Jump to content

pobijanje ugovora


anonimno

Preporučene objave

Moja mama potpisala je ugovor o diobi suvlasničke imovine sa ostalim suvlasnicima, kojeg je jedan od njih sastavio. Međutim nakon potpisa kad je detaljno razgledala ugovor uvidjela da je podjela nepravična i da je ostala zakinuta za velike površine.

1.Ono što mene zanima je kako bi se taj ugovor mogao pobijati.? Kako dokazati zabludu kada zapravo nije upotrijebila dužnu pažnju, što je sa prijevarom? Svi odvjetnici mi govore da su male šanse.

2. Ali meni nije jasno kako ugovor koji je nepravičan može ostati na snazi , što je sa načelom savjesnosti i poštenja kojeg se druga strana nije držala , kako ono može utjecati na pobijanje ugovora?

3.Kakva je sudska praksa po ovom pitanju?

Molim vas da pomognete budućoj pravnici u ovoj dilemi.Unaprijed se zahvaljujem!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi kao buduća pravnica znate da je temeljno načelo obveznog prava načelo dispozitivnosti. Iznimke od tog načela jako su sužene, pa je jako teško pobijati ugovor ako su stranke očitovale volju, pa makar ta volja i bila nepravična. Ugovor bi se mogao eventualno utvrđivati ništavim, kao suprotan moralu, ali jasno vam je koliko je to teško.

 

Nepročitana isprava koja je potpisana ne može se pobijati zbog zablude niti prijevare, jer je strana koja je takvu ispravu potpisala bila dužna postupii pažljivo, pa se radi o njenom propustu zbog kojeg trpi štetu (drugim riječima: sama si je kriva)

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija