Jump to content

Kazna za vožnju pod zabranom


miroko

Preporučene objave

Poštovani,

 

Prije par dana sam zaustavljen te napuhao 1.40 i uzeta mi je vozačka na 8 dana. Premda nemam drugog načina ići na posao osim s automobilo,kršim zabranu upravljanja vozilom (koja mi traje još 3 dana)Zanima me koje su zakonski najgore sankcije za taj prekršaj,tj prekršaj upravljanja vozilom pod zabranom??

 

Unaprijed hvala na informaciji!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo hvala na pojašnjenju,još Vas molim informaciju dali će se vodit to sve dalje kao kazneni prekršaj (ako me zaustave da vozim pod zabranom) ili sve i dalje ostaje kao prometni prekršaj samo uz novčanu kaznu ili kaznu zatvora (što se nadam da neće biti slučaj)?? I još jedno pojašnjenje Vas molimo ,dali postoji mogućnost trajnog oduzimanja vozačke dozvole ako se vozi dok je izrečena zabrana??

 

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

G. sveska,

 

polakše malo.

 

Praksa je drugačija.

 

Radi se o kaznenom djelu koje će se procesuirati, a ako se odustane od kaznenog progona tek onda vrijedi ono što ste vi napisali.

 

miroko je napisao:

dali će se vodit to sve dalje kao kazneni prekršaj (ako me zaustave da vozim pod zabranom) ili sve i dalje ostaje kao prometni prekršaj samo uz novčanu kaznu ili kaznu zatvora (što se nadam da neće biti slučaj)?? I još jedno pojašnjenje Vas molimo ,dali postoji mogućnost trajnog oduzimanja vozačke dozvole ako se vozi dok je izrečena zabrana??

 

Da g. miroko već znate i sami dosta toga, slijedi kazneni progon sa novčanom kaznom izraženom u dnevnim dohocima ili zatvorskom kaznom moguće u uvjetnom obliku.

 

Po pitanju trajnog oduzimanja vozačke dozvole možete biti mirni.

 

Do 01.01.2013. godine morate nekoga ubiti da bi vam se vozačka dozvola trajno oduzela. Žalosno, ali istinito.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Novčana kazna od 1.800 do 54.000 kuna ili zatvorska od 3 mjeseca do 3 godine.

 

Novčana se može umanjiti ako imate mala primanja, ali i povećati ako se dokaže da imate više.

 

Zatvorska kazna može biti i uvjetna.

 

Za kraj, nemojte voziti pod zabranom, položite za kamion pa ga vozite ili upravljajte traktorom ili mopedom.

 

 

 

KAZNENI ZAKON

Izigravanje zabrana iz sigurnosnih mjera i pravnih posljedica osude

Članak 308.

(1) Tko obavlja određeno zvanje, djelatnost ili dužnost ili određene poslove iako je prema njemu primijenjena sigurnosna mjera ili zaštitna mjera ili su nastupile pravne posljedice osude zbog čega je takvo obavljanje zabranjeno ili nije dopušteno, kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine.

(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko upravlja motornim vozilom iako je prema njemu primijenjena sigurnosna mjera ili zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom.

(3) Tko omogući nekoj osobi obavljanje određenog zvanja, djelatnosti ili dužnosti ili određenih poslova iako zna da je prema njoj primijenjena sigurnosna mjera ili zaštitna mjera ili su nastupile pravne posljedice osude, zbog čega je takvo obavljanje zabranjeno, ili nije dozvoljeno, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do šest mjeseci.

(4) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko omogući upravljanje motornim vozilom osobi iako zna da je prema njoj primijenjena sigurnosna mjera ili zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom.

 

http://zakon.hr/z/98/Kazneni-zakon

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

policija ima naputak da "ovu" vrstu upravljanja pod zabranom prekršajno kažnjava!!

 

što znači da je kazna od 5,000 do 15,000 kuna ili zatvor do 60 dana!

 

Pošto se radi o mjeri opreza zabrane upravljanja a ne pravomočnom rješenju zabrane upravljanja!!

jednom kad dobijete obavijest da vam je izrečena zabrana u roku od X dana ili mjeseci onda ako upravljate činite kazneno djelo iz čl.308 KZ-a

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija