Jump to content

rok u ožujku


fischkal25

Preporučene objave

  • 2 tjedna kasnije...

na seminaru u 1.mjesecu smo pisali radnju iz K. po novom ZKP-u...tamno su nam i rekli da ce navjerojatnije biti po novom u 1 mjesecu a da ce sigurno od 3 ici po novom...koliko se sjecam...ovi u 1. mjesecu su pisali po novom...

Na se minaru u 11. mjesecu su rekli da ce najvjerojatnije od 1.mjeseca vec ici presude po novom i tako je bilo...

iz toga zakljucujem da u 3 mj.ide opet po novom...

a građansko je druga stvar...i to sto spominjes da je bio potreban za ugovor stari zakon o naslj., rijec je o materijalnom pravu a ne procesnom...zar ne...

kako kazu, zivi bili pa vidjeli...

uglavnom zato sam napisao da pisemo po novom ZKP...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svejedno je da li će biti stari ili novi zkp, ispravljačima je bitno da presuda ima sve dijelove koje po zakonu mora imati , da je dobro obratloženo zašto nekoga osuđuješ ili oslobađaš, a sve drugo je igra brojeva članaka. I samo vidite iz rezultata na pismenom da je velika prolaznost na pismenom a da pravi rešeto je na usmenom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zagorka1 je napisao:

Svejedno je da li će biti stari ili novi zkp, ispravljačima je bitno da presuda ima sve dijelove koje po zakonu mora imati , da je dobro obratloženo zašto nekoga osuđuješ ili oslobađaš, a sve drugo je igra brojeva članaka. I samo vidite iz rezultata na pismenom da je velika prolaznost na pismenom a da pravi rešeto je na usmenom

potpuno ispravna opaska
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

po nekoj logici, ako si donijela presudu i rješenje- u tom rješenju odmah i odbiješ predlagatelja za trošak postupka u povodu privremene mjere, u obrazloženju presude obrazlažeš i troškove vezane uz privremenu mjeru, kao što tamo i obrazlažeš rješenje. A ako si privremenu mjeru odbila posebnim rješenjem- u posebnom rješenju i odbijaš/odlučuješ o troškovima..

 

Npr. I. odbija se prijedlog za izdavanje privremene mjere

II. odbija se zahtjev predlagatelja za naknadu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Kazneno je bila presuda po novom ZKP i to iz nadleznosti USKOK-a i to kazneno djelo zlouporabe polozaja i ovlasti u stjecaju s krivotvorenjem jave isprave (ne znam ako je tocan naziv kd. jer mi se trenutno neda gledati u KZ). Uglavnom radilo se o jednoj gospodji iz porezne koja je izmijenila vlastitu poreznu prijavu i time ostvarila im.korist od oko 5.000,00 kn koju je kasnije i vratila..nije bilo pretjerano tesko, ali je bilo dosta svjedoka i dosta isprava koji su bili izvedeni kao dokazi, tako da je zbog toga bilo dosta za pisati...osobno sam citao spis od 08,00-10,00 i onda poceo s pisanjem da bi avrsio oko 15,30 (sveukupno oko 20 str.)

 

Iz gradjanskog smo imali pobijane pravnih radnji, s time da je tuzitelj krivo u tuzbi oznacio tuzitelje, ondnosno fulao je pasivnu legitimaciju. Kao tuzenika je oznacio samo stjecatelja, a nije oznacio otudjivatelja (odnosno tuziteljeva duznika), a prema ZOO se tuzba podnosi protiv duznika i protiv trecih osoba odnosno stjecatelja. Dakle, po meni je sud odmah u startu, prilikom ispitivanja tube trebao tuzbu odbaciti, medjutim sud je proveo cijeli postupak i izveo dokaze. Tu se javio problem da li donijeti presudu kojom se tuzba odbacuje ili odbija. Ja sam donio odbijajuću presudu, budući da onda moram ulaziti u meritum stvari dok s odbacujućom se niti ne ulazi u meritum stvari, a to mi je bio preveliki rizik da na pravosudnom donesem presudu kojom odbacujem tuzbu. Budući da je u tom spisu bila predlozena i prethodna mjera trebalo je i o njoj odluciti. Neke kolege su odlucivale i o zahtjevu za oslobadjanje pristojbi, ali ja osobno o tome nisam odlucio jer sam si krivo rapodijelio vrijeme i kada sam napisao presudu i rjesenje o prethodnoj mjeri vise nisam imao snaga za bilo sta pisati.

 

Iz radnog prava je bilo utvrdjivanje nistavosti otkaza ugovora o radu, isplata plaća i vracanje radnika na posao..Spis nije bio kompliciran, iako je bilo puno svjedoka (mislim da ih je bilo oko 5) i jedno suocavanje svjedoka, tako da je opet bilo dosta toga za pisati.

 

Sve u svemu moglo je biti gore, a moglo je biti i bolje :-) a najbolje ce se skuziti po rezultatima.

 

Svakom preporucam da si 2 tjedna prije pismenog po 2-3 sata na dan cita razne presude (gradjansko, kazneno i treci predmet) cak nije ni bitno od kada su, nego je bitno da shvatite koncept presude, odnosno kako je sastaviti da ima glavu i rep...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imam dva pomalo glupa pitanja za vas iskusne koji ste pisali presude. dakle ovako: kad pred sobom imate spis što od onoga što je u spisu navodite kao izvedene dokaze. nešto nam je sudac kos po tom pitanju obajašnjavao , ali ga nisam baš najbolje shvatila. naš predmet na predavanjima u hok-u je imao dosta tih dokaza, ali mi nije baš zgodno sve to navoditi. kako ste stigli sve napisati?!

i vječno pitanje- koje zakone ste nosili na pismeni?

SRETNO SVIMA NA USMENOM!

p.s. javite nam dojmove..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hmm... ono što se ja sjećam da je Kos naglasio je da se kaznena prijava, optužnica i slično ne navode kao dokazi...

 

navodiš isprave koje su u spisu, da su saslušani svjedoci Pero, Marko i Ivan, da je saslušan optuženik i na kraju da je izvršen uvid u izvadak iz kaznene i prekršajne evidencije za optuženika...

 

kad se radi o kaznenom, kod tog nabrajanja dokaza može ti pomoći zapisnik sa zadnjeg ročišta u kojem ti budu navedene sve isprave koje je sud pregledao...

 

ono što nisam potpuno sigurna je treba li navoditi sve isprave koje su navedene u tom zapisniku ili samo one koje mi imamo u spisu na pravosudnom i sa kojim brojevima ih označavati (ono... list 13-14)

 

Naime, na ovom roku (ne znam je li i na prethodnima, ovo mi je prvi put) su izbacili neke isprave iz spisa i označili spis sa novim brojevima.

 

Ako ti može pomoći, ja sam nabrajala samo one isprave koje sam imala u spisu i označavala ih sa brojevima koje su oni nadopisali kao brojeve listova i imala sam dobre bodove iz kaznenog... ali ne mogu sa sigurnošću tvrditi da je to ispravno... :-D

 

i da... nemoj zabušavat kod nabrajanja provedenih dokaza... bilo ih je i ovaj put dosta za pobrojat, ali to će ti biti najmanji problem, vjeruj mi...

 

Kolega Bob-Rock je dolje napisao kakve su bile presude na ovom roku... mene je građansko najviše iznenadilo jer je spis imao svega dvadesetak stranica i bio više orijentiran na proces nego na materijalno pravo.

 

Što se tiče zakona, puno ljudi je nosilo kofere svega i svačega jer nikad ne znaš što te može dočekati. Preporučam: ZOO (stari i novi), ZV, ZN, ZPP, Ovršni, KZ, ZKP, Zakon o radu, Zakon o državnim službenicima, Zakon o zaštiti na radu, Tarifa... ne mogu se sad više sjetit, nek me netko nadopuni...

 

Nama je za ovaj rok trebao 1. dan ZOO (novi), ZPP i Ovršni za privremenu mjeru, 2. dan KZ i ZKP, 3. dan Zakon o radu, ZPP i Zakon o zaštiti na radu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iako izlazim iz teme ovog foruma, molio bi onoga tko zna da da odgovor na pitanje iz trgovackog STJECANJE I PRESTANAK CLANSTVA U D.D.?

 

U ZTD-u nisam uspio naci clanke koji bi se odnosili na to pitanje, a mogu samo nagadjati kako se stjece clanstvo (pretpostavljam preuzimanjem dionica ili eventualno imenovanjem u jedan od organa drustva, a da clanstvo prestaje na suprotan nacin, znaci otudjenjem dionica ili razrijesenjem duznsti clana organa drustva, ali nisam siguran, pa molim za pomoc...

 

Unaprijed hvala!! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo kako piše u mojoj skripti:

Članstvo se stječe originarno (preuzimanjem dionica pri osnivanju d.d.-a) te derivativno (stjecanjem dionice).

Dionica se stječe na način ovisan o tome je li izdana isprava - onda indosamentom, ako je u obliku računa pri SKDD onda prijebojem i namirom, tj. preknjižbom s jednog na drugi račun. Dakle, prestaje otuđenjem dionice, ali i samim prestankom postojanja d.d.

 

Originarno stjecanje: 

- preuzimanjem dionica pri osnivanju d.d.-a i

- sudjelovanjem u povećanju temeljnog kapitala ulozima,

 

Derivativno stjecanje (što znači da se radi o promjeni članstva u društvu i na taj način članstvo čine sva prava i obveze prethodnog dioničara u vrijeme prijenosa članstva)

- načini:  pravnim poslom ili sveopćim sljedništvom radi smrti ili statusnim promjenama dioničara.

 

- ukoliko se radi o pravnom poslu, prijenos će ovisiti o tome je li izdana isprava o dionici.

- ako je izdana isprava onda se ona prenosi indosamentom.

- moguće je da za dionicu nije izdana isprava, a nije niti elektronički zapisana pri SKDD te ona onda ne ispunjava elemente da bi bila vrijednosni papir. Prenosi se poput prava, a ne poput vrijednosnog papira, dakle prenijet će se cesijom.

- ako je dionica za zabilježena pri elektroničkom sustavu pri SKDD onda će  se prenositi u režimu prijeboja i namire, tj. preknjižavanjem s jednog na drugi račun.

 

- smrću dioničara dionica prelazi na njegove nasljednike, dakle nasljednička zajednica (ukoliko je više nasljednika) u času smrti dioničara postaje imatelj dionica i to predstavlja izuzetak od pravila da prema društvu vrijedi kao dioničar samo onaj tko je upisan u registru dionica (naravno, ako je društvo izdalo dionice kao vrijednosne papire u nematerijaliziranom obliku, mjerodavno je stanje na računu dioničara kojeg za dionice društva vodi zakonom ovlaštena pravna osoba, a ne knjiga dioničara).

 

- pripajanjem dioničara pravne osobe drugoj pravnoj osobi prestaje postojati dioničar koji se pripojio, a to vrijedi i za dioničara pravnu osobu koji se spojio s drugom pravnom osobom pa je nastala nova pravna osoba.

Kao izuzetak se napominje i da osnivanje nekih prava iz dionice, poput plodouživanja ili fiducijarnog prijenosa dionice u svrhu osiguranja tražbine koje redovno ne dovode do prijenosa članskih prava, može dovesti i do stjecanja nekih članskih prava iz dionice.

Dakle, članska prava prestaju kad imatelj dionice stekne dionicu ili ju nasljedi.

 

Članstvo prestaje

-smrću dioničara – članska prava stječe druga osoba,

-prestankom dioničara pravne osobe – članska prava stječe druga osoba,

-otuđenjem dionice – članska prava stječe druga osoba,

-isključenjem dioničara, (ako uplati dionicu)

-povlačenjem dionice smanjenjem temeljnog kapitala društva,

-prestankom društva.

 

Imenovanjem u jedan od organa društva se ne stječe članstvo jer je to potpuno druga stvar- po mom mišljenju. npr. predstavnici vlasti su u nadzornim odborima državnih poduzeća što ih ne čini članovima tog društva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala kolega na pomoći...Mislim da je to i vise nego dovoljan odgovor koji u sebi sadrzava i odgovor na pitanje prijenos dionica...uglavnom hvala...a sto se tice clanova organa d.d. i njihovog svojstva kao clanova drustva, u to sam se mozda malo zaletio, buduci da tijekom vjezbe nisam radio nista statusnog prava iz ZTD-a, nego sam to isao po nekoj svojoj logici...najbolje taj dio zaboraviti da ne dovodi u zabludu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Danasnji rezime usmenog, u Ministarsvo se pojavile dvije zenske osobe, jedna je odmah odustaal a jedna je pocela sa odgovaranjem prve grupe i odustala. Na V.Upravnom sudu su se svi pojavili, ali je selekcija na prvoj grupi bila "brutalna", tak sam cuo , 2 otpalo nakon Rad i Upr, a treca osoba je ostala u igri do kraja i polozila...

Osobno nisam bio nazocan, ovo prenosim jer sam tako cuo...do pitanja ne mogu doci ali ako ima koja dobra osoba od slusaca, neka podijeli sa nama...

Zna li itko kakva je prolaznost u prva 3 dana usmenog u ovome mjesecu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi budite solidarni i objavite pitanja sa slušanja iz uprave! Ima nas kojima Zagreb nije ni malo blizu!Osim novca koji bi potrošili na put i smještaj...gubimo barem 2 dana za učenje zbog jednog slušanja!

 

Slažem se s kolegom, ovo stvarno nije solidarno ni kolegijalno, da od 15 ljudi koji su slušali 15. na Visokom Upravnom sudu (znam brojku jer me pravosudni policajac odjebao i nije pustio na slušanje nakon što sam došao iz zgrade Ministarstva jer je jedina kolegica koja je tamo odgovarala odustala na 6. pitanju) nitko nije zapisao pitanja?! Stvarno nije ok...

2 nova pitanja koja sam čuo u ministarstvu ću objaviti u grupi radno i upravno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ljudi mislim da nije stvar u tome da slušači nisu kolegijalni nego jednostavno ne posjećuju legalis. zapravo čini mi se da je forum "zamro" u zadnjih nekoliko mjeseci. prije su ga ljudi puno više posjećivali. ja sam 16. imala najbolju namjeru ići slušati, ali sam presudu iz građanskog dosta kasno završila i nije mi se dalo trčat na pola slušanja, ne znam i da li bi me pustili oko 4 unutra.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ljudi mislim da nije stvar u tome da slušači nisu kolegijalni nego jednostavno ne posjećuju legalis. zapravo čini mi se da je forum "zamro" u zadnjih nekoliko mjeseci. prije su ga ljudi puno više posjećivali. ja sam 16. imala najbolju namjeru ići slušati, ali sam presudu iz građanskog dosta kasno završila i nije mi se dalo trčat na pola slušanja, ne znam i da li bi me pustili oko 4 unutra.

 

 

Kolegice, evo i ja sam pomislila da je forum "zamro", ali otkad sam jučer objavila pitanja iz radnog i uprave ta tema je imala 120 pregleda...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija