Jump to content

Držanje i nošenje oružja


mrilnak

Preporučene objave

Posjedujem oružani list za držanje i nošenje revolvera. Dozvolu sam dobio na temelju što sam lovac.

Sada imam jedno hipotetsko pitanje.

Da li ja mogu s tim revolverom nesmetano šetati po npr. Trgu bana Josipa Jelačića? Naravno, pištolj bi bio napunjen te sigurno spremljen u futrolu te prikvačen za remen te pokriven majicom.

Naglašavam pitanje je hipotetske prirode zbog toga što sam ušao u raspravu s jednim čovjekom i svatko ima svoju verziju priče.

Hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gus je napisao:

Ja sam vjerojatno krivo shvatio da vi mislite na lovačku dozvolu. Tada vam je ono što sam napisao. Ako ste dobili dozvolu za nošenje, a to što ste lovac vam je bila olakotna okolnost da vam se dodjeli, onda smijete nositi.

 

Tako je, posjdujem dozvolu za držanje i nošenje oružja.

Možete li molim vas napisat kojim zakonom sam ograničen činiti hipotetsku radnju koju sam napisao?

Ako nisam ograničen, koji zakon mi dozvoljava tu radnju?

Ovo mi je potrebno iz razloga ako ću se vraćat iz lovišta i ako me zasutavi policija, a za pojasom ću imati revolver tako da mu se mogu "suprostavit". Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Policiji pokažite oružni list za držanje i nošenje oružja(kojeg uvijek morate imati sa sobom u slučaju da nosite oružje) i neće vam biti problema. Dozvole za držanje i nošenje vam uređuje "zakon o oružju".

 

Oružje ne smijete nositi kad ste pijani, i u prostorije gdje je znakom zabranjen unos oružja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ste dobili dozvolu zato što ste lovac, izvan lovišta pištolj morate koristiti na sljedeći način prema čl. 32 Zakona o oružju:

 

" Kratko i dugo lovačko i dugo športsko oružje mora se izvan lovišta, odnosno strelišta prenositi u odgovarajućim navlakama ili kovčezima nenapunjeno, a kratko športsko oružje zaključano u navlakama ili kovčezima." Dakle, nikako za pojasom.

 

U protivnom činite sljedeće:

 

Članak 92 Zakona o oružju:

 

Novčanom kaznom od 3.000,00 do 15.000,00 kuna ili kaznom zatvora do 30 dana kaznit će se za prekršaj fizička osoba:

 

22) ako dugo lovačko i dugo športsko oružje izvan lovišta, odnosno strelišta ne prenosi u odgovarajućim navlakama ili kovčezima nenapunjeno, a kratko lovačko i kratko športsko oružje zaključano u navlakama ili kovčezima ili ako se u njima nalazi streljivo (članak 32. stavak 8.),

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

natasa_s je napisao:

Ako ste dobili dozvolu zato što ste lovac, izvan lovišta pištolj morate koristiti na sljedeći način prema čl. 32 Zakona o oružju:

 

" Kratko i dugo lovačko i dugo športsko oružje mora se izvan lovišta, odnosno strelišta prenositi u odgovarajućim navlakama ili kovčezima nenapunjeno, a kratko športsko oružje zaključano u navlakama ili kovčezima." Dakle, nikako za pojasom.

 

U protivnom činite sljedeće:

 

Članak 92 Zakona o oružju:

 

Novčanom kaznom od 3.000,00 do 15.000,00 kuna ili kaznom zatvora do 30 dana kaznit će se za prekršaj fizička osoba:

 

22) ako dugo lovačko i dugo športsko oružje izvan lovišta, odnosno strelišta ne prenosi u odgovarajućim navlakama ili kovčezima nenapunjeno, a kratko lovačko i kratko športsko oružje zaključano u navlakama ili kovčezima ili ako se u njima nalazi streljivo (članak 32. stavak 8.),

 

Tako je, dobio sam kratko oružje na temelju što sam lovac. Na oružanom listu piše za držanje i nošenje. Na temelju čega će policajac na listu mjeste, ukoliko me zaustavi, provjeriti na temelju čega sam dobio dozvolu? Moj otac posjeduje isto tako pištolj, ali ga je dobio za osobnu zaštitu, samoobranu te ima isti oružani list kao ja. Nigdje na njemu ne piše na temelju čega je dobiven.

U čemu je razlika? Kako će policajac postupani u takvoj situaciji?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samim uvidom u oružani list neće znati iz kojeg razloga vam je dozvola izdana, ali taj podatak će saznati od vas nakon što vas pita o tome. Ukoliko kažete da ste oružje dobili za zaštitu, a ne zato što ste lovac (a što je, barem u Zagrebu, vrlo rijetka iznimka) on će to provjeriti i to na način da će jednostavno preko informacijskog sistema MUP-a provjeriti kakvo ostalo oružje posjedujete. Ukoliko posjedujete lovačko oružje (barem jednu pušku) tada će vjerojatno posumnjati da lažete i kontaktirati će policijsku postaju/upravu nadležnu prema mjestu vašeg prebivališta da, uvidom u dokumentaciju, utvrdi na temelju čega vam je izdana dozvola. Ako utvrde da ste lagali privremeno će vam oduzeti oružje i protiv vas pokrenuti upravni postupak sa ciljem da više ne možete posjedovati oružje zato jer ste se ponašali protivno čl. 10 st. 5 Zakona o oružju, koji govori o odobrenju za nabavu oružja:

"5) da ne postoje druge okolnosti koje ukazuju da bi oružje moglo biti zlouporabljeno, a osobito: češće i prekomjerno uživanje alkohola, konzumacija opojnih droga ili drugih omamljujućih sredstava, poremećeni obiteljski odnosi, sukobi s okolinom, agresivno i ekscesno ponašanje te drugi poremećaji u ponašanju, disciplinske povrede propisa o lovstvu ili športskom streljaštvu i sl.",

Osim navedenoga, policija će će nadležnom prekršajnom sudu će podnijeti optužni prijedlog protiv vas zbog počinjenja prekršaja koji sam ranije opisao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oružje smijete nositi na propisani način, tj. da se ne vidi i time ne uznemirava druge, kratko i jasno.

A to što ste lovac, policajca nece previše zanimati isto kao što ga ne zanima što ja nisam lovac, iako na mojem Listu za nošenje su nekakve slike Jelena i sličnih nedužnih životinja.

 

Htio sam reći da nam mojem OL se nalaze lovačko-životinjski motivi a nisam lovac niti imam dozvolu za nošenje po toj osnovi, pa ti sada budi pametan..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da nadopunim, policajac bi obavio takve provjere, samo ukoliko bi držali pištolj zataknut za pojasom ili na bilo koji drugi način koji je protivan slijedećem:

"Kratko i dugo lovačko i dugo športsko oružje mora se izvan lovišta, odnosno strelišta prenositi u odgovarajućim navlakama ili kovčezima nenapunjeno, a kratko športsko oružje zaključano u navlakama ili kovčezima."

Ako ste ispunili taj uvjet pištolj možete slobodno nositi i na Trgu bana Jelačića jer nitko vam ne može propisati kojim putem morate ići do lovišta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Lovački pištolj ili revolver može dobiti lovac radi samilosnog hitca, nikako radi LOVA.

Za lovački pištolj/revolver izdaje se oružni list za držanje i nošenje ali ISKLJUČIVO u lovištu.

Dakle, lovački pištolj/revolver smije se nositi SAMO u lovištu a ne i negdje drugdje, pogotovo za pasom.

 

Za pojasom (ili pod pazuhom ili negdje drugdje) smije se nositi pištolj/revolver za koji je izdan oružni list za držanje i nošenje u svrhu samoobrane, što se vidi iz oružnog lista.

Ako piše LOVAČKI PIŠTOLJ - onda je taj pištolj dozvoljeno nositi samo u lovištu;

ako piše športski pištolj - smije se nositi samo na streljani

ako piše pištolj a oružni list je za držanje i nošenje (zelene je boje) onda se smije nositi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija