Jump to content

implikacije-koristi od dvojnog državljanstva


igor75

Preporučene objave

Koje su konkretne implikacije od dvojnog državljanstva?

Kome bi se u hrvatskoj administraciji moglo postaviti ovo pitanje?

Kažem hrvatskoj administraciji jer naša bosanska (živim u BiH) ne vrijedi ni za šta. Nemamo ni države a kamoli osobe koju nešto možeš ozbiljno pitati.

Dakle, imam potrebu za slijedećom informacijom:

Imam se namjeru oženiti u inozemstvu. Za tu svrhu mi je potreban tzv ledični list tj potvrda moga slobodnog bračnog stanja, kao i rodni list. Ta dva dokumenta normalno vadim u svom lokalnom matičnom uredu u Bosni.

Eh sada, kada putujem u tu stranu zemlju, puno bi mi više koristio hrvatski nego bosanski pasoš (imam oba).

Svjestan sam da ću u stranoj zemlji biti tretiran kao državljanin one zemlje sa čijim sam pasošem ušao.

Znači ne mogu ući sa hrvatskim a onda na vjenčanju tamo predočiti bosanske dokumente (Ledični list i rodni list).

Moje pitanje-a tu sada dolazi ovo dvojno državljasntvo:

Mogu li ja sada te dokumente izdate u BiH ovjeriti, nekako priznati, nostrificirati u Hrvatskoj, tako da mi budu priznati kao hrvatski kada odem u inostranstvo, pa da mogu otići sa hrvatskom putovnicom tamo i onda pri vjenčanju prezentirati rodni i ledični list kao hrvatske a ne kao bosanske dokumente?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

igor75 je napisao:

Znači ne mogu ući sa hrvatskim a onda na vjenčanju tamo predočiti bosanske dokumente (Ledični list i rodni list).

Ovo je bit problema, a ovo uopće ne mora biti točna konstatacija.

 

Ako u HR putovnici piše adresa u inozemstvu i da je putovnicu izdalo diplomatsko-konzularno predstavništvo Republike Hrvatske u inozemstvu ne vidim nikakve zapreke zašto bi tijelo neke države pravilo problem oko putovnice koju ste koristili pri prelasku granice, a ako u HR putovnici piše adresa u Hrvatskoj i ako ju je izdala nadležna lokalna policijska uprava onda se prvo morate dogovoriti sami sa sobom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Putovnica je izdata u Bosni i Hercegovini od strane konzularnog predstavništva Republike Hrvatske u BiH i u njoj je bosanska adresa.

Dakle smatrate da mogu putovati sa ovom putovnicom kao hrvatski drzavljanin nastanjen u BiH i koristiti dokumente BiH za te određene potrebe.

To je odlicna vijest.

 

Mozete li me uputiti da li postoji neka institucija u Hrvatskoj ili BiH kojoj bih se mogao obratiti i koja moze dati pouzdanu informaciju po ovom pitanju?

Želio bih ipak provjeriti i na toj instanci.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A kako će oni znati da Vi već niste oženjeni u Republici Hrvatskoj? Trebali bi ste i tu izvaditi sličnu potvrdu.

 

Inače, ovo se blago kosi s ljudskim pravima i temeljnim slobodama, s obzirom da država u koju idete a i većina zemalja provode univerzalnu jurizdikciju nad brakom. Matična zemlja nekih osoba dopušta poligamiju.

 

Također, što ako je osoba u homoseksualnom braku a država u koju ide takvo što ne priznaje; da li je ta osoba već u braku ili nije što se tiče države u koju odlazi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija