Jump to content

očajni jamac


nora7

Preporučene objave

Molim da mi se netko javi tko je jamac i plaća nečiji tuđi kredit.Ja sam jedna od glupih ljudi koja je nasjela slatkorječivosti i potpisala za jamca pa sada plaćam povremeno u intervalima(zavisno od ovrhe)iznose od po 8000,00 kuna.Za mene je to strašno puno, a i ne vidi se kraj toj muci.Zapravo kraj će biti za pet godina(koliko još traju rate kredita).Što mi je činiti, mogu li se nekako zaštiti.Rečeno mi je da će sud djelovati po mojoj tužbi tek kad se kredit do kraja isplati..neznam što je sa zastarom.

Puno hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako to ide. Dobro je da si podnila tužbu. Tek kad kredit bude u potpunosti isplaćen znat će se vrijednost predmeta spora - koliko si novca kao jamac isplatila banci za toliko tražiš od osobe koju si tužila da ti vrati.

I vjerovala ili ne ovo me na Pravnom fakultetu nisu

naučili !!!- već sam čuo od jedne bankarske službenice koja je u istoj situaciji kao ti .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Regresna tužba svakako, ali ima još jedna stvar, a to je subrogacija u prava Banke nakon što kao jamac otplatite kredit. Navedeno znači da vam je Banka po zakonu dužna prepustiti sva ostala sredstva osiguranja koja je imala prema Glavnom dužniku npr. založno pravo na stanu i sl. Imam iskustva s ovim stvarima i potrebno je situaciju sagledati sveukupno. Pogledajte što piše u Ugovoru koji ste potpisali - koja su sve sredstva osiguranja povrata predmetnog kredita? Ukoliko postoje daljnja adekvatna sredstva osiguranja to bi vam svakako moglo ubrzati postupak povrata sredstava koje ste uplatili u svojstvu jamca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma nisam još podnijela tužbu.Samo sam se raspitivala i saznala u banci da sud stopira tužbu dok se ne završi isplata kredita.Čak mi je gospođa iz banke rekla da ću vrlo teško utužiti radi zastare.Pa me interesira kada nastaje zastara po takvim dugovanjima.Na kraju mi je sugerirano da ako mogu podignem kredit i isplatim postojeći kredit te ga onda tužim za cjelokupnu svotu.Navodno bi tako mogla doći lakše do novca.Nisam pametna što da radim jer se radi još o nekih 110.000,00 kuna.Hvala na javljanju.Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete li mi molim vas objasniti što je to regresna tužba.Iskreno nisam nikad čula za taj izraz,a i zapravo nisam nikad niti imala nikakve veze sa sudom i tužbama...do sada.Nažalost mislim da je sigurnost banci samo jamac i njegovi prihodi.Ja nisam ništa drugo pronašla.Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Regresna tužba je ustvari tužba protiv glavnog dužnika.

 

Mislim da u konkretnom slučaju nipošto nije nastupila zastara. Ono što vam banka predlaže je za nju svakako veoma povoljno, no mislim da to nije povoljno za vas. Troškovi novog kredita itd. Mislim da će vas u toj varijanti sve još više stajati. Zastara po mom mišljenju nije još nastupila. Ne znam napamet, ali mislim da počinje teći onda kada kredit u cijelosti vratite, nakon čega vam je banka dužna izdati potvrdu o tome da ste kao jamac podmirili cijeli kredit. Zastarni rok tada počinje teči i traje 3 godine.

 

Po mom mišljenju nema zapreke da odmah tužite glavnog dužnika, ali morala bih se time malo zabaviti.

 

O kakvom se kreditu uopće radi namjenskom ili nenamjenskom?

 

Ako je s kreditom kupljen npr. stan malo je za vjerovati da banka na istom nema založno pravo. Dobro pročitajte sve što ste potpisali.Ako se želite više upoznati s vašim pravima pogledajte što Zakon o bveznim odnosima propisuje vezano uz institut jamstva - mislim da i laici mogu čitati zakone samo trebaju znati koje, a uz pomoć interneta to je danas lako i vaš status će vam nadam se biti jasniji.

 

Ako mogu još kako pomoći slobodno pitajte.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam puno na trudu.

Kredit je nenamjenski.Znači ja bih već sada trebala podnijeti regresnu tužbu protiv njega bez obzira što ću još pet godina plaćati njegov kredit.Koliko sam ja shvatila gospođu u banci sud neće ništa raditi po toj tužbi dok se kredit u cjelosti ne zatvori.Htjela bih pitati još nešto.Naravno ako vam je to poznato.On je hrvatski branitelj i kao takav je dobio kuću na poklon.Da li ja imam pravo tražiti zabranu na njegovu kuću bez obzira što još on uvjek ima zabranu prodaje te kuće.Tj. ja sam mu prije pet godina i bila jamac zato što mu banka nije htjela prihvatiti kuću kao zalog.Barem je on tako rekao.Malo sam se raspitala i on je u tolikim dugovima da će ih vrlo teško otplatiti pa se bojim da nikad neću doći do svog novca.Kad bih mogla staviti njegovu kuću u zalog za otplaćeni dug mislim da bih lakše došla do novca.

Zapravo da li postoji mogućnost da ja njega unaprijed tražim da se uknjižim na njegovu kuću recimo kod javnog bilježnika?I da stavim klauzulu da kad mi isplati kuću briše se moje pravo na njegovu kuću?

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je glavni dužnik za dogovor tada ne vidim zapreku da kod javno bilježnika potpišete Sporazum o zasnivanju založnog prava na predmetnoj kući radi osiguranja svih plaćenih obroka kredita kao i onih koje ćete tek eventualno platiti. Ovdje moram napomenuti da nemam saznanja o zabranama prodaje predmetnog poklonjenog objekta koji spominjete, koliko one traju i sl. U svakom slučaju bilježnik će izvršiti uvid u zemljišnu knjigu i upozoriti vas ukoliko postoje nekakve zapreke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

užas, i ja sam se našla u istoj situaciji da sam najsela i potpisala za sudužnika.još imam svog kredita do iduće godine, a kada mi istekne moj uzimat će mi za tuđi kredti.međutim tu nije kraj, tužili su me , odnosno jedan jamac kojem uzimaju iz plaće jer ima veliku plaću tužio je mene i podnio regresnu tužbu.očajna sam....majka dvoje malodobne djece...za ubiti se....kako ste vi rješili svoj slučaj.Puno hvala

 

Ažurirano

 

užas, i ja sam se našla u istoj situaciji da sam najsela i potpisala za sudužnika.još imam svog kredita do iduće godine, a kada mi istekne moj uzimat će mi za tuđi kredti.međutim tu nije kraj, tužili su me , odnosno jedan jamac kojem uzimaju iz plaće jer ima veliku plaću tužio je mene i podnio regresnu tužbu.očajna sam....majka dvoje malodobne djece...za ubiti se....kako ste vi rješili svoj slučaj.Puno hvala

 

Ažurirano

 

užas, i ja sam se našla u istoj situaciji da sam najsela i potpisala za sudužnika.još imam svog kredita do iduće godine, a kada mi istekne moj uzimat će mi za tuđi kredti.međutim tu nije kraj, tužili su me , odnosno jedan jamac kojem uzimaju iz plaće jer ima veliku plaću tužio je mene i podnio regresnu tužbu.očajna sam....majka dvoje malodobne djece...za ubiti se....kako ste vi rješili svoj slučaj.Puno hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Ja se vec dvije godine borim s otplatom tudjeg kredita. Malo placaju pa malo ne i tako u krug. Neki dan su mi iz kreditorske banke ovrhom pokupili sav novac pa sam u statusu trazenja zasticenog racuna.

No nazvala sam osobu kojoj sam jamac, da mi mi ona izjavila kako je kucu DAROVALA a jos je dodatno potpisala sporazum kako se darovni ugovor raskida ako osoba kojoj je kucu darovala ne otplacuje kredit i kako ce on sada zvati dalje... Malo je reci da sam poludila.

Pa zar je moguce darovati nekretninu kupljenu kreditom na kojoj banka ima založno pravo??!!

Jer preuzimanje založnog prava od banke mi je bilo jedino mjerilo da me nece prevariti, jer eto kuca je tu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

možeš podnijeti tužbu za utvrđivanje da je darovni ugovor ništavan.

darovni ugovor je fiktivan,prividan , da bi se jamca onemogučilo da od banke traži ustupanje hipotek nakon što otplati kredit.

 

nakon što ste ovrhom platili dio duga

od dužnika tražit povrat uloženog (tužbom ako neće dogovorom) sa zateznim kamatama .stjecanje bez osnova.

zastara za svaki isplatu je 5 godina od isplate ovrhom .

za isplatu u ratama ili administrativnom zabranom je tri godine od plaćanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osoba ne poriče dug no u mirovini je i ne želi nastaviti plaćati i čeka neke velike novce.. pa će tada i nama dati (čekanje traje već dvije godine).

 

Šta točno znači da će mi banka predati založno pravo: znači li to da ću ja zauvijek imati hipotekarno pravo na toj kući (a ona ce mijenjati vlasnike i moja će hipoteka biti samo slovo na papiru) ili to znači da ću se naplatiti prodajom (koju mogu pokrenuti)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

jos malo o "mom" kreditu

upravo isticu 3 godine kako sam prvi put platila ratu, i taman sam opet pod ovrhom i skinuli su mi 2500 kn koliko je bilo na racunu i dalje ce uzimati novce dok netko ne podmiri 1000 eura nagomilanog duga. bas mi ne ide zar ne?

e sad, da li mi za tih mjesec dva krece zastara jer isticu 3 godine od dana naplate od strane banke? ili je to vrijeme prolongirano iz negkog razloga.

kredit je jos 4 godine aktivan i ne vjerujem u redovnu naplatu tako da ce ovrha biti jos.

trebam li pokrenuti tuzbu i mogu li to sama? koliki su troskovi takvih parnica?

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija