Jump to content

izvan bračna zajednica


Mirjana08

Preporučene objave

Ima li netko iskustva ili dobar savjet za slijedeće;

nalazim se u izvanbračnoj zajednici koju namjeravam raskinuti.

kod dečka živim četiri godine imamo dva sina (dvije god, i pet mj.)Da li moramo ići na sud zbog djece, kako se rješava

stambeno pitanje i kako to uopće ide u ovakvoj situaciji.

Zahvaljujem na pomoći,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izvanbracna zajednica ima ucinke braka ako traje tri ili vise godina ili krace ako je u njoj rođeno zajednicko malodobno dijete.

Dakle, Vasa zajednica ima ucinke braka u svakom pogledu.

Zajednicka imovina je sva ona imovina stecena za vrijeme trajanja zajednice a proistekla je iz rada (dakle ne i darovanje, nasljedivanje...). Ako se nije moguce dogovoriti oko podjele ts iste imovine, pokrece se postupak pred sudom za utvrđivanje i podjelu zajednicke imovine.

Vasa djeca nemaju bracni status ali posto su po svemu sudeci priznata od strane njihovog oca odnosno Vaseg izvanbracnog partnera Vi kao roditelji dijelite skrbnistvo a djeca ce gotovo sigurno (sto zbog same prakse, sto zbog njihove dobi) biti povjerena majci na cudanje i odgoj. Predlazem da se prvo obratite za Vase podrucje nadleznom centru za soc.skrb po mogucnosti s vec izglednim dogovorom o daljnjem uređenju odnosa sa izvanbracnim partnerom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Vi kao roditelji dijelite skrbnistvo a djeca ce gotovo sigurno (sto zbog same prakse, sto zbog njihove dobi) biti povjerena majci na cudanje i odgoj"

 

Povjeravanje djece majkama zbog njihove dobi je česta rečenica u našim centrima i sudovima, a koja gotovo da više i nema znanstvenog utemeljenja u zadnjih cca 20 godina u svijetu.

Navest ću samo jedno istraživanje koje demantira takvu tvrdnju:

 

Bebe za koje se brinu samo očevi pokazuju vještine na područjima socijalnih i osobnih vještina koje dva do šest mjeseci ranije nego što djeca to u prosjeku usvoje te vještine. Ovakav ubrzan napredak se nastavlja i u kasnijoj dobi te djece.

 

Kyle D. Pruett, „The Nurturing Male: A Longitudinal Study of Primary Nurturing Fathers“, in Fathers and Their Families, ed. Stanley H. Cath , Alan Gurwitt, Linda Gunsberg (Hillsdale, NJ: The Analytic Press, 1989), p. 390.

 

Kod nas je još uvijek prisutna doktrina "tender years" koja je u svijetu napuštena prije cca 30 godina i zamijenjena "najboljim interesom djeteta". Termin "najbolji interes djeteta" prihvaćen je i kod nas, ali sa starom doktrinom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

da li mi netko može pomoći? živjela sam izvanbračno oko godinu i pol sa dečkom i iz te veze se rodila naša kćer . živjeli smo u mojoj kući ,a moj stariji sin koji je također jednim djelom vlasnik nekretnine svoj dio je prodao mom izvanbračnom drugu i kad smo se razišli moj sad bivši izvanbračni drug je osta živjeti u svom djelu kuće . brine se zs djete i novčano i materijalno .adresa je ista ali ulazi i domaćinstvo je odvojeno ,a tako živimo već 4 godine .dali se to smatra izvanbračnom zajednicom i ako nije kako da dokažem da nije izvanbračna zajednica s obzirom da je adresa ista .. molim hitnu pomoć ako ima netko odgovor... :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

izvanbračna zajednica je zajednica neoženjenog muškarca i neudane žene koja traje najmanje 3 godine ili krače

ako je u toj zajednici rođeno djete.

zajednica traje manje od godinu dana i u njoj je rođeno djete.

dio kuće kupljen u toj zajednici je zajednička stečevina .

to što ne živite u jednom kućanstvu nije bitno za podnošenje tužbe za utvrđivanje i podjelu zajedničke stečevine .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trebam savijet:naime,živjela sam u izvanbračnoj zajednici skoro 5godina u kojoj sam rodila sina (3,5 god) prije nekoliko mjeseci odlučila sam raskinuti to i preselila se s djetetom kod svojih roditelja,na što je otac djeteta reagirao nasilno te sam ga prijavila na policiji....sad je podigao tužbu radi donošenja odluke o povjeravanju djeteta ocu i određivanje kontakata s majkom a dijete viđa svaki vikend kako smo se međusobno dogovorili....no napravili smo stan kod njegovih roditelja veličine 80m2 u kojem smo živjeli ali to sve stoji na njegove roditelje i on nema ništa na sebe jer je dužan poreznoj upravi oko cca.150 000kuna,dali mogu ja od njega tražiti polovicu spomenute imovine....zanima me dali ima on pravo dobiti skrbništvo nad djetetom???puna hvala....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sweet je napisao:

Trebam savijet:naime,živjela sam u izvanbračnoj zajednici skoro 5godina u kojoj sam rodila sina (3,5 god) prije nekoliko mjeseci odlučila sam raskinuti to i preselila se s djetetom kod svojih roditelja,na što je otac djeteta reagirao nasilno te sam ga prijavila na policiji....sad je podigao tužbu radi donošenja odluke o povjeravanju djeteta ocu i određivanje kontakata s majkom a dijete viđa svaki vikend kako smo se međusobno dogovorili....no napravili smo stan kod njegovih roditelja veličine 80m2 u kojem smo živjeli ali to sve stoji na njegove roditelje i on nema ništa na sebe jer je dužan poreznoj upravi oko cca.150 000kuna,dali mogu ja od njega tražiti polovicu spomenute imovine....zanima me dali ima on pravo dobiti skrbništvo nad djetetom???puna hvala....

 

Po ovome što ste napisali čini mi se da, osim djeteta, od bivšeg nećete "izvući" ništa više!

 

"...zanima me dali ima on pravo dobiti skrbništvo nad djetetom?? "

 

Ne mogu vjerovati da ste postavili ovakvo pitanje!?

Vjerovatno ste se vodili onom, majka je majka, vi ste ga rodili, dojili,.... a otac, kolac, neka plača alimentaciju, neka vas isplati, neka pati, neka se snađe kako će uz sve to vratiti i dug, koji pretpostavljam nije napravio da bi ga potrošio samo na sebe!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,moj bivši suprug umro je prije mjesec dana.Živio je u izvanbračnoj zajednici 3 godine.U toj zajednici zajedno sa partnericom podigao je kat njene kuće u kojem su i živjeli.Oni nisu imali djece,a samnom ima dvoje odrasle djece.Djeca i on nisu bili u dobrim odnosima, na žalost,a ja s njim nisam komunicirala godinama.Ono što mene, nas zanima je: da li njegova vanbračna partnerica ima pravo na trećinu i nasljeđa o njegovog djeda, tj djedovine i moje djece?Da se razumijemo, djeca ne žele ništa od onog što je on sa njom stekao u braku ali djedovinu žele.Koliko ona ima prava?Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

djeca su nasljednici (i nužni)

imaju poravo i na nužni dio(1/2 od djela koji bi nasljedili) od njegove imovina ako je istu imovinu darovao ili oporučno ostavio nekom drugom.

 

bivša supruga nije nasljednik

djeca dijele svu njegovu imovinu sa izvanbračnom suprugom sa kojom je živio do smrti.

dali ste bili razvedeni kad je počeo život sa izvanbračnom suprugom .

 

izvanbračna zajedica je zajednica između neoženjenog muškarca i neudate žene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, mi smo se rastali prije.Mene ne zanima ostavina i znam da nemam nikakvo pravo.Zanima me samo da li izvanbračna partnerica ima pravo i na djedovinu, dakle ono što je on naslijedio dok sam ja još s njim bila u braku.Da li i tu djedovinu ona dijeli sa djecom?

I još jedno pitanje, on nikada nije bio prijavljen kod nje već u stanu gdježive i djeca, tu je dosta njegovih stvari i u mu je dolazila pošta po koju je redovno išao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija