Jump to content

HRVI-


anonimno

Preporučene objave

Poštovani,kao HRVI (30%trajno)dobio sam rješenje o inval.mirovini u iznosu 1707,26 kn.Liječnička komisija ocijenila je prof.nesposobnost40%ranjavanje,60%ozljede izvan rata.Ukupan staž mi je oko 18 g.(zajedno sa stažem iz rata).Što mogu učiniti jer sa ovom mirovinom nemože prezivjeti moja četveročlana obitelj?Nemogu biti na naknadi a i nemogu mi naci adekvatni posao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, kako ste dobili ovakav mali iznos nije mi jasno, ali molim Vas da svoj problem malo jasnije obrazložite, recite mi:

1. u mirovinu ste otišli iz djelatne vojne službe ili iz civilstva?

2. dali imate čin u Oružanim snagama RH?

3. po kojem ste zakonu dobili mirovinu dali po zakonu o Hrvatskim braniteljima ili?

Odgovorite na pitanja i malo više recite o svom problemu jer izgleda da ste dobili najnižu braniteljsku mirovinu, ali ne mora biti.

Odgovorite na pitanja pa ćemo vidjeti što je u pitanju jer mirovina je mala da to je točno, ali nije mi jasno kako ste dobili 40% ranjavanje a imate 30% HRVI a dali na osnovu ranjavanja ili???

U svakom slučaju na rješenje pisati žalbu, posavjetujte se sa pravnikom ili djelatnikom koji radi prava Hrvatskih branitelja u tvojoj županiji, samo pazi da ne zakasniš sa žalbom jer postoji rok.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao prvo hvala na ukazanom zanimanju.Prvo cu odgov.na vasa pitanja.1.u mirovinu idem iz civilstva,2.nemam cin u HV(obican vojnik)3.po cl 105. i 110. ZOMO(narod.nov.102/98,127/00,59/01,109/01,147/02,117/03,30/04 i 177/04),cl.16 i 52 statuta hrv.zavoda za mir.osig.(narod.nov.163/98 i 86/03) i zakonu o prav.branitelja (narod.nov.174/04)=tako pise u rjesenju koje sam primio prije nekoliko dana.Inace ja sam ratni voj.inval.od 10.05.92. i to 30% trajno. U HV sam od23.01.92-31.07.93kada su me razvojacili i prebacili na skrb do 30.06.99.Prije rata radio sam u "Djuro Djakovic" od18.11.87-31.12.90 pa sam zbog stecaja prebacen na biro do 22.01.92.Nakon skrbi inval.komisija odredila mi je prof.rehabilitaciju na cije rjesenje sam cekao 2 god. a i nisam mogao onda upisati skolu jer sam obiteljski covjek a trebao sam ici u ZG te sam placati stan i ost.pa sam sam pronasao posao i radio do31.12.05.Ali vise nemogu niti fizicki niti psihicki.Inace u ratu sam ranjen tenk.granatom u predjelu prsa i lijevoj potkoljenici.Zbog opterecenja desne noge imao sam operac.97god.ali to mi nisu priznali kao pogorsanje.Sada mi je i ranjena noga lose pa zbog nje nemogu raditi fiz.poslove koje sam radio.Trazio sam da mi nadju(mirovinsko) adekvatniji posao a oni su me poslali u inval.mirov.zbog prof.nesposob.za rad sa 40% ozljede zadobivene u obrani suveren.RH i 60% izvan.Mirovina mi pripada od 11.01.06.Svi se cude tako maloj mirovini(ostali inval.imaju najmanje3500 kn)Neznam u cemu je greska,svakako cu se zaliti.Molim da mi uputite nekakav savjet.Imam 40 god.i ukupno 18g.staza(ukljucivo sa ratom).Svaka pomoc mi je dobrodosla,unaprijed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi kolega evo dao sam si truda da vidim u čemu je tvoj problem ali evo sada ću ti sve lijepo ispisati da ti bude jasno. Na liječničkom povjerenstvu si dobio ocjenu nesposoban sa pravom na mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti, što je mirovinski faktor 0,8. kako imaš status HRVI morali su ti priznati i to a to su i učinili, u samom izračunu dobio si izračun razmjerno utjecaju pojedinih uzroka invalidnosti. (N.N.174/04) po čl. 15 st. 2, pa si tako dobio 40 % mirovine po zakonu o Pravima Hrvatskih branitelja a 60 % po zakonu o Mirovinskom osiguranju.

Da su ti priznali 100 % rat sa profesionalnom nesposobnošću, mirovina bi ti iznosila 3246,16 kuna a da si dobio 100% rat sa općom nesposobnošću što je najviše što možeš dobiti mirovina bi ti bila 4057,70 kuna.

Znaći tebi su mirovinu računali ovako:

71133 : 74976 = 0,94874 x 1,5 x 40 = 569246 + 45% = 8254069 x 49,16 x 0,8 = 3246,16 i od toga su uzeli 40% jer ti je toliko priznato ranjavanje i posljedica rata a to je 1298,46 kuna.

Po zakonu o Mirovinskom osiguranju su ti računali 60% znači radi se o tvojim stvarnim uplatama u mirovinsko, kako imaš malo radnoga staža tako si i dobio malo a to je 408.80 kuna . Jedno i drugo su zbrojili i tako si dobio iznos od 1707,26 kuna.

Sve je ok ali ako imaš još uvijek pravo na žalbu, i traži da ti se prizna opća nesposobnost 100% vezana za rat jedino bi tako dobio mirovinu od 4057, 70 kuna a ovaj izračun je ok kako si sada dobio.

Trebaš tjerati dalje papire i tražiti pogoršanje zdravstvenoga stanja u vezi toga ranjavanja.

Osim ove mirovine imaš još pravo na dodatak razmjerno vremenu provedenom u Domovinskom ratu a zakon kaže ovako:

Pravo na navedeno povećanje imaju i hrvatski branitelji korisnici invalidske mirovine, te članovi obitelji hrvatskog branitelja, korisnici obiteljske mirovine koja je ostvarena nakon 1. siječnja 2005. i to prema ZOMO-u. Hrvatski branitelji, korisnici kumulirane invalidske mirovine ostvarene prema ZOPHBDR također imaju pravo na navedeno povećanje. Tako povećana mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju osobnog boda za 40 godina mirovinskog staža.

 

Povećanja su:

1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10%

2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseca za 15%

3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20%

4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25%

5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30%

6. dragovoljcu iz Domovinskog rata za 30%.

 

 

Ti si dobio kumuliranu mirovinu i za tebe vrijedi ovaj zakon, kako si ti bio u obrani suvereniteta od 23.01.92 – 31.07. 93 što je 18 mjeseci i 8 dana trebao bi dobiti povećanje za 15 % što je 256.089 kuna i trebao bi imati mirovinu od 1963,34 kune. A možda su ti već to obračunali to moraš vidjeti ali ja sumnjam da jesu.

 

Toliko nadam se da sam ti pomogao bar malo, ako ništa razjasnio sam ti neke stvari.

Ako još nekoga zanima problem oko branitelja neka se javi..

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne da ste mi pomogli malo nego ste mi pomogli puno da krenem ponovo u rat(ovaj put sa birokracijom).Iznenadili ste me sa ulozenim trudom i sve ste tocno pogodili.Isto tako hvala na obavijesti sto(kako ste i pretpostavili)nama obracuna za dodatak s obzirom da sam korisnik kumulirane mirovine(po rjesenju).Vas trud dao mi je poticaj da nastavim dalje.Rok za zalbu jos traje(rjesenje primio 03.05.06.)pa vec sutra idem u podrucnu HVIDR-u da mi pomognu u sastavljanju zalbe.Jos samo pitanje:da li mogu ponovo vaditi novu lijecnicku dokumentaciju zbog pogorsanja(obje noge) a i dokumentaciju u svezi psihičkog stanja(iako sam vec imao "dijagnozu" blagog PTSP-koju nisam predao,jer se ne smatram "ludim"kao sto su mnogi dobili mirovine na to oboljenje).Jos jednom zahvaljujem na ulozenom trudu i savjetu od velike pomoci

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega što se tiče žalbe to je ok odite i napravite ju, ali da će vam rješenje promijeniti to sumnjam jer je sve po zakonu, nije došlo do povrede zakona ali u svakom slučaju uloži žalbu.

U žalbi se samo pozivaj na svoju tešku zdravstvenu situaciju i na ranjenu nogu te na nemogućnost obavljanja bilo kakvih poslova, te navedi da nije dovoljno sagledana medicinska dokumentacija te predloži izmjenu rješenja i donošenje novoga sa priznavanjem posljedice rata u 100% iznosu.

Žalba u principu mora dokazivati povredu nekoga članka ili dokaz nove medicinske dokumentacije a koja govori o takvom teškom stanju. Bez jake medicinske dokumentacije teško ćeš bilo što napraviti. Nije mi jasno zašto ti nisi išao odmah kada si ranjen u mirovinu jer je bilo puno povoljnije za HRVI. Sada je dosta teško ostvariti prava.

Što se tiče liječničke dokumentacije svakako da moraš vaditi nove papire ali koji će potvrđivati pogoršanje stanja a nakon nekoga vremena ukoliko dođe do pogoršanja možeš sve papire ponovo slati za povećanje postotka HRVI a ako dobiješ povećanje postotka HRVI papire šalješ za ponovo medicinsko vještačenje Područnoj službi Mirovinskog osiguranja u Sl. Brodu ako si iz te županije što može povećati i mirovinu.

Nadalje što se tiče PTSP i šifre F 43, F43.1 i ostalih to možeš tjerati i nitko ne veli da si lud, otkuda ti to. To je samo stres izazvan ovim ili onim, može biti izazvan i prometnom nesrećom i drugim stresovima, ovdje se radi o ratu ok samo moraš znati da neće svi dobiti mirovine iako ih jako puno ide na to, jedan dio će sigurno „popušiti“. Vjerojatno znaš i sam da HRVI dobivaju privremeno ne daju stalno jer liječenje traje godinama i jako malo ljudi dobiju RVI po toj osnovi za stalno. Druga stvar određeni broj godina moraš ići na psihijatriju i liječiti se, ležati na odjelu i piti tablete pa ako nisi bolestan postati ćeš za par godina uzimanjem tih tableta sigurno. Tako da ako ne trebaš ići moj savjet je da ne ideš, ali sam odluči. Nisi bio dugo na ratištu tako da sumnjam u sve, druga stvar su ljudi koji su bili na ratištu 5 godina kod njih je druga stvar a vrijeme provedeno u ratu se za PTSP se jako puno gleda i ratni put..

Toliko

Poki

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Buduci se "kuzite" u moju tematiku mozete li mi samo napisati po kojem clanku i kojeg zakona su prava na povecanje mirovine(buduci,kako ste i pretpostavili,to nisu obracunali) da bih to naveo u zalbi.Drugo da li se za vrijeme u obrani suvereniteta racuna i vrijeme provedeno na skrbi HV buduci sam tu bio od 01.08.93-30.06.99.I još treće pitanje:da li se prof.rehabilitacija racuna u staž(jer mi to nije zbrojeno u ukupan staž).Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A ####ga kolega ovo nema kraja, najbolje da vam napišem žalbu, rekao sam vam i previše. Sjednite malo i pročitajte zakon o braniteljima na koji se pozivaju u rješenju. Nadalje ovo bi sve MORAO znati onaj tko radi u Državnoj upravi zadužen za hrvatske branitelje, ako ne zna onda ne znam što tamo radi. On bi ovo morao sipati iz rukava, i trebao bi Vam objasniti kakva prava imate a isto tako napisati i žalbu, za to su plaćeni. Zakoni su vrlo jasni i odite tamo da vam sve objasne, ovako objašnjavati ne ide, da bar sjedim i pijem pivu pa da ne pišem bilo bi mi draže a ne ovako. Želim pomoći svima ali nemam toliko vremena da odgovaram svima, za vas sam stvarno odvojio vremena i truda da napravim izračun tako da vam bude jasno jer pretpostavljam kako vam je a pomogao bi svakome ne samo vama. Imam jako puno branitelja kolega kojima pokušavam bar malo pomoći i koji žive i rade oko mene tako da me pokušaš razumjeti, ovo ti mora netko malo drugačije objasniti i pokazati.. Ok nemoj se ljutiti ali bilo bi mi previše da pišem..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega,nema ljutnje,pokušati ću sam sastaviti žalbu jer oni koji " bi trebali znati-sipati iz rukava"plaćeni su samo da tamo sjede a to su "debelo " platili pa tako mladi ljudi koji znaju i hoće nešto raditi(kao što ste i Vi) nemogu.Samo podatak da neznaju je kada sam bio kod njih da mi sastave žalbu jer poznaju zakon pitali su me od kuda mi sve informacije(one koje ste mi Vi dali) i da li im mogu to napisati na papir??!!!Hvala na javljanju i idem na proučavanje zakona.Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma to je sve ok, znam ja to sve i to mi je poznato da veliki dio na takvim mjestima nema pojma ili neće da radi . Ali evo reći ću ti, to ti je Zakon o hrvatskim braniteljima Članak 21. A pojašnjenje tog zakona imaš na stranicama http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=1209 prekopiraj jer sam ti dao točnu stranicu gdje mirovinsko to objašnjava.. Eto mislim da sam pomogao , ne ljutim se ništa.

Napisi mi svoj E-mail pa ću ti poslati primjer jedne žalbe da znaš sastaviti..

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto kolega nepoznati poslalo sam ti ogledni primjer žalbe pa sada možeš vidjeti kako se piše, lijepo ju sastaviš i pošalješ ali obavezno s povratnicom, da ne bude nisam znao. Lijepo im sve napiši te se pozovi na spomenuti članak iz Zakona o pravima Hrvatskih branitelja a isto tako kako nije dovoljno sagledana tvoja medicinska dokumentacija te predloži da se prvostupanjsko rješenje ukine te da ti se prizna posljedica rata 100% . Obavezno zatraži da pristupiš drugostupanjskoj komisiji a priloži onda i one papire koje imaš od PTSP.. Pa ako uspiješ u svemu pozovi me na pivo..

Ćao i javi kako si prošao

Poki

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Ivo pita! Starosna ili braniteljska mirovina ???

Molim , tko zna neka mi odgovori !

Dragovoljac sam domovinskopg rata od 01.10.1991. do 10.01.1993. , od 24.03.1993 do 02.11.1993 i od 28.08.1995 do 22.12.1995. godine.

Bez obzira na te godine rata ( duploga staža ) imama 45 godina radnog staža fixsno ! Rođen sam 30.10.1941. god.

Ove bi godine po sili zakona 30.10. morao ići mirovinu jer bi navršio 65 god. života, a još uvijek radim u jednom relativno dobrom poduzeću gdje imam oko 6.000 kuna plaću.

U svezi toga bio sam u Petrovoj ( na mirovinskopm ) gdje obračunavaju mirovine i rekli su mi da ova moja POTVRDA o dragovoljcu iz domovinskog rata ništa ne znači jer ionako imam godine staža i da bi mi mirovina bila oko 3.800 kuna.

U vojsci sam imao čin pričuvnog STOŽERNOG VODNIKA.

Nisam HRVI i nikada nisam išao po doktorima, odnosno nemam nikakve lječničke dokumentacije vezane za posljedice rata ( iako sam prošao sva ratišta od južnog bojišta do slavonskog idalje , čak i u BiH ) Nisam ranjavan.

 

Zanima me da li mi može tko od vas kolega, a vidim da se dosta razumijete u ta prava za razliku od mene, odgovoriti da li imam pravo na braniteljsku mirovinu i kolika bi ona bila,.

Otprilike, +, ili -, 10, 20 ili više posto, veća ili manja i za koji posto od gore navedene .

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija