Jump to content

Prijenos vlasništva automobila s pravne na fizičku osobu


makina

Preporučene objave

Poštovani,

 

Poduzeće u kojem sam zaposlena je u blokadi već 3 godine i dužno mi je poveći iznos novaca na ime plaća po cashu, 2 po računu, godišnjeg odmora, a kako odlazim iz firme, i na ime zakonskog otkaznog roka i otpremnine. Plaću sam posljednje dvije godine primala preko druge firme, koja je aktivna i u vlasništvu iste osobe, koja je vlasnik i firme u blokadi. Trenutno sam na bolovanju i sa šefom je dogovor da ćemo potpisati Poslovno uvjetovani otkaz, a da će mi na ime svih potraživanja prepisati auto koji je u vlasništvu drugospomenute aktivne firme. Nakon prijenosa prava vlasništva, potpisala bih otkaz i izjavu o odricanju prava na tužbu radi potraživanja bilo kakvih drugih zakonskih prava. Dakle, pristajem automobilom poravnati sve. Zanima me kakav oblik Ugovora ili R1 račun moramo napraviti, kako ne bih bila obvezna platiti PDV i porez 5% te koja se minimalna vrijednost automobila može iskazati, ukoliko je npr. njegova trenutna tržišna vrijednost cca 40-50.000,00 kn.

Molim vas za hitan savjet i zahvaljujem unaprijed na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Poštovani,

 

Poduzeće u kojem sam zaposlena je u blokadi već 3 godine i dužno mi je poveći iznos novaca na ime plaća po cashu, 2 po računu, godišnjeg odmora, a kako odlazim iz firme, i na ime zakonskog otkaznog roka i otpremnine. Plaću sam posljednje dvije godine primala preko druge firme, koja je aktivna i u vlasništvu iste osobe, koja je vlasnik i firme u blokadi. Trenutno sam na bolovanju i sa šefom je dogovor da ćemo potpisati Poslovno uvjetovani otkaz, a da će mi na ime svih potraživanja prepisati auto koji je u vlasništvu drugospomenute aktivne firme. Nakon prijenosa prava vlasništva, potpisala bih otkaz i izjavu o odricanju prava na tužbu radi potraživanja bilo kakvih drugih zakonskih prava. Dakle, pristajem automobilom poravnati sve. Zanima me kakav oblik Ugovora ili R1 račun moramo napraviti, kako ne bih bila obvezna platiti PDV i porez 5% te koja se minimalna vrijednost automobila može iskazati, ukoliko je npr. njegova trenutna tržišna vrijednost cca 40-50.000,00 kn.

Molim vas za hitan savjet i zahvaljujem unaprijed na pomoći.

 

Poštovana,

na vašem mjestu ne bi previše komplicirao sa ugovorima.

 

PDV vi ne plaćate jer ste vi u ovom slučaju kupac. PDV plaća trenutni vlasnik vozila, a taj PDV se obračunava prema iznosu za koji je auto prodan. Naravno kako je u pitanju firma on ne može staviti da prodaje auto za 1kn, tj. može ali će u tom slučaju porezna napraviti provjeru i obračunati PDV prema trenutnoj vrijednosti vozila iz tablica koje oni imaju.

 

Naravno moguće je da je vozilo već potpuno amortizirano, što znači da je u knjigama otpisano i u tom slučaju se može prodati i za 1kn. To trebate provjeriti sa vlasnikom.

 

Porez od 5% plaća kupac. Porez se obračunava na isti način kao i PDV, prema vrijednosti navedenoj u ugovoru ili ukoliko porezna misli da navedena vrijednost nije realna prema njihovim tablicama. Znači vi možete navesti da je vrijednost 500kn, ali oni imaju pravo napraviti provjeru. Isto kao kad se uvozi auto, carinici imaju svoje tablice prema kojim određuju vrijednost uvezenog auta i prema tome plaćate carinu.

 

Firma koja je vlasnik auta će vam izdati R1 račun, iznos koji je naveden na računu treba uplatiti na račun firme inače vas oni mogu teretiti da im niste platili vozilo. Zato tu budite oprezni.

 

Ukratko treba vidjeti koji je stupanj amortiziranosti vozila i prema tome odrediti njegovu minimalnu cijenu. Kako pravno odraditi tu "kompenzaciju" ne znam, nadam se da će netko od moderatora to bolje znati. U svakom slučaju vama treba potvrda prema kojoj on vama izdaje račun na određeni iznos za vozilo i taj iznos prebija na račun nastalih dugovanja prema vama.

E sad kako to izvesti, a da sve bude u skladu sa zakonom.

Zakon o radu navodi da se plaća isplaćuje isključivo u novcu.

uređeno: od mzopg
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija