ovo je portal gdje takva vrsta komunikacije nije dobrodošla niti je primjerena..

 

A tvoja mirovina je sigurna (osim ako država ne bankrotira ili Sabor ne donese nove zakone, a to niti ti niti ja ne znamo što će biti u idućih 2-3 godine).

 

Nećeš zasigurno na novu procjenu radne sposobnosti ako si radio po zakonu odnosno, ako nisi radio na crno........

 

Tvoj eventualni posao nema nikakve veze sa novom procjenom radne sposobnosti, naravno ako obavljaš posao po zakonu (uredno prijavljen i plaćaš sve obveze prema državi).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ok sory izvinite neću više takvim rječnikom govoriti.Ako bude sreče ova država zaposli 200,000.ljudi i ja imam sreće onda nađem što mi odgovara zaposlim se na tri mjeseca i radim.U 15 dan prijavim miroviskom,počmu mi mirovinu računat s koficjentom 0,5.i ja radim, završim tri mjeseca odem na mirovnski prijavim se vračaju mi mirovinu s koficjentom 0,8 i ide sve po starome,nema komisija revizija i slično ..tako je sad po zakonu jel tako,ali mogu to promjeniti..to je dobro i loše ali svima fali love za bolje življenje.osim ako nemaš mirovinu iznad 4,500-8,000-12000..a vidje čemo u budučnost kako će biti za sad je koma..a opet zadovoljan da nisam do kraja klošar na cesti bez ičega.. kaj bu bu..

Molio bih te da paziš na rječnik jer ima na ovom portalu i mnogo mladih ljudi za koje je neprimjeren takav način izražavanja (kao i za nas neke "starije", ako mogu tako reći).

 

Nismo u birtiji, a meni takav način izražavanja uopće ne smeta i baratam i ja takvim ružnim rječnikom, mogu i magistrirati na psovkama - akademik, skoro, ali ovo je portal gdje takva vrsta komunikacije nije dobrodošla niti je primjerena..

 

A tvoja mirovina je sigurna (osim ako država ne bankrotira ili Sabor ne donese nove zakone, a to niti ti niti ja ne znamo što će biti u idućih 2-3 godine).

 

Nećeš zasigurno na novu procjenu radne sposobnosti ako si radio po zakonu odnosno, ako nisi radio na crno........

 

Tvoj eventualni posao nema nikakve veze sa novom procjenom radne sposobnosti, naravno ako obavljaš posao po zakonu (uredno prijavljen i plaćaš sve obveze prema državi).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...
-------------------------------------------------------------------------------------------

kolega nejde to tako, jedino ako si bio direktor ili imao veliku plaću na koju su ti i plačeni veliki doprinosi onda možda, u taj tvoj slučaj ubrajaju se sve godine radnog staža, nema više najboljih 10, i onda se izračunavaju vrijednosni bod i ostali parametri. Mogu ti reć da si dobru mirovinu izračunao sebi, a nemaš puni radni staž ni godine starosti, pa vjerujem da bi ti mirovina iznosila manje od najmanje braniteljske kad navršiš 65 godina starosti a to je 2.4o4,35 kn što ti je kolega vinkovci i napisao , ajd ti to malo bolje pročitaj pa se nađi u tome negdje.Pozdrav!!

---------------------------------------------------------------------------------

kolega, ti imaš očigledno drugačiji kalkulator od mene, pogledaj si tablicu od prof-a pa ćeš uočiti da sam dobro izračunao, vrijednosni bod je za ukupni radni staž koji sam ostvario samo u HV i nigdje drugdje. Invalidska mirovina zbog opće nesposobnosti se izračunava po istoj formuli kao i starosna. Što misliš zašto se za pripadnike HV-a uzima u obzir plaća od 98 pa na dalje? Pa zato što je prije tog perioda (osobito u vrijeme rata) prosječna plaća u gardijskim brigadama bila 3,5 puta veća od prosjeka RH što su strukture uočile pa su odlučile uvrstiti u Zakon da se uzima u obzir samo prosjek od 1998 samo da bi se smanjile mirovine.

Uostalom kada imaš beneficirani radni staž, onda su i uplate doprinosa veće. Druga priča bi bila kada bih dočekao 65 godina starosti i onda ostvario pravo na starosnu mirovinu, a radni staž bi bio ovaj koji sam gore naveo i ne bih imao pravo na pridodani staž. Katastrofa od mirovine. Zbog toga i postoji u odredba o najnižoj mirovini za HB.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Prijatelju gonzo-stari,

 

Ožeži GARDO HRVATSKA.

 

Svaka riječ je pun pogodak, nema podbačaja.

 

PS

Zeleni ugovori imaju nedostataka ali uplate u mirovinski fond su registrirane.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo da se i sam ukljucim u diskusiju.

 

Naime i sam sam u postupku traženja prevodjenja sa profesionalne na opću mirovinu.

Radi se o tome da sam 80% HRVI trajno.

Ranjen sam 1992. - obavio prekvalifikaciju sa ugovorom s MORH i HZMO - vraćen na posao - magistrirao 2011 - završio zapovjedno stožernu 2012. i preko noći VAN.

Radio sam u MORH-u do 12.12.2012. kao informatičar, kada prema izmjeni pravilnika o zdravstvenoj sposobnosti nisam prošao na liječničkom i dobio rješenje o časnom otpustu s pravom na invalidsku mirovinu.

 

U HZMO iznenadjenje - sa 80% dobio sam profesionalnu mirovinu sa kao 100% posljedice nastale u obrani suvereniteta.... kao mogu raditi u civilstvu kao informatičar.

Iako sam dokazao da sam takove poslove i obavljao u MORH-u zadnjih 15 godina te da je MORH-ova komisija donela rješenje za nesposobnost - HZMO tumači nesposobnost za DVO (kao specijalac, padobranac ili sta ti ja već znam) te ponovno potvrđuje rješenje uz obrazloženje kako mogu raditi u civilstvu kao informatičar (iako sam magistrirao potpuno nesto drugo, kao da doktorici kažete da je medicinska sestra) ali ne mogu kao DVO-informatičar jer kako navode to je za moje zdravlje KONTRAINDKICAIJA - pogoršat će mi se zdravstveno stanje ako ostanem raditi kao DVO.

I kao točka na i - isplaćuju mi naknadu po činu bojnika a ne pukovnika - iz razloga jer sam u trenutku prevođenje po sili zakona, na dan 01.01.2005. ima čin bojnika ??????? a pukovnik sam od 2010. - e to je prevršilo mjeru i ...........

 

Sad sam na sudu... čekam datum održavanja parnice.

 

Tako da neznam ni sam što se događa, ako u ZG 80% invalid koji je ranjen sa nekoliko metaka i ima oštećenja obe ruke, kuk, noge, abdomena, operiranu kičmu i artritis - ne možre dobiti mirovinu već se proglašava radno sposobnim----

Istovremenu u Karlovcu 40% prolazi komisiju i u 10-tak dana dobiva opću mirovinu. Kao tamo je referent posebno osjetljiv na branitelje pa ih sve pušta u mirovinu ....???

Gdje je tu jednakost... pravda Zakoni--- Pravilnici.

 

 

Razočaran i ljut, odlucio sam se za sud pa koliko trajalo..

 

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija