Jump to content

Dvostruki porez- hitno molim odgovor


tomo65

Preporučene objave

Postovani,

molim da mi odgovorite na moj problem:

mama mi je darovala prije par mjeseci staru kucu iz razloga da se osolobodi tereta (zbog socijalnog).

Kuca je sagradjena oko 1945. i sada vapi za obnovom. Kucu nije mogla prodati, pa ju je darovala meni (oslobodjen sam poreza). Iznenada se pojavio kupac koji bi je srusio i na placu sagradio novu.

Procitao sam masu stvari na ovim stranicama o toj temi, ali nista mi konkretno nije jasno.

Ako ja sada kao friski daroprimatelj prodam tu kucu, kolika mi je porezna stopa?

Je li zgodno da porezna prije sklapanja kupoprodajnog ugovora sama utvrditi vrijednost kuce (da se izbjegne sto veci porez)?

Da li onda i buduci kupac kuce placa porez?

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bojim se da to nece tako proci.

Ja jesam vlasnik kuce (darovnim ugovorom i oslobodjen sam poreza). Jasno mi je da kucu mogu prodati. Ali, - ako je prodam ranije od tri godine nakon potpisa darovnog ugovora, moram li ja kao vlasnik kuce platiti porez?

I to - kazu - 25%?

Kazu da nakon tri godine od dana potpisa ugovora vlasnik ne mora platiti porez, nego samo kupac.

Moje je pitanje: da li zaista moram platiti toliki porez, odnosno da li i kupac placa porez zajedno sa mnom?

Ima li neko rjesenje?

Pomozite mi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da, radi se o dohotku od imovine, koji se plaća ako je nekretnina stečena i otuđena u roku od tri godine od dana njezine nabave od strane darovatelja (onoga koji je vama darovao). danom nabave se smatra datum kupoprodajnog ugovora ili u slučaju izgradnje u vlastitoj režiji dan stavljanja nekretnine u uporebu (članak 27. zakona o porezu na dohodak, članak 40. Pravilnika o porezu na dohodak, ili ako se radi o više od 3 nekretnine članak 19. Zakona).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija