Jump to content

Raskid ugovora o zakupu poslovnog prostora


FreeFlyer

Preporučene objave

Pozdrav,

 

imam dilemu.

 

Da li se Ugovor o zakupu poslovnog prostora sklopljen na određeno vrijeme može raskinuti prije roka na koji je sklopljen ??

 

Dakle, imamo ugovor o zakupu poslovnog prostora koji je sklopljen na rok od 5 god. Određeno je da "ukoliko niti jedna strana ne obavijesti drugu stranu da odustaje od ugovora, ugovor se automatski obnavlja.."

 

Prvi 5 godišnji period istekao je 2010, niti jedna strana nije odustala od ugovora. Znači ugovor i dalje je na snazi.

 

E sada trik, u ugovoru imamo određeno " da svaka strana može raskinuti ovaj ugovor uz otkazni rok od 180 dana".

 

Proučavao sam Zakon o zakupu i prodaji poslovnog prostora i tamo nema odredbe koja bi dozvoljavala ili zabranjivala otkaz ugovora na određeno vrijeme.

 

Zakon o zakupu i prodaji poslovnog prostora upućuje na ZOO i odredbe Ugovora o zakupu, no i tamo nema decidirane dozvole ili zabrane da se ugovor na određeno vrijeme može raskinuti prije isteka roka na koji je sklopljen.

 

Tražio sam sudsku praksu, no nema je.

 

Koja su vaša mišljenja, te da li imate neku sudsku praksu u vezi sa ovim slučajem.

 

Hvala i pozdrav,

 

FF

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

I jedna i druga strana uredno ispunjavaju svoje obveze iz ugovora.

 

NO, pitanje je, pošto postoji ovakva kaluzula (otkaz uz otkazni rok od 180 dana) , da li se ovakav ugovor o zakupu na određeno vrijeme može otkazati prije isteka roka na koji je sklopljen ?

 

A obzirom na zakonsku forumulaciju da ugovor o zakupu na određeno vrijeme prestaje po isteku roka na koji je sklopljen, tj. nepostojanje zabrane raskida takvog ugovora prije isteka roka na koji , kao i nepostojanja odredbi u zakonu o mogućnosti raskida prije roka.

 

To je problem i pitanje.

 

FF

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tea01 je napisao:

180 dana je rok.

ako se protivi, pred sudom tražite tumačenje ugovora.

obnavljanje ugovora ste uzeli kao "ako ne prekinemo - nastavljamo ugovor" na neodređeno, tj. prekidate svoje odnose 180 dana od pisane obavijesti.

 

Pojam "obnova ugovora" znači produženje po istim uvjetima kao i u prethodnom periodu, tj. ovdje je slučaj da je ugovor bio na 5 god, i ako se obnavlja tada se obnavlja ponovo na 5 god.

 

Od suda neću tražiti tumačenje ugovora, nego, moram otkazati ili ne otkazati.

 

Kako stvari stoje mi ćemo otkazati, a onda će me zakupodavac tužiti.

 

Zato ja pitam da li ima netko neku sudsku praksu kod raskida ugovora o zakupu sklopljenog na određeno vrijeme, prije roka na koji je sklopljen.

 

Jer ako ću morati na sud, da znam , barem približno, što me čeka kao sudsko rješenje.

 

FF

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija