Jump to content

usporedni izračun mirovina


prof

Preporučene objave

, prof je napisao:

Poštovani ntpr,

Korisnici invalidske mirovine zbog opće nesposobnosti za rad po službenoj dužnosti prevode se u starosnu mirovinu kad ispune uvjet za starosnu mirovinu po općem propisu. Starosna mirovina se ostvaruje kad se napuni 65.g. života.

Lijep pozdrav

poštovani prof;

img029.thumb.jpg.37988183f8621fea391e3e02b9112706.jpg

molim vaše mišljenje o navedenom djelu rješenja ,a tiče se pridodanog staža,lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 43 minuta, ntpr je napisao:

poštovani prof;

img029.thumb.jpg.37988183f8621fea391e3e02b9112706.jpg

molim vaše mišljenje o navedenom djelu rješenja ,a tiče se pridodanog staža,lp.

Poštovani ntpr,
Danas nisam  u prilici otvoriti neku od svojih tablica, molim Vas radi provjere Vaših sumnji otvorite neku od novijih tablica  - usporedni izračun mirovina.
1. najprije upišite  svoj nadnevak rođenja i 12.03.2003. kao prvi nadnevak umirovljenja, 40.g. mirovinskog staža i bilo koji prosječni vrijednosni bod, na primjer 1,5
2. nakon toga tu istu tablicu kopirajte i samo promjenite nadnevak umirovljenja na 31.10.2007.

Kliknite na radno (lijevi kut dolje) i možete vidjeti i usporediti izračune pridodanog staža za oba primjera.
Mislim da iznosi pridodanog staža odgovaraju izračunima u Vašem priloženom Rješenju.
Javite se ako ima problema i što kažu moje tablice.                                      
Lijep pozdrav

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, ntpr je napisao:

poštovani prof ; zahvaljujem na izračunu, 5097,97 kn,lp.

Poštovani ntpr, pogrešan zaključak.

Moja simulacija izračuna bila je samo provjera izračuna Vašeg pridodanog staža, zbog izračuna invalidskih mirovina u različitim godinama.

Svi podaci su slobodno simulirani a Vaši stvarni podaci za izračun mirovina nisu mi ni poznati.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, tražio sam negdje na forumu tablicu za izračun mirovine policijskog službenika ali nisam je pronasao. Uglavnom, zanima me izracun mirovine  imam 40 godina staža s benificijom a bruto iznos mjesecne plaće je u prosjeku 11500 bruto po mjesecu u posljednjih 10 godina i jos iznos od predavanja policijskim službenicima za koji ne znam koliko on iznosi ali to vjerojatno nije nesto puno... Bio bih zahvalan na izracunu..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, imam 35.g.i6mj. radnog staža uključujući i 272X2 dana provedenog u DR. Bio sam vojnik. Branitelj sam i dragovoljac DR. HRVI - STALNO 20%. Rođen 1961.g. U ratu sam bio od 29.6.1991. Dijagnoza F43.1 PTSP. Liječen od 2005.g. Idem u mirovinu po posebnim propisima...  opća radna nesposobnost ..još je u obradi,,samo su poslali zahtjev za isplatu mirovine u banci. Možete li mi Vi ili netko pomoći u izračunu mirovine..odokativno..hvala!

uređeno: od vigor7
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prof., započeo sam aktivnosti oko odlaska u invalidsku vojnu mirovinu, pa bih vas molio da mi kažete iznos mirovine cca;

- dragovoljac od 9./91, 1100 dana borbenog sektora

- osobni čin- satnik, ustrojbeni čin - bojnik- pukovnik

- HRVI 40% trajno PTSP

- radni staž- 36 godina

- rođen 1962

Molim vas za pomoć, obzirom da imam stambeni kredit pa mi o tom podatku ovisi konačna odluka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Šime2 je napisao:

Poštovani prof., započeo sam aktivnosti oko odlaska u invalidsku vojnu mirovinu, pa bih vas molio da mi kažete iznos mirovine cca;

- dragovoljac od 9./91, 1100 dana borbenog sektora

- osobni čin- satnik, ustrojbeni čin - bojnik- pukovnik

- HRVI 40% trajno PTSP

- radni staž- 36 godina

- rođen 1962

Molim vas za pomoć, obzirom da imam stambeni kredit pa mi o tom podatku ovisi konačna odluka

Poštovani Šime2,

Odgovoriti na Vaše pitanje točno zaista je nemoguće, prevelik je raspon mogućnosti iznosa mirovine. Nisam siguran možete li me razumijete ali zaista temeljem dosadašnjeg iskustva, iznos mirovine Vam može biti od 3.000 kn pa 9.000 kn.

Temeljne nepoznanice koje definiraju iznos invalidske mirovine po Zakonu o hrvatskim braniteljima je odluka medicinskih vještaka:

- uzrok Vašeg umirovljenja - raspon od 20 do 100 % posljedica ranjavanja ili bolesti vezano za Domovinski rat

- profesionalna ili opća nesposobnost za rad

Tek kad ovo bude poznato, možete govoriti o iznosu Vaše mirovine.

Žao mi je što nisam u prilici biti precizniji.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 20 minuta, prof je napisao:

Poštovani Šime2,

Odgovoriti na Vaše pitanje točno zaista je nemoguće, prevelik je raspon mogućnosti iznosa mirovine. Nisam siguran možete li me razumijete ali zaista temeljem dosadašnjeg iskustva, iznos mirovine Vam može biti od 3.000 kn pa 9.000 kn.

Temeljne nepoznanice koje definiraju iznos invalidske mirovine po Zakonu o hrvatskim braniteljima je odluka medicinskih vještaka:

- uzrok Vašeg umirovljenja - raspon od 20 do 100 % posljedica ranjavanja ili bolesti vezano za Domovinski rat

- profesionalna ili opća nesposobnost za rad

Tek kad ovo bude poznato, možete govoriti o iznosu Vaše mirovine.

Žao mi je što nisam u prilici biti precizniji.

Lijep pozdrav

Hvala, prof! Možda ima nekoga na forumu sa sličnim podacima, pa mi kaže svoje iskustvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, prof je napisao:

Poštovani, radi se o podacima koji se za Vas tek trebaju odrediti.

Lp

Poštovani Šime2,

Pokušajte iskoristiti moje tablice na ovoj temi za probni izračun mogućih  Vaših mirovina po općem propisu ZOMO.

Tablice ispunite Vašim podacima sa e građanin i možete vidjeti raspon Invalidskih mirovina koje bi Vam mogle  pripasti po općem propisu ZOMO.

Biti će Vam jasnije ovo što sam napisao u prethodnim objavama.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma, znam, prof! Ali već sam lud od razmišljanja jer kad sam mogao otići bez problema, nakon povratka iz Bosne, bilo me sram! Sad kad sam totalno u komi, ne znam šta da radim jer ne mogu doći do informacija. Moj suborac koji ima manje dana u ratu i invalidnost 30% ima mirovinu 9200 i to je dobio prije četiri godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, prof je napisao:

Poštovani Šime2,

Pokušajte iskoristiti moje tablice na ovoj temi za probni izračun mogućih  Vaših mirovina po općem propisu ZOMO.

Tablice ispunite Vašim podacima sa e građanin i možete vidjeti raspon Invalidskih mirovina koje bi Vam mogle  pripasti po općem propisu ZOMO.

Biti će Vam jasnije ovo što sam napisao u prethodnim objavama.

Lijep pozdrav

Prof, gdje mogu otvoriti tablicu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima,molim za informaciju ukoliko je netko upoznat!

U mirovini sam vise od desetak godina,opca nesposobnist,hrvi20%,po rjesenju 30 ratni i 70 civilni uzrok. Proslo ljeto trazio povecanje hrvi,uz obilnu medicinsku dokumentaciju(ptsp)i dobio 30% za stalno  uz obrazlozenje vijeca visih vjestaka da je doslo do pogorsanja bolesti. Nakon toga sam trazio i bio na vjestacenju na mirovinskom (pocetkom ove godine) radi povecanja vojnog udjela u mirivini....mogu li se nadati istom?

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Spreman je napisao:

 Nakon toga sam trazio i bio na vjestacenju na mirovinskom (pocetkom ove godine) radi povecanja vojnog udjela u mirivini....mogu li se nadati istom?

Hvala.

Poštovani, nitko od nas korisnika Vam ništa precizno (a ozbiljno) ne može kazati, već se nadati kao i Vi da će odluka vještaka i vještica za Vas biti povoljna.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , Kompa je napisao:

Kada bi uskoro trebalo biti ponovno usklađivanje mirovina , u biti sjednica Upravnog vijeća HZMO-a u vezi povećanja aktualne vrijednosti mirovine ?

Zna li netko?

U 2.ili 3. mj , to znam.

Kompa, kuda si požurio sa povečanjem? Još nije ni završio Siječanj.ako bude 1% bit će za kavu ????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, prof je napisao:

Poštovani malicovjek,

Što se to nas smatra, kao da mi živimo od industrije.

Meni je dosta malo rasta bruto plaća u drugoj polovici godine i isto toliko inflacije i taman porast mirovine za 2,5 do 3 %.

Tko nije zadovoljan snovima o ovim brojkama neka sanja manje.

Lp

Štovani prof, mi razmišljamo jedno a vlada razmišlja i odlučuju drukčije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , prof je napisao:

Poštovani buda2,

Trenutno, što se mene smatra kako vlada razmišlja, sada sanjamo a probuditi ćemo se u travnju.

Lp

Ima formula za to.

Nema veze kako vlada razmišlja. Prošli puta su novinari izračunali prije i točno u postotak i to nekoliko dana prije vlade. 

Ima neka formula ali ne znam koja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , malicovjek je napisao:

Novinari sigurno nemaju tu carobnu formulu, vec veze (neimenovane izvore) po raznim ministarstvima pa tako i u Ministarstvu financija i Ministarstvu rada i mirovinskog sustava.

Ima formula, evo je ali je baš ne kužim . Po toj formuli se usklađuju mirovine 2 puta godišnje :

__________________________________________________________________

USKLAĐIVANJE MIROVINA
 
Aktualna vrijednost mirovine (AVM) je utvrđena svota mirovine za jedan osobni bod.
AVM koja se primjenjuje od 1. siječnja 2014. godine i 1. srpnja svake kalendarske godine određuje se tako da se AVM uskladi po stopi koja se dobije kao polovica zbroja stope promjene prosječnog indeksa potrošačkih cijena u prethodnom polugodištu i stope promjene prosječne bruto plaće svih zaposlenih u R Hrvatskoj u prethodnom polugodištu u odnosu na polugodište koje mu prethodi, tzv. „fiksna formula“ 50% : 50%).

Konačna stopa usklađivanja AVM-a koja se primjenjuje od 1. siječnja svake kalendarske godine, počevši od 1. siječnja 2015., određuje se u visini razlike između stope godišnjeg rasta mirovine („rotirajuća formula „ 70:30, 50:50 ili 30:70, ovisno što je povoljnije)  i stope usklađivanja mirovina utvrđene  šest mjeseci prije toga dana , tj. od 1. srpnja kalendarske godine( „fiksna formula“  50% : 50%).

Stopa godišnjeg rasta mirovina utvrđuje se prema promjenjivom omjeru stope indeksa potrošačkih cijena i bruto plaće svih zaposlenih u R Hrvatskoj u prethodnoj godini u odnosu na godinu koja joj prethodi (70:30, 50:50 ili 30:70), ovisno što je povoljnije i to  tako da se zbroji stopa promjene prosječnog indeksa potrošačkih cijena u prethodnoj kalendarskoj godini i stopa promjene prosječne bruto plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj u prethodnoj kalendarskoj godini u odnosu na godinu koja joj prethodi, i to:

Ako je udio stope promjene prosječnog indeksa potrošačkih cijena u zbroju stopa manji od 45%, stopa usklađivanja AVM-a određuje se tako da se zbroji 30% stope promjene prosječnog indeksa potrošačkih cijena i 70% stope promjene prosječne plaće.

Ako je udio stope promjene prosječnog indeksa potrošačkih cijena u zbroju navedenih stopa u rasponu od 45% do 55%, stopa usklađivanja AVM-a određuje se tako da se zbroji 50% stope promjene prosječnog indeksa potrošačkih cijena i 50% stope promjene prosječne plaće.

Ako je udio stope promjene potrošačkih cijena u zbroju stopa veći od 55%, stopa usklađivanja AVM- a određuje se tako da se zbroji 70% stope promjene prosječnog indeksa potrošačkih cijena i 30% stope promjene prosječne plaće.

U slučaju kada je stopa usklađivanja jednaka ili manja od nule, mirovine se neće usklađivati. To znači da se u uvjetima kada padaju potrošačke cijene i / ili plaće u promatranom polugodištu mirovine neće usklađivati u odnosu na prethodno polugodište.

AVM utvrđuje Upravno vijeće Zavoda na temelju podataka Državnog zavoda za statistiku, najkasnije tri mjeseca nakon isteka svakog polugodišta.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , prof je napisao:

Poštovani buda2,

Trenutno, što se mene smatra kako vlada razmišlja, sada sanjamo a probuditi ćemo se u travnju.

Lp

Poštovani kompa,

Svaka čast na trudu ali što se mene smatra kako vlada razmišlja, koje formule  i kako kuha jer ja sada baš lijepo sanjam a probuditi ću se u travnju i od povišice  mirovine ekipu počastiti kavom.

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Kompa je napisao:

Ima formula, evo je ali je baš ne kužim . Po toj formuli se usklađuju mirovine 2 puta godišnje :

AVM utvrđuje Upravno vijeće Zavoda na temelju podataka Državnog zavoda za statistiku, najkasnije tri mjeseca nakon isteka svakog polugodišta.

Ok, znam i ja da postoji ta formula jer je ona sastavni dio ZOMO-a, clanak 88. i 94., mozda sam krivo napisao u postu prije umjesto "nemaju carobnu formulu" trenbao sam napisati nemaju "dostupne podatke za tu carobnu formulu", i jednostavno zasto bi se uopce tim zamarali kad imaju "visoki neimenovani izvor" u nekom od spomenutih ministarstava ili Drzavnom statistickom zavodu koji to racunaju ko vodu piti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, prof je napisao:

Poštovani malicovjek,

Što se to nas smatra, kao da mi živimo od industrije.

Meni je dosta malo rasta bruto plaća u drugoj polovici godine i isto toliko inflacije i taman porast mirovine za 2,5 do 3 %.

Tko nije zadovoljan snovima o ovim brojkama neka sanja manje.

Lp

Gledajuči realno ,ako se uzme u obzir da je Kosoričina vlada smanjila mirovine 10% a dvije godine nije bilo povečanja a poslije povečanje samo na civilni dio i porast brutto plača ,povečanje od 5% ne bi trebalo biti nešto spektakularno ( u usporedbi sa cijenama ).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas gledam neke papire o razdvajanju mirovine (onaj iz 2015) i vidim da mi nešto ne štima s radnim stažem koji sam imao kada sam išao u mirovinu 2004 i koji piše na papiru. Uz to je bila i potvrda MORH-a o stažu s povećanim trajanjem i na njoj piše da mi se staž u MORHU do 30.6.1996 računa kao staž 12/18, a ne kao 12/24. Tko je tu lud jer pri izračunu mirovine su mi taj isti period računali  kao 12/24

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, gonzo-stari je napisao:

Danas gledam neke papire o razdvajanju mirovine (onaj iz 2015) i vidim da mi nešto ne štima s radnim stažem koji sam imao kada sam išao u mirovinu 2004 i koji piše na papiru. Uz to je bila i potvrda MORH-a o stažu s povećanim trajanjem i na njoj piše da mi se staž u MORHU do 30.6.1996 računa kao staž 12/18, a ne kao 12/24. Tko je tu lud jer pri izračunu mirovine su mi taj isti period računali  kao 12/24

Poštovani prijatelju,

Nije važno ako krivo piše (to je pravilo rada u HZMO) nego jeli je po tvom računu sve ispravno.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 17 minuta, gonzo-stari je napisao:

Nije dobro jer su mi tada kod razdvajanja mirovine smanjili ukupni radni staž, a i piše na toj potvrdi da su dostavili istu u HZMO

Poštovani prijatelju,

Molim te pusti razdvajanje naših mirovina i svega oko toga, nadam se da je razdvajanje otišlo u povijest zauvijek i da se neće roditi novih budala da ponovo takvo nešto smisle.

Mirno spavaj, sve što god je pisalo u tom Rješenju više ništa ne utječe na iznose naših mirovina.

Sada je ponovo na snazi samo Rješenje o priznavanju prava na mirovinu kad nam je prestao radni odnos u MORH-u ili MUP-u, osim onih koji su naknadno ostvarili pravo na neku drugu a povoljniju mirovinu.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 22 minuta, gonzo-stari je napisao:

Ma ne pati mene to razdvajanje nego mi nije jasno kako se računa staž u HV MORH do 30.6.1996 12/24 ili 12/18 jer sam ja tražio tu potvrdu, ali idiot ćoravi sam bio pa sam pored ova svoja dva oka bio slijep.

 

Prijatelju dragi e sada si zakomplicirao.

1.Vrijeme provedeno u Domovinskom ratu računa se svima dvostruko, 12/24 prilikom izračuna ukupnog mirovinskog staža potrebnog za izračun svih mirovina.

2.Vrijeme provedeno u Domovinskom ratu računa se svima 12/12  samo za raniji odlazak u starosnu mirovinu po Zakonu o hrvatskim braniteljima, trenutno prije 65. godine.

3.Vrijeme provedeno u Domovinskom ratu računa se samo DVO i PS  i to individualno 12/14, 12/15, 12/16 i 12/18, ovisno o ustrojbenom mjestu na kojem su bili postavljeni samo za raniji odlazak u starosnu mirovinu po općem propisu - ZOMO.

lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , prof je napisao:

Prijatelju dragi e sada si zakomplicirao.

1.Vrijeme provedeno u Domovinskom ratu računa se svima dvostruko, 12/24 prilikom izračuna ukupnog mirovinskog staža potrebnog za izračun svih mirovina.

2.Vrijeme provedeno u Domovinskom ratu računa se svima 12/12  samo za raniji odlazak u starosnu mirovinu po Zakonu o hrvatskim braniteljima, trenutno prije 65. godine.

3.Vrijeme provedeno u Domovinskom ratu računa se samo DVO i PS  i to individualno 12/14, 12/15, 12/16 i 12/18, ovisno o ustrojbenom mjestu na kojem su bili postavljeni samo za raniji odlazak u starosnu mirovinu po općem propisu - ZOMO.

lijep pozdrav

Poštovani prijatelju,

može li se od MORH-a zatražiti potvrda o činu i zadnjem ustrojbenom mjestu ili to samo ide po službenoj dužnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , gonzo-stari je napisao:

Poštovani prijatelju,

može li se od MORH-a zatražiti potvrda o činu i zadnjem ustrojbenom mjestu ili to samo ide po službenoj dužnosti.

Poštovani prijatelji,

Nije mi poznata točna procedura (nikad to nisam radio) ali mislim da nije nikakav problem pisati MORH-u i zatražiti sve ono što ti nedostaje.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hipotetsko pitanje: Osoba radi svake godine po 6 mjeseci i ima plaću u visini prosječne plaće. Kako mu se izračunavaju prosječni vrijednosni bodovi. U odnosu na cijelu godinu ili samo za razdoblje dok je bio zaposlen jer ako mu se računaju samo za period dok je zaposlen onda je taj PVB 1, a ako mu se računa u odnosu na tu godinu onda je PVB 0,5.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vrlo poštovani Prof,

u izračun ulaze samo ostvareni dani, mjeseci i godine, koji se množe s ostvarenim plaćama (točnije; izračunavaju se osobni vrijednosni bodovi tako da se prosječni vrijednosni bodovi pomnože s ukupnim mirovinskim stažem i polaznim faktorom. Nadalje se, kako je vama apsolutno poznato, svota mirovine računa tako da se osobni bodovi pomnože sa mirovinskim faktorom i aktualnom vrijednošću mirovine)!

PVB 0,5 bi bio kad bi se ostvarena plaća za 6 mjeseci u jednoj godini djelila sa 12 (mjeseci), što bi bilo apsurdno !!!

Ako je netko radio 6 mjeseci u godini, ostvario je staž od 6 mjeseci za tu godinu i obračun se vrši za samo tih 6 mjeseci; PVB =1 :) 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani avatar108,

Temeljem Vaše tvrdnje koliko bi iznosio PVB za jednu godinu i po kojoj formuli za ovaj primjer.

Prosječna bruto plaća u toj godini iznosila je 100.000 kn.

Osoba x radila je kod 3 različita poslodavca te godine:

1.Radila je 3. mjeseca i za to primila  45.000 kn bruto,

2.Radila je 4. mjeseca i primila 40.000 kn bruto i

3.Radila je još 3. mjeseca i primila 15.000 kn bruto

Koliki je pojedinačni PVB za svakog poslodavca a koliki je za tu cijelu godinu ?

Zahvaljujem na raspravi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , gonzo-stari je napisao:

Hipotetsko pitanje: Osoba radi svake godine po 6 mjeseci i ima plaću u visini prosječne plaće. Kako mu se izračunavaju prosječni vrijednosni bodovi. U odnosu na cijelu godinu ili samo za razdoblje dok je bio zaposlen jer ako mu se računaju samo za period dok je zaposlen onda je taj PVB 1, a ako mu se računa u odnosu na tu godinu onda je PVB 0,5.

Tako radi 29. g. uz PVB od 0,5 i temeljem toga kad navrši 65. g. ostvaruje pravo na punu starosnu mirovinu ali sa samo 14.5 g. mirovinskog staža.

Zbog malog PVB primat će minimalnu starosnu mirovinu to jest iznos 14.5 x 61.28 = 888,56 kn mjesečno.

Lp

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani Prof,

 osoba iz prvog primjera je radila 10 mjeseci u jednoj godini i ostvarila bruto plaću od 100.000 kn! Potrebno je imati podatak prosječne plaće u konkretnoj godini da bi se dobio prosjek plaća u HR....

Vjerujem da mislimo isto, ali možda su krivo postavljene premise;

iz vašeg drugog primjera razvidno je da je osoba radila 14,5 godina. Nevažno je da li je taj staž ostvarila u 29 godina ili u 15 godina života!! PVB je isti u oba slučaja. Ako je 0,5 kao iz vašeg primjera, to je za egzaktnih 14,5 godina, a mirovina bi bila ista i da je tih 14,5 godina mirovinskog staža ostvarila u nekom dužem ili kraćem razdoblju!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , gonzo-stari je napisao:

Hipotetsko pitanje: Osoba radi svake godine po 6 mjeseci i ima plaću u visini prosječne plaće. Kako mu se izračunavaju prosječni vrijednosni bodovi. U odnosu na cijelu godinu ili samo za razdoblje dok je bio zaposlen jer ako mu se računaju samo za period dok je zaposlen onda je taj PVB 1, a ako mu se računa u odnosu na tu godinu onda je PVB 0,5.

Hipotetski koji bi to polugodisnji poslovi bili, dugogodisnji sezonci u turizmu, poljoprivredi ili...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 45 minuta, avatar108 je napisao:

poštovani Prof,

 osoba iz prvog primjera je radila 10 mjeseci u jednoj godini i ostvarila bruto plaću od 100.000 kn! Potrebno je imati podatak prosječne plaće u konkretnoj godini da bi se dobio prosjek plaća u HR....

Vjerujem da mislimo isto, ali možda su krivo postavljene premise;

iz vašeg drugog primjera razvidno je da je osoba radila 14,5 godina. Nevažno je da li je taj staž ostvarila u 29 godina ili u 15 godina života!! PVB je isti u oba slučaja. Ako je 0,5 kao iz vašeg primjera, to je za egzaktnih 14,5 godina, a mirovina bi bila ista i da je tih 14,5 godina mirovinskog staža ostvarila u nekom dužem ili kraćem razdoblju!

Poštovani avatar108, 

Važno je, jer je moja teza da je toj osobi priznat PVB 0,50 a onda temeljem toga i jadna mirovina ili kako Vi smatrate 1,0 onda mirovina nije minimalna starosna za taj broj godina ukupnog mirovinskog staža.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ajmo malo zakomplicirati ;-)).....osoba radi u turizmu 9 mjeseci i ima pravo na novčanu naknadu još 3 mjeseca iza toga.  dali se ta 3 mjeseca uračunavaju u staž?

osobni mislim da se taj period od 3 mj ne uračaunava u staž za mirovinu.

I mislim da je Profa u pravu glede PVB-omjer zarađene plaće/ prosječna plaća u RH....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, crny46 je napisao:

ajmo malo zakomplicirati ;-)).....osoba radi u turizmu 9 mjeseci i ima pravo na novčanu naknadu još 3 mjeseca iza toga.  dali se ta 3 mjeseca uračunavaju u staž?

osobni mislim da se taj period od 3 mj ne uračaunava u staž za mirovinu.

I mislim da je Profa u pravu glede PVB-omjer zarađene plaće/ prosječna plaća u RH....

Poštovani crni, slažem se, da bi se priznalo i tih 3. mjeseca mora se uz prijavu na zavod za zapošljavanje prijaviti i na produženo mirovinsko osiguranje i plaćati cca 600. kn mjesečno.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, prof je napisao:

Poštovani crni, slažem se, da bi se priznalo i tih 3. mjeseca mora se uz prijavu na zavod za zapošljavanje prijaviti i na produženo mirovinsko osiguranje i plaćati cca 600. kn mjesečno.

Lp

e to nisan zna da se može!  niti je moju zakonitu iko uputija u tu mogućnost. za PVB jeli neto ili bruto plaća?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, crny46 je napisao:

e to nisan zna da se može!  niti je moju zakonitu iko uputija u tu mogućnost. za PVB jeli neto ili bruto plaća?

Poštovani, pa upravo Vas Legalis upućuje što joj je raditi (to pravo može zatražiti najkasnije 12 mjeseci od prestanka radnog odnosa).

Bruto iznos plaće.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo da zaključim onu raspravu oko hipotetskog pitanja Gonza-starog;

      Polazišta za raspravu su nam bila kriva jer je pitanje bilo nelogično postavljeno. U direktnom odgovoru na pitanje Gonza:..... Prof bi FORMALNO bio u pravu; dakle VB je 0,5.

      Međutim, ono što se jedino vrednuje je PROSJEČAN VRIJEDNOSNI BOD ZA UKUPNO OBRAČUNSKO RAZDOBLJE, a to znači da je npr. osoba iz Gonzova primjera radila 4 godine u kojima je ostvarila 2 godine mirovinskog staža, PBV za te 4 god. bio bi 0,5. Prividno izgleda da je ta osoba na gubitku jer je ostvarila 50 % prosječne plaće u RH za tih 4 godine. No, ta korelacija je zapravo netočna, jer se kod izračuna PBV-a za ukupan staž koji je ista osoba ostvarila u konkretnom slučaju ne računaju 4 godine već samo 2 godine po definiciji PBV-a ( „Prosječni vrijednosni bodovi utvrđuju se tako da se zbroj vrijednosnih bodova iz  najpovoljnijeg obračunskog razdoblja podijeli s razdobljem za koje su obračunati“)!!

Dakle, u dvije godine OSTVARENOG mirovinskog staža osoba iz ovog primjera ima PBV 1 i to je jedino relevantno. Pedesetpostotno zakidanje je samo privid, koji u promatraču stvara bezrazložnu gorčinu! :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jesmo, malo sam si dao truda pa bacio nekakve izračune. Znači ako imamo dvije osobe s istom plaćom, ali je jedna radila svake godine cijelu godinu, a druga 6 mjeseci.

                Osoba A              Osoba B

Staž            40                        20

PF               1                           1

PVB            1                           1

AVM           10                         10

Mirovina     400kn                  200kn

AVM           1                            0,5

Mirovina     400kn                  100kn

pa bi bilo logično da se PVB računa prema razdoblju zaposlenja jer bi u drugom slučaju mirovina bila s obzirom na staž diskriminirajuća

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije greška nego si ti to krivo protumačio. Osoba B je radila po pola godine i ima staž ukupni 20 godina što znači ukupno za pola manje od osobe B. Zadnji red je bitan jer bi u slučaju računanja PVB kao omjer primanja u odnosu na godišnju plaću u RH PVB bio 0,5 što bi bilo diskriminirajuće. Znači zaključak je: PVB se računa kao omjer ostvarene plaće u odnosu na vrijeme zaposlenja, a ne kao odnos ostvarene plaće u godini u  odnosu na prosječnu godišnju plaću u RH

Umjesto AVM predzadnja stavka treba stajati PVB

uređeno: od gonzo-stari
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , avatar108 je napisao:

Samo da zaključim onu raspravu oko hipotetskog pitanja Gonza-starog;

      Polazišta za raspravu su nam bila kriva jer je pitanje bilo nelogično postavljeno. U direktnom odgovoru na pitanje Gonza:..... Prof bi FORMALNO bio u pravu; dakle VB je 0,5.

      Međutim, ono što se jedino vrednuje je PROSJEČAN VRIJEDNOSNI BOD ZA UKUPNO OBRAČUNSKO RAZDOBLJE, a to znači da je npr. osoba iz Gonzova primjera radila 4 godine u kojima je ostvarila 2 godine mirovinskog staža, PBV za te 4 god. bio bi 0,5. Prividno izgleda da je ta osoba na gubitku jer je ostvarila 50 % prosječne plaće u RH za tih 4 godine. No, ta korelacija je zapravo netočna, jer se kod izračuna PBV-a za ukupan staž koji je ista osoba ostvarila u konkretnom slučaju ne računaju 4 godine već samo 2 godine po definiciji PBV-a ( „Prosječni vrijednosni bodovi utvrđuju se tako da se zbroj vrijednosnih bodova iz  najpovoljnijeg obračunskog razdoblja podijeli s razdobljem za koje su obračunati“)!!

Dakle, u dvije godine OSTVARENOG mirovinskog staža osoba iz ovog primjera ima PBV 1 i to je jedino relevantno. Pedesetpostotno zakidanje je samo privid, koji u promatraču stvara bezrazložnu gorčinu! :)

Poštovani avatar108, sam zaključak nije Vam dobar.

Ako osoba A radi 40.g. sezonski 6. mjeseci i ima toliku bruto plaću da joj je PVB za svaku godinu rada iznosi 1,0 onda joj hipotetski mirovina iznosi 1.000 kn mjesečno.

Osoba B također radi 40.g. ali cijelu godinu, ima istu mjesečnu bruto plaću kao i osoba A ali joj PVB za svaku godinu iznosi 2.0 pa joj mirovina (hipotetski) iznosi 4.000 kn mjesečno bruto.

Poštovani gonzo stari u tom je potpuno u pravu.

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , crny46 je napisao:

koliko će to uticati na PVB i kako? jer 600 kn je mali iznos...njena bruto plaća je u rasponu 13-15 tkn.....može se desiti apsurdna situacija da uplaćuje produženje staža,a smanji PVB??????

Zato postoji Legalis i njegove prekrasne tablice - usporedni izračun starosnih i invalidskih mirovina po općem propisu ZOMO, probajte se malo poigrati, možda dođete do pozitivnih zaključaka.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , malicovjek je napisao:

Greska u tablici Osoba B je radila 40 godina ali po 1/2 godine, racuna joj se kao 20 godina, ima AVM 1 a ne 0,5 pa je na kraju ipak 200 kn

Osoba B radila je 40 g. po pola godine i u mirovinski fond svaku godinu uplatila 20.000 kn.

Znači 20.000 x 40 = 800.000 kn njezina je uplate u mirovinski fond.

Osoba A radila je također 40 g. cijelu godinu i mirovinski fond je uplatila 40.000 kn godišnje.

Znači 40.000 x 40 = 1.600.000 kn njezina je uplata u mirovinski fond tijekom radnog staža.

 

????????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , prof je napisao:

Poštovani avatar108, sam zaključak nije Vam dobar.

Ako osoba A radi 40.g. sezonski 6. mjeseci i ima toliku bruto plaću da joj je PVB za svaku godinu rada iznosi 1,0 onda joj hipotetski mirovina iznosi 1.000 kn mjesečno.

Osoba B također radi 40.g. ali cijelu godinu, ima istu mjesečnu bruto plaću kao i osoba A ali joj PVB za svaku godinu iznosi 2.0 pa joj mirovina (hipotetski) iznosi 4.000 kn mjesečno bruto.

Poštovani gonzo stari u tom je potpuno u pravu.

Lp

 

poštovani Prof,

zaključak je transparentan i izvrstan!

žao mi je da ga niste podrobnije proučili! ):

vaše obrazloženje je pogrešno, a  greška je u tome što osoba A nije radila 40 god., kako navodite, već je u četrdesetgodišnjem razdoblju odradila i ostvarila mirovinski staž od 20 godina!!!! Znači da za tih 20 godina ima PVB 2.0 , (40 god x PBV 1 / 20 god. = PBV 2.0  ) pa bi joj hipotetska mirovina bila 2000 kn mjesečno!

Drago mi je da niste baš uvijek u pravu, a time pokazujete i svoje ljudske osobine :) , jer vaše tablice su savršene !!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , avatar108 je napisao:

 

poštovani Prof,

zaključak je transparentan i izvrstan!

žao mi je da ga niste podrobnije proučili! ):

vaše obrazloženje je pogrešno, a  greška je u tome što osoba A nije radila 40 god., kako navodite, već je u četrdesetgodišnjem razdoblju odradila i ostvarila mirovinski staž od 20 godina!!!! Znači da za tih 20 godina ima PVB 2.0 , (40 god x PBV 1 / 20 god. = PBV 2.0  ) pa bi joj hipotetska mirovina bila 2000 kn mjesečno!

Drago mi je da niste baš uvijek u pravu, a time pokazujete i svoje ljudske osobine :) , jer vaše tablice su savršene !!!

Poštovani prijatelji, gonzo, crni, malicovjek, avatar i ostali,

Do svoje pretposljednje objave bio sam siguran da sam u pravu što pišem, nakon zadnje koju sam napisao postavio sam puno upitnika (nesiguran u ono što pišem) i otišao prileći.

Molim Vas, posebno one koji već koriste mirovinu, koji Vam je PVB za posljednju godinu rada ako niste umirovljeni 31.12. ili koliki Vam je PVB za neku godinu koju niste radili svih 12 mjeseci.

Dragi avatar, nešto me kod Vašeg zaključka buni.

PVB se zasebno određuje za svaku kalendarsku godinu, nakon toga se PVB za svaku godinu zbroje, taj zbroj podjeli se sa brojem godina rada i dobije se PVB za ukupni radni staž.

Lp

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prof, samo ti spavaj mirno. Tvoje razmišljanje je sasvim ispravno i točno, a kao dokaz ti mogu reći da ja imam izračun PVB za 93. godinu u gardijskoj brigadi za 7 mjeseci i 5 dana 0,5050 što bi značilo da sam imao plaću pola državnog prosjeka što nije istina. Meni su pri izračunu PVB- za tih 7 mjeseci dijelili zbroj mojih plaća s godišnjom plaćom u RH.

Tako da ovi sezonski radnici s početka posta imaju PVB 0,5.

Onaj tvoj ???????????? je s razlogom i meni to baš nije jasno.

Lijep pozdrav

uređeno: od gonzo-stari
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , prof je napisao:

Osoba B radila je 40 g. po pola godine i u mirovinski fond svaku godinu uplatila 20.000 kn.

Znači 20.000 x 40 = 800.000 kn njezina je uplate u mirovinski fond.

Osoba A radila je također 40 g. cijelu godinu i mirovinski fond je uplatila 40.000 kn godišnje.

Znači 40.000 x 40 = 1.600.000 kn njezina je uplata u mirovinski fond tijekom radnog staža.

 

????????

Ako je tvoja i moja teza ispravna kako se izračunava PVB za jednu kalendarsku godinu a nesporan nam je izračun PVB za ukupni radni staž  te kad uzmemo za ukupni radni staži  gore navedenu simulaciju davanja u mirovinski fond i dalje moram lupati

????????????????

Što se to radi našim sezoncima u državi Danskoj ?

lp

Hvala za želji za mirno i dobro spavanje.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , prof je napisao:

Ako osoba A radi 40.g. sezonski 6. mjeseci i ima toliku bruto plaću da joj je PVB za svaku godinu rada iznosi 1,0 onda joj hipotetski mirovina iznosi 1.000 kn mjesečno.

Osoba B također radi 40.g. ali cijelu godinu, ima istu mjesečnu bruto plaću kao i osoba A ali joj PVB za svaku godinu iznosi 2.0 pa joj mirovina (hipotetski) iznosi 4.000 kn mjesečno bruto.

Poštovani gonzo stari u tom je potpuno u pravu.

Lp

Radi se o osobi A, sezoncu koji radi 6. mjeseci godišnje već 40.g. i  samo je pitanje koliki je PVB za svaku kalendarsku godinu za takav rad.

Osoba B. prima istu bruto mjesečnu plaču kao i osoba A. samo radi u stalnom radnom odnosu na neodređeno 12.mjeseci u godini već 40.g. i PVB za tu osobu za svaku kalendarsku godinu kao i ukupni radni staž je za sve nesporan.

prije 5 sati , prof je napisao:

Osoba A radila je 40 g. po pola godine i u mirovinski fond svaku godinu uplatila 20.000 kn.

Znači 20.000 x 40 = 800.000 kn njezina je uplate u mirovinski fond.

Osoba B radila je također 40 g. ali cijelu godinu i u  mirovinski fond je uplatila 40.000 kn godišnje.

Znači 40.000 x 40 = 1.600.000 kn njezina je uplata u mirovinski fond tijekom radnog staža.

 

????????

Osoba A uplatila u mirovinski fond 800.000 kn za cijeli radni staž od 40.g. a

osoba B je uplatila u mirovinski fond 1.600.000 kn također za cijeli radni staž od 40.g.

Ako je tako onda smatram da bi osoba B. mogla imati samo dvostruko veću mirovinu od osobe A. a nikako četiri (4) puta veći iznos mirovine.

??????????????????????????????????????

 

Što je za nas država Danska ?

 

PS

Ili ja ništa ne znam ili se radi o suludim formulama za izračun mirovina po općem propisu - ZOMO.

 

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Prof,

Neću se ponavljati osim što ću reći da je pojam PVB-a sadržan u njegovoj definiciji.

za  ovaj primjer sam vam već iznio mišljenje osoba A  je u četrdesetgodišnjem razdoblju odradila i ostvarila mirovinski staž od 20 godina!!!! Znači da za tih 20 godina ima PVB 2.0 , (40 god x PBV 1 / 20 god. = PBV 2.0  ) pa bi joj hipotetska mirovina bila 2000 kn mjesečno, dakle duplo manje od 4000 kn, koliko bi imala druga osoba!!

Osobno sam vrlo dobro proučio taj izračun na vlastitom primjeru. Naime, jednom sam vam napisao da sam prvih nekoliko godina prije zaposlenja u MUP-u, radio kao profesor u školama u Zagrebu, uglavnom na zamjenama.

image.thumb.png.b8c92b9c1e53570437eff95b5e9cd96d.png

 

Iz ovog print screena je razvidno da sam prvih godina staža imao male PVB, jer sam radio po nekoliko mjeseci u godini. Kada bi  izračun bio stvarno takav kakav vi sugerirate onda bih ja imao ukupan PBV manji od 1! 

Uzmimo za primjer 1980 g.; Dakle točno je da je moj prosječan vrijenosni bod za 1980.g. 0,2874. Međutim, te sam godine radio ukupno 2 mjeseca pa kako zbroj vrijednosnih bodova iz razdoblja zaposlenosti treba podijeliti s razdobljem za koje su obračunati, PVB bi za ta 2 mjeseca bio cca 1,72! Po toj analogiji se računaju i ukupni vrijednosni bodovi za kompletno razdoblje ostvarenog radnog staža. Zato sam rekao na prijašnjim primjerima da je nevažno koji su vrijednosni bodovi bili pojedinih god., ako se nije radilo cijelu god., već su oni jedino mjerljivi u korelaciji s razdobljem radnog staža!

Hvala na pažnji 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , avatar108 je napisao:

Iz ovog print screena je razvidno da sam prvih godina staža imao male PVB, jer sam radio po nekoliko mjeseci u godini. Kada bi  izračun bio stvarno takav kakav vi sugerirate onda bih ja imao ukupan PBV manji od 1! 

 

Prvo nisu PVB nego VB.PVB dođe na kraju.Kad ti izračunaju sve te VB iz tablice podijelit će ih sa godinama staža i dobit ćeš PVB koji će bit mali jer se nije radilo sve godine puni staž.

"Prosječni vrijednosni bodovi utvrđuju se tako da se zbroj vrijednosnih bodova iz  najpovoljnijeg obračunskog razdoblja podijeli s razdobljem za koje su obračunati"

moj informativni (dok se još moglo tražit ali je po ZOMO)

 

1. Zbroj vrijednosnih bodova u
najpovoljnijem obračunskom razdoblju:

30,4281 arrow_trasp.gif
2. Staž u najpovoljnijem
obračunskom razdoblju:
26,8340 arrow_trasp.gif
3. Prosječni vrijednosni bodovi (1/2): 1,1339 arrow_trasp.gif
 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, prvo se izračunaju vrijednosni bodovi po godini, omjer ostvarenih plaća u odnosu na godišnju neto ili bruto plaću. Kod izračuna PVB svi se oni zbroje i podijele s ukupnim radnim stažom. Po novom zakonu je to sada puno nepovoljnije jer se uzima u obzir PVB za cijeli radni vijek. Po starom zakonu (ne znam  koliko ih ima) se računao PVB za najpovoljnijih 10 uzastopnih godina.

Pa bi tako gospodin avatar108 imao PVB za ovaj period što ga je gore uslikao imao:

 

Capture.PNG

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija