Jump to content

50g Marihuane (2godine zatvora)


Zexiel

Preporučene objave

Poštovani,molim vas hitan odgovor.

 

Dakle,prije ccc 2 godine,u suradnji sa tada mladim punoljetnikom odlucili smo se na prodaju marihuane iskljucivo da bi mi imali sta za pusiti.Tu se ukljucila jos jedna strana koja nam je robu donosilla.Sve je bilo ok do jedne veceri kada su nas ispektori presreli te odveli sa sobom u autu kolegu,ovaj im je sve ispricao da bi tu vecer dosli i po mene...pretragom njegovog mobitela nasli su sve duznike koji su pisali na njegovom mobilnom telefonu,tako i ime jedinog kojemu sam ja urucio 50g.Sutradan su otisli kod njega u pretres i nasli ccc 47.3g marihuane.Govor u policiji je bio maximalno 6mjeseci zatvora jer nisam prije ovoga imao nikakvih prekrsaja niti bio osudivan. Nakon zupanijskog suda na kojemu se nisu uopce gledali iskazi drugih,nego samo toga kojega su odveli u autu ja sam dobio cak 2godine zatvora zajedno sa likom koji nam je nabavljao robu(isto 2g)...ova dvojica su se izvukli uz uvjetne jer su bili mladi punoljetnici,ali vecina toga ja mislim pripada mome odvjetniku koji mi je rekao da prvi dan kazem da nisam kriv,dok odmah sutradan da promjenim svoj iskaz u kriv sam na sto je sudac cudno gledao,to je ucinio i kolega(dobavljac) pa mislim da je cak mozda bio i neki dogovor.Na izricanju presude sudac je rekao da je to najmanja kazna koju oni mogu izreci jer se kazne krecu od 3 god pa nadalje.Odmah poslije toga poslana je zalba Vrhovnom sudu gdje sam nedavno dobio odgovor da je odbijeno i ostaje 2 godine.

Ja jos uvjek ne mogu vjerovat da sam dobio 2godine zatvora radi ccc 50g,a isto toliko je dobio i glavni dobavljac,a mladi punoljetnik koji je bio *mozak* svega i rijesavao 90% marihuane dobije uvjetnu.

 

Sada me zanima dali se moze zalit na odluku Vrhovnog suda da se kazna smanji(ublazi) ili bilo sta drugo jer 2godine su mi stvarno previse,zanima me nakon koliko vremena poslije odluke vrhovnog suda se ide lezati u zatvor i dali se moze traziti zatvor tipa Pozega (poluotvoreni) ili to oni odlucuju,te ako nedaj Boze ostanu te 2 godine koliko bih trebao odsluziti u zatvoru da bih bio prije pusten uz dobro vladanje.

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mogli ste dobiti manju kaznu (1 godina) da ste od početka surađivali sa DO uz primjenu sudskog i zakonskog ublažavnja kazne. 2 godine je normalna kazna jer ipak ste Vi i vaši "suradnici" organizirali preprodaju droge, a sad tko je kako prošao ovisi o sucima, odvjetnicima, okolnostima i starosti osuđenika itd..

 

Sad vam još preostaje izvanredno ublažavanje kazne ako usljede okolnosti koje tijekom suđenja nisu bile poznate, te pomilovanje od predsjednika RH.

 

Odslužiti trebate 2/3 kazne.

 

T

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na ovim odgovorima i jos nesta da vas pitam.

 

Okolnosti koje nisu bile poznate tjekom sudenja,mislite na bolest npr. ili takvo nesta..znaci da sada ja dobijem nedaj Boze nekakvu bolest ili takvo nesta,nemoram ici sluziti kaznu ili se kazna smanjuje? 2 godine nebih rekao da je normalna za ccc 50g jer silovatelji,pedofili,ubojice dobiju nest vise samo...lik padne sa 4kg trave pa dobije 2,5god :S..samo me to muci..a ovo za mlade punoljetnike mi je nelogicno nikako..znaci decko od 18-19 godina moze raditi sa kilama marihuane i dobit ce uvjetnu..kao i u ovom slucaju u kojem je decko bio mladi punoljetnik mozak svega i dobije uvjet.

 

A ovo za predsjednika sam planirao napisat svakako pa sta bude bude :)

 

Hvala jos jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ublažavanje pravomoćno izrečene kazne dopušteno je kad se nakon pravomoćnosti presudepojave okolnosti kojih nije bilo kad se izricala presuda ili sud za njih nije znao, iako su postojale, a one bi očito dovele do blaže osude.

 

Pod normalno mislim da je kazna za čl. 173.2., 3 do 12 godina, sud vam je uz olakotne okolnosti smanjio kaznu na 2 godine, tako da ste mogli dobiti 3 ili više pošto ste sami naveli da tih 50g nije bio jedinstven slučaj.Nažalost kod se ne kategorizira droga pa ispada da npr. netko posadi 4 konoplje radi privatne konzumacije a strpan je u isti koš sa dilerima i proizvođaćima "teških droga"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Shvacam to,ali nije mi jasno i molio bih odgovor ako znate..znaci moje psihicko stanje se naglo pogorsava..postajem depresivan..razmisljam na samoubojstvo i takve stvari...znaci uz potvrdu lijecnika (psihologa) moguce je smanjenje kazne ili oslobadanje??

 

Da,shvacam vas oko toga clanka jer je minimalno 3 god.ali ne uzimajuci u obzir koliko imas uopce marihuane...znaci bolje je ako vec ides to radit uzet 5 kg pa proslo i oslo..ovako mi je totalna banana ali ok.

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
Sada me zanima dali se moze zalit na odluku Vrhovnog suda da se kazna smanji(ublazi) ili bilo sta drugo jer 2godine su mi stvarno previse,zanima me nakon koliko vremena poslije odluke vrhovnog suda se ide lezati u zatvor i dali se moze traziti zatvor tipa Pozega (poluotvoreni) ili to oni odlucuju,te ako nedaj Boze ostanu te 2 godine koliko bih trebao odsluziti u zatvoru da bih bio prije pusten uz dobro vladanje.

 

Hvala!

 

Institut izvanrednog ublazavanja kazne je ukinut, i manevarski prostor za smanjenje kazne ti je minimalan, da ne kazem da ga nema, na pomilovanje, realno, nemoj racunat, dugo traje, i ne dobiva se za cl.173 u pravilu

 

Zatvor ne mozes traziti po zelji, ali po vrsti djela i visini kazneveliki su izgledi za poluotvoreni tip gdje bi uz uredno ponasanje dobio uvjetni otpust od cirka 4-6 mjeseci na tu visinu kazne

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...

Prije nekoliko dana pretrazen na ulici.Pronađeno cca 1 g kanabisa i vagica kod mene. Priznao i dobrovoljno predao cca 20g kanbisa koji sam imao kod kuće. Bio sa dva poznanika kod kojih je isto pronađeno nešto sitno (cca 0.5g i cca 1 g). I sad kad sam dobio poziv od DO terete me i da sam uz ovo posjedovanje prodao toj dvojici ovo nađeno kod njih. Kakvu kaznu mogu očekivati s obzirom da mi je ovo prvi uopće susret s policijom ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Propisana kazna za kazneno djelo iz čl. 190. st. 2. KZ-a je od 1 do 12 godina. Problem je što tu dolazi još i stavak 6. istog članka obzirom na ovu "aparaturu" koju imate, a za što je kazna od 6 mjeseci do 5 godina.

 

Sugeriram angažman odvjetnika kaznenjaka, s kojim ćete razraditi strategiju obrane, jer ako ovi dečki potvrde vaše riječi dovest će u pitanje optužnicu protiv vas. Opet, pitanje je kako će sud to gledati.

 

Uz priznanje, prošli bi sa uvjetnom gotovo sigurno, ali ako ćete sporiti optuženje, moglo bi doći i do zatvora, barem djelomične uvjetne osude.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za sada me se barem po tom pozivu što sam dobio terete samo za čl.190. st.1. i 2. I nije mi problem priznati posjedovanje navedenih količina kanabisa i "vagice" ali da priznajem ovu "prodaju" toj dvojici to bi značilo da na sudu dajem krivi iskaz tj. da sam učinio nešto što nisam, a što se tiče ove dvojice siguran sam da će potvrditi moje riječi jer u protivnom bi i oni dali lažni iskaz ako bi rekli da su kupili od mene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Sta se tice marihuane stvari oko kazne su se promijenile drasticno od novog zakona 2013.,ja.sam 2014 pao s 9.grama ,i dobio novcanu od 1500 kn...

Mada sam se druzio s likom koji.je.duze razdoblje dilao,ugl.,pao sam na nevjerojatan nacin nakom sta sam od njegovog prijatelja preuzeo tih 9 g.koje sam trebao dati liku na dogovorenom mjestu,medutim putem svratim do trgovine.uzet pivo,kad izadem odjednom se interventna stvorila.Poanta,ili su nas pratili (mobitele,il me je neko cinkao a mozda su nas potajno pratili u civilu) ,pa.budi pametan.Naravno,nisam rekao cija je trava,pa su me drzali 8 h u.pritvoru PP.A poslije,koliko sam cuo znali su koliko nas je u toj skupini i pokusavali su nam upakirat zlocinacku organizaciju,medutim vece kolicine nikad nisu pronadli i dobro smo prosli kad danas.gledam,ne ponovilo se !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Imam novo pitanje jer na nesreću,pao je s marihuanom od sestrinog muža brat.

Dakle ima 25 godina,u prošlosti je s 19 uvjetno osuđen zbog razbojstva a sada je uhvaćen sa 175 grama marihuane,napominjem da nije dilao nego bio kurir u tome preuzeo to na točki A i trebao odvest do točke B

 

S obzirom na prošlost i na ovu količinu sad može li očekivat uvjetnu?

Sudac je odbio zahtjev dorha za istražnjak,međutim Odo se žalio i sutra je ročišnik

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Takva obrana mu neće proći, jer s tom količinom možete smotati od 200 do 300 jointova, a realno nitko ne kupuje marihuanu da mu traje po godinu dana. Plus, u ovom slučaju, količina je irelevantna obzirom je on bio posrednik (no, pitanje je hoće li to uspjeti dokazati).

 

No, pravo je svakoga da se brani kako hoće, samo u tom slučaju, mislim da su mu šanse da kod osuđujuće presude prođe sa uvjetnom osudom, vrlo male, a nepostojeće ako nije nastupila rehabilitacija za razbojništvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Onda to znači da će ga teretiti za posjed s namjerom stavljanja u promet ?

 

Ako neće uspjeti dokazati posredovanje, onda da.

 

Prije dvije godine je uhvaćen sa 7 grama,no iako je prekršaj,da li je to u ovom slučaju otegotna okolnost?

 

Neće biti otegotno, jer sud neće gledati prekršajnu evidenciju (eventualno bi mogao zbog sigurnosne mjere, ali ovo djelo nema direktne veze sa ovisnošću).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Znači da je za razbojništvo definitivno nastupila rehabilitacija i ova "ponuda" ODO-a je zapravo vrlo dobra i najvjerojatnije usmjerena na posjed s namjerom prodaje (jer očito posredovanje ne mogu dokazati).

 

A za ovog drugog lika, ako se radi o neosuđivanom maloljetniku ili mlađem punoljetniku i ako je sve priznao, onda ne čudi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Dobro vece, hitno bih molio savjet...pao sam sa 206 grama marihuane koje je vagano sa 2 vrecice od kojih je jedna prozirna za voce i povrce iz trgovine a druga ona najveca sto mozete uzeti u trgovini na kasi....nikad prije nisam imao nikakvih problema sa zakonom, imam 21 godinu vanredni student sam 2.godine, osim remecenja javnog reda i mira koji nisam ni pocinio ali smo bili drustvo u grupi pa su nas sve zajedno potrpali ali i to je isteklo odnosno izbrisalo se sa moga imena jer je proslo 2 godine od tada...nisam prodavao i namjera toga je bila za moju osobnu upotrebu jer imam tikove koje tako vec godinam smirujem i dosta pušim do 10 pljugi na dan ciste bez duhana...također sam išao kod psihologa ili psihijatra nisam siguram u osnovnoj školi 2 ili 3 godine i mislim malo u srednjoj školi....kakve su šanse za uvetnu i koji je najbolji moguci scenarij a koji najgori

 

Ažurirano

 

Mislim isao sam kod psihologa/psihijatra radi tih tikova i mozda i nebih uzeo toliku kolicinu ali mi je covjek koji mi je prodao rekao da je losije kvalitete pa da cu dobiti zbog toga vecu kolicinu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Medicinska dokumentacija se svakako čuva, što ste i provjerili.

 

Glede samog djela, uz priznanje, kajanje, mlađu životnu dob, loše financijsko stanje, prvo kazneno djelo i opisane probleme koji govore u prilog mogućeg razloga ovisnosti - postoji dobra šansa za uvjetnom osudom ukoliko će DORH ići na posjed s namjerom "dilanja" (a vjerojatno hoće, jer je količina ipak malo veća).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može eventualno poslužiti za obrazlaganje ovisnosti.

 

Što se branitelja tiče, ako će se ići na čl. 190. st. 2. KZ-a, a nećete ga sami uzeti, radit će se o slučaju tzv. obvezne obrane, pa će vam se postaviti branitelj po službenoj dužnosti, doduše tek od trenutka dostave optužnice, ne i u prvom ispitivanju pred DORH-om.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još nešto, nisam u nekoj financijskoj situaciji,student sam...koliko bi me izašao odvijetnik? i dali je puno da me trazi 2500eura jer prijatelji su mi rekli da bi to moglo biti otprilike toliko

 

Ažurirano

 

Još nešto, nisam u nekoj financijskoj situaciji,student sam...koliko bi me izašao odvijetnik? i dali je puno da me trazi 2500eura jer prijatelji su mi rekli da bi to moglo biti otprilike toliko

 

Ažurirano

 

Također hvala vam na savjetima,odgovorima i izdvojenom vremenu :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To bi onda bilo moguće i na optužnom vijeću riješiti kroz presudu na temelju sporazuma, u kojem slučaju trošak bitno pada, slažem se, ali opet nemojte očekivati konkretan broj. U svakom slučaju, puno manje doli da se ide u "klasičan" postupak. Ovo sve za slučaj da će se ići na čl. 190. st. 2. KZ-a, ukoliko bude stavak 1., onda je moguć i kazneni nalog, pa se na sud ni neće ići.

 

Zasada je još puno nepoznanica, pa strpljenja dok ne dođe nešto konkretno od DORH-a, a ovdje se uvijek možete javiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav

 

Narucio sam preko dark weba 50 grama speeda,prilikom preuzimanja posiljke policija me uvatila.Imo sam pretres kuće nisu mi nasli nista od droge.Tereti me se po Članku 190 stavak 1 i 2. Dijelo sam odma prizno,bio sam pred državnim odvjetnikom nije mi određen istrazni zatvor. Nikad prije do sad nisam kazneno osuđivan.Zanima me kako kaznu mogu očekivat i dali se isplati uzimat branitelja.

 

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, ne terete vas za stavak 1., već samo stavak 2. čl. 190. KZ-a.

 

Obzirom na sve detalje, smatram da će vam se izreći uvjetna osuda u visini 1 godine uvjetno na 3.

 

Što se branitelja tiče, ako ga sami ne uzmete, postavit će vam se po službenoj dužnosti obzirom se radi o slučaju tzv. obvezne obrane, a po dostavi optužnice koja slijedi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tu su stvari, po meni, riješene. Vi možete promijeniti obranu (s time da će vas se onda tražiti objašnjenje promjene, a vi ga nećete imati), ali ako je predmet čist, a prema vašim navodima ispada da jeste, sugestija je ostati pri priznanju i vidjeti sa DORH-om ima li mogućnosti postizanja pisane izjave na temelju koje bi se donijela presuda na temelju priznanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Pozdrav

 

Narucio sam preko dark weba 50 grama speeda,prilikom preuzimanja posiljke policija me uvatila.Imo sam pretres kuće nisu mi nasli nista od droge.Tereti me se po Članku 190 stavak 1 i 2. Dijelo sam odma prizno,bio sam pred državnim odvjetnikom nije mi određen istrazni zatvor. Nikad prije do sad nisam kazneno osuđivan.Zanima me kako kaznu mogu očekivat i dali se isplati uzimat branitelja.

 

LP

 

kako mozes sa silkroada i deep neta narucivati drogu; i to na kucnu adresu; mislim da se razumijemo ne podrzavam krsenje zakona, svjesno si sve radio ali covjece tako nesto zaribat na tako ocit nacin ne ide mi u glavu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...

Kako Ruby veli, sve je moguće, jer zavisi od svih okolnosti slučaja.

 

U prvom slučaju, ako bi se radilo o prvom djelu, mlađoj životnoj dobi i potpunoj suradnji, uvjetna bi bila izgledna, u najgorem slučaju djelomična uvjetna.

 

Drugi slučaj, zavisi o tome je li djelo počinjeno za vrijeme roka kušnje, kao i eventualnom nastupu rehabilitacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok znavi iman pitanje ako mi mozes pomoc.

Nedavno san uhvacen sa tri paketica speeda sveukupne mase 1,77 otpr. I kako znaju ko sam i ovo i ono pretres stana i doma mi nasli 22 grama speeda u jednoj kesi, 20 grama kreatina u drugoj(nie ilegalan), 1 ekstazy tezine gram i vagu. Kaznwni postupak po clanku 190 st. 2

Bio sam u drzavno odvjetnistvo i prizna san krivicu reka san da se inace nebavin ti da san ima tad nekih svojih problema kocka i tako tia lake pare napravit da san priko prijatelja narucia 15 g speeda priko interneta i to mi doslo na adresu, ja to malo promisa sa kreatinon i dalje bi da prijatelju koi je inace konzumant a on bi me nagradia s neko svoton tipa 1000 kn... Sudac je podiga optuznicu, znaci nakon te rasprave sad cekan poziv, iman 23 godine, nisan prie kaznjavan, zanima me sta mialia kakva ce mi bit presuda i jel postoji ikakva sansa da iden u zatvor bez uvjetne( nadan se da ne jer to je odvratno..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uz potpunu suradnju i sve ove okolnosti koje ste spomenuli (mlađa životna dob, neosuđivanost, vjerojatno loša financijska situacija), smatram da su vrlo dobre šanse za uvjetnom osudom (u najgorem slučaju djelomična uvjetna).

 

Svatko ima pravo na "žuti karton", osim ako ste baš napravili "prekršaj" za crveni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro hvala, sta mi vi savjetujete ja san upa u ovo sve jao glupan najveci, priznao sam da san htio to prodat, a te paketice odnio prijateljima da provaju i taj ekstazi za osobnu upotrebu..te da je narudba sa interneta bila 15 g da sam promijesao sa 10g kreatina...vagu i kreatin nabavia posudia u prijatelja,sta mi vi savjetujete te da sam mislio to prodat ...i kako sad to funkcionira jeli opet isto sve saslusanje ili samo mi dodje presuda kakoto funkcionira pa sta onda?..

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

Pitanje, osobu A terete osoba B i C da im je prodao drogu. Policija nabavlja nalog za pretragu stana i drugih prostorija osobe A i ne pronalazi nista. Osoba A nikad prekrsajno niti kazneno kažnjavana. Osobe B i C vise puta prekrsajno kažnjavanje zbog zloupotrebe droga.

Poziv ODO-a osobi A zbog sumnje u pocinjenje dijela cl190.stavka 2.

 

U kojem smjeru bi trebala ici obrana? Da li je moguce nekoga osuditi po cl.190 st.2, na temelju iskaza 2 svjedoka, bez ikakvih drugih materijalnih dokaza?

 

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jesi li siguran da ne postoje baš nikakvi drugi dokazi? Do baš nema običaj podnositi takve kaznene prijave samo po izjavi svjedoka...

 

Koliko sam upoznat, materijalnih dokaza nema osim zabranjene materije koja je nadjena kod osobe B i C. Radi se malim kolicinama do 5g. Nema komprimitirajucih poziva niti sms poruka kao ni poruka preko IM-a tipa viber,whatssup,telegram i sl.

 

Neznam da li kao nekakav dokaz moze posluziti sto se osoba A i osoba B ne poznaju privatno osim sto se pozdrave ako se vide vani na tulumu ili u prolazu, a osoba A i C se poznaju iskljucivo kao poznanici koji nisu u cestom kontaku.

 

Da li je podnosenje kaznene prijave i podizanje optuznice ista stvar?

 

Osoba A je trenutno samo pozvana na ispitivanje u ODO zbog prijave policije zbog sumnje u pocinjenje kaznenog dijela cl.190 st. 2.

 

Kako sam naveo prije osobi A je napravljena pretraga stana i drugih prostorija i nije nadjeno nista. U policiji nije receno nista za nikakve druge dokaze osim za navodno moguce forenzicko testiranje dvoje malih vrecica u kojima je nadjena zabranjena materija kod osoba B i C, kako bi se nasli otisci prstiju osobe A.

 

Zabranjena materija kod osoba B i C je nadjena u razmaku od nekoliko dana.

 

Da li mozda imate ideju kakvih bi jos dokaza mogli imati osim iskaza recidivista protiv osobe A koja nikad od svog rodjenja nije imala problema sa zakonom?

 

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@Loraklis

 

Obzirom ste djelo priznali na DORH-u, sam tijek postupka u velikoj mjeri je zacrtan i sada se držite tog tijeka, a smatram da će sud to znati cijeniti prilikom izbora vrste i mjere kazneno-pravne sankcije.

 

@g0suboy

 

Smatram da nijedan ozbiljan zamjenik DO-a neće ići u postupak sa apsolutno nikakvim drugim dokazom doli riječima dvoje problematičnih (i već kažnjavanih) osoba niti bi ijedan ozbiljan sudac u takvu slučaju donio osuđujuću presudu.

 

Zadaća DORH-a je vrlo jasna - dokazati krivnju iznad i izvan svake razumne sumnje, a vi sad primijenite to na svoj predmet, pa recite je li oni to mogu ili ne. Po ovakvoj logici, uvijek se može naći dvoje "bisera" koji će za određeni ustupak biti spremni "prokazati" nekog "kriminalca", ali ako ćemo tako osuđivati ljude, onda slobodno iz Ustava RH možemo izbaciti onaj dio da smo "demokratska država".

 

Istina jeste da postoje kaznena djela kod kojih nemate drugo doli personalnog dokaza, recimo prijetnja, ali i tamo mora postojati određeni odnos između optuženika i oštećenika. Jer opet, po ovoj logici iz vašeg slučaja, vi ili ja možemo sutra prijaviti doslovce bilo koju osobu da nam je prijetila, pa čak i one koje nikad nismo vidjeli. I šta bi sad sud trebao osuditi tu osobu samo zato jer smo mi to rekli? Neki standardi pravne države moraju se poštivati, bez toga svatko od nas potencijalan je "optuženik" iz Kafkina "Procesa".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@Loraklis

 

Obzirom ste djelo priznali na DORH-u, sam tijek postupka u velikoj mjeri je zacrtan i sada se držite tog tijeka, a smatram da će sud to znati cijeniti prilikom izbora vrste i mjere kazneno-pravne sankcije.

 

@g0suboy

 

Smatram da nijedan ozbiljan zamjenik DO-a neće ići u postupak sa apsolutno nikakvim drugim dokazom doli riječima dvoje problematičnih (i već kažnjavanih) osoba niti bi ijedan ozbiljan sudac u takvu slučaju donio osuđujuću presudu.

 

Zadaća DORH-a je vrlo jasna - dokazati krivnju iznad i izvan svake razumne sumnje, a vi sad primijenite to na svoj predmet, pa recite je li oni to mogu ili ne. Po ovakvoj logici, uvijek se može naći dvoje "bisera" koji će za određeni ustupak biti spremni "prokazati" nekog "kriminalca", ali ako ćemo tako osuđivati ljude, onda slobodno iz Ustava RH možemo izbaciti onaj dio da smo "demokratska država".

 

Istina jeste da postoje kaznena djela kod kojih nemate drugo doli personalnog dokaza, recimo prijetnja, ali i tamo mora postojati određeni odnos između optuženika i oštećenika. Jer opet, po ovoj logici iz vašeg slučaja, vi ili ja možemo sutra prijaviti doslovce bilo koju osobu da nam je prijetila, pa čak i one koje nikad nismo vidjeli. I šta bi sad sud trebao osuditi tu osobu samo zato jer smo mi to rekli? Neki standardi pravne države moraju se poštivati, bez toga svatko od nas potencijalan je "optuženik" iz Kafkina "Procesa".

 

Zahvaljujem se na odgovoru.

 

Da bilo bi krajnje neozbiljno na takav nacin osuditi nekoga.

 

Kakvi drugi dokazi bi morali biti da se podigne optuznica i na kraju osudi osobu A po cl.190 st.2 ukoliko nema materijalnih dokaza nadjenih kod osobe A?

 

Koja opcija bi bila bolja na ispitivanju kod ODO, braniti se sutnjom ili negirati dijelo?

 

Zbog cega ODO uopce zove na ispitiavanje ukoliko pretragom stana kod osobe A nije nista pronadjeno niti je ista ikad kaznjavanja.

 

Zar nije smisao pretrage stana nalazenje dokaznog materijala i da se na temelju toga podigne optuznica?

 

Ako vec postoji dovoljno dokaza za podizanje optuznice cemu onda nalog za pretres?

 

Ukoliko ODO odbaci kaznenu prijavu ili ukoliko dodje do podizanja optuznice, a sud oslobodi krivnje osobu A postoji li mogucnost ikakve novcane nadoknade zbog pretresa i stresa koji je prouzrocen osobi A? Lazno prijavljivanje kaznenog dijela koje su pocinile osobe B i C?

 

Koliko sam upoznat obicno u slucajevima kada je osoba osumnjicena po cl.190 st.2 se daje prijedlog za istrazni zatvor, u ovom slucaju nije dat prijedlog. Da li mozda znate ili mozete nagadjat zbog cega nije?

 

Da li ce zamjenik DO-a na ispitivanju predociti mozda neke dokaze osim iskaza osobe B i C?

 

Sta tocno znaci uvid u spise? I zasto ce tek uvid u spise dati nakon ispitivanja osobe A?

 

Da li je zakonski uredu da policija uhiti osobu A prije pretresa, a nakon pretresa ga rashiti?

 

Da li je po Vasem misljenju potrebno angazirati odvjetnika?

 

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kakvi drugi dokazi bi morali biti da se podigne optuznica i na kraju osudi osobu A po cl.190 st.2 ukoliko nema materijalnih dokaza nadjenih kod osobe A?

 

Ako nema materijalnih dokaza, to onda znači da postoji samo riječ ovo dvoje, dakle personalni dokazi. Po meni, kod ovog djela, SAMO na temelju riječi dvoje ljudi, ne bi se smjela donijeti osuđujuća presuda, jer se narušava pravna sigurnost.

 

Koja opcija bi bila bolja na ispitivanju kod ODO, braniti se sutnjom ili negirati dijelo?

 

Stvar izbora. Ako se branite šutnjom ne možete im ni dati "materijala" za daljnju obradu ukoliko je sve što imaju riječi ovo dvoje.

 

Zbog cega ODO uopce zove na ispitiavanje ukoliko pretragom stana kod osobe A nije nista pronadjeno niti je ista ikad kaznjavanja.

 

To je ono što je i meni čudno budući DORH izuzetno rijetko ide u prvo ispitivanje, a da nakon toga ne bi podizao optužnicu - to je jednostavno bezvezno trošenje njegovih resursa i vremena, kojeg ionako nema. Stoga se postavlja pitanje - jeste li sigurni 100% da oni nemaju apsolutno ništa drugo od dokaza?

 

Zar nije smisao pretrage stana nalazenje dokaznog materijala i da se na temelju toga podigne optuznica?

 

Među inim, da.

 

Ako vec postoji dovoljno dokaza za podizanje optuznice cemu onda nalog za pretres?

 

Očito nije postojalo, a sad po provođenju pretrage, ispada da su na mjestu na kojem su i ranije bili.

 

Ukoliko ODO odbaci kaznenu prijavu ili ukoliko dodje do podizanja optuznice, a sud oslobodi krivnje osobu A postoji li mogucnost ikakve novcane nadoknade zbog pretresa i stresa koji je prouzrocen osobi A? Lazno prijavljivanje kaznenog dijela koje su pocinile osobe B i C?

 

Ovo potonje bi se definitivno moglo probati.

 

Prva opcija zavisi hoćete li biti lišeni slobode u svrhu vođenja postupka ili prertrpjeti kakvu drugu štetu koju možete nedvosmisleno dokazati.

 

Koliko sam upoznat obicno u slucajevima kada je osoba osumnjicena po cl.190 st.2 se daje prijedlog za istrazni zatvor, u ovom slucaju nije dat prijedlog. Da li mozda znate ili mozete nagadjat zbog cega nije?

 

Nije baš tako, jer sve zavisi od slučaja do slučaja. Kod "ozbiljnih" dilera, svakako ide i istražni zatvor, ali ovo što ste vi spomenuli je "kamilica" i ne vjerujem u određivanje istražnog zatvora, čak i kada bi se teoretski tražio. Očito je takva i procjena DORH-a.

 

Da li ce zamjenik DO-a na ispitivanju predociti mozda neke dokaze osim iskaza osobe B i C?

 

Direktno definitivno ne, ali bi mogao to dati naslutiti kroz način i sadržaj ispitivanja, ukoliko znadete "čitati između redaka".

 

Sta tocno znaci uvid u spise? I zasto ce tek uvid u spise dati nakon ispitivanja osobe A?

 

Uvid u DORH-ov spis, dakle sve ono što su oni prikupili tokom svoje obrade slučaja. Uvida u spis nema prije izvršenog ispitivanja okrivljenika iz jednostavna razloga - da on ne bi "modificirao" svoju obranu sukladno stanju spisa. Nastoji se prevenirati manipulacija odnosno izigravanje sustava.

 

Da li je zakonski uredu da policija uhiti osobu A prije pretresa, a nakon pretresa ga rashiti?

 

Mislite pusti na slobodu? Ako su ispunjeni zakonski uvjeti za uhićenje, sve je u redu.

 

Da li je po Vasem misljenju potrebno angazirati odvjetnika?

 

Definitivno neće škoditi, samo pripazite da uzmete kaznenjaka. Nikako ne parničara.

 

@ Loraklis

 

Pravo žalbe na prvostupanjsku presudu uvijek postoji, to je jedno od Ustavom zajamčenih prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@G-man

 

Zahvaljujem se na iscrpnim i strucnim odgovorima!

 

Prema svemu receno, mislim da je najbolje za osobu A da se pred ODO-m, brani na nacin da kaze da nije kriva i da iskoristi pravo braniti se sutnjom?

 

Da li je to dobra opcija po Vama, jer ste rekli da onda nece imati nikakvog drugog materijala za daljnju obradu, a nakon ispitivanja ukoliko podignu optuznicu, osumnjicenik moze dobiti pravo uvida u spis i vidjeti ako imaju jos nekakvih dokaza i sukladno tome pripremiti obranu.

 

Da li uvid u spis moze traziti osumnjicenik odmah nakon ispitivanja ili to mora zatraziti odvjetnik?

 

Po Vama kakve bi jos dokaze osim iskaza osoba B i C ODO moralo imati da podigne optuznicu i da na kraju sud donese osudjujucu presudu? Koji bi po Vama bili jos dokazi koje je ODO moglo prikupiti kad nalog za pretragu nije dao rezultate.

 

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema svemu receno, mislim da je najbolje za osobu A da se pred ODO-m, brani na nacin da kaze da nije kriva i da iskoristi pravo braniti se sutnjom?

 

Da li je to dobra opcija po Vama, jer ste rekli da onda nece imati nikakvog drugog materijala za daljnju obradu, a nakon ispitivanja ukoliko podignu optuznicu, osumnjicenik moze dobiti pravo uvida u spis i vidjeti ako imaju jos nekakvih dokaza i sukladno tome pripremiti obranu.

 

Po meni, a prema podacima koje ste ovdje naveli, bolja opcija u ovom trenutku jeste braniti se šutnjom.

 

ALI, da ne ispadne da vas ja nagovaram na to - potražite drugo mišljenje kaznenjaka i odluku donesite sami ili sa odvjetnikom.

 

Da li uvid u spis moze traziti osumnjicenik odmah nakon ispitivanja ili to mora zatraziti odvjetnik?

 

Može i okrivljenik, ne mora nužno ići putem branitelja.

 

Po Vama kakve bi jos dokaze osim iskaza osoba B i C ODO moralo imati da podigne optuznicu i da na kraju sud donese osudjujucu presudu? Koji bi po Vama bili jos dokazi koje je ODO moglo prikupiti kad nalog za pretragu nije dao rezultate.

 

Pa recimo, kako i sami navodite - da nađu otiske prstiju osobe A na paketićima droge. Samo po sebi to nije neki dokaz (realno dokazuje samo da je A dirao paketiće), ali spojite to sa pričom B i C, i možete napraviti priču koja drži vodu.

 

Drugi dokazi bi bili nekakva zabilježena komunikacija u kojoj se akteri dogovaraju o prodaji/kupnji, bilo kakve vrste - pisana, virtualna i slično. Također, ako je takvo što zabilježeno video-zapisom.

 

Nešto drugo ne vidim obzirom A nije uhvaćen u djelu niti mu je išta nađeno pretragom stana.

 

Inače, osobno smatram da su B i C pristali "cinkati" A na pritisak policije i u strahu za svoju sudbinu, a budimo realni - kod droge, pravi problem jeste dilanje, a ne konzumacija. Sve više država to shvaća, ali mi jedva da smo uveli tzv. medicinski kanabis, čija procedura ishođenja i cijena je takva, da će većina ljudi i dalje kupovati kod dilera.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po meni, a prema podacima koje ste ovdje naveli, bolja opcija u ovom trenutku jeste braniti se šutnjom.

 

ALI, da ne ispadne da vas ja nagovaram na to - potražite drugo mišljenje kaznenjaka i odluku donesite sami ili sa odvjetnikom.

 

 

 

Može i okrivljenik, ne mora nužno ići putem branitelja.

 

 

 

Pa recimo, kako i sami navodite - da nađu otiske prstiju osobe A na paketićima droge. Samo po sebi to nije neki dokaz (realno dokazuje samo da je A dirao paketiće), ali spojite to sa pričom B i C, i možete napraviti priču koja drži vodu.

 

Drugi dokazi bi bili nekakva zabilježena komunikacija u kojoj se akteri dogovaraju o prodaji/kupnji, bilo kakve vrste - pisana, virtualna i slično. Također, ako je takvo što zabilježeno video-zapisom.

 

Nešto drugo ne vidim obzirom A nije uhvaćen u djelu niti mu je išta nađeno pretragom stana.

 

Inače, osobno smatram da su B i C pristali "cinkati" A na pritisak policije i u strahu za svoju sudbinu, a budimo realni - kod droge, pravi problem jeste dilanje, a ne konzumacija. Sve više država to shvaća, ali mi jedva da smo uveli tzv. medicinski kanabis, čija procedura ishođenja i cijena je takva, da će većina ljudi i dalje kupovati kod dilera.

 

Zahvaljujem se na odgovorima.

 

@G-man

Kako ste i Vi naveli, da je po Vama najbolje se braniti sutnjom, tako su i savjetovala 2 odvjetnika.

 

Zanima me jos nesto, osoba C kaze da nije "cinkala" osobu A da mu je dala drogu.

 

Da li se nalog za pretres temelji na potpisima osobe B i C da su bas od osobe A dobile drogu ili policija ima i neke druge metode na temelju kojih moze zatraziti nalog za pretres? Ako ima da li mozda znate koje su?

 

Isto tako osoba C ce reci na ispitivanju kod ODO da joj osoba A nije prodala nista, sto i je istina.

 

Koliko onda u ovom slucaju vrijedi svjedocenje osobe B protiv osobe A?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li se nalog za pretres temelji na potpisima osobe B i C da su bas od osobe A dobile drogu ili policija ima i neke druge metode na temelju kojih moze zatraziti nalog za pretres? Ako ima da li mozda znate koje su?

 

To je teško ovako paušalno predočiti, jer svaki slučaj je svijet za sebe. Budući je izdan nalog za pretragu od strane suca istrage, a na zahtjev DO-a, vjerojatno se procijenilo (ali ovo je samo moja spekulacija) da su iskazi Bi i C dostatni uz očekivanje da će se pretragom naći droga i onda bi to sve lijepo prošlo, bez problema i sa osudom (99,99%).

 

Isto tako osoba C ce reci na ispitivanju kod ODO da joj osoba A nije prodala nista, sto i je istina.

 

Koliko onda u ovom slucaju vrijedi svjedocenje osobe B protiv osobe A?

 

Bez ijednog jedinog drugog dokaza i uz promjenu priče osobe C - po meni, neće vrijediti ama baš ništa i logički bi bilo da se obustavi postupak odnosno odbaci prijava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Update

 

Osoba B je negirala da mu je osoba A ista dala, a osoba C je rekla da joj je osoba A dala drogu uz maltretiranje organa gonjenja.

 

Slijedom toga osobi A dolazi kazneni nalog i presuda po izmjenjenom clanku koji sada kaze cl 191 st 1 gdje se trazi 2 godine uvjetno.

 

U papirima kazu da je svjedocenje osobe C dovoljno i vjerodostojno.

Moram napomenuti da je osoba C visestruko prekrsajno kaznjavna zbog zlouporabe droge i isto tako kazneni nalog i presuda su datirani PRIJE nego je osoba C uopce ispitana od strane ODO. Da li je to proceduralna greska koja se samo ispravi ili se moze srusiti predmet?

 

Koji je najbolji daljnji tjek obrane osobe A?

 

Zahvaljujem na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
, G-man je napisao:

Tu su stvari, po meni, riješene. Vi možete promijeniti obranu (s time da će vas se onda tražiti objašnjenje promjene, a vi ga nećete imati), ali ako je predmet čist, a prema vašim navodima ispada da jeste, sugestija je ostati pri priznanju i vidjeti sa DORH-om ima li mogućnosti postizanja pisane izjave na temelju koje bi se donijela presuda na temelju priznanja.

Još nisam imao suđenje.50 grama i nije bas mala količina,pa me zanima oce me osudit na kaznu zatvora ili na uvijet? Nisam do sad nikad kazneno odgovaro.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 8 mjeseci kasnije...
, G-man je napisao:

Ukoliko nema rješenja o provođenju istrage ili potvrđene optužnice, uvjerenje bude čisto.

Imam pitanje.

Pao sam sa 50 g trave i digitalnom vagom, preveden sam u stanicu, nisam odrukao dilera, ali sam priznao da sam prodavao, isto tako momak koji je pao sa mnom, pao je sa jednim gramom i priznao da sam mu prodao. Na državnom odvjetništvu sam to negirao kao i momak koji je pao s menom. Moje pitanje je, kako će se to na sudu odvijati i može li policija predati dokaze o mojoj prodaji s obzirom da sam imao nekoliko poruka na mobitelu gdje se dogovaram s ljudima kojima prodajem? (Nisam vidio da su uzimali dokaze sa mobitela u stanici tj skidali poruke, ali me svejedno strah da su mi mogli hakiranjem upasti u mobitel i skinuti potrebne dokaze. Jedino što su uradili je, popisali su mi zadnje obavljene pozive i kontakte od ljudi za koje se sumlja da sam im prodao u rekreativne svrhe.) Kakva je vaša procjena u vezi tog slučaja, koju kaznu očekivati? Imam 18 godina. Hvala unaprijed.

uređeno: od Nijenimalodobro
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na pozivu državnog odvjetništva nije bilo spomenuto pozivanje svjedoka prodaje (osim momka koji je pao s menom) , makar je tih par ljudi, za koje se sumnjiči da sam im prodavao u rekreativne svrhe, zapisalo na papir u postaji. Sad ne znam, je li moguće da se te ljude ipak zove kao svjedoke na sud. Ja osobno mislim da nemaju dokaze da sam im prodavao, odnosno nemaju moje poruke sa njima, ali svejedno me strah da ne bi pozivalo svjedoke ili iz vedra neba izvadilo poruke. Znam da me nitko od tih ljudi neće odrukat na sudu al svejedno me to brine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Teško je reći nešto konkretno bez poznavanja svih dokaza koji postoje kontra vas.

Ovo što je rečeno na policiji s vaše strane i strane ovog drugog momka, ukoliko nije provedeno u formi dokazne radnje (dakle, vas bi se u tom slučaju snimalo kamerom) nije i ne može biti dokaz pred sudom. Je li izvršena pretraga mobitela - ne znam, ali ako jeste, imate vrlo jasan dokaz kontra sebe. Može li se zvati za svjedoka ove druge osobe, kojima ste također prodavali drogu - jasno da može, a što bi oni rekli, druga je stvar, no ponavaljam da ukoliko je izvršena pretraga mobitela, oni će biti dužni reći istinu, inače će ih DORH teretiti za davanje lažnog iskaza. Uglavnom, puno je nepoznanica, da bi se mogla anticipirati nekakva varijanta konačnog ishoda.

U slučaju najcrnjeg scenarija, imajući u vidu sve okolnosti, poglavito činjenicu vaše dobi, gotovo sam siguran da bi se prema vama primijenilo maloljetničko materijalno kazneno pravo, što znači da ne bi bilo šanse da idete u zatvor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, 

Prije nekoliko dana mene i prijatelja ispred dućana je zatekla policija. Naime sjedili su u autu i čekali kolegu koji je bio u dućanu. Kod njega je našla 5 exstasia i on pametan se prepao i rekao da je to moje. Uzeli su nam novce i mob. te su rekli da su vidjeli da smo razmjenili nešto i  da je došlo do prodaje. Meni navodnom dileru išli pretraživat stan i naravno nisu našli ništa. Rekli su da će mi doć kaznena prijava. Snimili su pod. sa mob. i vidjeli zadnje pozive i poruke gdje se vidi da se nismo dogovorili nego se slučajno sreli i popričali. Što mogu očekivati kakva prijava će mi doć imam 35 god.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija