Jump to content

skrb nad djetetom


anonimno

Preporučene objave

Dobar dan svima. Potreban mi je pravni savjet, misljenje ili nesto trece obzirom da se ne snalazim najbolje u zakonima.

Naime, nakon kratke veze u kojoj nismo zajedno stanovali, ostala sam trudna i odlucila roditi dijete. "Sretni" otac je odmah prekinuo vezu nakon tog saznanja uz uvrede, vrijedjanja i psihicko maltretiranje te je cijelo vrijeme vrsio pritisak da obavim abortus. Za vrijeme trudnoce nismo se uopce vidjali.Povremeno bi on ponovo vrijedjao preko sms poruka.Tjedan dana pred moj porod na moju inicijativu smo se nasli te je on odlucio priznati dijete,placati alimentaciju - ukratko sudjelovati u odgoju djeteta. Meni je naime bilo u bitno, zbog djeteta, da znam hoce li imati ime oca u maticnom listu. Nakon rodjenja djeteta, dopustila sam da vidi dijete, dolazio je vise puta u moj stan. U maticnom urednu nije htio potpisati priznanje djeteta jer se nismo mogli dogovoriti oko prezimena. Zbog toga sam ja prijavila dijete i dala izjavu da je on otac. Nakon toga je dobio poziv centra za socijalnu skrb te se pozitivno ocitovao o ocinstvu.

No dakle, u cemu je sada problem. Naime, mi se ne mozemo dogovoriti o dinamici njegovog vidjanja djeteta. Uz to on me i dalje psihicki zlostavlja, prijeti, ima bolesnu ljubomoru itd. Svaki pokusaj da se ljudski dogovorimo tj da odredimo neka pravila, zavrsi vrijedjanjem i maltretiranjem. Znam da ima pravo na vidjanje, zapravo zbog djeteta ja i zelim da ostvari to pravo, ali se jednostavno ne mozemo dogovoriti.Kad ja popustim ponovo krece vrijedjanje.Ja sam mu zabranila da vidja dijete, jer mi se cini da ga je jedino tako mogu prisliti da me tuzi centru za socijalnu skrb (sto on ne zeli jer se boji da ce mu poceti uzimati novce za alimentaciju koju ja nisam za sada trazila).

Koja su moja prava? Mogu li ga i kome tuziti za zlostavljanje obzirom da nije bilo fizickog nasilja?

Mogu li dobiti zabranu pristupa i komunikacije sa mnom obzirom da imamo zajednicko dijete koje ce on vidjati?

Kako se odredjuje dinamika vidjanja i koliko to iznosi?

Ukoliko se ja preselim u drugi grad, da li moram voditi njemu dijete na vidjanje ili je on duzan dolaziti u moje mjesto boravka?

Dijete je staro 1,5 mj

Hvala unaprijed.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija