Jump to content

OPG


CheKirac

Preporučene objave

Molim pomoć u traženju odgovora:

 

Otvorio bih OPG zajedno sa kćerkom, ja bih bio nositelj,evo u čemu je pitanje.Naime imam dovoljno zemlje nasljeđene od oca koje je sad neiskorišteno, jedan dio je voćnjak ali malo zapušten, drugi dio je oranica, i ima mali komad šume.Prije rata imali smo stoku i cjeli komad se obrađivao.Moj plan je otvoriti OPG sa kćerkom kao članom i polako raditi uz njezinu i pomoć supruge(oba dvije rade).Pitanje:

1. U mirovini sam kao HRVI opća nesposobnost trajno 20%, dali moram zamrznuti mirovinu, tj, dali imam pravo otvoriti OPG bez obzira što sam u općoj mirovini kao HRVI.

2. Kupio bih plastenik veći, za proizvodnju eko povrća, voćnjak imam možda malo proširiti i kupio bih 1 kravicu za svoje potrebe a ako bude višak prodavao bih mlječne proizvode(za 1,5 god supruga mi ide u mirovinu).Imam uvjete za držanje stoke jer i prije rata smo imali štale i svinjce koji su ostali djelomično cijeli(potrebna manja ulaganja u popravak).

 

Najviše me zanima ovaj dio oko prava na mirovinu a i to da mogu nešto raditi i zanimati se nečim jer ovako biti po cijele dane u kući neće završit dobro po mene.

 

Unapijed hvala i pozdrav svim braniteljima ma gdje bili.

Molim što prije odgovor(već podigao papire za registraciju)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav CheKirac želim ti reći da je moj prijatelj nedavno bio u sličnoj dilemi,pa tako u razgovoru znam neke stvari kako idu,a što se tiče konkretno tvog slučaja mogu ti reći da nemoraš zamrznuti mirovinu pošto si dobio opću nesposobnost za rad i zato imaš pravo otvoriti OPG i biti nositelj bez ikakvih problema. Za više informacija nazovi najbližu službu(Agencija za plačanje u poljeprivredi)pa se detaljno raspitaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru kolega, dobro si razumio svog prijatelja , istina je sve što si rekao, sad me čeka samo realizacija, podnio papire i s tim poslićem imala bi obitelj koristi(imam dvoje unučadi) a ja bih mogao nešto čeprkat i možda nadopuniti kućni buđet kojom kunom sa strane.Hvala na odgovoru i trudu, pozz.svim braniteljima ma gdje bili!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti je napisao:

Dobro se raspitaj još prije nego kreneš u tu "avanturu" OPG-a neki dan ti bilo na televeziji slučaj iz zagorja gdje su ljudi nasjeli a onda im poslali doprinosee i poreze preko desetak tisuča kuna....zato pamet u glavu...i sretno..

 

 

 

po mojem ( ako se mene pita) ako ve imaš opču (znaš što ona znači) odmakni se od "papirologije " na svoje ime.neka kčer otvori OPG nq sebe a ti joj "iznajmiš "zemlju i možeš joj pomagati.bio si polestan i otišao u mirovinu ( još k tome u opču)i odjednom si "ozdravio" (zamrznuo mirovinu)i otvaraš OPG te se zaposlio.kroz koju godinu kad to nebude bilo kako si zamislio (porezi,nameti,neisplata prodanog ...) "poželiš" se vratiti u mirovinu a kad ono promjene nekog zakona i nema povratka do određenog broja godina (starosna).tko će eventualno biti kriv ? :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buda1965 je napisao:

Plemeniti je napisao:

Dobro se raspitaj još prije nego kreneš u tu "avanturu" OPG-a neki dan ti bilo na televeziji slučaj iz zagorja gdje su ljudi nasjeli a onda im poslali doprinosee i poreze preko desetak tisuča kuna....zato pamet u glavu...i sretno..

 

 

 

po mojem ( ako se mene pita) ako ve imaš opču (znaš što ona znači) odmakni se od "papirologije " na svoje ime.neka kčer otvori OPG nq sebe a ti joj "iznajmiš "zemlju i možeš joj pomagati.bio si polestan i otišao u mirovinu ( još k tome u opču)i odjednom si "ozdravio" (zamrznuo mirovinu)i otvaraš OPG te se zaposlio.kroz koju godinu kad to nebude bilo kako si zamislio (porezi,nameti,neisplata prodanog ...) "poželiš" se vratiti u mirovinu a kad ono promjene nekog zakona i nema povratka do određenog broja godina (starosna).tko će eventualno biti kriv ? :misli:

------------------------------------------------------------

Sve je meni to jasno prijatelji, pogotovo sad nakon ovakovog razvoja ekonomije u zemlji, ali shvatite i vi mene, imaš zemlju a nedelaš ju, porezi i ostali nameti ili prodaj za budi zašto.Nisam još odlučio,ali možda je navlakuša ,možda ljudi zbore dobro, kaže mi pravnica iz mirovinskog ,nema prepreka da otvorite OPG,nećete morati zamrznuti mirovinu, zakon to dozvoljava, dapače , ako tko ima kakvu ideju neka si popravi buđet, itd.itd.Neznam ,budem dobro razmislio i pitao još par učenih ljudi da mi kažu što raditi i kako.Hvala Vam na odgovoru, i pomoći, te pozdrav svim braniteljima ma gdje bili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija