Jump to content

usporedni izračun mirovina


prof

Preporučene objave

Prije 9 minuta, MarkoDelija je napisao:

Zato što sam našao dosta odrezaka bio od plaća i mirovina pa sam vidio...

Nismo mogli odraditi PVB precizno ali ipak smo eliminirali špekulaciju Vašeg prijatelja „jer osobni bod do kojega je on došao prateći zakon koji je tada bio na snazi nije 1,4647 već 2,1948...“ 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, prof je napisao:

Nismo mogli odraditi PVB precizno ali ipak smo eliminirali špekulaciju Vašeg prijatelja „jer osobni bod do kojega je on došao prateći zakon koji je tada bio na snazi nije 1,4647 već 2,1948...“ 

Ma on je tu neku osnovicu za čin dijelio isto s nečim, ne znam ni ja što je radio, sjećam se da mi je rekao vidi 2003. su satnika u zakonu bodovali sa 98,000 (ili tu negdje) a sada je 144,000 (tu negdje)... A tko zna što je radio, nisam ni gledao baš...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , prof je napisao:

Poštovani Crni73,

Autori, koautori, sufleri i ostali prirepci u izradi novog  Zakona o hrvatskim braniteljima zaista su nemilo pogriješili. Već mjesecima pišem o ludosti regulative a od ovog prvog i provedbe svih najnižih braniteljskih mirovina.

Po službenoj dužnosti HZMO za 0,50 kn  invalidske mirovine – opća nesposobnost i starosne mirovine  te za 0,40 kn  invalidske mirovine – profesionalna nesposobnost, uvećava minimalne braniteljske mirovine za svaki dan borbenog sektora.

Rezultat, posljedica te u osnovi odlične ideje je da korisnik braniteljske mirovine koja je veća za od 10 do 500 kn od dosadašnje minimalne braniteljske mirovine, od 01.04.2018.g. (nije prvo aprilska šala) prima od 50 do 1.050 kn manju mirovinu od minimalne braniteljske mirovine po NOVOM Zakonu.

Upravo to se desilo i Vama, iskreno se nadam brzom prosvjetljenju zakononosaca te da će u što kraćem vremenu doći do izmjene i dopune novog Zakona o hrvatskim braniteljima po ovom problemu.

Lijep pozdrav

Postovani prof,

Moze o ovome malo detaljnije, potkrepljeno sa nekim primjerima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , malicovjek je napisao:

Postovani prof,

Moze o ovome malo detaljnije, potkrepljeno sa nekim primjerima.

Poštovani malicovjek,

Da ja uvijek ne bih davao samo odgovore za sada postavljam samo 2. pitanja:

1.Jeli dosadašnja najniža starosna mirovina branitelja od 2.565 kn se uvećava za 2.100 dana borbenog sektora i iznosi 3.615 kn i postaje minimalna braniteljska starosna mirovina po novom Zakonu o hrvatskim braniteljima ?

2.Koliko od 01.04.2018.g. iznosi starosna mirovina branitelja koji je do sada primao 2.600 kn (više od dosadašnje najniže braniteljske mirovine) temeljem stvarnih uplata mirovinskih doprinosa a također ima 2.100 dana borbenog sektora ?

 Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani prof,

Na tvoje pitanje pokusati cu odgovoriti, raspravljamo:

1. Ovo je idealno pogodjeno, znaci da je branitelj imao dosada minimalnu braniteljsku od 2565 kn (to bi trebali biti oni koji su otisli u mirovinu prosle ili pretprosle godine) i kao dragovoljac proveo u DR cijelo vrijeme od pocetka do kraja, imao bi po tebi 3615 kn umanjeno za 10% ali ne manje od 3500 kn. Koliko ima takvih idealno pogodjenih branitelja, vjerojatno ne pretjerano puno.

2. Vjerojatno isto onoliko koliko je imao do sada 2600 kn.

I sta sad.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 40 minuta, malicovjek je napisao:

Postovani prof,

Na tvoje pitanje pokusati cu odgovoriti, raspravljamo:

1. Ovo je idealno pogodjeno, znaci da je branitelj imao dosada minimalnu braniteljsku od 2565 kn (to bi trebali biti oni koji su otisli u mirovinu prosle ili pretprosle godine) i kao dragovoljac proveo u DR cijelo vrijeme od pocetka do kraja, imao bi po tebi 3615 kn umanjeno za 10% ali ne manje od 3500 kn. Koliko ima takvih idealno pogodjenih branitelja, vjerojatno ne pretjerano puno.

2. Vjerojatno isto onoliko koliko je imao do sada 2600 kn.

I sta sad.

Poštovani malicovjek,

 Svaka Vam je na mjestu, svaka čast.

1.Kako ste rekli to je idealiziran slučaj ali baš takav zorno prikazuje provedbu novog Zakona o hrvatskim braniteljima u dijelu isplate minimalne braniteljske mirovine.

- Dobro ste zapazili da je moguće da se i minimalna braniteljska mirovina može umanjiti za 10 % za iznos iznad 3.500 kn, zašto je onda njena definicija minimalna braniteljska mirovina (po meni znači ne može manje) ?

2.Točno, ta braniteljska starosna mirovina i dalje iznosi 2.600 kn makar je manja za 900 kn od njegove najniže braniteljske starosne mirovine po novom Zakonu ?

Upravo takvu prvo aprilsku šalu (u provedbi od 01.04.) su zamislili autori, koautori, sufleri i ostali prirepci u izradi ovog novog  Zakona o hrvatskim braniteljima u provedbi svih najnižih braniteljskih mirovina, kao i onih koje su malo veće.

 Lijep pozdrav

 

PS

Zainteresirana javnost (gubitnici ovakve provedbe) nema komentara.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, prof je napisao:

 

Izračuni iznosa minimalnih mirovina po općem propisu ZOMO

Primjeri:

- Minimalna prijevremena starosna mirovina po ZOMO za 40.g. mirovinskog staža:

40 x 61,31 = 2.452,40 x 0,94 % = 2.305,26 kn

- Minimalna starosna mirovina po ZOMO za 40.g. mirovinskog staža:

40 x 61,31 = 2.452,40 kn

- Minimalna prijevremena starosna i starosna mirovina po Zakonu o hrvatskim braniteljima ne ovisi o ukupnom mirovinskom stažu budućeg korisnika, već o odluci HZMO o iznosu najniže braniteljske mirovine + broj dana borbenog sektora x 0,50 kn.

 

Postovani prof,

Iamam manju dilemo kako se tocno izracunavaju "najnize mirovine":

- za ovu po ZOMO-u za "prijevremenu starosnu i starosnu mirovinu" mi je sve jasno, jer je i postupak jasan:

"Visina najniže mirovine računa se tako da se svaka puna godina mirovinskog staža pomnoži s vrijednošću najniže mirovine u trenutku priznanja prava na mirovinu, uz primjenu odgovarajućeg polaznog faktora i mirovinskog faktora  te se može odrediti kao starosna mirovina, prijevremena starosna mirovina,  invalidska  i obiteljska mirovina."

- dilemu imam kako se tocno izracunava najniza prijevremena braniteljska mirovina po novom ZOPHBDR-u:

Dali je to: 2558,25 kn x polazni faktor = ******* pa na to jos plus dani provedeni u DR x 0,4989 kn, i na kraju kad sve to zbrojis dobijes ukupni iznos najnize prijevremene braniteljske mirovine.

pozz

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, malicovjek je napisao:

 

Postovani prof,

Iamam manju dilemo kako se tocno izracunavaju "najnize mirovine":

- za ovu po ZOMO-u za "prijevremenu starosnu i starosnu mirovinu" mi je sve jasno, jer je i postupak jasan:

"Visina najniže mirovine računa se tako da se svaka puna godina mirovinskog staža pomnoži s vrijednošću najniže mirovine u trenutku priznanja prava na mirovinu, uz primjenu odgovarajućeg polaznog faktora i mirovinskog faktora  te se može odrediti kao starosna mirovina, prijevremena starosna mirovina,  invalidska  i obiteljska mirovina."

- dilemu imam kako se tocno izracunava najniza prijevremena braniteljska mirovina po novom ZOPHBDR-u:

Dali je to: 2558,25 kn x polazni faktor = ******* pa na to jos plus dani provedeni u DR x 0,4989 kn, i na kraju kad sve to zbrojis dobijes ukupni iznos najnize prijevremene braniteljske mirovine.

pozz

 

 

Poštovani velemajstore, zahvaljujem na ukazanom povjerenju.

Mislim da je izračun minimalne braniteljske prijevremene starosne mirovine:

2558,25 kn x polazni faktor = ******* plus (dani borbenog sektora  x 0,4989 kn) x polazni faktor.

 Lijep pozdrav

 

PS

Polazni faktor zbog prijevremenog umirovljenja 2 puta, u osnovnom dijelu kao i  pri izračunu dodatka temeljem broja dana borbenog sektora.

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, prof je napisao:

Poštovani velemajstore, zahvaljujem na ukazanom povjerenju.

Mislim da je izračun minimalne braniteljske prijevremene starosne mirovine:

2558,25 kn x polazni faktor = ******* plus (dani borbenog sektora  x 0,4989 kn) x polazni faktor.

 Lijep pozdrav

 

PS

Polazni faktor zbog prijevremenog umirovljenja 2 puta, u osnovnom dijelu kao i  pri izračunu dodatka temeljem broja dana borbenog sektora.

 

i na kraju kad sve to zbrojiš dobiješ ukupni iznos najniže braniteljske prijevremene starosne mirovine.

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Veza teme:

 - mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

Poštovani budući umirovljenici,

Po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba, ažurirao sam prosječna bruto primanja u državi za 2017.g. radi izračuna najpovoljnijeg  prosječnog boda od 1998.g. do umirovljenja.

 Isti služi za izračun Vaše buduće mirovine (tablice za izračun u privitku).

 Lijep pozdrav

Najpovoljni prosječni vrijednosni bod od 1998 do umirovljenja-07.05.2018.g.xls

Usporedni izračun svih mirovina za DVO i PS-07.05.2018.g.xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Peksa5555 je napisao:

Poštovani gos.prof.zašto ja nemam 2.774.kn.ako imam profesionalnu braniteljsku mir.nego imam sa ovim novim povećanjem sa bor.dan.2.378.kn.molim odgovor? Hvala!

Poštovani Peksa5555,

Vašim pitanjem dali ste i odgovor.

Minimalna braniteljska invalidska mirovina – opća nesposobnost uz Vaš (individualni) broj dana borbenog sektora pretpostavljam iznosila  bi  2.774 kn.

Minimalna braniteljska invalidska mirovina – profesionalna nesposobnost uz Vaš (individualni) broj dana borbenog sektora koju primate  je  2.378 kn.

Razlika od bi i je, temeljena je na Zakonu o hrvatskim braniteljima a posebno odlukama nadležnih medicinskih vještaka.

Korisnik ste invalidske mirovine – profesionalna nesposobnost a mene pitate zašto ne primate iznos mirovine koja pripada korisnika invalidske mirovine – opća nesposobnost ?

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, prof je napisao:

Poštovani Peksa5555,

Vašim pitanjem dali ste i odgovor.

Minimalna braniteljska invalidska mirovina – opća nesposobnost uz Vaš (individualni) broj dana borbenog sektora pretpostavljam iznosila  bi  2.774 kn.

Minimalna braniteljska invalidska mirovina – profesionalna nesposobnost uz Vaš (individualni) broj dana borbenog sektora koju primate  je  2.378 kn.

Razlika od bi i je, temeljena je na Zakonu o hrvatskim braniteljima a posebno odlukama nadležnih medicinskih vještaka.

Korisnik ste invalidske mirovine – profesionalna nesposobnost a mene pitate zašto ne primate iznos mirovine koja pripada korisnika invalidske mirovine – opća nesposobnost ?

Lijep pozdrav

Poštovani.prof.hvala na odgovoru! Nisam bio upućen u neke stvari.još jednom hvala.!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, Peksa5555 je napisao:

Poštovani.prof.hvala na odgovoru! Nisam bio upućen u neke stvari.još jednom hvala.!

Poštovani Peksa5555,

Minimalna braniteljska invalidska mirovina – profesionalna nesposobnost iznosi 80 % minimalne braniteljske invalidske mirovine  - opća nesposobnost.

Preciznije rečeno 20 % je manja.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Peksa5555 je napisao:

O.k.trebam tražit opću! A imam i 20%.invalidnosti.!

Možeš preko svoje dr opće prakse pokrenuti posupak za obnovom postupka pred nadležnim hzmo. No, pitanje je, bez obzira na kako kažeš da imaš 20% hrvi privremeno, hoće li te na istoj obnovi postupka proglasiti opće nesposobnim za rad? Sve je moguće. 

Sretno. 

uređeno: od Kompa
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Kompa je napisao:

Možeš preko svoje dr opće prakse pokrenuti posupak za obnovom postupka pred nadležnim hzmo. No, pitanje je, bez obzira na kako kažeš da imaš 20% hrvi privremeno, hoće li te na istoj obnovi postupka proglasiti opće nesposobnim za rad? Sve je moguće. 

Sretno. 

Čekat ću kad dobijem za trajno pa ću onda ić na opću. Hvala na savjetu Kompa!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Peksa5555 je napisao:

Čekat ću kad dobijem za trajno pa ću onda ić na opću. Hvala na savjetu Kompa!

To nema nikakve veze.za opću ideš temeljem pogoršanja stanja.ako te i odbiju možeš za godinu dana , odnosno kad odradiš bolničko ponovno pristupiti komisiju.zašto čekati da dobiješ trajno? samo gubljenje vremena a nije sigurno da će ti trajno nešto "donijeti".

Možeš " usputno" ići i na promjenu omjera.ako barem tu uspiješ imat ćeš novi izračun mirovine.treba iskoristiti sve mogučnosti.nema se vremena za čekanje.

uređeno: od buda2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , buda2 je napisao:

To nema nikakve veze.za opću ideš temeljem pogoršanja stanja.ako te i odbiju možeš za godinu dana , odnosno kad odradiš bolničko ponovno pristupiti komisiju.zašto čekati da dobiješ trajno? samo gubljenje vremena a nije sigurno da će ti trajno nešto "donijeti".

Možeš " usputno" ići i na promjenu omjera.ako barem tu uspiješ imat ćeš novi izračun mirovine.treba iskoristiti sve mogučnosti.nema se vremena za čekanje.

Kako promjenu omjera,nemam još nikakav omjer.u mene je najniža prof.braniteljska mirovina.prije ovog novog zakona o povećanju po bor.danima bila 2.000.kn.a sad mi je 2.400.kn.i to je to! Ne znam što bi još moga napravit.ako imate kakav savjet hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Peksa5555 je napisao:

Kako promjenu omjera,nemam još nikakav omjer.u mene je najniža prof.braniteljska mirovina.prije ovog novog zakona o povećanju po bor.danima bila 2.000.kn.a sad mi je 2.400.kn.i to je to! Ne znam što bi još moga napravit.ako imate kakav savjet hvala unaprijed!

Navodiš da imaš 20% rvi pa sam pomislio da si bio na komisiji da ti odredi omjer i ponovno izračunaju mirovinu ( jedino ako po nekom zakonu za određivanje omjera moraš imati rješenje za trajno).ali onda odmah ( poslije bolničkog najbolje) krečeš za priznavanje ooće mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani dcanic8,

Morate sami izabrati (ako u MORH -u još ima ta mogućnost, meni je tako ponuđeno) što će Vam biti povoljnije slijedećih 20.g. života.

Tolike su promjene zakona pred Vama, tako da naša stara iskustva ne pomažu puno.

Najprije izračunajte iznose Vaših potencijalnih mirovina po članku 6. i  6.a pomoću tablica u privitku.

 

1.Poznato Vam je da se mirovina po članku 6. mora zamrznuti, makar se zaposlili i na samo pola radnog vremena

2.Radili samo pola radnog vremena mirovina po članku 6.a se smanjuje na 5/8 punog iznosa ali prestankom rada vrača se na puni iznos.

3.Dok radite ukupna primanja (puna plaća + dio mirovine) su veći korisnicima mirovine po članku 6.a.

4.Temeljno pitanje je, možete li Vi birati članak po kojem će Vas Morh otpustiti (častan otpust) radi odlaska u mirovinu.

5.Iznosi otpremnine uz svaku od spomenutih mirovina trenutno mi nisu poznati.

 

Nakon izračuna mirovina temeljem priloženih tablica slobodno pitajte, na raspolaganju sam.

 

Lijep pozdrav

 

 

Najpovoljni prosječni vrijednosni bod od 1998 do umirovljenja - 14.05.2018.g.xls

Usporedni izračun svih mirovina za DVO i PS - 14.05.2018.g.xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani dcanic8,

Trenutno imam 64.g. i rado bih se ponovo zaposlio i o tome sanjam već 10.g. u mirovini.

Život u našoj Lijepoj je težak zaposlenicima sa punom plaćom a kakav je onda život umirovljenika sa 40 do 50 % tog iznosa.

Matematika za one koji dobiju novi posao (posebno mislim kod Vas) kaže da je povoljniji članak 6.a (puna plaća + 5/8 mirovine) ali kako u nju otići ?

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani  DVO i PS,

Ako u 2018. g. budete umirovljeni po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba po članku 6., MOŽETE (MORATE) zatražiti priznavanje prava i na starosnu mirovinu po OPĆEM PROPISU – ZOMO (istovremeno ali u odvojenom zahtjevu), ako ste navršili godine života za priznavanje iste kako slijedi:

Starosna mirovina 65 god. života. – uz smanjenje dobne granice za EFEKTIVNO vrijeme provedeno na dužnostima sa beneficiranim stažem kako slijedi:

 Muškarci:

- smanjenje za 28 god. na dužnosti 12/18---9 god.-----56 god.

- smanjenje za 28 god. na dužnosti 12/16---7 god.-----58 god.

- smanjenje za 28 god. na dužnosti 12/15---5 god.-----60 god.

Žene:

- smanjenje za 28 god. na dužnosti 12/18---9 god.-----53 god.

- smanjenje za 28 god. na dužnosti 12/16---7 god.-----55 god.

- smanjenje za 28 god. na dužnosti 12/15---5 god.-----57 god.

 

Dobiti ćete izračun i rješenja na 2 (dvije) starosne mirovine, po:

1. Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba (poseban propis) i

2. Zakonu o mirovinskom osiguranju – ZOMO (opći propis)

i možete BIRATI isplatu povoljnije mirovine.

To su godine života kad je PRVI najpovoljniji trenutak za odlazak u starosnu mirovinu za prije navedena zanimanja.

POVOLJNIJE od ovoga je raditi i nakon ispunjenja ovih uvjeta što dulje, dok god Vas poslodavac drži u radnom odnosu.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani umirovljenici,

molio bih da mi netko tko ima bruto mirovinu veću od 6000 kn predoči isplatnu listu od mirovine. Zanima me koji se doprinosi plaćaju i koje porezne stope se primjenjuju!

naravno same iznose, kao i osobne podatke može prekriti.

Naime "kocka je bačena"; sredinom slijedeće godine pridružujem se časnom društvu umirovljenika

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 31 minuta, Draganec je napisao:

Molim Vas avatar108. Obrazložite mi citirano.

:-) našalio sam se sa poznatom izrekom koju pripisuju Cezaru, a konkretno bi značila da sam donio odluku o odlasku u mirovinu u naznačenom terminu i da neće biti daljnjih premišljanja; "preći ću Rubikon" !

zahvaljujem Malom čovjeku na linkovima, ali iskreno - ne da mi se to detaljno proučavati. Zanima me samo koliki će biti odbici od bruto iznosa mirovine koji sam izračunao. Prvenstveno su mi upitni doprinosi za zdravstvo; u kojem postotku i od koje sume se obračunavaju!?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , avatar108 je napisao:

:-) našalio sam se sa poznatom izrekom koju pripisuju Cezaru, a konkretno bi značila da sam donio odluku o odlasku u mirovinu u naznačenom terminu i da neće biti daljnjih premišljanja; "preći ću Rubikon" !

zahvaljujem Malom čovjeku na linkovima, ali iskreno - ne da mi se to detaljno proučavati. Zanima me samo koliki će biti odbici od bruto iznosa mirovine koji sam izračunao. Prvenstveno su mi upitni doprinosi za zdravstvo; u kojem postotku i od koje sume se obračunavaju!?

 

A da " skokneš" do mirovinskog da Ti kvalitetno obrazlože ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 48 minuta, buda2 je napisao:

A da " skokneš" do mirovinskog da Ti kvalitetno obrazlože ?

dragi moj Buda 2,

odgovorit ću u vašem stilu; a zašto onda služi ovaj cijenjeni portal na kome komuniciramo?

no, kako nije bilo direktnog odgovora na moje pitanje, ipak sam se potrudio i otvorio link porezne, koji mi je Mali čovjek poslao i mislim da sam sve shvatio.

dakle - plaća se doprinos za zdravstveno od 3%, zbog veće mirovine od republičkog prosjeka plaća !! (nevjerojatno) - od iznosa mirovine umanjenog za tih 3%, oduzima se 

3800 neoporezivog dijela, a na ostatak se plaća porez po stopi od 24%

 

eto, nije bilo teško :vrti:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , avatar108 je napisao:

 oduzima se 3800 neoporezivog dijela, a na ostatak se plaća porez po stopi od 24%

 

eto, nije bilo teško :vrti:

"Obračunati predujam poreza umanjuje se za 50%  umirovljenicima  po osnovi ostvarenog dohotka od mirovine." 

Znaci da se umirovljenicima obracunava porez na mirovinu od 12% i prirez na izracunati porezu prema gradu stanovanja (za ZG 18%).

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, malicovjek je napisao:

"Obračunati predujam poreza umanjuje se za 50%  umirovljenicima  po osnovi ostvarenog dohotka od mirovine." 

Znaci da se umirovljenicima obracunava porez na mirovinu od 12% i prirez na izracunati porezu prema gradu stanovanja (za ZG 18%).

oo pa danas sve dobre vijesti ,

znači da nisam pažljivo čitao ;

sve je dobro što se dobro svrši :tikvan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , avatar108 je napisao:

dragi moj Buda 2,

odgovorit ću u vašem stilu; a zašto onda služi ovaj cijenjeni portal na kome komuniciramo?

no, kako nije bilo direktnog odgovora na moje pitanje, ipak sam se potrudio i otvorio link porezne, koji mi je Mali čovjek poslao i mislim da sam sve shvatio.

dakle - plaća se doprinos za zdravstveno od 3%, zbog veće mirovine od republičkog prosjeka plaća !! (nevjerojatno) - od iznosa mirovine umanjenog za tih 3%, oduzima se 

3800 neoporezivog dijela, a na ostatak se plaća porez po stopi od 24%

 

eto, nije bilo teško :vrti:

Štovani avatar108 , nadam se da se niste naljutili na moj odgovor jer ste postavili malo teže  tehničko pitanje na koje velika većina nezna odgovor.odgovor ste i dobili sa stranica mirovinskog koji je mjerodavan odgovarati na takva "složenija" pitanja. LP.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani avatar108,

Bruto izračun starosne mirovine na primjer iznosi 6.535 kn po rješenju HZMO, izračun neto mirovine  izgleda ovako:

1.     6.535  kn x 3 % = 196 kn iznosi Vaš  doprinos za zdravstvo.                                                    

Plaćaju ga oni kojima bruto iznos mirovine (po rješenju HZMO) iznosi više od prosječne  neto plaće u državi (cca 6.000 kn)

2.     6.535   –   196   6.339 kn je porezna osnovica,

3.     3.800 kn je neoporezivi iznos mirovine,

4.     6.339  kn – 3.800 kn = 2.539 kn je oporezivi dio mirovine

5.     2.539  kn x 24 % = 609  kn : 2 = 304,50  kn

6.     304,50  kn  - iznosi državni porez na mirovinu

7.     304,50  x 18 % = 54,81 kn  -  je iznos lokalnog prireza (Zg)

8.     Neto  mirovina (ono što se isplati na tekući račun) iznosi:

9.     6.535   – 196  – 317,37   –  57,13   = 5.964,50  kn

10.   5.964,50   kn  –  70 kn (ako plaćate dobrovoljno zdravstveno osiguranje preko HZMO) iznosi

11.   5.894,50 kn  

 i to je u naravi  Vaša neto mirovina koja se isplaćuje na tekući račun ako nemate uzdržavanog člana obitelji.

 

Lijep pozdrav

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , buda2 je napisao:

Štovani avatar108 , nadam se da se niste naljutili na moj odgovor jer ste postavili malo teže  tehničko pitanje na koje velika većina nezna odgovor.odgovor ste i dobili sa stranica mirovinskog koji je mjerodavan odgovarati na takva "složenija" pitanja. LP.

ma što bi se ljutio!?,

kad bih se za sitnice ljutio već bih odavno ispalio na ganglije :-o

 

prije 9 sati , prof je napisao:

Poštovani avatar108,

Bruto izračun starosne mirovine na primjer iznosi 6.535 kn po rješenju HZMO, izračun neto mirovine  izgleda ovako:

.........

 

poštovani prof,

vaš sam odgovor očekivao ranije ! 

hvala vam lijepo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, avatar108 je napisao:

:-) našalio sam se sa poznatom izrekom koju pripisuju Cezaru, a konkretno bi značila da sam donio odluku o odlasku u mirovinu u naznačenom terminu i da neće biti daljnjih premišljanja; "preći ću Rubikon" !

zahvaljujem Malom čovjeku na linkovima, ali iskreno - ne da mi se to detaljno proučavati. Zanima me samo koliki će biti odbici od bruto iznosa mirovine koji sam izračunao. Prvenstveno su mi upitni doprinosi za zdravstvo; u kojem postotku i od koje sume se obračunavaju!?

 

Sve ćeš znat kad budeš otišao ali po tada vrijedećim propisima.

Evo i sad je sunce a da li će ga bit i cijelo popodne tek će se vidjet.

uređeno: od sivko
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Paradigma povlaštenih mirovina ! – smijem se grohotom!!

Poštovani svi,

dugo se obrađuje tema : mirovine po dva tzv. Povlaštena zakona i po ZOMO. Do sada su mnogi ukazali na rijetke povlastice posebnih zakona, ali vrlo je interesantno kako su ta dva zakona kolokvijalno nazvana povlaštenima, bez ijedne komparativne prednosti u odnosu na ZOMO !!!

Ne otkrivam toplu vodu, već na jednom mjestu ukazujem na obezvređivanje logike braniteljima i zaposlenima u vojsci, policiji, obavještajnom sustavu itd.

Da bi te mirovine bile stvarno povlaštene, smatram da bi :

1.članak 27. Zakona o braniteljima trebalo izmijeniti na način da da se uvećaju postoci i da već one prve stavke (100 i više dana borbenog sektora...) prelaze dodatak na mirovinu od 27%, koji je po ZOMO-u za sada zagarantiran.

i

2. čl. 9a Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba,...., trebalo bi ukinuti tih 20% smanjenja!

Nakon ovih promjena prihvatio bih s odobravanjem prefiks – POVLAŠTENA MIROVINA.

OVAKO, ja koji se spremam slijedeće godine u mirovinu sa 47 godina staža, 22 godine u policiji, s potvrdom dragovoljca DR, po svim izračunima imat ću povoljniju mirovinu, ako IZABEREM OVU NE-POVLAŠTENU – po ZOMO-u.

Da se ne bi plakalo – smijem se !:skakuce:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 31 minuta, sivko je napisao:

 imaš 47 g mirovinskog a ne rada pa si povlašten od ostatka naroda.

Poštovani sivko,

 

Uvaženi avatar108 je povlašten samo u dijelu što se nada da će moći raditi do 65.g. života.

Ostatak naroda je mogao također „steći“ još 5. do 6.g. mirovinskog staža (a ne rada) u Domovinskom ratu.

 

Tako je, sva braniteljska promišljanja treba relativizirati cijenjeni sivko, tako da nas lakše tlače.

 

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, prof je napisao:

Ostatak naroda je mogao također „steći“ još 5. do 6.g. mirovinskog staža (a ne rada) u Domovinskom ratu.

Poštovani prof

naravno da se slažem ali tom narodu se bod ne povećava 45% niti im se prosjek uzima za 10 uzastopnih godina nego cijeli vijek i ne mogu u mirovinu sa 30 mirovinskog.jest da dobiju 27% na izračun.Jbg ja gledam širu sliku tako da smo povlašteni.

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, sivko je napisao:

Poštovani prof

naravno da se slažem ali tom narodu se bod ne povećava 45% niti im se prosjek uzima za 10 uzastopnih godina nego cijeli vijek i ne mogu u mirovinu sa 30 mirovinskog.jest da dobiju 27% na izračun.Jbg ja gledam širu sliku tako da smo povlašteni.

LP

Poštovani sivko,

Šira slika je ono što ja mislim, radim i pišem od 2007.g. u svezi tih  45 % i 10 uzastopnih godina uzalud.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 41 minuta, prof je napisao:

Poštovani sivko,

Šira slika je ono što ja mislim, radim i pišem od 2007.g. u svezi tih  45 % i 10 uzastopnih godina uzalud.

Eto dragi Sivko,

cijenjeni prof je ovu temu utemeljio i uz malu pomoc prijatelja detaljno razradio, a ja sam samo na vlastitom primjeru pokazao da uz 39 godina rada (koliko cu ako Bog da ostvariti slijedece godine); dakle s obracunatim prosjekom za sve te silne godine, imati veci iznos mirovine po ZOMO od deset povlastenih najboljih godina i s tih 45% po "povlastenom zakonu" i 47 godina mirovinskog staza!

To je matematika; egzaktna nauka bazirana iskljucivo na logici. Nisam los matematicar pa sam zakljucio da mi je onda valjda logika obezvrijedjena?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , sivko je napisao:

Poštovani prof

naravno da se slažem ali tom narodu se bod ne povećava 45% niti im se prosjek uzima za 10 uzastopnih godina nego cijeli vijek i ne mogu u mirovinu sa 30 mirovinskog.jest da dobiju 27% na izračun.Jbg ja gledam širu sliku tako da smo povlašteni.

LP

Poštovani sivko,

nije mi drago na ovom portalu, čiji ste kako vidim uvaženi član s „puno utakmica iza sebe“, od vas čuti paušalne i iz konteksta izvučene parcijalne ocjene! Često pojedincima iz svoje okoline objašnjavam i matematički dokazujem zabludu da su mirovine po posebnim zakonima povlaštene. Veliki broj ljudi je ulovljen na udicu bombastičnih naslova u kojima se provlači ta famozna i najčešće neargumentirana riječ: POVLAŠTENI. Tekstovi najčešće ne prate te naslove. Čak su neki novinari koje osobno cijenim, znali napisati da porezni obveznici plaćaju za povlaštene, koji imaju npr. beneficirani staž. Istina je slijedeća: za moj beneficirani staž zbog otežanih uvjeta rada itd. mirovinsko osiguranje za 12 mjeseci, uplaćivali su se povećani iznosi za 16 mj. !!!!

Zaboravio sam još naznačiti da mi je prosječan vrijednosni bod u onih 10 najpovoljnijih godina cca 19 % veći od PVB-a za kompletan radni staž i unatoč tome odlazak u mirovinu po ZOMO, gdje se računa kompletan radni staž, bit će povoljniji za mene. Kada  se  ovi parametri unesu u tablicu cijenjenoga gospodina profa ovo je u potpunosti razvidno, a i kad bi se ovaj po vama povlašteni  staž umanjio za 8 godina, razlika bi bila ista: 19 %.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 34 minuta, avatar108 je napisao:

Poštovani sivko,

nije mi drago na ovom portalu, čiji ste kako vidim uvaženi član s „puno utakmica iza sebe“, od vas čuti paušalne i iz konteksta izvučene parcijalne ocjene! Često pojedincima iz svoje okoline objašnjavam i matematički dokazujem zabludu da su mirovine po posebnim zakonima povlaštene. Veliki broj ljudi je ulovljen na udicu bombastičnih naslova u kojima se provlači ta famozna i najčešće neargumentirana riječ: POVLAŠTENI. Tekstovi najčešće ne prate te naslove. Čak su neki novinari koje osobno cijenim, znali napisati da porezni obveznici plaćaju za povlaštene, koji imaju npr. beneficirani staž. Istina je slijedeća: za moj beneficirani staž zbog otežanih uvjeta rada itd. mirovinsko osiguranje za 12 mjeseci, uplaćivali su se povećani iznosi za 16 mj. !!!!

Kada  se  ovi parametri unesu u tablicu cijenjenoga gospodina profa ovo je u potpunosti razvidno, a i kad bi se ovaj po vama povlašteni  staž umanjio za 8 godina, razlika bi bila ista: 19 %.

Poštovani avatar108,

Znam da razumijete ali moram ponoviti :

- povlašteni staž (beneficirani) imaju oni za koga su temeljem zakona poslodavci bili dužni dodatno uplaćivati u mirovinski fond.

- također povlašteni staž (beneficirani)  imaju i svi oni koji su sudjelovali u Domovinskom ratu.

Pribrajanje gore navedenog staža, efektivnom radnom stažu nije specifičnost izračuna iznosa mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS (posebnost vojnika i policajaca) već se isto radi i pri izračunu iznosa mirovina po općem propisu – Zakonu o mirovinskom osiguranju (ZOMO) i za željezničare, ronioce, balerine, policajce, vojnike, konobare, činovnike, profesore, liječnike i SVE druge radnike koji su to nečim  zaslužili  tijekom radnog staža.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, prof je napisao:

Poštovani avatar108,

Znam da razumijete ali moram ponoviti :

- povlašteni staž (beneficirani) imaju oni za koga su temeljem zakona poslodavci bili dužni dodatno uplaćivati u mirovinski fond.

- također povlašteni staž (beneficirani)  imaju i svi oni koji su sudjelovali u Domovinskom ratu.

Pribrajanje gore navedenog staža, efektivnom radnom stažu nije specifičnost izračuna iznosa mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS (posebnost vojnika i policajaca) već se isto radi i pri izračunu iznosa mirovina po općem propisu – Zakonu o mirovinskom osiguranju (ZOMO) i za željezničare, ronioce, balerine, policajce, vojnike, konobare, činovnike, profesore, liječnike i SVE druge radnike koji su to nečim  zaslužili  tijekom radnog staža.

Lijep pozdrav

pa naravno dragi moj i poštovani prof,

tu su i moji prijatelji labinski rudari ...

Žalosti me slika o POVLAŠTENIMA, koja se s vremena na vrijeme provlači i kroz ovaj portal kako su mirovine stečene po posebnim zakonima velike, dapače ogromne, a k tome se čine i nezasluženim. Pa jeli  onda normalno da su niže od "redovnih" ili "običnih" mirovina !? Ne tražim i ne želim biti povlašten.

Moram priznati da imam jednu veliku privilegiju što sam apsolutno zdrav i što 40 godina nisam bio kod liječnika.... u svom 38 godišnjem stažu nemam niti jedan dan bolovanja; to su moje stvarne privilegije za koje ne tvrdim da sam ih zaslužio, ali sam zbog toga neizmjerno zahvalan i ponizan!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , avatar108 je napisao:

Poštovani sivko,

nije mi drago na ovom portalu, čiji ste kako vidim uvaženi član s „puno utakmica iza sebe“, od vas čuti paušalne i iz konteksta izvučene parcijalne ocjene! Često pojedincima iz svoje okoline objašnjavam i matematički dokazujem zabludu da su mirovine po posebnim zakonima povlaštene. Veliki broj ljudi je ulovljen na udicu bombastičnih naslova u kojima se provlači ta famozna i najčešće neargumentirana riječ: POVLAŠTENI. Tekstovi najčešće ne prate te naslove. Čak su neki novinari koje osobno cijenim, znali napisati da porezni obveznici plaćaju za povlaštene, koji imaju npr. beneficirani staž. Istina je slijedeća: za moj beneficirani staž zbog otežanih uvjeta rada itd. mirovinsko osiguranje za 12 mjeseci, uplaćivali su se povećani iznosi za 16 mj. !!!!

Zaboravio sam još naznačiti da mi je prosječan vrijednosni bod u onih 10 najpovoljnijih godina cca 19 % veći od PVB-a za kompletan radni staž i unatoč tome odlazak u mirovinu po ZOMO, gdje se računa kompletan radni staž, bit će povoljniji za mene. Kada  se  ovi parametri unesu u tablicu cijenjenoga gospodina profa ovo je u potpunosti razvidno, a i kad bi se ovaj po vama povlašteni  staž umanjio za 8 godina, razlika bi bila ista: 19 %.

Ništa nije paušalno nego točno.čim možeš ići prije znači da si povlašten.A ono za 12/16 ti nitko nije uplatio ni lipe tj.uplaćivano je samo par godina,samo se prikazuje na platnoj listi.I tebi i meni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani sivko,

Povlašten sam što sam:

- primljen (na moju zamolbu) u JNA

- svojom voljom otišao iz JNA

- 4,5g. radio u turizmu

- osnivao HV dragovoljno i sudjelovao od 07/1991.g. u Domovinskom ratu

- radio u HV kao DVO do odlaska u mirovinu 2009.g.

- ostvario pravo na starosnu mirovinu po ZOMO sa 60.g. života

- primam mirovinu po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS, jer je za mene ona povoljnija od mirovine po općem propisu ZOMO

 

Posebno sam privilegiran što sam mogao napraviti program za individualni (jednostavni) paralelni izračun privilegirane mirovine sa onom koja to nije, radi lakšeg izbora korisnicima mirovina.

 

Lijep pozdrav

 

PS

Tko nije imao prilike ili nije htio koristiti sve ove moje privilegije zaista je zakinut.

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prof

nije li ovo tema o mirovinama i zakonima o mirovinama a ne o zaslugama?

Mogao bi netko reći da ja nisam kuhao/proizveo ne bi oni mogli jesti?

Netko je krivo shvatio moj natpis na temi.

Čak i država kaže da nema povećanja 27% za one po posebnim propisima (privilegiranim).Nisam ja izmislio tumačenje iako ću i ja jednog dana u mirovinu po tim istim propisima.

LP

uređeno: od sivko
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , sivko je napisao:

Ništa nije paušalno nego točno.čim možeš ići prije znači da si povlašten.A ono za 12/16 ti nitko nije uplatio ni lipe tj.uplaćivano je samo par godina,samo se prikazuje na platnoj listi.I tebi i meni.

Jasno sam napisao da mi uopće ne treba takva povlastica. Za "Ono 12/16" ste samo formalno u pravu, ali ste i to izvukli iz konteksta pa je zapravo netočno. Naime,  MUP i MO za svoje djelatnike uopce ne uplacuju doprinose za mirovinsko tijekom njihova rada! Tek kad pojedinac odlazi u mirovinu ta ministarstva podmiruju sve neplacene doprinose, kako za onoga kome se staž osiguranja računa 12/12, tako i za onoga kome se računa s povećanim trajanjem. Dakle, nije istina da se ne uplaćuju razlike za beneficirani staž!! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Prije 5 minuta, prof je napisao:

Poštovani Skywalker007,

 Pogledajte tablicu u privitku i upišite Vaše stvarne podatke i dobili ste odgovor na sva Vaša pitanja.

 Lijep pozdrav

Usporedni izračun svih mirovina za DVOiPS -11.06.2018.g .xls

Hvala vam puno prof, ja sam ipak griješio tamo gdje je mirovinski staž sam pisao 26. Da to je več bolji izračun :-) Hvala još jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Skywalker007,

Podsjećam Vas po:

1.     Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS

-       Vi kao branitelj ako dobijete mirovinu po članku 6. (starosnu mirovinu) ili po članku 11. Invalidske mirovine - opća nesposobnost ako želite raditi morate zamrznuti mirovinu i primati samo plaću.

-       Ako dobijete mirovinu po članku 6.a ili po članku 11. Invalidske mirovine – profesionalna nesposobnost ako želite raditi primate 5/8 mirovine i punu plaću.

 

2.     Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata

-       Ako dobijete invalidsku mirovinu – profesionalna nesposobnost možete raditi puno radno vrijeme i primati punu plaću uz primanje 5/8 Vaše mirovine-

-       Ako dobijete invalidsku mirovinu – opća nesposobnost možete raditi 3,5 sati dnevno i za to primati odgovarajuću plaću i primati puni iznos Vaše mirovine.

 

Lijep pozdrav

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cijenjeni korisnici ove teme koju je postavio uvaženi prof,

prošli tjedan sam razgovarao s djelatnikom HZMO-a, koji vrlo dobro razumije posao kojim se bavi. Netko će reći da u tome nema ničega čudnog. Nažalost, mnogi od nas na ovom cijenjenom forumu znaju da veliki broj zaposlenih pa čak i pravni savjetnici na HZMO-u još uvijek nisu savladali propise koji se dotiču kompliciranijih tema njihovih radnih mjesta.

Ovaj uvod mi je bio potreban da bih s vama podijelio informaciju koju sam dobio od tog profesionalca.

Naime, kako imam mogućnost ići u mirovinu po sva tri zakona koje ovaj tematski forum tretira, djelatnici HZMO-a će na osnovu mojih podnesenih zahtjeva izračunati iznose mirovina po sva 3 zakona. Nadalje, kako je rekao, oni su dužni isplaćivati mirovinu po za mene najpovoljnijem zakonu.

A sada dolazi nešto što nisam znao i što mi je gospodin profesionalac ponovio nekoliko puta tijekom razgovora: TAKO IZRAČUNATA MIROVINA NE MORA BITI TRAJNA. U SLUČAJU DA npr. IZABEREM MIROVINU PO ZAKONU ZA VOJSKU, POLICIJU...., A NAKON PAR GODINA DOĐE DO SMANJENJA TIH MIROVINA I MIROVINA PO ZOMO-U POSTANE ZA MENE POVOLJNIJA, IMAM PRAVO ZATRAŽITI REVIZIJU I ISPLATU MIROVINE PO ZOMO-U, BEZ NOVOG ZAPOŠLJAVANJA NA GODINU DANA ITD...

znači da je za nas buduće umirovljenike vrlo bitno  podnijeti posebne zahtjeve za odlazak u mirovinu po svim zakonima po kojima smo ostvarili pravo na mirovinu, na što je cijenjeni prof višekratno upozoravao! Ako dođe do promjena po kojima bi iznos mirovine bio povoljniji po zakonu koji nismo odabrali (što se i događalo sa vojnim i policijskim mirovinama), a za koji smo ranije podnijeli zahtjev, imamo mogućnost reaktivirati isplatu mirovine po tom trenutno  povoljnijem zakonu !!:ideja:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , avatar108 je napisao:

Cijenjeni korisnici ove teme koju je postavio uvaženi prof,

prošli tjedan sam razgovarao s djelatnikom HZMO-a, koji vrlo dobro razumije posao kojim se bavi. Netko će reći da u tome nema ničega čudnog. Nažalost, mnogi od nas na ovom cijenjenom forumu znaju da veliki broj zaposlenih pa čak i pravni savjetnici na HZMO-u još uvijek nisu savladali propise koji se dotiču kompliciranijih tema njihovih radnih mjesta.

Ovaj uvod mi je bio potreban da bih s vama podijelio informaciju koju sam dobio od tog profesionalca.

Naime, kako imam mogućnost ići u mirovinu po sva tri zakona koje ovaj tematski forum tretira, djelatnici HZMO-a će na osnovu mojih podnesenih zahtjeva izračunati iznose mirovina po sva 3 zakona. Nadalje, kako je rekao, oni su dužni isplaćivati mirovinu po za mene najpovoljnijem zakonu.

A sada dolazi nešto što nisam znao i što mi je gospodin profesionalac ponovio nekoliko puta tijekom razgovora: TAKO IZRAČUNATA MIROVINA NE MORA BITI TRAJNA. U SLUČAJU DA npr. IZABEREM MIROVINU PO ZAKONU ZA VOJSKU, POLICIJU...., A NAKON PAR GODINA DOĐE DO SMANJENJA TIH MIROVINA I MIROVINA PO ZOMO-U POSTANE ZA MENE POVOLJNIJA, IMAM PRAVO ZATRAŽITI REVIZIJU I ISPLATU MIROVINE PO ZOMO-U, BEZ NOVOG ZAPOŠLJAVANJA NA GODINU DANA ITD...

znači da je za nas buduće umirovljenike vrlo bitno  podnijeti posebne zahtjeve za odlazak u mirovinu po svim zakonima po kojima smo ostvarili pravo na mirovinu, na što je cijenjeni prof višekratno upozoravao! Ako dođe do promjena po kojima bi iznos mirovine bio povoljniji po zakonu koji nismo odabrali (što se i događalo sa vojnim i policijskim mirovinama), a za koji smo ranije podnijeli zahtjev, imamo mogućnost reaktivirati isplatu mirovine po tom trenutno  povoljnijem zakonu !!:ideja:

Postovani ne vidim svrhu ispisivanja jednog te istog obrazca " Zahtjev za priznanje prava na starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu" tri puta, u njima se nalaze sve potrebne rubrike za sve tri vrste mirovina koje spominjete a kad ih ispunite mirovinskom mora sagledati i izracunati te vam dodjeliti mirovinu koja je za vas najpovoljnija (kao sto vam je i rekao djelatnik HZMO-a), vi ionako samo oznacavate o kojoj se mirovini radi starosna, prijevremena itd., a uz zahtjev ste duzni dostaviti i adekvatne dokaze koji se od vas traze.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

prije 3 sati , malicovjek je napisao:

Postovani ne vidim svrhu ispisivanja jednog te istog obrazca " Zahtjev za priznanje prava na starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu" tri puta, u njima se nalaze sve potrebne rubrike za sve tri vrste mirovina koje spominjete a kad ih ispunite mirovinskom mora sagledati i izracunati te vam dodjeliti mirovinu koja je za vas najpovoljnija (kao sto vam je i rekao djelatnik HZMO-a), vi ionako samo oznacavate o kojoj se mirovini radi starosna, prijevremena itd., a uz zahtjev ste duzni dostaviti i adekvatne dokaze koji se od vas traze.

 

poštovani maličovjek,

ako je obrazac jedan onda svakako treba naglasiti u  popratnom pismenu da želim obračun po sva tri zakona, ali ne vidim razlog zašto ne bih podnio isti obrazac 3 puta! Pa to se radi jednom u životu i neće mi teško pasti :-). Uostalom, poanta  moje objave jest informacija koju sam želio podijeliti na ovom forumu: tekst napisan velikim slovima i njegovo kratko pojašnjenje! 

 

prije 18 sati , avatar108 je napisao:

 

A sada dolazi nešto što nisam znao i što mi je gospodin profesionalac ponovio nekoliko puta tijekom razgovora: TAKO IZRAČUNATA MIROVINA NE MORA BITI TRAJNA. U SLUČAJU DA npr. IZABEREM MIROVINU PO ZAKONU ZA VOJSKU, POLICIJU...., A NAKON PAR GODINA DOĐE DO SMANJENJA TIH MIROVINA I MIROVINA PO ZOMO-U POSTANE ZA MENE POVOLJNIJA, IMAM PRAVO ZATRAŽITI REVIZIJU I ISPLATU MIROVINE PO ZOMO-U, BEZ NOVOG ZAPOŠLJAVANJA NA GODINU DANA ITD...

znači da je za nas buduće umirovljenike vrlo bitno  podnijeti posebne zahtjeve za odlazak u mirovinu po svim zakonima po kojima smo ostvarili pravo na mirovinu, na što je cijenjeni prof višekratno upozoravao! Ako dođe do promjena po kojima bi iznos mirovine bio povoljniji po zakonu koji nismo odabrali (što se i događalo sa vojnim i policijskim mirovinama), a za koji smo ranije podnijeli zahtjev, imamo mogućnost reaktivirati isplatu mirovine po tom trenutno  povoljnijem zakonu !!:ideja:

Sve dokaze Mirovinsko već ima, jer je moj predmet već odavno kompletiran, za sada zaključno sa 2017.g.

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Prije 49 minuta, buda2 je napisao:

Dječaće 7 i 8 mjesec su u ljetu.?

Ma znam to. Ne kužiš kaj pitam. Prvo bude sjednica vjeća hzmo na kojoj odrede novi avm. Tek za 2 mj onda bude isplata po tom novom avm. 

Mene ne zanima kada će biti isplata, nego sjednica tog vjeća? 

Kužiš sada? 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 32 minuta, Kompa je napisao:

Ma znam to. Ne kužiš kaj pitam. Prvo bude sjednica vjeća hzmo na kojoj odrede novi avm. Tek za 2 mj onda bude isplata po tom novom avm. 

Mene ne zanima kada će biti isplata, nego sjednica tog vjeća? 

Kužiš sada? 

 

Kužim kako ne .još je "rano razmišljati " o povećanju.sve je to sića.da je nekih 300 kunića ( s obzirom na cijene ) još i vrijedi "maštati".ovako ?.mislim da je prošle godine bila 01.07.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , buda2 je napisao:

Kužim kako ne .još je "rano razmišljati " o povećanju.sve je to sića.da je nekih 300 kunića ( s obzirom na cijene ) još i vrijedi "maštati".ovako ?.mislim da je prošle godine bila 01.07.

Ma znam da je sića ali eto moram se s nečim zanimati. ? Brže vrijeme prođe. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

Veza teme:

 - mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

Poštovani budući umirovljenici,

Po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba, ažurirao sam AVM za 2018.g. radi izračuna Vaše buduće mirovine (tablice za izračun u privitku).

 

 Lijep pozdrav

Usporedni izračun svih mirovina za DVO i PS - 01.09.2018.g.xls

Najpovoljniji prosječni vrijednosni bod od 1998 do umirovljenja - 01.09.2018.g.xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Nažalost ali Vaš kolega po sadašnjem općem propisu ZOMO može u starosnu mirovinu 01.07.2030.g.

Sa navršenih 26. g. na dužnostima sa beneficijama 12/16 to vrijeme mu se smanjuje za 6.g. pa bi u starosnu mirovinu (po sadašnjem zakonu) po općem propisu ZOMO mogao ići tek 01.07.2024.g.

Sa navršenih 28.g. na beneficijama 12/16 odlazak u starosnu mirovinu po ZOMO  smanjuje se za 7.g.

Sa navršenih 32.g. na beneficijama 12/16 odlazak u starosnu mirovinu po ZOMO  smanjuje se za 8.g.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani,

Ako ne dođe do promjene zakona koji stupa na snagu 01.01.2019.g., prema podacima koje ste dostavili, pravo na starosnu mirovinu po novom Zakonu o braniteljima iz Domovinskog rata možete zatražiti (i biti će Vam priznato) sa nadnevkom 10.10.2020.g.

Vrijeme provedeno u Domovinskom ratu:

 

1.  04.d.00.mj.04.g.

 

2.     14.10.1959.

          +            65.

----------------------------

         14.10.1924.

     -   04.00.0004.

--------------------------

         10.10.2020.g.

 

Temeljem duljine radnog staža jasno je da će Vam pripadati minimalna starosna braniteljska mirovina koja će iznositi cca 3.292 kn (temeljeno na trenutno poznatim parametrima iz HZMO).

 

2.560 kn

+ 732 kn

---------

3.292 kn

 

Nadam se da je izračun u skladu sa Vašim očekivanjima.

 

Lijep pozdrav

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani Ante,

Na e građanin, na stranici HZMO zatražite izračun mirovine bez uvjeta, na primjer sa 01.01.2019.g. sa Vašim ukupnim mirovinskim stažom na taj nadnevak.

Za dan ili dva dobijete izračun Vaše (starosne ) mirovine bez uvjeta, u prilogu tog izračuna vam je jasan VB (vrijednosni bod) za svaku godinu temeljem svih mirovinskih uplata.

Također u izračunu se vidi PVB (prosječni vrijednosni bod) za ukupni radni staž, isti možete onda koristiti pri probnom izračunu braniteljske mirovine.

Lijep pozdrav

  •  
uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani korisnici Legalisa,

Već neko vrijeme osjećam sumnje i lutanja branitelja oko utvrđivanja iznosa braniteljskih mirovina koje će se ostvarivati nakon 01.01.2018.g.

Poštovani gonzo-stari se potrudio, te je tablicama koje već godinama koristim za usporedni izračun mirovina za DVO i PS kao i mirovina po općem propisu ZOMO (civilne mirovine) dodao i svoju tablicu za izračun svih mirovina ostvarenih po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz domovinskog rata od 01.01.2019.g.

Ovo je prvo korištenje uratka poštovanog gonzo-starog, pa ga smatrajte eksperimentalnim i sve primjedbe na isti su dobro došle.

Temeljni razlog za upuštanje u ovaj posao je pokušaj pomoći braniteljima iz Domovinskog rata, budućim korisnicima neke od nabrojanih mirovina.

Često traže od HZMO izračun jedne od nabrojanih mirovina (za to plaćaju 70 kn) i dobiveni iznos nemaju sa čime usporediti pa ni donositi kvalitetnu odluku.

Ove tablice mogu koristiti svi branitelji, civili ili DVO i PS i one im pokazuju iznose njihovih potencijalnih mirovina po svim nabrojanim zakonima kad ostvare uvjete za priznavanje prava na mirovinu po nekom od zakona.

Veliko hvala poštovanom gonzi-starom.

Lijep pozdrav

Usporedba mirovina HRVI, opći propis ZOMO i DVO i PS 20.10.2018.g.xls

Najpovoljniji prosječni vrijednosni bod od 1998 do umirovljenja - 20.10.2018.g.xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Ante,

Kako ste civil koji želi znati koji bi mu iznos mirovine bio po općem propisu ZOMO kao i po Zakonu o hrvatskim braniteljima ubacio sam izmišljene podatke u tablicu a Vi ih zamjenite svojima.

Možda Vam pomogne u donošenju odluke.

Lijep pozdrav

Ante - Usporedba mirovina HRVI, opći propis ZOMO i DVO.xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Jure,

 

Tablica u prilogu može Vam poslužiti da vidite iznose i trenutne međusobne omjere svih starosnih mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS, općih propisa ZOMO, minimalne starosne mirovine kao i starosne mirovine po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata, prema parametrima koje ste mi dostavili.

Jasno Vam je da su to iznosi mirovina od kojih bi mogli izabrati najpovoljniji za isplatu da u ovom trenutku možete ostvariti priznavanje prava na mirovine po svim navedenim Zakonima.

 

Kako ste Vi nesporno ostvarili pravo i podnijeli Zahtjev za priznavanje prava na mirovinu samo po  Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS, ostaje Vam mogućnost kad ostvarite potrebne uvjete za naknadno priznavanje mirovina i po drugim Zakonima ako njihov iznos tada za Vas budu povoljniji.

 

Sve ovo vrijedi i za buduće korisnike svih invalidskih mirovina.

 

Trenutno, temeljni uvjet za naknadno priznavanje mirovina i po drugim Zakonima je ostvarivanje minimalno 1.g. mirovinskog staža nakon umirovljenja po nekom od Zakona. Naknadni mirovinski staž može se ostvariti uz primanje mirovine i radom temeljem Ugovora o radu ili Ugovora o djelu.

 

Probajte se malo igrati dodavanjem naknadnog mirovinskog staža od 1.g.  ili 4.g. ili 8.g. ili 12.g. te kako na to reagira iznos mirovine po općem propisu ZOMO kao i onaj po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata.

Samo Vas upozoravam da je vrlo važno i da Vam prosječna godišnja primanja budu otprilike jednaka dosadašnjim jer ako budu znatno manja, budući iznosi mirovine će patiti.

 

Mislim da dobiveni rezultati (dodavanjem mirovinskog staža) stimuliraju rad u mirovini, (uz primanjem plaće i mirovine) dok zdravlje služi i ima poslodavaca koji su potrebni našeg znanja.

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , prof je napisao:

Poštovani Jure,

 

Tablica u prilogu može Vam poslužiti da vidite iznose i trenutne međusobne omjere svih starosnih mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS, općih propisa ZOMO, minimalne starosne mirovine kao i starosne mirovine po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata, prema parametrima koje ste mi dostavili.

Jasno Vam je da su to iznosi mirovina od kojih bi mogli izabrati najpovoljniji za isplatu da u ovom trenutku možete ostvariti priznavanje prava na mirovine po svim navedenim Zakonima.

 

Kako ste Vi nesporno ostvarili pravo i podnijeli Zahtjev za priznavanje prava na mirovinu samo po  Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS, ostaje Vam mogućnost kad ostvarite potrebne uvjete za naknadno priznavanje mirovina i po drugim Zakonima ako njihov iznos tada za Vas budu povoljniji.

 

Sve ovo vrijedi i za buduće korisnike svih invalidskih mirovina.

 

Trenutno, temeljni uvjet za naknadno priznavanje mirovina i po drugim Zakonima je ostvarivanje minimalno 1.g. mirovinskog staža nakon umirovljenja po nekom od Zakona. Naknadni mirovinski staž može se ostvariti uz primanje mirovine i radom temeljem Ugovora o radu ili Ugovora o djelu.

 

Probajte se malo igrati dodavanjem naknadnog mirovinskog staža od 1.g.  ili 4.g. ili 8.g. ili 12.g. te kako na to reagira iznos mirovine po općem propisu ZOMO kao i onaj po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata.

Samo Vas upozoravam da je vrlo važno i da Vam prosječna godišnja primanja budu otprilike jednaka dosadašnjim jer ako budu znatno manja, budući iznosi mirovine će patiti.

 

Mislim da dobiveni rezultati (dodavanjem mirovinskog staža) stimuliraju rad u mirovini, (uz primanjem plaće i mirovine) dok zdravlje služi i ima poslodavaca koji su potrebni našeg znanja.

 

Lijep pozdrav

Molim moderatora za brisanje ove tablice

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , ZUBE je napisao:

Postovani u opcoj mirovini sam od 2010 opca 20 vojno 80 civilno imam oko 2700 kn.Dali me pripada 50 lipa po borbenom danu i otkada to pocinje ako me pripada.

To nije najniža braniteljska mirovina tako da Vam po novom zakonu ne pripada dodatak na dane provedene u borbenom sektoru. U suprotnom ,već bi ste dobili povećanje od 01.04.2018.god.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Novi braniteljski zakon stupio je na snagu od 01.01.2018.god. s tim da je manji dio clanaka poceo vrijediti od 01.03.2018. a veci dio pocet ce se primjenjivat od 01.01.2019.god.

Kako pretpostavljam po iznosu koji navodite nemate najnižu braniteljsku mirovinu vjerojatno ni niste dobili povecanje mirovine od 01.03.2018.god uskladjenu i povecanu za 0,4989 kn po danu ucestvovanja u DR.

Taj dodatak od 0,4989 kn po danu ucestvovanja u DR dodaje se samo za izracun najnizih braniteljskih mirovina.

Nema retroaktivne primjene ovog novog braniteljskog zakona za one koji su vec u mirovini, vrijedi samo za one nove koji ce tek nakon 01.01.2019.god otici u braniteljsku mirovinu.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , ZUBE je napisao:

Hvala vam ali ne razumim u rjesenju pise da mi se odreduje naj niza invalidska mirovina zbog opce nesposobnosti za rad prema cl.15.ZOPHBDR kumulirani uzrok.Evo sam pogleda kolika je tocno mirovina zadnja je bila 2.654.18 jos jedanput hvala.

Poštovani ZUBE,

Kad već imate Rješenje o mirovini kod sebe, koliko je po istom iznosila Vaša najniža braniteljska mirovina - invalidska - opća nesposobnost, nadnevak od kad se priznaje mirovina i koliko dana borbenog sektora imate u Domovinskom ratu ?

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , prof je napisao:

Poštovani ZUBE,

Kad već imate Rješenje o mirovini kod sebe, koliko je po istom iznosila Vaša najniža braniteljska mirovina - invalidska - opća nesposobnost, nadnevak od kad se priznaje mirovina i koliko dana borbenog sektora imate u Domovinskom ratu ?

Lijep pozdrav

Poštovani prof,Iskreno receno nisam bas nesto spretan u pisanju ali se nadam da cu vam uspiti dati sve potribne podatke da mi mozete pomoci.Riješenje mi je dostsvljeno 2.2.2010 a uspostavlja se počevši 23.1.2010 isplata mirovine u svoti od 2361,66kn mjesečno.Borbenih dana 501 u Domovinskom ratu a ukupno staža 26 godina,4 miseca.Veliki pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , ZUBE je napisao:

Do 1.3.2018. 2567kn ali su se malo uskladivale tako da mi sad iznosi 2654kn znaci nemam dodatak na borbene dane.

Poštovani ZUBE,

Pišete da Vam je iznos mirovine – opća invalidska u trenutku umirovljenja iznosio 2.361,66 kn a pronašao sam da je za 2009.g. minimalna braniteljska mirovina iznosila 2.330,10 kn a za 2010.g. je iznosila 2.389,95 kn.

Sve skupa to nije najvažnije, najvažnije je da Vama u Rješenju za priznavanje mirovine piše da Vam se isplaćuje najniža braniteljska mirovina kao za Vas povoljnija.

Vama bi trenutno mirovina trebala iznositi od 2.800 do 2.900 kn.

Napišite Zahtjev nadležnom uredu HZMO za provođenje novog Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i na Vas, to jest povećanje minimalne braniteljske mirovine za broj dana provedenih u borbenom sektoru.

Obavezno priložite preslik tog Rješenja o priznavanju prava na minimalnu mirovinu a svoj Zahtjev dostavite u 2 primjerka, na jednom za Vas neka Vam ovjere prijem Zahtjeva.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 29 minuta, prof je napisao:

Poštovani ZUBE,

Pišete da Vam je iznos mirovine – opća invalidska u trenutku umirovljenja iznosio 2.361,66 kn a pronašao sam da je za 2009.g. minimalna braniteljska mirovina iznosila 2.330,10 kn a za 2010.g. je iznosila 2.389,95 kn.

Sve skupa to nije najvažnije, najvažnije je da Vama u Rješenju za priznavanje mirovine piše da Vam se isplaćuje najniža braniteljska mirovina kao za Vas povoljnija.

Vama bi trenutno mirovina trebala iznositi od 2.800 do 2.900 kn.

Napišite Zahtjev nadležnom uredu HZMO za provođenje novog Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i na Vas, to jest povećanje minimalne braniteljske mirovine za broj dana provedenih u borbenom sektoru.

Obavezno priložite preslik tog Rješenja o priznavanju prava na minimalnu mirovinu a svoj Zahtjev dostavite u 2 primjerka, na jednom za Vas neka Vam ovjere prijem Zahtjeva.

Lijep pozdrav

Postovani prof puno vam fala na vasem odgovoru, i veliki pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Predao zahtjev po čl.6 sa 31.12.2018-te.Čekam još potpis iz MUP-a."Pametan" dao 70 kn hzmo da izračuna mirovinu po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO i OSO a lokalni seljaci izračunali po ZOMO (mirovina bez uvjeta-3062,36 s uračunatim 27% povećanja) iako su u centrali rekli da može izračun po posebnim propisima.

Tablice od poštovanog profa ne mogu otvarat ni radit s njima al evo svih relevantnih podataka za 31.12.2018.

starost 53 g 5 mj,radni staž 32g,6 mj,mirovinski (s beneficijama) 47g,4mj,11d,a dole su koeficjenti

24zf7k8.jpg

zkr4v5.jpg

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani War,

Priloženom tablicom sami se možete igrati i spoznati što je za Vas najpovoljnije.

Upišite Vaš

1.nadnevak rođenja

2.nadnevak umirovljenja

3.prosječni vrijednosni bod iz rješenja o mirovini ili sa stranice HZMO na e građanin

4.mirovinski staž u trenutku umirovljenja

5.osobni ili ustrojbeni čin

6.polazni faktor je 1,5 ili 1,85 (piše Rješenju o mirovini)

7.broj dana borbenog sektora + kvačica ako ste dragovoljac

I to je to, imate iznose svih mirovina na nadnevak umirovljenja.

Tek nakon toga možemo komentirati dalje.

Lijep pozdrav

 

War - Izračun mirovina po ZOMO, ZOPHB i DVO i PS 30.10.2018.g.xlsx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani prf,                        bija sam u HZZM i rekli su da imam pravo na dodatakvod 50 lipa i zaostatke prida sam papire kako ste rekli.Molim vas ako mi mozete pomoci u 2 misecu sam preda zahtjev za priznanje HRVI 20 posto ptsp.Sad sam dobija iz ureda da im dostavimo dokumentaciju i zdrastveni karton.U slucaju da mi priznaju HRVI dali ima to kakvog utjecaja na moju najnizu mirovinu dali gubim pravo od 50 lipa po danu.I koliki bi mi mozda bija dodatak naHRVI.            Srdacan pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je teško pitanje jer sve ovisi o masi podataka koje treba znati.

U svakom slučaju ako Vam  priznaju status HRVI, mirovina se izračunava po drugim odredbama ZOPHB koja imate u tablici. Ako vam je ta mirovina povoljnija imate pravo na priznavanje isplate te mirovine. U tom slučaju gubite pravo na 50 lp po danu borbenog sektora.

Budući da ste u minimalnoj braniteljskoj mirovini, nemate što izgubiti, ali poigrajte se s podacima iz tablice i sve će vam biti jasnije. Tražene podatke imate jer ste već u mirovini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani ZUBE,

Velemajstor gonzo-stari rakao Vam je skoro sve. Priznato pravo na drugu mirovinu  koristite samo kad je iznos iste veći ili korištenje nje daje Vam neka druga prava.

Znači li Vam što onih dodatnih 0.50 kn po danu provedenom u borbenom sektoru na minimalnu braniteljsku mirovinu koja će Vam onda iznositi na primjer 2.900 kn ako Vam Rješenje na novu mirovinu bez tih 0,50 bude iznosilo 3.100 kn i nemate pravo na minimalnu mirovinu.

Nemate brige dragi ZUBE, zagarantirana Vam je minimalna braniteljska mirovina a sve drugo je što se ulovi.

Vi ste ti koji birate koja će Vam se mirovina isplaćivati, ipak javite se prije nego odlučite potpisati koju mirovinu tražite za isplatu.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Danko,

Pitate me, raditi ili ići u starosnu mirovinu po članku 6. dok je još povoljna formula za izračun mirovine za DVO i PS.

Više od puno riječi trebale bi Vam odgovoriti slijedeći prilozi, iznosi te odnosi Vaših potencijalnih starosnih mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS, općem propisu ZOMO i Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata.

Umirovljenje nadnevka  -  01.01.2020.g.

Izracun mirovine.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Danko,

Umirovljenje 01.01.2028.g.

Usporedite sve tri tablice, posebnu pozornost obratite na sve tri starosne mirovine, sami zaključite, isplati li se raditi još 8.g. i primati skoro dvostruku veću plaću od starosne mirovine po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS u iznosu od 4.659,23 kn koja Vas sada pripada ?

-   Tablice ne prikazuju da Vam sadašnje radno mjesto ima veći godišnji VB od prosječnog za ukupni radni staž.

-    Umirovljenjem 2028.g. ostvarujete dodatno povećanje (u odnosu na prikazani izračun) samo za starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO i to za 0,34 % iznosa mirovine za svaki puni mjesec duljeg rada nakon ostvarenog uvjeta za starosnu mirovinu po općem propisu. Na godišnjoj razini to iznosi 4.08 %, za 2.g. uvećanje je 8,16 %, a za 3.g. je 12,24 %, što Vas tada pripada.

-    Uvećate li iznos starosne mirovine po ZOMO od 5.596,69 kn za 12,24 % dobijete bruto iznos Vaše starosne mirovine po ZOMO od 6.281,72 kn nasuprot 5.512,78 kn po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS te 5.552,62 kn po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata.

Što raditi, pitanje je sad ?

Lijep pozdrav

Izracun mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija