Jump to content

usporedni izračun mirovina


prof

Preporučene objave

Poštovani Danko,

Umirovljenje 01.01.2028.g.

Usporedite sve prethodne tablice, posebnu pozornost obratite na ovu posljednju i iznose starosnih mirovina po tri različita zakona na koje tada imate pravo.                                                                          

Sami zaključite, isplati li se raditi još 8.g. i primati skoro dvostruku veću plaću od starosne mirovine po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS u iznosu od 4.659,23 kn koja Vam trenutno pripada ?

-   Tablice ne prikazuju da Vam sadašnje radno mjesto ima veći godišnji VB od prosječnog za ukupni radni staž.

-    Umirovljenjem 2028.g. ostvarujete dodatno povećanje (u odnosu na prikazani izračun) samo za starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO i to za 0,34 % iznosa mirovine za svaki puni mjesec duljeg rada nakon ostvarenog uvjeta za starosnu mirovinu po općem propisu. Na godišnjoj razini to iznosi 4.08 %, za 2.g. uvećanje je 8,16 %, a za 3.g. je 12,24 %, što Vas tada pripada.

Vas za 5.g. rada nakon prava na starosnu mirovinu po ZOMO tada će pripadati uvećanje od 20,4 %.

Pogrešno sam u prethodnoj objavi  obračunao Vaše smanjenje za 40.g. rada na beneficijama 12/15.

-    Uvećate li iznos Vaše projicirane starosne mirovine po ZOMO od 5.596,69 kn za 20,4 % dobijete bruto iznos Vaše starosne mirovine po ZOMO od 6.738,41 kn nasuprot 5.512,78 kn po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS te 5.552,62 kn po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata.

Što raditi, jeli je dobro još raditi, zaista je ozbiljno pitanje sada ?

Poštovani sivko, ovo pitanje bi trebali i Vi postaviti.

Lijep pozdrav

 

Danko i sivko.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Danko,

Ovako su Vam još pregledniji iznosi starosnih mirovina po sva tri zakona. Samo iznos starosne mirovine po općem propisu ZOMO možete pomnožiti sa 20,4 % i to bi Vam bio konačni iznos mirovine.

Koja je najpovoljnija za isplatu pitanje je sada ?

-Zakon o pravima DVO i PS    - 5.512,78  kn

-Zakon o hrvatskim braniteljima   - 5552,62  kn   ili

-Opći propis ZOMO   - 6.738,41  kn

 

Lijep pozdrav

Danko i sivko 2.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , prof je napisao:

 

Što raditi, jeli je dobro još raditi, zaista je ozbiljno pitanje sada ?

Poštovani sivko, ovo pitanje bi trebali i Vi postaviti.

Lijep pozdrav

 

Danko i sivko.jpg

Poštovani prof,previše i godina rada i mirovinskog da bi ih još nabijao.Treba bit mlađi i zdrav umirovljenik a dodatak će pasti sa 10 prstiju i mozgom na paši.

LP 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
prije 2 sati , prof je napisao:

Poštovani avatar,

Dugo Vas nema, zabrinuli ste me. Što se tiče odlaska u mirovinu Vi spadate u onu gospodu koja moraju ići u mirovinu 01.01.2019.g. ili kasnije po novom Zakonu o mirovinskom osiguranju.

Lijep pozdrav

dragi moj i poštovani prof,

povremeno pratim portal, a javljam se kada imam nešto konkretno za napisati. Otvorila mi se još neka opcija za odlazak u mirovinu krajem slijedeće god.;

naime, kalkuliram s onih  0,34% povećanja mirovine po svakom mjesecu rada poslije ostvarivanja prava na mirovinu, umjesto dosadašnjih 0,15%. Obzirom da se mojih 60 god. života računa kao starosna dob za punu mirovinu (beneficirani staž) s navršenih 65 god. po izmjeni Mirovinskog zakona ostvario bih maksimalnih 20,4% uvećanja mirovine!  

Hvala vam na privatnoj poruci i odgovorit ću vam uskoro!

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 58 minuta, avatar108 je napisao:

povremeno pratim portal, a javljam se kada imam nešto konkretno za napisati. Otvorila mi se još neka opcija za odlazak u mirovinu krajem slijedeće god.;

naime, kalkuliram s onih  0,34% povećanja mirovine po svakom mjesecu rada poslije ostvarivanja prava na mirovinu, umjesto dosadašnjih 0,15%. Obzirom da se mojih 60 god. života računa kao starosna dob za punu mirovinu (beneficirani staž) s navršenih 65 god. po izmjeni Mirovinskog zakona ostvario bih maksimalnih 20,4% uvećanja mirovine! 

Postovani samo jedna "napomena" da se uzme u obzir, vas odlazak u mirovinu nesmije u ovom slucaju biti sa navrsenjem 65 godina zivota, vec par dana prije (barem jedan dan, npr. 64 godine 11 mjeseci i 25 dana, ziher je ziher ) navrsenja 65-tog rodjendana, naime sa navrsenjem 65 godina zivota krecete sa bonifikacijom od "0" pocinje vam teci novi ciklus bonifikacije - dodatka od 0,34%, po mjesecu daljnjeg rada do 70 godina zivota.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 49 minuta, malicovjek je napisao:

Postovani samo jedna "napomena" da se uzme u obzir, vas odlazak u mirovinu nesmije u ovom slucaju biti sa navrsenjem 65 godina zivota, vec par dana prije (barem jedan dan, npr. 64 godine 11 mjeseci i 25 dana, ziher je ziher ) navrsenja 65-tog rodjendana, naime sa navrsenjem 65 godina zivota krecete sa bonifikacijom od "0" pocinje vam teci novi ciklus bonifikacije - dodatka od 0,34%, po mjesecu daljnjeg rada do 70 godina zivota.

poštovani malicovjek,

ovo što sam napisao ne odnosi se na čl. 35. MZ-a, već čl.85.st. (3) "Polazni faktor za određivanje starosne mirovine osiguranika, koji prvi put stječe mirovinu nakon navršene 65. godine života i ima 35 godina mirovinskog staža, utvrđuje se tako da se polazni faktor iz stavka 1. ovoga članka povećava za 0,15% po mjesecu za svaki mjesec nakon navršenih godina života osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, a najviše za pet godina."

Ovo smo već dragi prof i ja raspravljali u nekim ranijim postovima. Reformska izmjena bi trebala glasiti: .....koji prvi put ostvaruje  uvjete za punu mirovinu i ima 35 godina mirovinskog staža, utvrđuje se tako da se polazni faktor iz stavka 1. ovoga članka povećava za 0,34% po mjesecu za svaki mjesec nakon navršenih godina života osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, a najviše za pet godina.

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, avatar108 je napisao:

poštovani malicovjek,

ovo što sam napisao ne odnosi se na čl. 35. MZ-a, već čl.85.st. (3) "Polazni faktor za određivanje starosne mirovine osiguranika, koji prvi put stječe mirovinu nakon navršene 65. godine života i ima 35 godina mirovinskog staža, utvrđuje se tako da se polazni faktor iz stavka 1. ovoga članka povećava za 0,15% po mjesecu za svaki mjesec nakon navršenih godina života osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, a najviše za pet godina."

Ovo smo već dragi prof i ja raspravljali u nekim ranijim postovima. Reformska izmjena bi trebala glasiti: .....koji prvi put ostvaruje  uvjete za punu mirovinu i ima 35 godina mirovinskog staža, utvrđuje se tako da se polazni faktor iz stavka 1. ovoga članka povećava za 0,34% po mjesecu za svaki mjesec nakon navršenih godina života osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, a najviše za pet godina.

lp

Poštovani avatar,

To sam samo želio čuti, da ste živi i da pratite Legalis.

Sve mi je jasno, odigrajte kvalitetno do kraja i sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok, ja vam ne osporavam da prema novom ZOMO-u imate pravo na bonifikaciju - dodatak od 0,34% po mjesecu daljnjeg rada, ali kao sto ste napisali da zbog benificiranog staza stecete pravo na starosnu mirovinu sa 60 godina zivota  i imate pravo najvise pet godina, samo da to pravo iskoristite prije 65 rodjendana (barem 1 dan), sa 65-im rodjendanom pocinje teci 6 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, malicovjek je napisao:

Ok, ja vam ne osporavam da prema novom ZOMO-u imate pravo na bonifikaciju - dodatak od 0,34% po mjesecu daljnjeg rada, ali kao sto ste napisali da zbog benificiranog staza stecete pravo na starosnu mirovinu sa 60 godina zivota  i imate pravo najvise pet godina, samo da to pravo iskoristite prije 65 rodjendana (barem 1 dan), sa 65-im rodjendanom pocinje teci 6 godina.

Dragi malicovjek,

U ovakvim slučajevima više nema, samo da ne istekne 65.g.

U 60.toj  je isteklo 65.g., znači prije skoro 5.g.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, malicovjek je napisao:
Prije 59 minuta, malicovjek je napisao:

Ok, mozda sam ja samo panicno preoprezan i pusem na hladno, jer tete i tetice u podruznicama i ispostavama HZMO-a rade onako kako si one tumace te mirovinske zakone, :neznam::kavica:

Poštovani malicovjek,

Možda dok im moja malenkosti ne podnese zahtjev.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani svi,

Uopće mi nije jasno koliko ova mirovinska reforma utjeće na izračune mirovina prema Zakonu koji regulira umirovljenja dj. vojnih osoba policije itd.

Nažalost razbolio sam se (F43.1, F32) PTSP  i Depresija, nisu mi priznali pravo na status hrvatskog branitelja jer kao policajac  nisam radio na prvoj crti borbene linije, također, nitko mi nije htjeo potpisati  sudjelovanje u ratu u BiH kada sam imao nepunih 15 godina.

Sada sam u situaciji da se već dvije godine liječim na Psihijatriji. Bio sam u Domu zdravlja MUP-a na prvostupnoj komisiji gdje su zatražili nastavak liječenja i Hospitalizaciju u KBC Osijek (odakle se i sada javljam).

Mene sada zanima, prema starim tablicama  po čl.11 (profesionalna nesposobnost) izračuni moje mirovine su bili oko 3300 KN.

Postoji li razlika u iznosu mirovine prema čl.11 , u smislu ozlijeda na radu ili profesionalna nesposobnost zbog nekog drugog razloga.

U Šarengradskoj su me nagovarali da izdržim do otprilike Ožujka, kada ispunjavam uvjete za starosnu mirovinu 15/30, nitko ne govori razlog, a nakon toga slijedi dopis iz MUP-a kako nema dovoljno ljudi u sustavu, niti novaca u proračunu za isplatu otpremnina, tako da neće biti ni umirovljenja...

Ako netko ima odgovore na moja pitanja, ili bilo kakvu informaciju bio bih zahvalan!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani dmedaković,

Promjene zakona o kojima govorite su promjene općeg propisa, Zakona o mirovinskom osiguranju (ZOMO), one nisu ništa promijenile uvjete umirovljenja i iznose mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS po kojem se Vi trebate umiroviti.

Izračunati iznose mirovina na koje Vi imate pravo moguće je simulirati ako su poznati:

-nadnevak rođenja,

-očekivani ili željeni nadnevak umirovljenja

-prosječni vrijednosni bod od 1998.g. do umirovljenja

-očekivani mirovinski staž u trenutku umirovljenja

Nakon toga je sve lako.

Lijep pozdrav

Najpovoljni prosječni vrijednosni bod od 1998 do umirovljenja - 09.12.2018.g.xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , prof je napisao:

Poštovani dmedaković,

Promjene zakona o kojima govorite su promjene općeg propisa, Zakona o mirovinskom osiguranju (ZOMO), one nisu ništa promijenile uvjete umirovljenja i iznose mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS po kojem se Vi trebate umiroviti.

Poštovani Prof,

        Zahvaljujem na brzom odgovoru, skinuli ste mi ogroman kamen sa leđa. Ovdje kod mene u istočnim dijelovima Lijepe naše kruže svakakve priče pa sam i sam postao nesiguran.

     E sada, što se tiče ostalih mojih upita u mojem poslijednjem postu, živi bili pa vidjeli ?

Lijep pozdrav

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani sivko,

Molim Vas za podatak koliko godina radite na beneficiranom stažu i koliko on iznosi, 12/15 ili 12/16 mjeseci.

Unaprijed zahvaljujem

 

Beneficirani radni staž

(1) Snižavanje dobne granice za stjecanje prava na starosnu mirovinu ovisi o dužini razdoblja za koje se staž osiguranja računa s povećanim trajanjem i stupnju povećanja staža osiguranja.

 

1. po jednu godinu za svakih 6 godina za radna mjesta odnosno zanimanja na kojima se staž osiguranja računa 12 mjeseci kao 14 mjeseci

2. po jednu godinu za svakih 5 godina za radna mjesta odnosno zanimanja na kojima se staž osiguranja računa 12 mjeseci kao 15 mjeseci

3. po jednu godinu za svake 4 godine za radna mjesta odnosno zanimanja na kojima se staž osiguranja računa 12 mjeseci kao 16 mjeseci

4. po jednu godinu za svake 3 godine za radna mjesta odnosno zanimanja na kojima se staž osiguranja računa 12 mjeseci kao 18 mjeseci.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

Evo vraćam se sa možda "već pretresenom temom" ali moram priznati da mi neke stvari nisu najjasnije.Imam 49 g. života i 40 g. te 9mj.mirovinskog staža.Obzirom da sam već stekao uvjete za starosnu mirovinu (radi se o mirovini ovlaštenih službenih i djelatnih vojnih osoba) ne znam šta učiniti po pitanju odlaska u mirovinu? Da li će po usvajanju mirovinske reforme biti omogućena tkz "bonifikacija" mirovine za svaki mj.daljnjeg ostanka u svijetu rada kako je bilo i prije reforme samo u manjem iznosu ili te bonifikacije za ovu moju kategoriju uopće neće biti?Znam da su neki kolege prije reforme odlazili u mirovinu sa npr 45 g. staža te ostvarili pravo na uvećanje iste za 9% po osnovi ostanka u svijetu rada 5 god. iznad 40 g.mirovinskog staža?

 

Zahvaljujem na odgovorima!

LP!

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Mate,

Izračunati iznose mirovina na koje Vi imate pravo moguće je simulirati ako su poznati:

-nadnevak rođenja,

-očekivani ili željeni nadnevak umirovljenja

-prosječni vrijednosni bod od 1998.g. do umirovljenja

-očekivani mirovinski staž u trenutku umirovljenja

Molim Vas za podatak koliko godina radite na beneficiranom stažu i koliko on iznosi, 12/15 , 12/16 ili 12/18 mjeseci te broj dana borbenog sektora provedenog u Domovinskom ratu ?

Nakon toga je lakše i preciznije odgovoriti.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 40 minuta, matekekez12@gmail.com je napisao:

Poštovani!

Evo vraćam se sa možda "već pretresenom temom" ali moram priznati da mi neke stvari nisu najjasnije.Imam 49 g. života i 40 g. te 9mj.mirovinskog staža.Obzirom da sam već stekao uvjete za starosnu mirovinu (radi se o mirovini ovlaštenih službenih i djelatnih vojnih osoba) ne znam šta učiniti po pitanju odlaska u mirovinu? Da li će po usvajanju mirovinske reforme biti omogućena tkz "bonifikacija" mirovine za svaki mj.daljnjeg ostanka u svijetu rada kako je bilo i prije reforme samo u manjem iznosu ili te bonifikacije za ovu moju kategoriju uopće neće biti?Znam da su neki kolege prije reforme odlazili u mirovinu sa npr 45 g. staža te ostvarili pravo na uvećanje iste za 9% po osnovi ostanka u svijetu rada 5 god. iznad 40 g.mirovinskog staža?

Zahvaljujem na odgovorima!

LP!

Mali ispravak boldanog, nisu mogli dobiti bonifikaciju na mirovinski staz, vec na godine zivota, pretpostavljam jer niste napisali sve podatke, da su ti vasi kolege imali pravo na "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika" uz bonifikaciju - dodatak od 0,15% na svaki mjesec daljnjeg rada (do 5 godina).

Benificiranim stazom te godine zivota za odlazak u mirovinu su im smanjene, a oni su ostali raditi jos 5 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Mate,

Pretpostavio sam Vaše prosječne vrijednosne bodove  (PVB) u iznosu od 1,0001 te sam dobio iznose svih mirovina uz poznate parametre  za 40.g. mir. staža:

-kao i sa 48.g. mir. staža ako se umirovite za 5. kalendarskih godina.

Za sada toliko a preciznije tek kad odgovorite bar koliko Vam iznosi prosječni vrijednosni bod (PVB) od 1998. do umirovljenja kao i  PVB za ukupni radni staž.

Lijep pozdrav

40.g. mir.staža.jpg

48.g. mir.staža.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Prof!

Nije mi toliko bitan izračun mirovine koliko inf. da li i sa novom mirovinskom reformom ostaje tkz."bonifikacija mirovine"obzirom da imam mogućnost ostati raditi do 55 god.života te bih u tom slučaju imao 47 g.mirovinskog staža?Sad ukoliko ta mogućnost ostaje to donosi nekih 20 posto na mirovinu što složit ćete se je veoma značajan iznos?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, matekekez12@gmail.com je napisao:

Poštovani Prof!

Nije mi toliko bitan izračun mirovine koliko inf. da li i sa novom mirovinskom reformom ostaje tkz."bonifikacija mirovine"obzirom da imam mogućnost ostati raditi do 55 god.života te bih u tom slučaju imao 47 g.mirovinskog staža?Sad ukoliko ta mogućnost ostaje to donosi nekih 20 posto na mirovinu što složit ćete se je veoma značajan iznos?

Poštovani,

Samo zato sam izračune prikazao, upravo da jasno pokažu da se isplati još raditi, naslikana je bonifikacija.

Ima toga još, samo što smatram da je za sada dosta ili može još ako Vi želite.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Veteran!

Ako sam Vas ispravno shvatio to bi značilo da je osnova za ovaj izračun prema Vašem mišljenju 62 god.života pa se onda oduzimaju godine koje sam stekao po osnovi beneficiranog staža?Primjerice ako imam 14 g. takvog staža onda je 62 minus 14 što daje 48god i svaka godina iznad toga se "bonificira"?Ili sam Vas krivo shvatio?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Krivo, poštovani novak,

Zašto o svemu ovome pišemo na ovoj temi a imamo staru dobru - usporedni izračun mirovina na oružane snage i branitelji, pa neka i drugi DVO i PS, kao i branitelji čitaju naše misli.

Bilo bi dobro da je moderator prebaci ?

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Prof!

Veoma sam zahvalan na odgovorima!Zanima me gdje ću naći koliki je taj prosječni vrijednosni bod (PVB) za cijeli radni staž kao i PVB za razdoblje od 1998 do umirovljenja?Šta se Vašeg izračuna tiče uvjeren sam da je precizan samo šta nedostaju ti podaci koje spominjete kao i to da vjerojatno treba uzeti u obzir vojni čin kao i činjenicu da se nama za izračun uzima 10 najpovoljnijih uzastopnih godina,a ne cijeli radni staž

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, matekekez12@gmail.com je napisao:

Poštovani!

Evo vraćam se sa možda "već pretresenom temom" ali moram priznati da mi neke stvari nisu najjasnije.Imam 49 g. života i 40 g. te 9mj.mirovinskog staža.Obzirom da sam već stekao uvjete za starosnu mirovinu (radi se o mirovini ovlaštenih službenih i djelatnih vojnih osoba) ne znam šta učiniti po pitanju odlaska u mirovinu? Da li će po usvajanju mirovinske reforme biti omogućena tkz "bonifikacija" mirovine za svaki mj.daljnjeg ostanka u svijetu rada kako je bilo i prije reforme samo u manjem iznosu ili te bonifikacije za ovu moju kategoriju uopće neće biti?Znam da su neki kolege prije reforme odlazili u mirovinu sa npr 45 g. staža te ostvarili pravo na uvećanje iste za 9% po osnovi ostanka u svijetu rada 5 god. iznad 40 g.mirovinskog staža?

Kažete da Vam sada nije važan izračun mirovine, znači nije Vam važan izračun 91.% iznosa mirovine već promišljate o 9.% kao i neki Vaši kolege ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, matekekez12@gmail.com je napisao:

Poštovani Prof!

Veoma sam zahvalan na odgovorima!Zanima me gdje ću naći koliki je taj prosječni vrijednosni bod (PVB) za cijeli radni staž kao i PVB za razdoblje od 1998 do umirovljenja?Šta se Vašeg izračuna tiče uvjeren sam da je precizan samo šta nedostaju ti podaci koje spominjete kao i to da vjerojatno treba uzeti u obzir vojni čin kao i činjenicu da se nama za izračun uzima 10 najpovoljnijih uzastopnih godina,a ne cijeli radni staž

Poštovani Mate,

Na noge lagane i otiđite u FINU (ponesite osobnu iskaznicu) i zatražite pristup na e građanin. Tamo su prikazane kune uplaćene u mirovinski fond (HZMO).

Odmah dobijate sve što Vam je potrebno a onda je sve lako, javite se kad odradite FINU.

Za starosnu mirovinu čin nije bitan, samo za invalidske.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, prof je napisao:

Kažete da Vam sada nije važan izračun mirovine, znači nije Vam važan izračun 91.% iznosa mirovine već promišljate o 9.% kao i neki Vaši kolege ?

Ispričavam se ako sam krivo shvaćen!Naravno da mi je bitan izračun samo trenutno kalkuliram da li se uopće isplati ostati raditi preko punog mirovinskog staža (40 god.) jer ako nema te famozne bonifikacije onda to vjerojatno i nema nekog smisla?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 27 minuta, matekekez12@gmail.com je napisao:

Ispričavam se ako sam krivo shvaćen!Naravno da mi je bitan izračun samo trenutno kalkuliram da li se uopće isplati ostati raditi preko punog mirovinskog staža (40 god.) jer ako nema te famozne bonifikacije onda to vjerojatno i nema nekog smisla?

Poštovani Mate,

Ima smisla, posebno ako se sve posloži.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, matekekez12@gmail.com je napisao:

Poštovani Prof!

Na šta konkretno ciljate "ako se sve posloži"???

Poštovani Mate,

Moram znati sve ono što sam od Vas tražio i da ne dođe do promjene Zakona na gore. Trenutnih 9 % o kojima pričate od 01.01.2019.g. za neke postaje 20,4 %.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Mate,

Ovo je najglavnije za Vaša promišljanja ako sam dobro zaključio uz dobar PVB:

Beneficirani radni staž

(1) Snižavanje dobne granice za stjecanje prava na starosnu mirovinu ovisi o dužini razdoblja za koje se staž osiguranja računa s povećanim trajanjem i stupnju povećanja staža osiguranja.

4. po jednu godinu za svake 3 godine za radna mjesta odnosno zanimanja na kojima se staž osiguranja računa 12 mjeseci kao 18 mjeseci.

Lijep pozdrav

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, matekekez12@gmail.com je napisao:

Poštovani Prof!

Za sad se ne bi trebalo mjenjati "na gore".Konkretno pitanje je da li ova "moja kategorija"ostaje u tih 20,4 % bonifikacije odnosno da li će se to primjenjivati i na nas kao što se primjenjivalo sa  onih 9% bonifikacije?

LP!

Ne primjenjuje se na mene, Vas ili nas, nego 4,08 % za godinu duljeg rada od ostvarenog prava na starosnu mirovinu ZOMO.

To se odnosi na one koji se nisu umirovili već ste nastavili i dalje raditi 1.2 ili 5. godina nakon toga.

Nakon pet (5) godina takvog rada imalo se pravo na 9 % a od 01.01.2019.g. to iznosi 20,4 % uvećanja starosne mirovine po ZOMO.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, prof je napisao:

Poštovani Mate,

Na noge lagane i otiđite u FINU (ponesite osobnu iskaznicu) i zatražite pristup na e građanin. Tamo su prikazane kune uplaćene u mirovinski fond (HZMO).

Odmah dobijate sve što Vam je potrebno a onda je sve lako, javite se kad odradite FINU.

Za starosnu mirovinu čin nije bitan, samo za invalidske.

Lijep pozdrav

Evo samo da vam pripomognem vezano na FINU:

Kod izracuna mirovine buducem umirovljeniku trebaju se znati njegov "prosjecni vrjednosni bodovi" za sve godine njegovog radnog staza, ako je u FINI izvadio "log i pass" za e-gradjani, onda si moze dati izracunati mirovinu online preko stranica HZMO-a, ako nema "log i pass" za e-gradjani, prvo treba otici u najblizu FINU i isti izvaditi prema postupku navedenom u linku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Prof!

Jasno mi je da se ne primjenjuje na osobe nego se vjerojatno želi potaknuti dulji ostanak u svijetu rada?Obzirom da je onih 9% (kada se steknu svi uvjeti) vrijedilo i za neke moje kolege koji su otišli u mirovinu logično pretpostavljam da će onda tih 20,4 vrijediti i za moju malenkost (kada steknem uvjete) i pod pretpostavkom da se opet ne bi išlo u nove reforme odnosno sa mirovinskom reformom to bi trebalo ostati kao poticaj za ostanak u svijetu rada?Kako sam već naveo kalkuliram da li će mi se financijski isplatiti ako ću ostati raditi još koju godinu?

 

LP!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na žalost koliko ću ostati raditi ne ovisi samo o meni!Donedavno su nas "tjerali"u mirovini i prije 50-te god.života pa bi onda još i penalizirali mirovine (jer nemate 40 god.staža) mada vi niste htjeli ići u mirovinu tako da....?Obzirom da su nam omogućili da možemo raditi uz mirovinu (od 01.01.2019.) u slučaju odlaska u mirovinu vjerojatno bih nastavio raditi samo u nekoj drugoj branši......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, matekekez12@gmail.com je napisao:

Na žalost koliko ću ostati raditi ne ovisi samo o meni!Donedavno su nas "tjerali"u mirovini i prije 50-te god.života pa bi onda još i penalizirali mirovine (jer nemate 40 god.staža) mada vi niste htjeli ići u mirovinu tako da....?Obzirom da su nam omogućili da možemo raditi uz mirovinu (od 01.01.2019.) u slučaju odlaska u mirovinu vjerojatno bih nastavio raditi samo u nekoj drugoj branši......

Poštovani Mate,

imate tri opcije u Vašoj situaciji.

1.Raditi u dosadašnjoj firmi što je moguće dulje, dok Vas drže i kao ideal zaraditi 20,4 % dodatka na normalni izračun mirovine po ZOMO ili

2.Uskoro otići u starosnu mirovinu kao PS, koristiti mirovinu i dodatno raditi uz dvije verzije:

-koristiti punu mirovinu i raditi 4. sata dnevno, to jest pola radnog vremena ili 

-raditi puno radno vrijeme i koristiti pola Vaše starosne mirovine po članku 6.

Uzmite kalkulator i vidite što možete i što je najbolje za Vas.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , prof je napisao:

Poštovani sivko,

32 :  4 = 8

Poštovani Vi ste sa dosadašnjih 32.g. rada ostvarili smanjenje godina života za priznavanje starosne mirovine po ZOMO na 57.g.

Lijep pozdrav

Poštovani prof

to mi je poznato.Nisu mi odobrili za kraj godine pa sam jutros napisao zamolbu za 1.4.iduće godine.Ne želim imat posla više s njima ni sekunde duže od onoga što moram.Našao lagan posao na građevini,malo prljavo al mozak na paši.

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , matekekez12@gmail.com je napisao:

Poštovani Prof!

Veoma sam zahvalan na odgovorima!Zanima me gdje ću naći koliki je taj prosječni vrijednosni bod (PVB) za cijeli radni staž kao i PVB za razdoblje od 1998 do umirovljenja?Šta se Vašeg izračuna tiče uvjeren sam da je precizan samo šta nedostaju ti podaci koje spominjete kao i to da vjerojatno treba uzeti u obzir vojni čin kao i činjenicu da se nama za izračun uzima 10 najpovoljnijih uzastopnih godina,a ne cijeli radni staž

Kad riješiš pass u fini na stranicama hzmo ideš na korisničke stranice,stisneš informativni izračun i na njemu mirovina bez uvjeta i za par dana dobiješ i izračunate sve pvb za sve godine radnog staža,staviš tu pa će ti poštovani prof preračunati.Naravno taj njihov izračun mirovine bez uvjeta zanemariš.Ako ostaneš duže radit pvb će ti bit veći jer iduće godine ide povećanje plaće 5% a za izbornu godinu se još je zna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , sivko je napisao:

Poštovani prof

to mi je poznato.Nisu mi odobrili za kraj godine pa sam jutros napisao zamolbu za 1.4.iduće godine.Ne želim imat posla više s njima ni sekunde duže od onoga što moram.Našao lagan posao na građevini,malo prljavo al mozak na paši.

LP

Poštovani  prof i sivko,

Postoje različite interpretacije nove mirovinske reforme u svezi povećanja bodova za rad nakon ostvarivanja prava na mirovinu. Prema  čl.85.st. (3) važećeg Zakona  "Polazni faktor za određivanje starosne mirovine osiguranika, koji prvi put stječe mirovinu nakon navršene 65. godine života i ima 35 godina mirovinskog staža, utvrđuje se tako da se polazni faktor povećava za 0,15% po mjesecu za svaki mjesec nakon navršenih godina života osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, a najviše za pet godina." Ovih 0,15% se po novoj mirovinskoj reformi povećava na 0,34%.

Ovo ne bi trebalo biti sporno, međutim razvidno je da zakonodavac, neovisno o tome da li je prijevremena ili starosna mirovina u pitanju, nigdje ne navodi odlazak u mirovinu prije 60. godine života (ovdje se isključuju invalidske mirovine).

Nisam vidio tekst izmjena ZOMO-a, ali kako je intencija povećanje godina staža, nemoguće je da će se u mirovinu moći s 57 godina života, ako se već sada ne može prije 60.

Po osnovi benef. staža  prema ZOMO-u  minimalan broj godina života za mirovinu je 60 godina !

Navedeno osobno tumačim tako da, nažalost, poštovani  Sivko, iako  teoretski ostvaruje to pravo s navršenom 57. godinom života, prije svoje 60. godine po ZOMO-u neće moći u mirovinu. Isto tako, upitno je da li će moći računati povećanje bodova po stopi 0,34 od 57. godine života ili tek od 60., jer kad bi to bilo moguće on bi u zakonskim okvirima s radom do 62. godine života ostvario pravo na maksimalnih 20,4%.  Ovdje su još kako tako ispoštovani zakonski okviri, ali ako netko s 54 godine života radi još 5 godina, teoretski bi imao pravo na ovo povećanje, ali tada bi imao tek 59 godina života, što je ispod svih zakonskih okvira.

Obzirom na iznesene premise, skloniji sam onoj da će se povećanje polaznog faktora računati najranije od 60. godine života!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi i poštovani avatar108,

1.Nema nikakve brige, sve je već provjereno, osoba x provela 30.g. na dužnostima sa beneficijama  12/18 i temeljem toga ostvarila pravo na priznavanje starosne mirovine po ZOMO sa 55.g. života.

2.Novim prijedlogom (već usvojen) od 01.01.2019.g. priznavanje na povećanje osnovice izračuna iznosa starosne mirovine  po ZOMO više nije od 65,g. života već od ostvarenja prava na starosnu mirovinu.

3.Prije 60.g.života nije moguće u prijevremenu starosnu mirovinu  po ZOMO ali je moguće u starosnu mirovinu po ZOMO

Lijep pozdrav

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedan od razloga zasto su taj dio vezano za bonifikacije - dodatka u novom ZOMO-u promjenili je upravo to da se tocnije odredi kad se ima pravo na bonifikaciju od 0,34%, pa se napisano u dosadasnjem ZOMO-u "Polazni faktor za određivanje starosne mirovine osiguranika, koji prvi put stječe mirovinu nakon navršene 65. godine života i ima 35 godina mirovinskog staža" promjenilo u " Za svaki mjesec kasnijeg odlaska u mirovinu nakon navršene dobi propisane za stjecanje prava na starosnu mirovinu za osiguranike koji imaju 35 godina mirovinskog staža".

Po benificiranom stazu stjece se kad se umanjenjem godina zivota stekne uvjet za propisane potrebne starosne godine, nigdje nije navedeno da je to 60 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, malicovjek je napisao:

Jedan od razloga zasto su taj dio vezano za bonifikacije - dodatka u novom ZOMO-u promjenili je upravo to da se tocnije odredi kad se ima pravo na bonifikaciju od 0,34%, pa se napisano u dosadasnjem ZOMO-u "Polazni faktor za određivanje starosne mirovine osiguranika, koji prvi put stječe mirovinu nakon navršene 65. godine života i ima 35 godina mirovinskog staža" promjenilo u " Za svaki mjesec kasnijeg odlaska u mirovinu nakon navršene dobi propisane za stjecanje prava na starosnu mirovinu za osiguranike koji imaju 35 godina mirovinskog staža".

Po benificiranom stazu stjece se kad se umanjenjem godina zivota stekne uvjet za propisane potrebne starosne godine, nigdje nije navedeno da je to 60 godina.

poštovani maličovjek,

bit će mi osobno vrlo drago ako je tome tako! 

gdje mogu pročitati tekst ovih izmjena ZOMO-a ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , avatar108 je napisao:

poštovani maličovjek,

bit će mi osobno vrlo drago ako je tome tako! 

gdje mogu pročitati tekst ovih izmjena ZOMO-a ?

A ako bas zelis ulaziti u tekst konacnog prijedloga novog ZOMO-a kojeg je vlada uputila u  II citanje u sabor i kojeg je neizmjenjenog sabor usvojio, skini si sa ovog linka na komp i citaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani korisnici,

Često mi postavljate pitanja koliko bi iznosila Vaša mirovina u 2019.g. a bez ikakvih parametara, temeljem kojih bi Vam mogao pokušati pomoći.

Na slici u privitku možete vidjeti što trebate dostaviti za informativni izračun mirovine, podaci u bijelim poljima.

Posebno je to olakšano onima koji već koriste mirovinu, mogu tražene parametre samo prepisati iz starog Rješenja o pravu na mirovinu, samo uz dodatak što se promijenilo u međuvremenu, novo pravo na opću mirovinu (prethodna je bila profesionalna i promjena stupnja - postotka vojnog dijela mirovine.

Lijep pozdrav

Izracun mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Ivane,

Vaše podatke upisao sam u tablicu i ono što vidite je rezultat, sve mirovine su invalidske a koja od njih će Vas pripasti odlučuju nadležne komisije.

Nadam da će Vas zdravlje bolje služiti te da ćete ipak skupiti radnog staža i godina života za odlazak u starosnu mirovinu.

Sretni blagdani

Ivan mirovine.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani Neno,

Zadovoljstvo mi je objaviti Vaš primjer, strpljivo ste pratili pisanje Legalisa, nasuprot tvrdnji i savjeta stručnjaka u HZMO, zatražili ste priznavanje prava na sve starosne mirovine na koje imate pravo i to po posebnim propisima:

-Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS

-Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata

te po općem propisu:

-Zakonu o mirovinskom osiguranju (ZOMO)

Rezultat Vaših očekivanih iznosa starosnih mirovina po svakom od zakona prikazan je u tablici u privitku.

Predlažem da za isplatu uzmete onu koja Vam je najpovoljnija, a koja je to ?

Lijep pozdrav i svako dobro u narednim godinama, uživajte kolega.

Neno - Izracun mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani sivko, izgleda da se postovani prof, dopisuje sa nekim forumasima ne tu preko postova vec na neki drugi nacin a tu samo povremeno objavi odgovor takvim forumasima tako da nemamo obje napisana posta pa neznamo sta je forumas pitao profa, a mi se onda cudimo kad procitamo profov post.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani malicovjek,

Čista petica(5) za promišljanje.

Bila je višestruka igra od šponde, telefonom sam upozorio jednog korisnika na moju posljednju objavu sa priloženom tablicom, istovremeno sam vidio da ovu temu prati poštovani sivko, njega sam upozorio na taj primjer spomenutom objavom. Poštovani sivko je onda reagirao kako je reagirao  a na njegovu objavu pozornost je obratilo dosta policijskih službenika.

Htio sam pokazati da policijski službenik čestitim radom u MUP može ostvariti pravo na starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO u iznosu većem od 8.500 kn.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , prof je napisao:

 

Htio sam pokazati da policijski službenik čestitim radom u MUP može ostvariti pravo na starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO u iznosu većem od 8.500 kn.

Lijep pozdrav

Poštovani prof

može,može ma ne onaj na cesti i u šumi (ako zbilja radi) jer mu je previše sunca,kiše,snijega, bure,istrošenih auta .....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, sivko je napisao:

Poštovani prof

može,može ma ne onaj na cesti i u šumi (ako zbilja radi) jer mu je previše sunca,kiše,snijega, bure,istrošenih auta .....

Poštovani sivkno,

Može,može, kod ovog gospodina baš je bilo i previše sunca, kiše i bure. Samo je 2 ili 3 godine bio mali poglavica.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prof, trebao bi vaše mišljenje. Naime uskoro idem na invalidsku komisiju HZMO po čl. 11 DVO i PS pa me zanima ovaj dio profesionalne i opće nesposobnosti. Imam vašu staru tablicu pa ako je ona mjerodavna plus-minus 10% onda bi bio zadovoljan do priznavanja prava na RVI. Kolege mi govore da je puno veča razlika između mirovine po čl. 6 i mirovine prema čl. 11 profesionalne nesposobnosti. Znam da ste tu ekspert. Hvala. 

Screenshot_184562.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Skywalker,

Da bi moji izračuni bili ozbiljni morate dostaviti točne podatke neophodne za točan izračun mirovina a onda i spoznaju o njihovim međusobnim odnosima.

To su, na nadnevak umirovljenja, individualno za svakog budućeg korisnika mirovine:

-ukupni mirovinski staž

-prosječni vrijednosni bod (PVB) za ukupni radni staž

-najpovoljniji vrijednosni bod od 1998.g. do umirovljenja

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Sky,

Imate dobru kombinaciju ostvarenog radnog staža i godina života. Članak 11. nije 0,66 već 0,8 i još dodaje pridodani staž od cca 8.g.

Članak 6.  - polazni faktor 1. i mirovinski staž 39.g.

Članak 11. (prof. mirovina) - polazni faktor 0,8 ali mirovinski staž 47,6123 g.

Zbog toga su kod Vas izjednačeni iznosi po članku 6. i po članku 11., članak 11. ima i bolju otpremninu za 20 %.

Lijep pozdrav

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Sky,

Namjerno sam ostavio sve iznose mirovina za bolju usporedbu, Vi gledajte samo one koje su Vam realno dostižne.

Znači odbacujete minimalne mirovine, starosne mirovine osim po članku 6. kao i invalidske mirovine - opća nesposobnost.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, Skywalker007 je napisao:

Naravno prof bio sam u HZMO pa su mi izračunali prema čl.6 oko 3600 ali je teta rekla da je realnija 3900, ali idem u invalidsku prema čl. 11 pa me zanimao i taj dio profesionalne nesposobnosti i naravno ovaj oko RVI kad dođem na red ;-) Hvala prof puno pozdrava ;-)

 

Dragi moj Sky,

Ne znaju oni bolje ali ja ih vježbam pa će se popraviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovana Kate,

Mislim da je za Vašeg oca najbolje ako može, raditi  dok ne navrši 41.g. efektivnog staža (ne računajte dvostruki staž iz rata) i ostvarivanje prava na starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika po Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata u iznosu od cca 2.630  kn. Trenutno ga pripadaju iznosi prijevremenih mirovina kako slijedi:

Izracun mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Kate,

Vaš otac, otprilike 01.03.2022.g. ostvaruje 41.g. efektivnog staža (molim Vas morate točno izračunati) ako bude neprekidno radio i ostvaruje pravo na priznavanje starosnih mirovina za dugogodišnje osiguranje po oba zakona a iznosi i odnosi starosnih mirovine izgledaju kao u tablici u prilogu. Najniža mirovina po općem propisu ZOMO sada je nešto viša od minimalne starosne braniteljske mirovine.

Izracun mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Kate,

Tražili ste izračun povoljnije starosne mirovine za Vašeg oca ako bude neprekidno radio do 64. ili 65. rođendana. Tablice u privitku Vam pokazuju iznose i odnose starosnih mirovina po općem propisu ZOMO i Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata, kao i to da će mu tada biti najpovoljnije minimalne mirovine po općem propisu ZOMO.

64.rođendan mirovine.jpg

65. rođendan mirovine.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Koliko u ovome ima istine, za koje mirovine ima koristi ????

 

Novi staž

Korisnik mirovine koji nakon stjecanja prava na mirovinu ostvari najmanje jednu godinu novog mirovinskog staža, može od HZMO-a zatražiti ponovno određivanje mirovine. Zahtjev podnosi sam korisnik mirovine. Ako ispunjava uvjete, nova svota mirovine odredit će mu se prema propisima i uvjetima važećima na dan ponovnog određivanja mirovine i, s obzirom da je stariji i ima više staža, ta će mirovina u pravilu biti veća od mirovine koja mu je prvi put određena.

S obzirom na to da se od 1. siječnja 2019. znatno proširuje krug umirovljenika koji mogu raditi uz mirovinu, novim su propisima uvedena ograničenja pri ponovnom određivanju visine mirovine. Od 1. siječnja 2019. nova će se mirovina određivati uz isti polazni faktor kako je bilo pri prvom odlasku u mirovinu (isti postotak umanjenja za prijevremenu i uvećanja za starosnu mirovinu, kako je bilo kad je mirovina prvi put određena). No, i uz ta ograničenja, nova mirovina će zbog duljeg staža biti povoljnija od prethodno utvrđene, jer će naknadno ostvaren mirovinski staž povećati visinu mirovine. 

 

https://lider.media/znanja/umirovljenici-i-rad-od-1-sijecnja-novi-nacin-obracuna-dodatnog-staza/

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani korisniče,

Bilo koje mirovine po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS upravo ste umirovljeni i odmah ste našli posao na pola radnog vremena i primati ćete pola plaće i cijelu mirovinu.

Poznat Vam je iznos Vaše sadašnje mirovine po članku 6.

Slijede iznosi Vaših mogućih mirovina po općem propisu ZOMO kao i po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata na nadnevak:

1. - 01.01.2019.g., kao i ti iznosi nakon 2.g. rada (4.sata dnevno)

2. - 01.01.2021.g., zatim još 2.g. neprekidnog rada (4.sata dnevno)

3. - 01.01.2023.g., zatim još 2.g. neprekidnog rada (4.sata dnevno)

4. - 01.01.2025.g., prestajete sa radom uz mirovinu i prikazani iznosi su konačni iznosi Vaših mogućih mirovina.

Koliko Vam se povećao, na primjer iznos starosne mirovine po ZOMO ili po Zakonu o braniteljima a stalno ste primali polovinu prosječne godišnje plaće u državi ?

Prelaze li Vam ti iznosi  sadašnji iznos starosne mirovine po članku 6. Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS, nakon punih 6.g. rada na pola radnog vremena (4. sata dnevno) uz primanje pune mirovine po članku 6. ?

Hoće  li simuliranih 6.g. naknadno ostvarenog mirovinskog staža u konačnici povećati visinu Vaše mirovine ?

Lijep pozdrav

Obračun 1 mirovine.jpg

Obračun 2 mirovine.jpg

Obračun 3 mirovine.jpg

Obračun 4 mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani korisniče,

Simulacija je bazirana na starosnoj mirovini po općem propisu ZOMO, za koju ostvarujete uvjet za cca 6.g. i na nju se misli da može rasti radom u mirovini. Znači morate raditi još 6.g. za ostvarivanje uvjeta za priznavanje prava na starosnu mirovinu po ZOMO ili Zakonu o hrvatskim braniteljima ili minimalno raditi 2.g. na pola radnog vremena (4.sata dnevno) i onda još čekati 4.g. za ostvarivanje uvjeta za neku od starosnih mirovina.

Vaša starosna mirovina po članku 6. (ili nekom drugom članku) je zacementirana, ona može rasti samo rastom AVM a nemamo pravo na novi preračun mirovina ostvarenih prema Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS nakon 1.ili više godina mirovinskog staža ostvarenih temeljem rada na 1 / 2 ili punog radnog vremena uz primanje mirovine.

Novo priznavanje prava na neku od mirovina možemo zatražiti tek kad se ispune uvjeti za priznavanje prava i na tu mirovinu ali samo po općem propisu ZOMO ili Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata te zatražiti isplatu povoljnije mirovine.

Slična situacija (možda još i gora) je sa invalidskim mirovinama, posebno opća nesposobnost i rad do 3. sata i 29. minuta uz primanje pune mirovine.

Bez obzira na sve izneseno, svim kolegama preporučam rad iz mirovine ali je povoljniji za korisnike mirovine po članku 6. (odmah kao i za iznose buduće mirovine) rad na puno radno vrijeme i primanje 1/2 iznosa mirovine ako je moguće, to pokazuje jednostavna računica koju svako za sebe mora napraviti:

1.- 7.000 kn (puna plaća) + 2.000 kn (1/2 mirovine) =  9.000 kn mjesečno  je bolje nego

2.- 3.500 kn (1/2 plaće )  + 4.000 kn (puna mirovina) = 7.500 kn  ili 

 

3.- 6.000 kn (puna plaća) + 2.000 kn (1/2mirovine) =  8.000 kn mjesečno  je bolje nego

4.- 3.000 kn (1/2 plaće )  + 4.000 kn (puna mirovina) = 7.000 kn  ili

 

5.- 5.000 kn (puna plaća) + 2.000 kn (1/2mirovine) =  7.000 kn mjesečno  je bolje nego

6.- 2.500 kn (1/2 plaće )  + 4.000 kn (puna mirovina) = 6.500 kn  

 

Lijep pozdrav

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još malo računa.

1.- 4.500 kn (puna plaća) + 2.000 kn (1/2 mirovine) =  6.500 kn  mjesečno  je bolje nego

2.- 2.250 kn (1/2 plaće )  + 4.000 kn (puna mirovina) = 6.250 kn  ili 

 

3.- 4.000 kn (puna plaća) + 2.000 kn (1/2 mirovine) =  6.000 kn  mjesečno  je isto kao i

4.- 2.000 kn (1/2 plaće )  + 4.000 kn (puna mirovina) = 6.000 kn  ili

 

5.- 3.500 kn (puna plaća) + 2.000 kn (1/2 mirovine) =  5.500 kn  mjesečno  je manje nego

6.- 1.750 kn (1/2 plaće )  + 4.000 kn (puna mirovina) = 5.750 kn  

 

7.- 3.000 kn (puna plaća) + 2.000 kn (1/2 mirovine) = 5.000 kn  mjesečno je manje nego

8.- 1.500 kn (1/2 plaće) + 4.000 kn (puna mirovina ) = 5.500 kn. 

Sve pod uvjetom da starosna mirovina po članku 6. iznosi 4.000  kn. 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani korisniče Legalisa,

Oprezno  i promišljeno sa novim mogućnostima zapošljavanja na pola radnog vremena (do 4.sata dnevno) i primanja pune mirovine.

Korisnicima najniže mirovine za vrijeme zaposlenja ne pripada najniža mirovina nego mirovina određena prema stažu i plaći. Nakon prestanka zaposlenja može se ponovno odrediti najniža mirovina ako je povoljnija.

Korisniku prevedene invalidske mirovine zbog opće nesposobnosti za rad, odnosno potpunog gubitka radne sposobnosti na starosnu mirovinu također se obustavlja isplata mirovine za vrijeme zaposlenja ili počne obavljati djelatnost na osnovi koje postoji obveza mirovinskog osiguranja i podliježe obveznom kontrolnom pregledu.

http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=4306

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zapošljavanja na pola radnog vremena (do 4.sata dnevno) i primanja pune mirovine posebno odgovara onim umirovljenicima koji nisu korisnici minimalne mirovine:

Ako se korisnici invalidske mirovine zbog profesionalne nesposobnosti za rad, odnosno zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti zaposle ili počnu obavljati djelatnost i po toj osnovi  navrše najmanje 1 godinu staža osiguranja mogu ostvariti, ako su ispunjeni zakonom propisani uvjeti, starosnu mirovinu, starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika ili prijevremenu starosnu mirovinu.

http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=4306

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , prof je napisao:

Zapošljavanja na pola radnog vremena (do 4.sata dnevno) i primanja pune mirovine posebno odgovara onim umirovljenicima koji nisu korisnici minimalne mirovine:

Preciznije, zapošljavanje umirovljenika koji nisu korisnici minimalne mirovine:

Moguće zapošljavanje korisnicima invalidske mirovine zbog profesionalne nesposobnosti, znaći i korisnici mirovine po članku 6.a. je i na puno radno vrijeme a primanje mirovine nije puni iznos nego 5 osmina iznosa dosadašnje mirovine, bez obzira koliko sati se radi dnevno.

PITANJE
U invalidskoj sam mirovini zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti. Mogu li izgubiti pravo na mirovinu ako nastavim raditi druge poslove kako bi poboljšao svoju financijsku situaciju?

ODGOVOR:
Zaposlenjem ili obavljanjem djelatnosti korisniku invalidske mirovine zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti, ne obustavlja se isplata mirovine ali mu se za vrijeme zaposlenja ta invalidska mirovina (koja je priznata zbog smanjene radne sposobnosti) ponovno određuje u novoj visini (50% od invalidske mirovine zbog opće nesposobnosti za rad), pripadajućoj za zaposlene korisnike te mirovine. To znači, ako se korisnik invalidske mirovine ostvarene zbog profesionalne nesposobnosti za rad zaposli ili ostane u radnom odnosu, činjenica zaposlenja djeluje samo na visinu mirovine, a ne na obustavu isplate mirovine.
 

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim komentar:

U profesionalnoj mirovini od 2012. godine zbog nemogućnosti dostizanja standarda.

Sada po novom zakonu, obzirom da imam više od 100 dana borbenog sektora, po službenoj dužnosti prevedu u mirovinskom na starosnu mirovinu (prijevremenu), imam mogućnosti zaposlenja na pola radnog vremena bez smanjenja mirovine. 

DA ili NE ??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani puma7,

Supatniče moj i kolega, nema za nas prevođenja u starosnu mirovinu, bar iz dva razloga:

-jer smo umirovljeni po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS     a da smo umirovljeni i po ZOMO 

-prevodi se samo opća nesposobnost  

i zato je kratki odgovor  NE

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani puma7,

Makar sam Vam na prvu odgovorio negativno, predlažem da pogledati svoje Rješenje o pravu na mirovinu dobro i pronađete u privitku istog pvb (prosječni vrijednosni bod) za ukupni radni staž.

Moje tablice bi dale odgovor što Vas čeka u budućnosti kad ostvarite pravo na priznavanje starosne mirovine po općem propisu ZOMO ako taj rezultat bude pozitivan (ozbiljan rast iznosa mirovine u odnosu na sadašnju mirovinu) bilo bi dobro zaposliti se na puno radno vrijeme (8.sati dnevno) za solidnu punu plaću i primati 5 osmina svoje sadašnje mirovine.

Posao pod tim uvjetima morao bi trajati najmanje 1.g. i 1.d. a rad što dulje i sa što većom plaćom za Vas je povoljnije.

Možete na privatnu poruku dostaviti svoje podatke, tako da mogu ispuniti bijela polja u priloženoj tablici i napraviti simulaciju čemu se možete nadati kad se približite mojim godinama.

Za izračun mirovine budućem umirovljeniku treba znati prosječni vrijednosni bod (PVB) za ukupni radni staž, te ukupni mirovinski staž, ako imate pristup e-građanin možete dati izračunati mirovinu bez uvjeta na stranicama HZMO, ako nemate otiđite u najbližu FINU uz osobnu iskaznicu i ostvarite pristup e-građanin.

Lijep pozdrav

Puma 7 mirovine.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Niksha91 je napisao:

Da li ispravno tumačim, konkretno članak 35. Zakona o hrvatskim braniteljima da se to odnosi samo na one koji su otišli u invalidsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju a ne na one koji su otišli prema Zakonu o hrvatskim braniteljima ??

Poštovani Niksha,

Mislim da u tom članku nema ništa sporno, pročitajte ponovo što piše u Zakonu o hrvatskim braniteljima i na koga se onda odnosi ?

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2017_12_121_2758.html

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , prof je napisao:

Poštovani Niksha,

Mislim da u tom članku nema ništa sporno, pročitajte ponovo što piše u Zakonu o hrvatskim braniteljima i na koga se onda odnosi ?

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2017_12_121_2758.html

Poštovani Prof,

odgovor je kako Vam i nick sugerira tj.profesorski :-). Jasno kako u članku nema ništa spornog,ali u "ludoj glavi" ima, zato i tražim malu pomoć jer mi se čini kako dragovoljci ovim Zakonom opet nisu uvaženi na adekvatan način.Profesore HVALA Vam na trudu i vremenu uz srdačan pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 9 minuta, Niksha91 je napisao:

Poštovani Prof,

odgovor je kako Vam i nick sugerira tj.profesorski :-). Jasno kako u članku nema ništa spornog,ali u "ludoj glavi" ima, zato i tražim malu pomoć jer mi se čini kako dragovoljci ovim Zakonom opet nisu uvaženi na adekvatan način.Profesore HVALA Vam na trudu i vremenu uz srdačan pozdrav.

Prema ZOHBDR od clanka 30 do clanka 38, pa tako i od vas spomenuti clanak 35 regulira se "Pravo na invalidsku mirovinu", i tu nema bas nista sporno.

Dragovoljci svoje pravo rjesavaju kroz izracun buduce mirovine u clanku 27., za one koji su vec u mirovini nema retroaktivnog izracuna mirovina (osim onima sa "najnižom mirovinom", kojima je nova mirovina izracunata i dodjeljena 01.03.2018.god.).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Niksha91 je napisao:

Poštovani Prof,

odgovor je kako Vam i nick sugerira tj.profesorski :-). Jasno kako u članku nema ništa spornog,ali u "ludoj glavi" ima, zato i tražim malu pomoć jer mi se čini kako dragovoljci ovim Zakonom opet nisu uvaženi na adekvatan način.Profesore HVALA Vam na trudu i vremenu uz srdačan pozdrav.

Poštovani Niksha91,

Odavno mi nije netko nasmijao kao Vi svojom objavom.

Svako dobro Vašoj obitelji i Vama želi prof.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani korisnici Legalisa,

Zbog uočenih problema sa izračunima mirovina predlažem svim raspoloženim korisnicima podnošenje zahtjeva FINI za pristup e građanin.

Nakon što ste posjetili FINU na Vašu e-mail adresu pošalju jedinstvenu poveznicu na ePASS sustav. Klikom na poveznicu, pristupit ćete stranicama ePASS i unesite svoj aktivacijski kod koji ste dobili u poslovnici FINE. Nakon toga slijedite upute za aktivaciju ePASS korisničkog računa.

Primjer aktivacije za:  Ivan Ivić

Temeljem aktivacijskog koda  kojeg dobijete od FINE izvršite ulazak u sustav E građanin preko naslovne stranice:

 - HZMO,  takav je ulazak za mene najbolji trajno:

- klikne se lijevom tipkom miša na  Fizičke osobe  na online usluge – korisničke stranice (na naslovnoj stranici HZMO), te se uđe na stranicu e građanin.

- klikom lijevom tipkom miša  na  Dozvoli otvara se   Lista prihvatljivih vjerodajnica, zatim

- klikom lijevom tipkom miša   na   Prijava na kraju desno od EPASS   otvara se stranica na kojoj piše:

 Ako Vam se ekran za prijavu na ePASS nije automatski otvorio, kliknite  ovdje   kako biste ručno otvorili navedeni ekran.                   

- otvara se  stranica  EPASS  te se upisuje izabrano:

Korisničko ime:                                  i

Lozinka:   

- lijevim klikom miša otvara se korisnička stranica HZMO u  e građanin i onda se malo istražuje kako što funkcionira.

- obavezno pogledati  Informativni izračun

- za one koji su navršili  59.g. preporuka je zatražiti   Pretkompletiranje   -  za prijevremenu starosnu mirovinu radi bržeg obračuna mirovine kad se podnese Zahtjev za priznavanje neke  od starosnih mirovina.

 

Prilikom aktivacije korisničkog imena sustav pita i morate zapamtiti:

Tajno pitanje za slučaj da zaboravite Lozinku: 

Odgovor: 

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Draganec,

Korisnici invalidskih i dugih mirovina ne trebaju ništa poduzimati u svezi moje prethodne objave. Svima njima je već izvršeno kompletiranje dokumentacije radi izračuna iznosa mirovine.

Što će im se onda predkompletirati i zašto ?

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani avatar108,

zahvaljujem se na informaciji o rastu AVM na 66,35 kn, ubacio sam promjenu u tablice.

Poštovani zlajavk,

pogledajte dio tablice u privitku PVB za cijeli radni vijek.  Paralelno prikazuje PVB za cijeli radni vijek i najpovoljniji vrijednosni bod od 1998.g. do umirovljenja, kad upišete svoje plaće (bruto) za svaku godinu od kad radite.                                                                                                 

Ima li među njima velike razlike ?

Lijep pozdrav

usporedni izračun mirovina - makro enabled.xlsm

Izracun mirovine.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija