Jump to content

usporedni izračun mirovina


prof

Preporučene objave

Poštovani korisniče Legalisa,

Zbog dugogodišnjeg korištenja mirovine izgubio sam kontakt sa drugim korisnicima mirovina po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO i PS. Tako su moja zapažanja temeljena samo na mojim promišljanjima o nedostacima spomenutog posebnog propisa bez novih iskustava iz prakse.

Zamolio bih neke od korisnika mirovina po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO i PS da ispune priloženu tablicu – Usporedni izračun svih mirovina za DVO i PS, svojim podacima iz rješenja o mirovini da bih mogao vidjeti moguće propuste odgovornih osoba u HZMO.

 Ciljane osobe, korisnici mirovina:

 1. Svi pripadnici djelatnog sastava gardijskih brigada a posebno:

 - koji su cijeli radni vijek proveli u gardijskoj postrojbi  ili

 - u gardijskoj postrojbi od 91. ili 92.g. do 96. do 98.g. a ostali dio u ostalim postrojbama

 - umirovljeni od 2007. do 2013.g.

 - starije životne dobi prilikom umirovljenja, idealno iznad 60.g. ili

 - umirovljeni temeljem članka 11. u neku od invalidskih mirovina ovog zakona.

 

Unaprijed zahvaljujem

 

Usporedni izračun svih mirovina za DVO i PS-05.09.2017.g.xls

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , zpbos je napisao:

je sjela je za uvecana za 2.1 % ..nekih 76 kn  ,dobro je barem je uvecanje na kompletni dio mirovine 

Pa naravno kada su mirovine ponovno ujedinjene nakon pada lijevih s vlasti.

Da su oni ostali na vlasti , uvečanje bi i dalje bilo samo na dio mirovine a što je Hrelji , Matiću i ekipi s lijevog krila u redu !

Desni su to promijenili, odmah !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Kompa je napisao:

Pa naravno kada su mirovine ponovno ujedinjene nakon pada lijevih s vlasti.

Da su oni ostali na vlasti , uvečanje bi i dalje bilo samo na dio mirovine a što je Hrelji , Matiću i ekipi s lijevog krila u redu !

Desni su to promijenili, odmah !

Poštovani kompa,možda niste u pravu kad pišete o uvećanju mirovine civilnog i dijela ostvarenog po posebnim propisima, jer je meni konkretno uvećanje išlo samo na civilni dio mirovine, tj. 24,37 kn x2 mislim i na 7 mjesec.Da mi je uvećana cijela mirovina,uvećanje bi iznosilo 104,48 kn, ispada da sam zakinut ovim uvećanjem. lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 25 minuta, ntpr je napisao:

Poštovani kompa,možda niste u pravu kad pišete o uvećanju mirovine civilnog i dijela ostvarenog po posebnim propisima, jer je meni konkretno uvećanje išlo samo na civilni dio mirovine, tj. 24,37 kn x2 mislim i na 7 mjesec.Da mi je uvećana cijela mirovina,uvećanje bi iznosilo 104,48 kn, ispada da sam zakinut ovim uvećanjem. lp

Provjeri zašto.

Odmah u nadležni hzmo i provjeri o čemu se radi. Da, nešto nije u redu u tvom slučaju. 

Ja pišem kako treba biti po novom !

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Kompa je napisao:

Provjeri zašto.

Odmah u nadležni hzmo i provjeri o čemu se radi. Da, nešto nije u redu u tvom slučaju. 

Ja pišem kako treba biti po novom !

 

Hvala kompa,moram čekati iza nedjelje jer mi hzmo nije u mjestu stanovanja,pa bi trebao nazvati da pitam kome se obratit i kada,da ne idem 120 km bezveze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, ntpr je napisao:

Hvala kompa,moram čekati iza nedjelje jer mi hzmo nije u mjestu stanovanja,pa bi trebao nazvati da pitam kome se obratit i kada,da ne idem 120 km bezveze.

 

Upravo sad, ntpr je napisao:

Hvala kompa,moram čekati iza nedjelje jer mi hzmo nije u mjestu stanovanja,pa bi trebao nazvati da pitam kome se obratit i kada,da ne idem 120 km bezveze.

Da. To obavezno odradi. 

Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pitanje za profesora - Poštovani Prof. molim Vas da mi odgovorite ako znate po kojim osobnim bodovima će se računati povećanje 10% mirovine koja će biti isplaćena u listopadu (za rujan). tj, dali će se trenutni OB povećati za 10% ili će biti rađen novi izračun i dali će dolaziti nova rješenja. Ako Vam je to poznato molio bih Vas da odgovorite. Unaprjed Vam se zahvaljujem. poz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, buda2 je napisao:

neće se uvećavati osobni bod 10% već će biti vraćena kolićina kunića koji su bili uzeti/umanjena mirovina i to podjeljeno sa 3.svake godine 3,33%.npr. 420 kn (uzeto/umanjeno) : 3 =140 kn.vraćaju Ti svake godine 140 kuna.

Ček,ček...Zar nije rečeno o jednokratnom povratu 10 posto.Dali itko zna hoće li biti povrat 3 puta 3.33 ili jednokratno 10 posto.Ovo sve me zbunjuje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vratit će 10% jednokratno. Uvećana mirovina dolazi u 10.mjesecu a trebali su početi isplaćivati uvećanu mirovinu od 10. mjeseca 2016. jer su se tada stekli uvjeti za prestanak uzimanja 10% tako da su dužni vratiti oko godinu dana zaostataka što oni ne priznaju pa će se to  morati ishoditi utuživanjem jer je ustavni sud donio presudu po tom pitanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , war je napisao:

vratit će 10% jednokratno. Uvećana mirovina dolazi u 10.mjesecu a trebali su početi isplaćivati uvećanu mirovinu od 10. mjeseca 2016. jer su se tada stekli uvjeti za prestanak uzimanja 10% tako da su dužni vratiti oko godinu dana zaostataka što oni ne priznaju pa će se to  morati ishoditi utuživanjem jer je ustavni sud donio presudu po tom pitanju.

ne može se vratiti 10 % , nego malo više.....ako 100 umanjite za 10% dobijete 100-10=90! ako 90 povećate za 10% dobijete 90 *9= 99!   malo matematike oko postotaka!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Kompa je napisao:

Provjeri zašto.

Odmah u nadležni hzmo i provjeri o čemu se radi. Da, nešto nije u redu u tvom slučaju. 

Ja pišem kako treba biti po novom !

 

 poštovani kompa; razgovarao sam sa nadležnima u hzmo,jako teško jer ne poznam dovoljno tu "matematiku" kako kažu nadležni,te dodaju razlog zašto nije došlo do povećanja 2,1% nego višestruko manje.Pa kaže da je moja mirovina zabetonirana na 5000,00kn i da za sada nemože biti veća zbog novog izračuna mirovina za listopad kada prestaje izdvajanje od 10% .Ne razumijem ovo,lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , war je napisao:

vratit će 10% jednokratno. Uvećana mirovina dolazi u 10.mjesecu a trebali su početi isplaćivati uvećanu mirovinu od 10. mjeseca 2016. jer su se tada stekli uvjeti za prestanak uzimanja 10% tako da su dužni vratiti oko godinu dana zaostataka što oni ne priznaju pa će se to  morati ishoditi utuživanjem jer je ustavni sud donio presudu po tom pitanju.

Hvala na odgovoru.Ovo prvi put čujem da je prije godinu dana trebalo vratiti 10 posto(nisam informiran-slabo pratim medije jer nemam što pametno čuti).Samo me zanima tko bi mogao tužiti Vladu RH za zaostatke,korisnici mirovia pojedinačno ili neke udruge?O tome se ništa ne priča koliko ja znam,a slabo znam.Još jednom hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, ntpr je napisao:

možda niste u pravu kad pišete o uvećanju mirovine civilnog i dijela ostvarenog po posebnim propisima, jer je meni konkretno uvećanje išlo samo na civilni dio mirovine, tj. 24,37 kn x2 mislim i na 7 mjesec.Da mi je uvećana cijela mirovina,uvećanje bi iznosilo 104,48 kn, ispada da sam zakinut ovim uvećanjem. lp

postovani ntpr.

da li ste dobili rješenje o spajanju djielova mirovine koje je islo  od 1.1.2017 godine odnosno jedinstvena svota mirovine od 1.1.2017, jer navedena jedinstvena svota mirovine izražena je u osobnim bodovima i osnova je za daljnje redovito usklađivanje mirovine od 1. siječnja 2017 za 0,65 %   i  od 1.srpnja 2017.g. za 2,1 %

rješenje vam je trebalo stici tijekom 3 ili 4 mjeseca ove godine i u njemu je mirovina izrazena u osobnim bodovima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, tadija24 je napisao:

postovani ntpr.

da li ste dobili rješenje o spajanju djielova mirovine koje je islo  od 1.1.2017 godine odnosno jedinstvena svota mirovine od 1.1.2017, jer navedena jedinstvena svota mirovine izražena je u osobnim bodovima i osnova je za daljnje redovito usklađivanje mirovine od 1. siječnja 2017 za 0,65 %   i  od 1.srpnja 2017.g. za 2,1 %

rješenje vam je trebalo stici tijekom 3 ili 4 mjeseca ove godine i u njemu je mirovina izrazena u osobnim bodovima

poštovani tadija24.

dobio sam to rješenje koje datira od 20.03.2017. sa svim što ste naveli,isto sam pročitao nadležnom u hzmo preko telefona,naglasio onu rečenicu:

Navedena jedinstvena svota mirovine izražena u osobnim bodovima iznosi 80,2648 i osnova je za daljnje redovito usklađivanje mirovine od 1.sječnja 2017.nadalje primjenom članka 88.ZOMO-a. Pitao sam gdje je mojih 2,1% povećanja,rekao je da to nije to,da je to teža matematika,kao i ono da moja mirovina nemože biti veća od 5.000,00 kn,te da je "zabetonirana" ,na navedeni iznos. Navodio je još neke razloge,kad sam pitao jeli to samo za mene važi,kaže da sam na nekakvoj granici ili nešto slično,uglavnom ne poznavajući način izračuna koji je spominjao nisam shvatio zbog čega sam tako zakinut,umjesto 2xpo104 kn dobio sam 2x24kn.Još je dodao da će doći (vjerovatno) do promjena,novim izračunom mirovine,a povratom onih 10% u listopadu.Znači nije ono što piše,nego kako oni odrede i da je to teško za shvatit ako ne poznaješ materiju o kojoj pričamo.Još ih trebam kontaktirati prije obračuna iduće mirovine jer za sad  neznaju kolika će biti.Još je spominjao osobne bodove da nisu koliko sam naveo u tekstu gore nego 79,....i nešto,kao da su se smanjili.

hvala tadija i lp.

Molio bih poštovanog prof. ako se možet uključit,jer ovo je očiti primjer kako vaša tablica za izračun mirovine nemože biti mjerilo,barem ne u  mome slučaju,hvala,lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , ntpr je napisao:

poštovani tadija24.

dobio sam to rješenje koje datira od 20.03.2017. sa svim što ste naveli,isto sam pročitao nadležnom u hzmo preko telefona,naglasio onu rečenicu:

Navedena jedinstvena svota mirovine izražena u osobnim bodovima iznosi 80,2648 i osnova je za daljnje redovito usklađivanje mirovine od 1.sječnja 2017.nadalje primjenom članka 88.ZOMO-a. Pitao sam gdje je mojih 2,1% povećanja,rekao je da to nije to,da je to teža matematika,kao i ono da moja mirovina nemože biti veća od 5.000,00 kn,te da je "zabetonirana" ,na navedeni iznos. Navodio je još neke razloge,kad sam pitao jeli to samo za mene važi,kaže da sam na nekakvoj granici ili nešto slično,uglavnom ne poznavajući način izračuna koji je spominjao nisam shvatio zbog čega sam tako zakinut,umjesto 2xpo104 kn dobio sam 2x24kn.Još je dodao da će doći (vjerovatno) do promjena,novim izračunom mirovine,a povratom onih 10% u listopadu.Znači nije ono što piše,nego kako oni odrede i da je to teško za shvatit ako ne poznaješ materiju o kojoj pričamo.Još ih trebam kontaktirati prije obračuna iduće mirovine jer za sad  neznaju kolika će biti.Još je spominjao osobne bodove da nisu koliko sam naveo u tekstu gore nego 79,....i nešto,kao da su se smanjili.

hvala tadija i lp.

Molio bih poštovanog prof. ako se možet uključit,jer ovo je očiti primjer kako vaša tablica za izračun mirovine nemože biti mjerilo,barem ne u  mome slučaju,hvala,lp.

javi se na stranice ministarastva branitelja !

Njima prijavi isto , da se ne poštuje isto riješenje koje imaš u vezi mirovine ! To je odluka vlade RH, točnije čak i Sabora. Tako da tu u tvom slučaju netko gadno krši isto.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , ntpr je napisao:

poštovani tadija24.

dobio sam to rješenje koje datira od 20.03.2017. sa svim što ste naveli,isto sam pročitao nadležnom u hzmo preko telefona,naglasio onu rečenicu:

Navedena jedinstvena svota mirovine izražena u osobnim bodovima iznosi 80,2648 i osnova je za daljnje redovito usklađivanje mirovine od 1.sječnja 2017.nadalje primjenom članka 88.ZOMO-a. Pitao sam gdje je mojih 2,1% povećanja,rekao je da to nije to,da je to teža matematika,kao i ono da moja mirovina nemože biti veća od 5.000,00 kn,te da je "zabetonirana" ,na navedeni iznos. Navodio je još neke razloge,kad sam pitao jeli to samo za mene važi,kaže da sam na nekakvoj granici ili nešto slično,uglavnom ne poznavajući način izračuna koji je spominjao nisam shvatio zbog čega sam tako zakinut,umjesto 2xpo104 kn dobio sam 2x24kn.Još je dodao da će doći (vjerovatno) do promjena,novim izračunom mirovine,a povratom onih 10% u listopadu.Znači nije ono što piše,nego kako oni odrede i da je to teško za shvatit ako ne poznaješ materiju o kojoj pričamo.Još ih trebam kontaktirati prije obračuna iduće mirovine jer za sad  neznaju kolika će biti.Još je spominjao osobne bodove da nisu koliko sam naveo u tekstu gore nego 79,....i nešto,kao da su se smanjili.

hvala tadija i lp.

Molio bih poštovanog prof. ako se možet uključit,jer ovo je očiti primjer kako vaša tablica za izračun mirovine nemože biti mjerilo,barem ne u  mome slučaju,hvala,lp.

Poštovani ntpr.

Sve što su vam rekli u HZMO je točno i kako ste napisali vaša mirovina je do 30.09.2017 zabetonirana na iznos od 5.000,00 kn.

Na vašu mirovinu,  odnosno na jedinstvenu svotu vaše mirovine koja je izražena u osobnim bodovima od 1.1.2017. godine i iznosi 80.2648 , nakon 1.7.2017 godine i povecanja AVM za 2,1%   primjenjuje  se  cl. 3.a    ZoSMPP  (NN 71/10, 130/11 i 157/13.)

Naime, kod povecanja od 1.1.2017  kada je AVM porasla za 0,65% vasa jedinstvena svota mirovine izrazena u osobnim bodovima od 80.2648  uvecana je za 32,11 kn  pa je bruto mirovina iznosila 4.943,51 kn  i nije se primjenjivao čl.3a.

Da bi od 1.7.2017 AVM rasla za 2,1% i vasa bruto mirovina iznosila je  5079,96 kn te se na taj iznos od 1. siječnja 2014. primjenjuje cl. 3a odnosno mirovina smanjuje za 10 % ako su veće od bruto 5.000,00 kn. S obzirom na to da se ne smanjuju mirovine i mirovinska primanja koja su manja od bruto 5.000,00 kn, mirovina koja bi nakon smanjena za 10% iznosila manje od 5.000,00 kn određena je u visini od bruto 5.000,00 kn, pa je iz tog razloga vasa mirovina umjesto da je porasla za 2,1% odnosno za 104,33 kn porasla samo 24,37 kn odnosno 0,49%  zbog primjene čl.3.a.

Smanjenje mirovina i mirovinskih primanja, odnosno dodatka mirovini prema članku 3.a Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju (»Narodne novine«, br. 71/10, 130/11 i 157/13, na pripadajuću svotu mirovine, odnosno dodatka mirovini koja je određena, odnosno ostvarena prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju iz članaka 2. i 2.a Zakona, prestaje se primjenjivati počevši s isplatom mirovina za mjesec rujan 2017. koje će biti isplaćene u mjesecu listopadu 2017. godine.   Smanjenje po čl.3a stupa na snagu 1. listopada 2017. godine NN 88/17.

Lijepi pozdrav

uređeno: od tadija24
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , tadija24 je napisao:

Poštovani ntpr.

Sve što su vam rekli u HZMO je točno i kako ste napisali vaša mirovina je do 30.09.2017 zabetonirana na iznos od 5.000,00 kn.

Na vašu mirovinu,  odnosno na jedinstvenu svotu vaše mirovine koja je izražena u osobnim bodovima od 1.1.2017. godine i iznosi 80.2648 , nakon 1.7.2017 godine i povecanja AVM za 2,1%   primjenjuje  se  cl. 3.a    ZoSMPP  (NN 71/10, 130/11 i 157/13.)

Naime, kod povecanja od 1.1.2017  kada je AVM porasla za 0,65% vasa jedinstvena svota mirovine izrazena u osobnim bodovima od 80.2648  uvecana je za 32,11 kn  pa je bruto mirovina iznosila 4.943,51 kn  i nije se primjenjivao čl.3a.

Da bi od 1.7.2017 AVM rasla za 2,1% i vasa bruto mirovina iznosila je  5079,96 kn te se na taj iznos od 1. siječnja 2014. primjenjuje cl. 3a odnosno mirovina smanjuje za 10 % ako su veće od bruto 5.000,00 kn. S obzirom na to da se ne smanjuju mirovine i mirovinska primanja koja su manja od bruto 5.000,00 kn, mirovina koja bi nakon smanjena za 10% iznosila manje od 5.000,00 kn određena je u visini od bruto 5.000,00 kn, pa je iz tog razloga vasa mirovina umjesto da je porasla za 2,1% odnosno za 104,33 kn porasla samo 24,37 kn odnosno 0,49%  zbog primjene čl.3.a.

Smanjenje mirovina i mirovinskih primanja, odnosno dodatka mirovini prema članku 3.a Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju (»Narodne novine«, br. 71/10, 130/11 i 157/13, na pripadajuću svotu mirovine, odnosno dodatka mirovini koja je određena, odnosno ostvarena prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju iz članaka 2. i 2.a Zakona, prestaje se primjenjivati počevši s isplatom mirovina za mjesec rujan 2017. koje će biti isplaćene u mjesecu listopadu 2017. godine.   Smanjenje po čl.3a stupa na snagu 1. listopada 2017. godine NN 88/17.

Lijepi pozdrav

Poštovani tadija24; zahvaljujem se na sasvim jasnom pojašnjenju mog problema,još jednom hvala i lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav svima,

Molim one koji imaju iskustva ili znanja da mi pomognu oko moje dileme...

Policijski sam službenik, trenutno sa 21. god i 6 mjeseci odrađenog staža u MUP-u. Status HRV branitelja nisam ishodio na vrijeme, jer tada nisam smatrao da bi mi to nešto pomoglo u životu :-(   a sada je prekasno za to. Uglavnom imam samo 20 dana staža od 10.06-30.06.1996. u  MUP-u i nekih 20 dana iz1992. god. sudjelovanja u ratu u BiH sa nepunih 15 godina, za što nemam nikakvu dokumentaciju.

    Trenutno su stvari ovakve, početkom ove godine sam se psihički slomio i odležao na psihijatriji u Vinkovcima, bio na bolovanju nekih 3.5 mjeseci. Svakodnevno pijem antidepresive, a po potrebi se sam dovodim u red sa Diazepamom. Pitanje je sada, da li da nekako izguram do proljeća 2019. i tražim mirovinu prema čl.6. ili da krenem u proceduru vještaćenja profesionalne sposobnosti ii nesposobnosti za obavljanje poslova policajca.

    Radio sam izračune i mirovina po čl.11. bi u mom slučaju bila veća nekih 200 KN.

Vaša iskustva, savjeti molim.

Unaprijed zahvalan, Domagoj

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , dmedakovic je napisao:

Pozdrav svima,

Molim one koji imaju iskustva ili znanja da mi pomognu oko moje dileme...

Policijski sam službenik, trenutno sa 21. god i 6 mjeseci odrađenog staža u MUP-u. Status HRV branitelja nisam ishodio na vrijeme, jer tada nisam smatrao da bi mi to nešto pomoglo u životu :-(   a sada je prekasno za to. Uglavnom imam samo 20 dana staža od 10.06-30.06.1996. u  MUP-u i nekih 20 dana iz1992. god. sudjelovanja u ratu u BiH sa nepunih 15 godina, za što nemam nikakvu dokumentaciju.

    Trenutno su stvari ovakve, početkom ove godine sam se psihički slomio i odležao na psihijatriji u Vinkovcima, bio na bolovanju nekih 3.5 mjeseci. Svakodnevno pijem antidepresive, a po potrebi se sam dovodim u red sa Diazepamom. Pitanje je sada, da li da nekako izguram do proljeća 2019. i tražim mirovinu prema čl.6. ili da krenem u proceduru vještaćenja profesionalne sposobnosti ii nesposobnosti za obavljanje poslova policajca.

    Radio sam izračune i mirovina po čl.11. bi u mom slučaju bila veća nekih 200 KN.

Vaša iskustva, savjeti molim.

Unaprijed zahvalan, Domagoj

 

 

Napomenuo bih da je do oboljenja došlo zbog stresa i teških situacija na radnom mjestu, što je spomenuto u otpusnom pismu, a napomenuta je i preporuka premještaja na radno mjesto manje složenosti poslova. To su na svu sreću šefovi i napravili, ali mi kadrovska još uvijek nije promjenila rješenje o radnom mjestu ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, dmedakovic je napisao:

ili da krenem u proceduru vještaćenja profesionalne sposobnosti ii nesposobnosti za obavljanje poslova policajca.

   

 

 

Ovo će ti proći.

Ako ti je staro rješenje bilje (veći koeficijent) ne moraju ti ni dat naovo.Nisi ti kriv.

Opali ti još malo bolovanja za tih 1.5 godina i traži prijevremenu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, dmedakovic je napisao:

Napomenuo bih da je do oboljenja došlo zbog stresa i teških situacija na radnom mjestu, što je spomenuto u otpusnom pismu, a napomenuta je i preporuka premještaja na radno mjesto manje složenosti poslova. To su na svu sreću šefovi i napravili, ali mi kadrovska još uvijek nije promjenila rješenje o radnom mjestu ?

Poštovani dmedakovic,

Pokušajte raditi što dulje (da ostvarite pravo na starosnu mirovinu po članku 6.) ali pazite na zdravlje, liječite se, idite na redovne kontrole kod liječnika.

Pretpostavljam da ste koristili tablicu u privitku za izračun mirovina po članku 6. i 11.

Koja Vam je od mirovinu po članku 11.  veća od starosne mirovine po članku 6.

 Unaprijed zahvaljujem

 

Usporedni izračun svih mirovina za DVO i PS-01.12.2017.g.xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , sivko je napisao:

Ovo će ti proći.

Ako ti je staro rješenje bilje (veći koeficijent) ne moraju ti ni dat naovo.Nisi ti kriv.

Opali ti još malo bolovanja za tih 1.5 godina i traži prijevremenu.

 

prije 8 sati , prof je napisao:

Poštovani dmedakovic,

Pokušajte raditi što dulje (da ostvarite pravo na starosnu mirovinu po članku 6.) ali pazite na zdravlje, liječite se, idite na redovne kontrole kod liječnika.

Pretpostavljam da ste koristili tablicu u privitku za izračun mirovina po članku 6. i 11.

Koja Vam je od mirovinu po članku 11.  veća od starosne mirovine po članku 6.

 Unaprijed zahvaljujem

 

Usporedni izračun svih mirovina za DVO i PS-01.12.2017.g.xls

Hvala vam na odgovorima

P.S. Poštovani prof, zašto preporučujete odlazak u mirovinu prema članku.6, umjesto prema članku 11. budući da tablica prema njemu izbacuje oko 250 kn veću mirovinu?


Dijagnoze su mi F43.8 i F32.2, neke kolege govore da je to sasvim dovoljno za utvrđivanje profesionalne nesposobnosti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani dmedakovic,

Ništa ja ne preporučam, pa niti mirovinu po članku 6., već Vam želim zdravlje da možete još dugo raditi.

Ove formule sam postavio usporedno baš da budući korisnici SAMI znaju koji im je iznos i po kojoj vrsti mirovine povoljniji te da sami odluče o svojoj sudbini.

Eventualnim odlaskom iz djelatnog sastava temeljem članka 11. u neku od invalidskih mirovina, imate pravo zatražiti paralelno priznavanje i odgovarajuće invalidske mirovine po općem propisu – ZOMO te isplatu one koja za Vas bude povoljnija.

 Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , zlajavk je napisao:

Poštovani prof! Koliko ovaj novi zakon utječe na vašu tablicu za izračun? 

Poštovani zlajavk,

Novi Zakon o hrvatskim braniteljima (poseban propis) ništa ne mijenja moje tablice za usporedni izračun mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju – ZOMO (opći propis) i po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS (poseban propis).

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Prof,

Molim možete mi objasniti kako članak 9a. umanjuje mirovinu. Po priloženim tablicama u zakonu umanjenje kreće od 8-20% ovisno o visini iznosa, meni je mirovina bez umanjenja 6600 Kn. Uzeli su točno 10%,  dakle to nije iznos po tablici u zakonu. Dali je to vrsta penalizacije zbog prirode same mirovine ili je to vezano za neke druge parametre. Umirovljen sa kao DVO sa 43 godine mirovinskog staža, naravno na prethodno umanjenje dodali su umanjenje od 10% za mirovine iznad 5000KN pa porez i prirez i toplo se nadam da je to sve.  Srdačan pozdrav vama i svim korisnicima foruma.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Prof,

 Po vašoj tablici mirovina mi je "zabetonirana" na 5000, a po općim propisima ZOMO bi bila 5808. Mene zanima taj famozni članak 9a. Zbog čega se on primjenjuje još uvijek, čiini mi se da je on veća "štetočina" od ostalih, pa on nagriza skoro cijelu našu populaciju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Mirovina bez umanjenja 6632, a zatim 9a., 646 Kn pa ostaje 5986 Kn, zatim 10% za iznose iznad 3500 Kn, pa dobijemo 5387 Kn, te 10% za iznose iznad 5000 Kn dolazimo na 4848 Kn, kako je iznos ispod 5000 velikodušno ostajemo na 5000 kn bruto. Naravno ni tu nije kraj idemo porez + prirez i dobijemo neto malo više od 4800. Eto sa 6632 KN mirovine za 43 godine mirovinskog staža dobijete 4800 Kn te iste mirovine. Skrećem pozornost da se to odnosi na 09. 2016. U međuvremenu mirovina mi je narasla skoro na 5000 neto. Ne nisam koristio vašu zadnju tablicu, probat ću novi izračun svakako znam da je i AVM porastao. Mene i dalje mući članak 9a. to je po meni žalosna penalizacija korisnika mirovina po posebnim uvjetima bez svake osnove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 22 minuta, drot13 je napisao:

Prof, prenosim pozdrave svojih kolega kojima sad, nakon što su koristili tvoju tablicu, nije jasno zašto su plaćali izračun mirovine...:palac:

Poštovani drot13,

Zahvaljujem na Vašim pozdravima, sve ovo radim upravo zbog budućih korisnika mirovina po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS, da im bude lakše nego nama  donositi odluke kad i koja mirovina im je najpovoljnija.

Zanemarili su nas Zakonodavci, zatim poslodavci (naša ministarstva), nositelji mirovinskog sustava (HZMO), sindikati a posebno nadređene kadrovske i financijske službe pa je neophodno da se međusobno potpomažemo.

Lijep pozdrav

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Doxx je napisao:

Poštovani Prof,

 Po vašoj tablici mirovina mi je "zabetonirana" na 5000, a po općim propisima ZOMO bi bila 5808. Mene zanima taj famozni članak 9a. Zbog čega se on primjenjuje još uvijek, čiini mi se da je on veća "štetočina" od ostalih, pa on nagriza skoro cijelu našu populaciju?

Poštovani Doxx,

Članak 9.a je ugrađen u naš Zakon o mirovinskom osiguranju DVO i PS još 2002.g. zbog smanjivanja ondašnjih mirovina koje su bile temeljene na izračunu iznosa mirovina u odnosu na neto plaću.

Tada je za 40.g.mirovinskog staža, starosna mirovina iznosila 85 % posljednje plaće (do 31.12.1999.g.) Danas zbog formule koja se primjenjuje (pa i zbog članka 9.a) to ni približno nije tako, nego iznosi oko 50 % posljednje plaće.

Mislim da do povoljnijeg izračuna naših mirovina (za sadašnje korisnike mirovina) neće doći makar da dođe do izmjene zakona. Izmjene, eventualno poboljšanje iznosa mirovina odnosit će se samo na nove korisnike mirovina, primjer je novi Zakon o hrvatskim braniteljima.

Lijep pozdrav

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , sivko je napisao:

Da,i od hzmo-a izračun iz 2012 i 2014 ali po općem zakonu.

Veza teme:

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

Poštovani sivko,

Jasno Vam je da temeljem podataka koje imate na e građanin, sami možete doći do izračuna mirovine bez uvjeta (u naravi iznos starosne mirovine) po općem propisu - ZOMO u nekom zadanom trenutku.

Međutim kada Vaše bruto plaće od 1998.g. do umirovljenja jednostavno upišete u tablicu - Najpovoljniji prosječni vrijednosni bod, te dobiveni rezultat upišete u drugu tablicu – Usporedni izračun svih mirovina za DVO i PS, počinje igra.

Kad sve ponuđene podatke (bijela polja) zamijenite Vašima, dobijete bruto iznose svih mirovina koje DVO ili PS (individualno za svakoga) mogu ostvariti u određenom trenutku (na simulirani nadnevak umirovljenja) po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS.

Pridodate li prosječni vrijednosni bod (za ukupni radni staž) dobijete paralelni izračun svih mirovina po općem i našem posebnom propisu. Promjenama nadnevka umirovljenja uz odgovarajuće promjene mirovinskog staža dobijete DINAMIČNO kretanje svih Vaših mirovina, rast istih.

-Nasuprot tome kad podnesete zahtjev u HZMO za izračun starosne mirovine i platite  70 kn, dobijete izračun Vaše mirovine u nekom simuliranom trenutku koji je STATIČAN.

Lijep pozdrav

Najpovoljni prosječni vrijednosni bod od 1998 do umirovljenja-15.12.2017.g.xls

Usporedni izračun svih mirovina za DVO i PS-15.12.2017.g.xls

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , prof je napisao:

Veza teme:

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

Poštovani sivko,

Jasno Vam je da temeljem podataka koje imate na e građanin, sami možete doći do izračuna mirovine bez uvjeta (u naravi iznos starosne mirovine) po općem propisu - ZOMO u nekom zadanom trenutku.

Međutim kada Vaše bruto plaće od 1998.g. do umirovljenja jednostavno upišete u tablicu - Najpovoljniji prosječni vrijednosni bod, te dobiveni rezultat upišete u drugu tablicu – Usporedni izračun svih mirovina za DVO i PS, počinje igra.

Kad sve ponuđene podatke (bijela polja) zamijenite Vašima, dobijete bruto iznose svih mirovina koje DVO ili PS (individualno za svakoga) mogu ostvariti u određenom trenutku (na simulirani nadnevak umirovljenja) po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS.

Pridodate li prosječni vrijednosni bod (za ukupni radni staž) dobijete paralelni izračun svih mirovina po općem i našem posebnom propisu. Promjenama nadnevka umirovljenja uz odgovarajuće promjene mirovinskog staža dobijete DINAMIČNO kretanje svih Vaših mirovina, rast istih.

-Nasuprot tome kad podnesete zahtjev u HZMO za izračun starosne mirovine i platite  70 kn, dobijete izračun Vaše mirovine u nekom simuliranom trenutku koji je STATIČAN.

Lijep pozdrav

Najpovoljni prosječni vrijednosni bod od 1998 do umirovljenja-15.12.2017.g.xls

Usporedni izračun svih mirovina za DVO i PS-15.12.2017.g.xls

Poštovani prof,

Primjetio sam da mi starije tablice za izračun mirovina izbacuju više brojke od ovih novijih( npr. ova objavjena danas).

Jedina razlika je što se u novim tablicama ne pridodaje staž pa su iznosi mirovina prema "čl.11 prof. nesp." manji od izračuna prema starim tablicama, gdje se staž pridodavao pa su i izračuni bili nešto veći.

Što bi sada bilo ispravno, dodavanje staža ili ne. Odnosi se samo na čl.11 prof i opća nespos. uzrokovana ozljedom na radu ili prof.bolešću ?

Lijep pozdrav

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani dmedaković,

Nije mi jasno o čemu govorite, upravo sam u tablici u privitku samo promijenio nadnevak rođenja za 20. godina i dobio sam 10 - tak godina pridodanog staža. 

Posljedica toga veći su iznosi invalidskih mirovina nego u prethodnoj tablici.

Lijep pozdrav

Usporedni izračun svih mirovina za DVO i PS-15.12.2017.g.xls

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, prof je napisao:

Poštovani dmedaković,

Nije mi jasno o čemu govorite, upravo sam u tablici u privitku promijenio nadnevak rođenja za 20. godina i dobio sam 10 - tak godina pridodanog staža. 

Posljedica toga veći su iznosi invalidskih mirovina.

Usporedni izračun svih mirovina za DVO i PS-15.12.2017.g.xls

Poštovani prof

Izgleda da je problem u mom programu doma, koji mi otvara tablicu, uopće mi ne dozvoljava promjenu datuma rođenja. Taj sam dio ostavio prazan i vjerojatno mi zbog toga nije računala kako treba :-(

Moje isprike, i hvala na odgovoru, ubuduće računam na poslu gdje imam bolji MS office ;-)

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, prof je napisao:

Veza teme:

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

Poštovani sivko,

Jasno Vam je da temeljem podataka koje imate na e građanin, sami možete doći do izračuna mirovine bez uvjeta (u naravi iznos starosne mirovine) po općem propisu - ZOMO u nekom zadanom trenutku.

Međutim kada Vaše bruto plaće od 1998.g. do umirovljenja jednostavno upišete u tablicu - Najpovoljniji prosječni vrijednosni bod, te dobiveni rezultat upišete u drugu tablicu – Usporedni izračun svih mirovina za DVO i PS, počinje igra.

Kad sve ponuđene podatke (bijela polja) zamijenite Vašima, dobijete bruto iznose svih mirovina koje DVO ili PS (individualno za svakoga) mogu ostvariti u određenom trenutku (na simulirani nadnevak umirovljenja) po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS.

Pridodate li prosječni vrijednosni bod (za ukupni radni staž) dobijete paralelni izračun svih mirovina po općem i našem posebnom propisu. Promjenama nadnevka umirovljenja uz odgovarajuće promjene mirovinskog staža dobijete DINAMIČNO kretanje svih Vaših mirovina, rast istih.

Nikako da mi "proradi" tablica.Al evo ovako brzinski. (1.1.2018) 52 g 4 mj života,44 g 11 mj mirovnskog,32 g radnog staža,prosječni bodovi 1998-2017=1.128

Zahvaljujem

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, sivko je napisao:

Nikako da mi "proradi" tablica.Al evo ovako brzinski. (1.1.2018) 52 g 4 mj života,44 g 11 mj mirovnskog,32 g radnog staža,prosječni bodovi 1998-2017=1.128

Zahvaljujem

LP

Kako ste napisali ali probajte nadodati još 5.g. radnog staža + beneficiju, što kaže novi izračun ?

Mislim da je bolja mirovina za 5.g.

Lijep pozdrav

Usporedni izračun svih mirovina za DVO i PS-18.12.2017.g.xls

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, prof je napisao:

Kako ste napisali ali probajte nadodati još 5.g. radnog staža + beneficiju, što kaže novi izračun ?

Mislim da je bolja mirovina za 5.g.

Lijep pozdrav

 

Ovoliko iznosi 01.01.2023.,povećano 5.g. + 1.g. ako ste na beneficiranom stažu.

 

Usporedni izračun svih mirovina za DVO i PS-18.12.2017.g.xls

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, sivko je napisao:

Konačno sam otvorio tablicu.3947 kn,nije loše.Bolja je ona za još 5 godina rada al prosto sumnjam da ću još toliko odradit.

Zahvaljujem

LP

Poštovani sivko,
Koliko Vam iznosi simulirana starosna mirovina po općem propisu ZOMO 01.01.2018.g. i 01.01.2023.g.

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , sivko je napisao:

Poštovani prof

Vašu tablicu sam samo uspio otvorit ali ništa na njoj ne mogu mijenjat (očito mi ne radi program a skidao sam ga par puta).U jednoj vašoj tablici je 4406 kn

Poštovani sivko,

Kakav je to problem sa tablicama (Vi ste drugi koji se žali na njih), niste u prilici otvoriti ih ili kad ih otvorite ne rade kad upišete Vaše podatke ?

Jeli je isti problem na Više Vaših računala, na poslu i kući ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 19 minuta, vinko22 je napisao:

Pozdrav,

zanima me da li je moguć odlazak u prijevremenu mirovinu ako imam 22 godine radnog staža i starost od 52 godine?
 

Poštovani  vinko212,

Nije moguće ni po jednom zakonu o kojem se raspravlja na ovoj temi, ni po općem propisu – ZOMO, ni po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS niti po Zakonu o hrvatskim braniteljima.

Na koji ste Vi zakon mislili ?

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , prof je napisao:

Poštovani sivko,

Kakav je to problem sa tablicama (Vi ste drugi koji se žali na njih), niste u prilici otvoriti ih ili kad ih otvorite ne rade kad upišete Vaše podatke ?

Jeli je isti problem na Više Vaših računala, na poslu i kući ?

Poštovani prof

nakon nekoliko instaliranja programa otvorio sam Vaše tablice koje ste mi izračunali ali nisam u mogućnosti mjenjat ništa.Na poslu mislim da ni ne mogu na forum jer admin ne da u zadnje vrijeme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , sivko je napisao:

Poštovani prof

nakon nekoliko instaliranja programa otvorio sam Vaše tablice koje ste mi izračunali ali nisam u mogućnosti mjenjat ništa.Na poslu mislim da ni ne mogu na forum jer admin ne da u zadnje vrijeme.

Poštovani sivko,

Možda bi pomoglo da Vam na mail (u privitku) dostavim tablice za izračun mirovina, pa ih onda na poslu ili kod prijatelja možete vidjeti, prebaciti ih na stik.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Nakon mnogo upita i proučavanja raznih slučajeva izračuna mirovine došao sam do slijedećih spoznaja. DVO, PS i OSO koji su otišli u mirovinu iz sustava i koji sav radni staž ostvaruju kao DVO ili PS te OSO, imaju problem kod ostvarivanja mirovine prema ZOMO koja bi im bila veća prema ZOMO (što prof tvrdi i prikazuje u svojim tablicama). Stvarnost je malo drugačija jer HZMO za izračun vrijednosnoh bodova u tim slučajevima primjenjuje odredbe iz Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO, PS i OSO, uzima samo vrijednost bodova od 1998- pa na dalje, a ne uzima u obzir vrijednosne bodove za sav radni vijek.

To u konačnici smanjuje mirovinu po ZOMO koja je povoljnija po tablici, a u stavrnosti ispada nepovoljnija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, gonzo-stari je napisao:

Nakon mnogo upita i proučavanja raznih slučajeva izračuna mirovine došao sam do slijedećih spoznaja. DVO, PS i OSO koji su otišli u mirovinu iz sustava i koji sav radni staž ostvaruju kao DVO ili PS te OSO, imaju problem kod ostvarivanja mirovine prema ZOMO koja bi im bila veća prema ZOMO (što prof tvrdi i prikazuje u svojim tablicama). Stvarnost je malo drugačija jer HZMO za izračun vrijednosnoh bodova u tim slučajevima primjenjuje odredbe iz Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO, PS i OSO, uzima samo vrijednost bodova od 1998- pa na dalje, a ne uzima u obzir vrijednosne bodove za sav radni vijek.

To u konačnici smanjuje mirovinu po ZOMO koja je povoljnija po tablici, a u stavrnosti ispada nepovoljnija.

Poštovani prijatelju gonzo – stari,

Poznato mi je da dugo pratiš moje pisanje i razumiješ isto. Nažalost ovaj put nisi u pravu sa tumačenjima provedbe općeg propisa ZOMO kad su u pitanju DVO i PS.

HZMO provodi opći propis na nama pripadnicima DVO i PS baš kako pišem a izračun i isplata mirovina je baš kao u prikazanim tablicama.

Toliko su dosljedni u striktnoj provedbi istog da meni (a i ostalim koji su bili u radnom odnosu u JNA kao DVO) za 10.g. efektivnog staža u JNA u Splitu, prosječni vrijednosni bod umanjuju za 37 % ili preciznije, isti priznaju samo kao 63 % stvarnih primanja.

Svima ostalima (i policijskim službenicima) radni staž iz tog razdoblja pa i stvarna bruto primanja priznaju se u 100 %- tnom iznosu.

Prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž  kao i ukupni mirovinski staž uzimaju se kao osnova za izračune mirovina a izračuni i iznosi mirovina su prikazani u tablici u privitku.

Lijep pozdrav

Najniža starosna ili invalidska mirovina po općem propisu - ZOMO - 31 .12.2017.xls

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, tadija24 je napisao:

Sve što su vam rekli u HZMO je točno i kako ste napisali vaša mirovina je do 30.09.2017 zabetonirana na iznos od 5.000,00 kn.

Na vašu mirovinu,  odnosno na jedinstvenu svotu vaše mirovine koja je izražena u osobnim bodovima od 1.1.2017. godine i iznosi 80.2648 , nakon 1.7.2017 godine i povecanja AVM za 2,1%   primjenjuje  se  cl. 3.a    ZoSMPP  (NN 71/10, 130/11 i 157/13.)

Naime, kod povecanja od 1.1.2017  kada je AVM porasla za 0,65% vasa jedinstvena svota mirovine izrazena u osobnim bodovima od 80.2648  uvecana je za 32,11 kn  pa je bruto mirovina iznosila 4.943,51 kn  i nije se primjenjivao čl.3a.

Da bi od 1.7.2017 AVM rasla za 2,1% i vasa bruto mirovina iznosila je  5079,96 kn te se na taj iznos od 1. siječnja 2014. primjenjuje cl. 3a odnosno mirovina smanjuje za 10 % ako su veće od bruto 5.000,00 kn. S obzirom na to da se ne smanjuju mirovine i mirovinska primanja koja su manja od bruto 5.000,00 kn, mirovina koja bi nakon smanjena za 10% iznosila manje od 5.000,00 kn određena je u visini od bruto 5.000,00 kn, pa je iz tog razloga vasa mirovina umjesto da je porasla za 2,1% odnosno za 104,33 kn porasla samo 24,37 kn odnosno 0,49%  zbog primjene čl.3.a.

Smanjenje mirovina i mirovinskih primanja, odnosno dodatka mirovini prema članku 3.a Zakona o smanjenju mirovina određenih, odnosno ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju (»Narodne novine«, br. 71/10, 130/11 i 157/13, na pripadajuću svotu mirovine, odnosno dodatka mirovini koja je određena, odnosno ostvarena prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju iz članaka 2. i 2.a Zakona, prestaje se primjenjivati počevši s isplatom mirovina za mjesec rujan 2017. koje će biti isplaćene u mjesecu listopadu 2017. godine.   Smanjenje po čl.3a stupa na snagu 1. listopada 2017. godine NN 88/17.

Lijepi pozdrav

Uređeno rujan 18, 2017 od tadija24

Poštovani tadija24;

 

Da li  se korisnici invalidske mirovine zbog opće nesposobnosti za rad (po službenoj dužnosti) prevode u starosnu mirovinu bez obzira ispunjavaju li uvjet za tu mirovinu?

Sa koliko godina (dobi) mogu u starosnu mirovinu, odnosno dali uopće trebam ići u istu. lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 44 minuta, ntpr je napisao:

Poštovani tadija24;

 

Da li  se korisnici invalidske mirovine zbog opće nesposobnosti za rad (po službenoj dužnosti) prevode u starosnu mirovinu bez obzira ispunjavaju li uvjet za tu mirovinu?

Sa koliko godina (dobi) mogu u starosnu mirovinu, odnosno dali uopće trebam ići u istu. lp

Poštovani ntpr,

Korisnici invalidske mirovine zbog opće nesposobnosti za rad po službenoj dužnosti prevode se u starosnu mirovinu kad ispune uvjet za starosnu mirovinu po općem propisu. Starosna mirovina se ostvaruje kad se napuni 65.g. života.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 42 minuta, ntpr je napisao:

Poštovani tadija24;

 

Da li  se korisnici invalidske mirovine zbog opće nesposobnosti za rad (po službenoj dužnosti) prevode u starosnu mirovinu bez obzira ispunjavaju li uvjet za tu mirovinu?

Sa koliko godina (dobi) mogu u starosnu mirovinu, odnosno dali uopće trebam ići u istu. lp

Isto i mene interesira s obzirom da iz zakona to i nije razvidno tj mozda ga ja nisam dobro proucio

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, prof je napisao:

Korisnici invalidske mirovine zbog opće nesposobnosti za rad po službenoj dužnosti prevode se u starosnu mirovinu kad ispune uvjet za starosnu mirovinu po općem propisu. Starosna mirovina se ostvaruje kad se napuni 65.g. života.

Lijep pozdrav

Poštovani prof; hvala i lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , ntpr je napisao:

Poštovani tadija24;

 

Da li  se korisnici invalidske mirovine zbog opće nesposobnosti za rad (po službenoj dužnosti) prevode u starosnu mirovinu bez obzira ispunjavaju li uvjet za tu mirovinu?

Sa koliko godina (dobi) mogu u starosnu mirovinu, odnosno dali uopće trebam ići u istu. lp

 

prije 3 sati , prof je napisao:

Poštovani ntpr,

Korisnici invalidske mirovine zbog opće nesposobnosti za rad po službenoj dužnosti prevode se u starosnu mirovinu kad ispune uvjet za starosnu mirovinu po općem propisu. Starosna mirovina se ostvaruje kad se napuni 65.g. života.

Lijep pozdrav

Ali im se novcano nista ne mijenja, onaj iznos mirovine koju su imali do prevodjenja u starosnu mirovinu imat ce i dalje isti i u starosnoj mirovini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , malicovjek je napisao:

 

Ali im se novcano nista ne mijenja, onaj iznos mirovine koju su imali do prevodjenja u starosnu mirovinu imat ce i dalje isti i u starosnoj mirovini.

Sreća, inače bi im iznos starosne mirovine bio znatno manji.

Iznosi invalidskih mirovina su veći  od iznosa starosnih mirovina za one koji su mirovinu ostvarili prije 60. tog rođendana zbog pridodanog staža.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , prof je napisao:

Sreća, inače bi im iznos starosne mirovine bio znatno manji.

Iznosi invalidskih mirovina su veći  od iznosa starosnih mirovina za one koji su mirovinu ostvarili prije 60. tog rođendana zbog pridodanog staža.

Nije mi jasno. Osoba rodjena 1959. sa 2015 dana borbenog sektora, hrvi , opca nesp. Dal' se ne uracunava borbeni sektor u odlazak starosne mirovine, prije navrsene 65 god., a i borbeni sektor ×0,50kn uvecanjem mirovine?

Ne znam dali sam bio jasan?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, prof je napisao:

Poštovani branitelji,

Predlažem Vam da pregledate (i kopirate) Vaš izvadak iz Registra branitelja.  Uskoro bi Vam mogao poslužiti za ostvarivanje prava iz Zakona o braniteljima.

Lijep pozdrav

Poštovani korisnici,
Sinoć sam pokušao odrediti minimalnu starosnu braniteljsku mirovinu kao i nadnevak odlaska u starosnu mirovinu za prijatelja iz ratnih dana.
Pokušao sam otvoriti Registar branitelja da vidim njegov broj dana borbenog sektora.


Na internetu samo piše "Ragistar branitelja više nije dostupan javnosti. Sada se zove službena evidencija i moći će mu pristupiti samo službenici u tijelima vlasti."


Kako moj prijatelj sada može doći do podatka, koliko je dana proveo u borbenom sektoru i kada može ići u starosnu mirovinu ?


Lijep pozdrav                                  

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, prof je napisao:

Poštovani branitelji,

Predlažem Vam da pregledate (i kopirate) Vaš izvadak iz Registra branitelja.  Uskoro bi Vam mogao poslužiti za ostvarivanje prava iz Zakona o braniteljima.

Lijep pozdrav

Iskreno zahvaljujem poštovani malicovjek,
Problem je što je prvi dio ratnog puta proveo u pričuvnoj policiji, zatim tri godine pričuvna brigada HV a nakon toga, do sada, djelatni sastav policije (rad u uredu).
Nije mu poznato što mu je od tih cca 2100 dana priznato kao borbeni a što neborbeni dio.


Registar branitelja mi je do sada omogučavao jednostavan izlist stanja borbenog i neborbenog sektora a unaprijed, baš kad je to važno  (utjeće na odlazak u starosnu  mirovinu i podiže iznos minimalne starosne braniteljske mirovine do cca 3.600 kn) imamo problem za one koji me nisu na vrijeme poslušali i pravovremeno izlistali svoj ratni put.


Lijep pozdrav                                       

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija