Jump to content

ovrha i blokada računa obrta - sjeli na sav iznos


promil

Preporučene objave

Pozdrav!

 

Vlasnik sam informatičkog obrta i jedini zaposleni. Nisam redovito plaćao doprinose i porez pa je porezna odlučila napraviti ovrhu i blokirati moj žiro i tekući. Skinuli su mi sve novce tako da trenutno nemam ni lipe na niti jednom računu. Ok.

 

Išao sam do fine na šalter 26/27 i tamo mi gospodin kaže da sve dok se ne pokrije sav dug, oni neće odblokirati račun. Koliko znam po zakonu bi smjeli uzimati samo 1/3 primanja ako je plaća manja od prosječne hrvatske.

Ali kaže meni gospodin iz fine da ja pošto sam obrtnik, nemam plaću pa samim time nemam ni pravo na to - drugim riječima ne ostavljaju mi ni za žvake na računu već će sve uzimati?

 

Šta da napravim? Kako je to moguće? Po toj logici stvari, meni ostaje jedino zatvaranje obrta i propast? Jer ako mi neće ostaviti za hranu mjesečno, ja sam socijalni slučaj, ne mogu raditi jer se ne mogu prehraniti, a samim time niti vratiti dug!

 

Najtužnije od svega je što mi je posao odnedavno odlično krenuo (sklopio sam odlične poslove) te sada to treba odraditi, i siguran sam da bi sve isplatio u par mjeseci rada, ali ako mi uzmu i kruh, onda nemam načina da to vratim jer sam na ulici! Ne kužim ovaj zakon, napravili su mi ovrhu bez najave i mog znanja, i sada sam osuđen i na smrt glađu? :-? 4 godine se već borim da mi krene posao, radim ko crnac, i evo konačno dođem do inozemnih klijenata, nešto se pokrene i oni mi sada stavljaju omču oko vrata!

 

Ljudi pomagajte ovo nema smisla...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo updejta stanja...

Pričao sam sa knjigovođom i kaže da nema izlaza iz ove situacije. "Ili svi novci na hrpu ili sam gotov". (Ovo zvuči kao da imam posla sa kamatarima i gangsterima, a ne državom... zapravo to dođe na isto..)

 

Ali treba mi još puno više novaca nego to koliko dugujem jer proteći će vremena prije nego odblokiraju račun, a u međuvremenu imam obveze prema partnerima, moram i jesti nešto.. itd. Toliko novaca ne mogu nabaviti odjednom, pa je zaključak da je ta ideja neostvariva!

 

Ostale dvije solucije šta mi padaju na pamet su:

 

Zatvaranje postojećeg i otvaranje "drugog" obrta. To bi bilo najbrže i najmanje gubitaka i novaca i vremena.

 

Druga solucija je emigracija.

 

Treće mislim da nema... ali ako je netko bio u sličnoj situaciji neke podijeli svoje iskustvo!

 

HVALA!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo još updejta..

 

Bio sam ponovo kod referenta u poreznoj!

Pošao sam sa nekom minimalnom nadom da se može još nešto učiniti kod njih nebili se dogovorio u plaćanju dugova na rate i tako stekao uvjete da ne moram biti na ulici dok pokušavam isplatiti dugove u korist sebe i drzave.

 

Naravno išao sam s poniznim stavom, moleći za pomoć, jer ipak dug je moj i sam sam odgovoran za njega!

 

Otprilike ovako je tekao razgovor:

 

ja: je li bismo mogli napraviti nešto po tom pitanju da mi porezna... (prekinut u sred rečenice)

 

"gospon" iz porezne: (bahatim i glasnim tonom) NI GOVORA!!! vratite drzavi novce koje ste si uzeli! Nemate pravo na nista! NA NISTA!

 

ja: vrlo rado bih vratio gospodine, ali nazalost nemam novaca trenutno, pogotovo ne sada kada mi je sve zaplijenjeno, ali planiram uskoro imati bar pola ako mi pruzite priliku!

 

"gospon" iz porezne: Znate gdje su vam novci??? Uzeli ste ih!!! POTROŠILI! :-o:-o:-o

 

ja: gospodine ako ste nekada bili poduzetnik onda znate da kada krećete sa nule ipak treba par godina dok vam se posao razvije, a pogotovo u danasnjim uvjetima kada svaki drugi posao propada preko noci...

 

"gospon" iz porezne: (veoma bahato) AKO je tako onda ste vi napravili poptuni promašaj!!! TO JE PROMAŠAJ ONDA... Vaš posao je neprofitabilan...To ne ide i TOČKA! :-o:-o:-o

 

------

 

Eto ...i što reći na sve ovo??? Malo je nedostajalo da planem.. ali nekako sam se suzdržao!

 

Kakav bahatluk i disrespekt! Ako si mali poduzetnik tretiraju te kao zadnje smeće - kriminalaca - gore od toga!

 

Da se razumijemo, ne opravdavam moj niti ičiji dug -reda treba postojati, ali malo respekta prema ljudima koji rade ko konji, bore se i POŠTENO zarađuju bar nešto za ovu zemlju!

 

Neće ovo gospodarstvo još dugo s ovakvim stavom prema malim poduzetnicima koji drže stup gospodarstava!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Dobro došao u Hrvatsku stvarnost.

Očekuj ovrhu na cjelokupnoj imovini (prepiši imovinu na familiju...)

Varijante za nastavak poslovanja:

- otvori firmu na člana obitelji, prijavi se na minimalac i otplaćuješ 1/3 plaće poreznoj dug, od ostatka žviš plus izvučeš još neku crkavicu na putne troškove i slično.

- radi preko druge firme pa im ostavi proviziju

- ako imaš strane kupce otvori offshore firmu

- ako ne ide drugačije onda na crno ko pola države

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija