Jump to content

50g Marihuane (2godine zatvora)


Zexiel

Preporučene objave

A imate frenda, svaka čast.

Kako Sivko piše, može ići čl. 190. st. 2. ili čl. 191. st. 1. KZ-a. Na vašem mjestu, ja bih popričao s prijateljem, jer morate biti svjesni da bi vas potencijalna osuda za drogu izvrgnula iznimnim problemima u budućnosti, svaki put kad će vas zaustaviti rutinski u prometu ili slično, i provjerom utvrditi da imate osudu za drogu, ići će pretraga, skidanje i slično. Vjerujte mi da to zna biti vrlo ružno, znam čovjeka koji zbog bezveznog jointa na faksu danas u godinama bliskim vašima, doživaljava vrlo ružne stvari, čak su ga jednom skinuli do gola nasred Gundulićeve ulice u ZG, tako da su svi prolaznici dobili besplatan striptiz. Ovo vam nije bezazlena stvar u kontekstu budućnosti, pa se zapitajte je li prijatelj toga vrijedan.

A pretpostavljam da je prijatelj već imao problema s drogom? Zato je valjda tako i reagirao, a mogao je lagano reći, to je moje i za mene, i najvjerojatnije bi išao samo prekršaj za posjedovanje.

Razmislite si jako dobro, a odluka je samo vaša.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neznan mislim da je on imao nešto u kući pa je prebacio svu pažnju na mene, inače pušimo travu u društvu i uzmemo koji put ove ex za vikend. Ja sam na terapiji tabletama povremeno od 19 godine u zadnje dvije godine sam prestao sa tabletama jer me čine bezvoljnim i prešao na travu. Zanima me šta bi mi se moglo dogodit u najgorem slučaju zatvor ili uvjetna. Imam dvije prekrsajne osude za posjedovanje iz 2004 i 2017 male kolicine

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , ZaratustrA je napisao:

Neznan mislim da je on imao nešto u kući pa je prebacio svu pažnju na mene, inače pušimo travu u društvu i uzmemo koji put ove ex za vikend. Ja sam na terapiji tabletama povremeno od 19 godine u zadnje dvije godine sam prestao sa tabletama jer me čine bezvoljnim i prešao na travu. Zanima me šta bi mi se moglo dogodit u najgorem slučaju zatvor ili uvjetna. Imam dvije prekrsajne osude za posjedovanje iz 2004 i 2017 male kolicine

U najcrnjem scenariju, epilog bi najvjerojatnije bio uvjetna osuda (ili djelomična uvjetna osuda), moguće i sa sigurnosnom mjerom liječenja ovisnosti. Međutim, zašto da priznajete nešto što niste učinili, jer vas je "prijatelj" usosio? Njegov je krimen i neka prihvati posljedice za to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Uhvaćen sam prije par dana sa marihuanom u sveukupnoj količini od cca 12g. Nosio sam 3 paketa u kojima je bilo cca 4.5g, 5.3g, 1.6g (sve mjereno s vrećicama) i staklenkom u kojoj je bio sadržaj od cca 0.6. Imam 23 godine, redovni sam student i ovo mi je prvi prekršaj u životu. Radilo se o nasumičnom pretresu dok sam se šetao rivom, nakon čega sam priveden. Kada sam rekao da sam u grad došao s autom (bio sam na godišnjem na moru) pristao sam i na pretres automobila gdje su tražili još marihuane i vagicu, koju nisam imao jer zaista nisam u ovom svijetu, ne pušim uopće redovito, već mi je čovjek tako blesavo dao ova tri paketa, a sadržaj u staklenci sam imao od prije. Doslovno nisam ni znao koju količinu imam sa sobom, niti zašto sam dobio 3 različita paketa. U svakom je paketu bila na oko vidljiva različita marihuana, a kada sam se kasnije javio čovjeku zašto sam dobio različite sadržaje nisam nikada više dobio odgovor. Bojim se da bi ovakvo pakiranje mogli protumačiti kao kakvu distribuciju i ne znam što očekivati. 

Ne mogu spavat već noćima od straha što mi se može desiti pa vas molim da mi kažete koji je najvjerojatniji ishod ove situacije. Poziv za sud još nisam dobio, a ne znam ni hoće li mi se suditi u gradu gdje sam pao ili u Zagrebu gdje sam prijavljen.

Unaprijed hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobio sam "Potvrdu o privremenom oduzimanju predmeta" i "Obavijest da će se na počinjeni prekršaj iz čl. 3 st. 1 Zakona o suzbijanju zlouporabe droga jer je (...)(*opis vremena, mjesta i zaplijenjenog sadržaja*...) protiv njega podnjeti optužni prijedlog budući je svojim ponašanjem ostvario obilježja navedenog prekršaja te da tijekom postupka (...*nabrajaju se prava i okolnosti po točkama, a označena brojevima*...). To su dva papira koja ja imam. Rekli su mi jako malo u stanici, samo su me ispitali i na kraju rekli da ću dobit poziv za sud. Na moja pitanja zapravo nisu uopće odgovarali nego samo na kraju dali da pročitam jesu li podaci točni i ako jesu da potpišem. 

Ovo što je citirano čitam sa mutne slike jer mi je original u Zagrebu, tako da se nadam da je ovaj dio dovoljan da shvatite o kojemu se dokumentu radi.

uređeno: od nesretni100%
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobit ćeš novčanu kaznu, prijavljen si za posjed (prekršaj), nema straha oko kaznene prijave. U ovom slučaju, nisi, a niti ćeš biti kazneno prijavljen za distribuciju. Tako da, bez brige. Minimalna kazna je 5 tisuća kuna, ako je prvi put, bude i manje uz olakotne okolnosti. Odazvati se na sud, priznati, moguće je čak da se ne izrekne novčana nego liječenje. Ugl, prijave za distribuciju nema. Sudit će ti se na nadležnom prekršajnom sudu prema mjestu gdje si počinio prekršaj.

uređeno: od atomic95
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, sivko je napisao:

vjerovatno u DO ako procjene da bi kaznena mogla proći.

Novosti:

 

Dobio sam poziv za ispitivanje u DO slijedeci mjesec. Neki dan mi prijatelj totalno drugi nazva da je razgovara sa jednim poznanikom mladim policajcem. i da mu se ovaj hvalio da je tu ispred našeg dućana uhvatio dilera kako dila. naime kad mu je sve ispričao ovaj je skužio da je to priča o meni i nazvao me. Tako da mi je kaša već zakuhana. Iz nečije gluposti sam posta diler i praktički je svršena priča jer riječ policajca vrijedi više od civila ako se ne varam. Dakle šta da sad radim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da ali ja sam rekao da nije moje i vodio sam ih kući da im dokažem da nemam ništa ni da to nije moje. Ali ono što sam prešutio je razlog zašto je rekao da je to moje a to je taj što je on kod kuce imao 100% imao trave budući da je meni nekoliko dana prije dao za pušit. Nisu primjetili čak malu alu folijicu zamotene trave u ladici jer su tražili velike količine. Njemu nisu išli kući, tako da sam prešutio taj detalj jer i njima u policiji nije bilo jasno zašto je rekao za takvu malu količinu da sam mu ja dao. Kada je jednostavno mogao reć da je njegovo. Ja mu dao ili bilo njegovo za njega je isto vjerojatno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, ZaratustrA je napisao:

Novosti:

 

Dobio sam poziv za ispitivanje u DO slijedeci mjesec. Neki dan mi prijatelj totalno drugi nazva da je razgovara sa jednim poznanikom mladim policajcem. i da mu se ovaj hvalio da je tu ispred našeg dućana uhvatio dilera kako dila. naime kad mu je sve ispričao ovaj je skužio da je to priča o meni i nazvao me. Tako da mi je kaša već zakuhana. Iz nečije gluposti sam posta diler i praktički je svršena priča jer riječ policajca vrijedi više od civila ako se ne varam. Dakle šta da sad radim?

Ispričaj svoje tamo i završena priča.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, G-man je napisao:

Jeste li policiji rekli odakle vam marica?

Jesam onoliko koliko znam. Odnosno bio sam spreman dati broj mobitela ako treba, međutim nisu bili zainteresirani za to. Obzirom da sam se s čovjekom dogovarao preko Telegrama (aplikacija koja koristi end-to-end enkripciju i briše svaku poruku nakon određenog vremena, u mom slučaju jedne minute) znam mu samo broj, ne znam nikakva imena, prezimena i nadimke. To sam i objasnio pa su me malo oko toga ispitivali, kad smo se našli, otkud mi broj itd. Kad su shvatili da je priča izdržala ispitivanje krenuli su na dokumentaciju i prestali ispitivat.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, ZaratustrA je napisao:

Da kad se već izvuka trebao bi i mene izvuć iz te priče. Znači sad na DO on kaže da je to njegovo i dobiva prekršajnu prijavu koju bi tako i tako dobio. ili mu je nešto gore?

Ne bi smjelo biti gore, ali je pitanje hoće li mu vjerovati, jer će ga pitati za pojašnjenje.

Prije 14 minuta, nesretni100% je napisao:

Jesam onoliko koliko znam. Odnosno bio sam spreman dati broj mobitela ako treba, međutim nisu bili zainteresirani za to. Obzirom da sam se s čovjekom dogovarao preko Telegrama (aplikacija koja koristi end-to-end enkripciju i briše svaku poruku nakon određenog vremena, u mom slučaju jedne minute) znam mu samo broj, ne znam nikakva imena, prezimena i nadimke. To sam i objasnio pa su me malo oko toga ispitivali, kad smo se našli, otkud mi broj itd. Kad su shvatili da je priča izdržala ispitivanje krenuli su na dokumentaciju i prestali ispitivat.

Pitao sam vas iz razloga jer bi postojala šansa čak i za kaznenim progonom, ali ovo što ste napisali najvjerojatnije isključuje tu opciju, pogotovo ako su policajci postupili na način koji opisujete, pa će sve ostati na prekršajnom (što je zapravo i dobra vijest).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Napisao sam vam već da policajac ovdje nije relevantan, jer on može podnijeti prijavu/izvješće, ali ocjena svega toga je prvo na DORH-u, a onda i na sudu.

Problem kod mijenjanja priče (pa i onda kada se radi o obavijesnim razgovorima) jest da uvijek nosi sa sobom sumnju da netko pokušava spasiti drugoga ili se želi izrugivati sustavu. Također, pogrešne informacije dovode do koncentracije provođenja izvida kaznenih djela u krivom smjeru, a to je također nešto što živcira, kako policiju, tako i DORH.

Trenutno vam nema druge doli pričekati da nešto stigne kući (nešto stvarno, papirnato, a ne lokalne priče), i onda ćete vidjeti što i kako dalje. Realno je, po meni, očekivati čl. 191. odnosno omogućavanje trošenja droge.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da toga se i bojim ovome će zaprijetit da je mjenjanje iskaza krivično djelo i on će potvrdit istu priču, a ako nakon svega ispadnem kriv onda mi propada vjerojatno uvjetna jer nisam potvrdio njihovu priču. Može li se reći da je bilo moje i da sam mu dao da mi pričuva, kakva je za to kazna? Bojim se da ću istjerivanjem pravde dobiti nepravdu.

uređeno: od ZaratustrA
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , ZaratustrA je napisao:

 Može li se reći da je bilo moje i da sam mu dao da mi pričuva, kakva je za to kazna? 

Malo nije tvoja pa je tvoja.Nek ti prika prizna da je njegova pa će dobit prekršajnu prijavu.

A za dilanje ti moraju dokazat između ostaloga koliko ti je platio,kad ili koliko ti treba platit.A ako si mu dao džabe onda je drugi članak.Drži se svojega i sve na DO lijepo ispičaj u kameru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , sivko je napisao:

Malo nije tvoja pa je tvoja.Nek ti prika prizna da je njegova pa će dobit prekršajnu prijavu.

A za dilanje ti moraju dokazat između ostaloga koliko ti je platio,kad ili koliko ti treba platit.A ako si mu dao džabe onda je drugi članak.Drži se svojega i sve na DO lijepo ispičaj u kameru.

Pa kad je već rekao da sam mu dao onda neka bude tako da mi pričuva, glavno je nać neku smislenu priču. Neznam šta da radim istražujem sve opcije jer ovaj moj pajdaš mi nije baš čist. Usosio me je da se izvuče a bojim se da će tako i nastavit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , ZaratustrA je napisao:

Da toga se i bojim ovome će zaprijetit da je mjenjanje iskaza krivično djelo...

Nije budući je ovaj razgovor kod policije bio obavijesni, a to nije iskaz u formalnom smislu niti podliježe pravilima glede dokazivanja.

Prije 30 minuta, drot13 je napisao:

To trebaš s njim raspraviti, a ne s nama...

Upravo tako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , ZaratustrA je napisao:

Pa kad je već rekao da sam mu dao onda neka bude tako da mi pričuva, glavno je nać neku smislenu priču. Neznam šta da radim istražujem sve opcije jer ovaj moj pajdaš mi nije baš čist. Usosio me je da se izvuče a bojim se da će tako i nastavit.

Ti ćeš priznat da si mu dao na čuvanje a on će reći da si mu dao/prodao za korištenje.Zapitaj se kome će vjerovat.

Drži se svoje priče,nije tvoje niti si mu dao.Policija je vidjela ali nije vidjela da li su tablete ili upaljač.

Da ono kod policije vrijedi ne bi te DO zvalo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav

optuzen sam za djelo 190.2. kz-a, našli su mi 17.4g marihuane i vagicu, dragovoljno sam to predao, ali su mi na mobitelu nasli poruke sa 5 osoba kojima sam prodavao sitne kolicine marihuane (do 2 grama 200kn) barem jednom mjesecno potekle 2 godine, te su mu zapljenili mobitel radi daljnje pretrage... nikad nisam bio osudivan za nista, lose sam financijske situacije(zivim s roditeljima) i imam 24. godine.... molim vas kaj mogu ocekivati od ovoga i koja su najbolja rijesenja u vezi slucaja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko se na mobitelu nalaze poruke u kojima se jasno vidi pregovaranje i dogovaranje glede prodaje (i to se dodatno bude potvrdilo sa kupcima), onda nema šanse da se izvučete, pa se logičnim čini priznanje i kajanje, što uz dosadašnju neosuđivanost, loše financije i mlađu životnu dob, daje vrlo, vrlo dobru priliku za uvjetnu osudu. Svakako se sugerira angažman odvjetnika kaznenjaka, da vam sve pogleda i daje sugestiju, iako ponavljam, ako mobitel potvrdi ovo što i sami pišete, šansa za izvući se postaje teoretska.

I mala napomena - kazneni nalog ovdje ipak ne bi bio moguć ukoliko bi se išlo na čl. 190. st. 2. KZ-a, zbog zapriječene kazne, koja je do 12 godina (nalog može ići za djela do 5 godina, a i tada se mora raditi o djelu za koje nije propisana nadležnost vijeća, već je u sferi suca pojedinca).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam na brzom odgovoru

ja sam priznao to djelo da sam prodavao 5 ljudi po max jednom mjesecno po 2 grama za 200 kn proteklih 2 godine i to bi trebalo ispat oko 5000 kn... e sad ja sam taj isti dan bio i na sudu kod drzavnog odvjetnika i odgovarao samo za tih 5 ljudi, ali me sad zanima kaj sad s tim mobitelom ako na njemu  nadu jos neke ljude ili da se ispostavi da ta preprodaja ispada puno vise nego za sto sam optuzen? jako mi tesko ovo pada jer ovi u koji su pali sa kilama su dobili samo uvjetnu, a zaradili su u par dana kolko ja nisam u dvije godine... najbolje od svega je sto ja nisam ostvario kunu zarade na tome nego sam si samo povratio novac koji sam potrosio, da bi prakticki besplatno pusio za svoje potrebe... otprilike 25g mjesecno i od tih 25g bi prodo 10g a ostalo koristio za svoje potrebe...

 

Hvala vam na svima savjetima puno mi znace i hvala sto se trudite pomoci...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , Lakshmandev je napisao:

ja sam priznao to djelo da sam prodavao 5 ljudi po max jednom mjesecno po 2 grama za 200 kn proteklih 2 godine i to bi trebalo ispat oko 5000 kn... e sad ja sam taj isti dan bio i na sudu kod drzavnog odvjetnika i odgovarao samo za tih 5 ljudi, ali me sad zanima kaj sad s tim mobitelom ako na njemu  nadu jos neke ljude ili da se ispostavi da ta preprodaja ispada puno vise nego za sto sam optuzen?

Ići će se u proširenje istrage, i ako se nađe još koji slučaj, isti će se obuhvatiti optužnicom, a vas će se dodatno ispitati na te eventualne nove "klijente" (jednako kao i njih same). Po sam ishod postupka to neće imati prevelik utjecaj, ali bi moglo imati utjecaja na odluku o sankciji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
prije 2 sati , G-man je napisao:

Prijatelj X je ovaj koji vas je usosio?

Da, ali on se kune da je rekao da sam mu dao a ne prodao valjda zato nisu napisali iznos za koliko novaca. Mislim da su oni ovo sami dodatno nakitili u policiji. On nije pozvan na razgovor neznam zašto. Uglavnom to je vjerojatno priča policajca koji uokolo govori da je uhvatio dilera pa su prema njegovoj prijavi podigli optužnicu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pitanje, poznanik je pao s travom i naveo je mene i nekolicinu ljudi da nam je prodao, između ostalog nađene su poruke između mene i njega koje to potvrđuju. Dobio sam poziv od policije gdje se pozivam u svojstvu građanina radi davanja obavijesti o djelu zlouporaba opojnih droga iz članka 190. st.1 kaznenog zakona. Dao sam izjavu u policiji gdje sam rekao da to nisam ja pisao nego da sam posudio mobitel ali sam rekao da se ne sjecam koje. Policajac je rekao da cu biti pozvan na sud gdje cu morati dati iskaz. Zanima me sto reci, kako se ponasati i postoji li mogucnost da ja dobijem nekakvu kaznu s obzirom da su nađene poruke?

Hvala unaprijed, lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 54 minuta, G-man je napisao:

Vodite računa da lažnim iskazom/prešućivanjem činjenica otvarate mogućnost da vas se tereti za kazneno djelo davanja lažnog iskaza.

Dakle, po vas posljedica ovdje neće biti, zato u iskazu recite istinu i to je to. Osim ako vam je sigurnost ugrožena.

Koliko znam smijem presutit, tj ne odgovorit na pitanje ako me pitaju jesam li kupovao jer bi time sebe izlozio kaznenom progonu, jel tako?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kupovanje za sebe ne predstavlja kazneno djelo, tretira se kao prekršaj posjedovanja.

A ova izjava koju ste dali policiji bi se čak mogla percipirati kao posredovanje u prodaji odnosno dovođenje u vezu kupca i dilera, pa razmislite jako dobro što ćete reći na sudu budući će taj iskaz biti dokaz (dok ovo kod policije nije).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, G-man je napisao:

Kupovanje za sebe ne predstavlja kazneno djelo, tretira se kao prekršaj posjedovanja.

A ova izjava koju ste dali policiji bi se čak mogla percipirati kao posredovanje u prodaji odnosno dovođenje u vezu kupca i dilera, pa razmislite jako dobro što ćete reći na sudu budući će taj iskaz biti dokaz (dok ovo kod policije nije).

So if I got it right, kazem da sam kupovao od njega i dobijem prekrsajnu kaznu, odnosno novcanu kaznu jel tako? 

Pravim se glup, kazem da sam posudio mobitel ali se ne sjecam kome, izlazem se cemu?

uređeno: od oa19
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, oa19 je napisao:

So if I got it right, kazem da sam kupovao od njega i dobijem prekrsajnu kaznu, odnosno novcanu kaznu jel tako?

Teoretski da, iako se to u praksi iznimno rijetko desi budući niste uhvaćeni u posjedu, već stoji samo vaše priznanje toga, a to nije dovoljno. Realno, priznanjem da ste to kupili za sebe neće biti posljedica po vas (99,9%).

Prije 4 minuta, oa19 je napisao:

Pravim se glup, kazem da sam posudio mobitel ali se ne sjecam kome, izlazem se cemu?

Mogućnosti (i to realnoj) da vas se tereti za kazneno djelo neovlaštene prodaje i prometa drogama - modalitet posredovanja u prodaji kroz dovođenje u vezu kupca i dilera. Upitno je hoće li vam se vjerovati da ste mobitel dali nekome ne pitajući za što im treba, pogotovo ako se radilo o više "kupnji".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, G-man je napisao:

Teoretski da, iako se to u praksi iznimno rijetko desi budući niste uhvaćeni u posjedu, već stoji samo vaše priznanje toga, a to nije dovoljno. Realno, priznanjem da ste to kupili za sebe neće biti posljedica po vas (99,9%).

Mogućnosti (i to realnoj) da vas se tereti za kazneno djelo neovlaštene prodaje i prometa drogama - modalitet posredovanja u prodaji kroz dovođenje u vezu kupca i dilera. Upitno je hoće li vam se vjerovati da ste mobitel dali nekome ne pitajući za što im treba, pogotovo ako se radilo o više "kupnji".

da, mislim tako su mi i u postaji rekli da me ne mogu optuzit za nista jer nisam uhvacen s tim, niti sam vozio pod utjecajem, ali sam ipak odlucio igrati na kartu ja to nisam i ja ne znam nista, pa ako prođe prođe

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma nikako nismo se vidjeli mjesecima niti smo se čuli na mobitel niti preko bilo kakve druge mreže.. ja sam stajao ispred dućana.. policija u civilu u autu ispred mene.. prijatelj je prolazio cestom kad sam ga vidio i mahao mu da mu se javim.. on je dosao do mene rukovali smo se i pricali pet minuta pri cemu mi je dao neke novce sto mi je duzan.. nakon toga su policajci izasli iz vozila i pretresli nas pri cemu su kod njega našli 5 ex.. a kod mene te novce 200 kn sto mi je dao i pitali njega jesan mu ja to dao a on je rekao nakon treceg puta da san mu dao..

odveli su nas na policiju mene skinuli do gola i vodili na pretres mog  stana, pregledali mobitele i snimili sadrzaj sa njih.. i nikakavu drugu drogu kod mene niti dokaz nisu našli osim te sumnje na prodaju i izjave policajca da je vidio da nešto razmjenjujemo

Znači nije mi jasno kako se može birati najgori mogući scenarij i to u nedostatku bilo kakvog drugog dokaza osim pukok nagađanja 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , ZaratustrA je napisao:

... on je dosao do mene rukovali smo se i pricali pet minuta pri cemu mi je dao neke novce sto mi je duzan.. nakon toga su policajci izasli iz vozila i pretresli nas pri cemu su kod njega našli 5 ex.. a kod mene te novce 200 kn sto mi je dao i pitali njega jesan mu ja to dao a on je rekao nakon treceg puta da san mu dao..

Ovo će, nažalost, biti nemoguće pobiti da se nije radilo o prodaji. Volio bih da se varam, radi vas, ali ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Pozdrav, par poznanika iz osvete me zeli prijaviti za dilanje  to jest njima nisam dilao nego samo dvojici ljudi...naveli su me jednom prilikom da pricam kako ja to nabavim kako pakujem  i ostalo i pri tome me snimali a da ja to nisam znao. Zanima me sto moze biti ako oni te snimke  dostave u MUP i nekolicina ljudi potvrdi  da sam dilao ( recimo desetero njih)  iako nikada nisam uhvacen s posjedovanjem nikakve droge i ako nema nikakvih drugih dokaza osim iskaza tih ljudi i tih audio snimaka..? Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za "dilanje", propisana je kazna u rasponu od 1 do 12 godina (čl. 190. st. 2. KZ-a).

Što se snimke tiče, ako niste pristali na snimanje, ona je upitna zakonitost takve snimke, a tu nam je praksa raznolika. Međutim, ako desetak ovisnika potvrdi da ste im upravo vi pribavili drogu, to bi po meni, bilo dovoljno da se ide u postupak i tu onda ne stojite najbolje. Jedna-dvije osobe, pogotovo ako s njima imate neke nerazriješene osobne odnose iz prošlosti, to se još može braniti, ali desetak osoba da vam "pakira"... To već vuče na teorije zavjere (bez uvrede).

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , G-man je napisao:

Za "dilanje", propisana je kazna u rasponu od 1 do 12 godina (čl. 190. st. 2. KZ-a).

Što se snimke tiče, ako niste pristali na snimanje, ona je upitna zakonitost takve snimke, a tu nam je praksa raznolika. Međutim, ako desetak ovisnika potvrdi da ste im upravo vi pribavili drogu, to bi po meni, bilo dovoljno da se ide u postupak i tu onda ne stojite najbolje. Jedna-dvije osobe, pogotovo ako s njima imate neke nerazriješene osobne odnose iz prošlosti, to se još može braniti, ali desetak osoba da vam "pakira"... To već vuče na teorije zavjere (bez uvrede).

 

Ogromno hvala na odgovoru, nisu nikakve teorije zavjere. Dvije osobe s kojima imam nerazrijesene odnose, kako ste i sami rekli odnosno 2 dilera ce potplatiti svoje narkiće kako bi svjedocili protiv mene.  Iz osobnog iskustva znam sto ce narkici uciniti zbog jednog jointa a kamoli novcane svote. Hvala vam jos jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, nemamime122 je napisao:

Ogromno hvala na odgovoru, nisu nikakve teorije zavjere.

Razumijem vas, samo ističem kako će to objektivno zvučati.

U svakom slučaju, u eventualnom postupku, moći ćete isticati sve ove stvari, koje ste i ovdje spomenuli, pa će se pokušati utvrditi ili isključiti. Tu će vam biti potreban iskusan branitelj, koji će znati na koji način se postaviti prilikom ispitivanja ovisnika, jer ako nema nikakve korespondencije između vas i njih glede navodne prodaje, kako ste dogovarali navodnu prodaju? Sumnjam da vi hodate gradom i umjesto "krumpira, luka, zelja" vičete "marice, koke, heroina"? Shvaćate da pretjerujem, ali oni svi moraju biti konzistentni u svojim pričama, a to je teško koordinirati, kada se nekome "pakira", no to se može detektirati dobrim ispitivanjem, tako da ne mora biti sve crno, iako će, po meni ključ svega biti sporna snimka i njena zakonitost. Ako snimka uđe kao zakonit dokaz plus iskazi, ne bu dobro.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

Našli su 2 paketića, jedan od 10 i jedan od 30. Sa mnom je pao prijatelj koji je priznao da sam mu prodao, te sam ja na policiji izjavio odnosno priznao dilanje. Dokaze o prodaji odnosno transkripte nemaju, jer mobitel nije zapljenjen. Na DORH-u sam negirao prodaju, isto tako je i moj prijatelj negirao da sam mu prodao. Sud je odbacio postupak o prodaji tom prijatelju, ali tereti me i dalje po čl. 190. st. 2. (i st. 1.). Mene sad zanima, uzimajući u obzir da nemaju niti jedan jedini čisti dokaz da je opojna droga zatečena kod mene bila namijenjena prodaji, koja je vjerovatnost da budem osuđen samo po st. 1., odnosno koja bi kazna bila ako bi bio osuđen za taj isti stavak. Znam da je kod svakog drugačije, ali možete li okvirno reći kakva kazna je očekivana za osudu po čl. 190. st. 1. Jer budem li osuđen po st. 2., pretpostavljam da će bit godina ili dvi uvjetno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Paketići su zeznuta stvar i predstavljaju tzv. indiciju odnosno činjenicu iz koje se izvodi zaključak o postojanju druge činjenice.

Naime, ukoliko droga jeste za vašu osobnu uporabu, onda nema rezona da je odvajate u posebne paketiće, koji su ujedno nekakve standardne gramaže u kojoj se spomenuta droga inače prodaje na crno. To je ono što je problem, plus vaše (i prijateljevo) prvotno držanje pred policijom, koje je odvelo postupak u smjeru u kojem ga je odvelo.

Glede šansi za osudom za stavak 2. (posjed s namjerom dilanja), po meni, nažalost, one postoje i veće su od onih da vas se osudi za stavak 1. (proizvodnja za sebe). Čisti posjed, dakle za svoje potrebe ne spada u kazneno-pravnu sferu već prekršajno-pravnu sukladno Zakonu o suzbijanju zlouporabe droga.

Inače se slažem s vama da je količina gotovo pa smiješna za neko ozbiljno dilanje, ali otegotni su ti odvojeni paketići.

Što se sankcije tiče, ukoliko se radi o prvom kaznenom djelu, onda nema problema, išla bi uvjetna osuda sa rokom kušnje od 1 ili 2 godine (u oba stavka čl. 190. KZ-a).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam iznio obranu da su ta dva paketića došla tako, odnosno da sam ih tako dobio, a ne raspizavao za prodaju. Dakle, tako sam ih kupio. 

Jasno mi je da sud neće popušit tu priču s obzirom na okolnosti, prijatelja i moje priznanje na policiji, te digitalnu vagu, ali gotovo sam uvjeren da bi se mogao primjeniti zakon za mladež (pošto sam mlađi punoljetnik), pa me zanima postoje li mogućnosti dobivanja mjera opreza ili sigurnosnih mjera što se obično primjenjuje za maloljetne prijestupnike?

Inače prodavao stvarno jesam, ali sitno. Kupovao 50 grama, i podjelio društvu za određenu cifru čisto kako bi imao besplatno pušit. Znači nikakav čisti profit. Znam da to inače ne znači puno jer prodaja je prodaja. Ali eto, dogodilo se. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , qweasd je napisao:

Jasno mi je da sud neće popušit tu priču s obzirom na okolnosti, prijatelja i moje priznanje na policiji, te digitalnu vagu...

OK, priznanje na policiji ukoliko nije snimljeno kamerom nije dokaz, no usmjerava daljnji tijek postupka.

Digitalna vaga je još jedna indicija, tako da će se teško obraniti teza da je bilo za osobnu uporabu, iako realno, digitalna vaga se može koristiti za više stvari - primjerice otrove, proteine, kuhanje. Sumnjam da će netko Tomeku Špičeku raditi probleme jer ima u kuhinji digitalnu vagu. No, u kombinaciji sa odvojenim paketićima već se lagano zatvara krug indicija.

prije 6 sati , qweasd je napisao:

...ali gotovo sam uvjeren da bi se mogao primjeniti zakon za mladež (pošto sam mlađi punoljetnik), pa me zanima postoje li mogućnosti dobivanja mjera opreza ili sigurnosnih mjera što se obično primjenjuje za maloljetne prijestupnike?

Da, boldano sam skroz smetnuo s uma. Jasno da postoji mogućnost primjene maloljetničkog materijalnog kaznenog prava, samim time i mogućnost primjene određenih odgojnih mjera (te moguće sigurnosne mjere obveznog liječenja od ovisnosti) i gotovo sam siguran da će sud za time i ići, posebice ukoliko stručni suradnik suda dade svoje mišljenje u tom pogledu, a u pravilu ga daje za dotad nekažnjavane počinitelje.

U svakom slučaju, zatvorsku kaznu ne vidim, jer ne bi imala nikakvog smisla. Veći problem po vas vidim u budućnosti, jer pri gotovo svakom idućem kontaktu s policijom, njima će se pokazati ovaj slučaj i moguće bude bilo pregleda ili pretrage (to ponekad zna biti dosta neugodno, jer si pojedinci uzimaju veće ovlasti doli im zakon daje), ali s tim ćete se morati pomiriti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru.

 

 

I još me zanima, mogu li ja kao mlađi punoljetnik svejedno dobit uvjet ili dobrotvorni rad, iako mi se sudi po zakonu za mladež?

I oće li bit nešto od toga ili samo primjene određenih sigurnosnih mjera?

Koja je vaša procjena u vezi tog, i koju kaznu inače okvirno dobivaju mlađi punoljetnici za ovakva djela u ovakvim okolnostima?

Znam da je svakom drugačije, ali samo ako možete reći neku vašu okvirnu procjenu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 28 minuta, qweasd je napisao:

I još me zanima, mogu li ja kao mlađi punoljetnik svejedno dobit uvjet ili dobrotvorni rad, iako mi se sudi po zakonu za mladež?

Ovisi koje bi se materijalno kazneno pravo primijenilo, jer kod mlađih punoljetnika sud prvo mora donijeti tu odluku, da li primjenjuje Zakon o sudovima za mladež (njegove materijalno-pravne odredbe) ili Kazneni zakon. Ta odluka ovisi o mišljenju stručnog suradnika suda.

Ako se odluči za Zakon o sudovima za mladež, potencijalne sankcije su određene odgojne mjere, sigurnosna mjera (obvezno liječenje od ovisnosti) te maloljetnički zatvor (iako u tom slučaju bi išao njegov pridržaj, što vam je de facto uvjetna osuda kod "odraslih" počinitelja).

Ako bi išao Kazneni zakon, onda uvjetna osuda, rad za opće dobro, kazna zatvora (iako do nje neće doći) te moguća sigurnosna mjera (obvezno liječenje od ovisnosti).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Momak 18 godina uhvaćen sa 35 g marihuane i digitalnom vagom. Nakon 2 sata pušten iz policijske stanice. Mene sad interesira, što vi mislite o tome i kako je moguće da momak nije predan pritvorskom nadzorniku, niti je išao pred državnog odvjetnika i sudca istrage. Prva pomisao je cinkarenje, iako on to jasno i glasno negira te govori kako će vrijeme pokazati. Papire je dobio, optužnica će ići prema 190 čl. kaznenog zakona st. 1. i st. 2.  Ako je ocinkario, kako to saznati, i kako saznati je li potpisivao. Kad potpisi izađu na vidjelo i je li uopće izađu? Zasad, nikom nije ništa od njegovih suradnika, niti ikom općenito (osim njemu). Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mora nigdje ići (pritvorski,odvjetništvo,sudac istrage) jer snimiti izjavu može i policija po nalogu DO-a,a DO je odlučilo da nakon izjave nema potrebe da odrede pritvor.

Sad je upitno tko su suradnici,kupci ili dobavljači?

Kupcima se neće ništa dogodit dok ih ne pronađu s "robom".Isto vrijedi i za dobavljače.

Priznao je da je "kupio" od NN osobe a da li je priznao i da je prodavao (isto može reći NN osobama) znat će se na suđenju (ako ga bude bilo).

Svi sretni i zadovoljni,jedan pao,radilo se i odradilo,uspjeh i rezultati ispunjeni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , sivko je napisao:

Ne mora nigdje ići (pritvorski,odvjetništvo,sudac istrage) jer snimiti izjavu može i policija po nalogu DO-a,a DO je odlučilo da nakon izjave nema potrebe da odrede pritvor.

Sad je upitno tko su suradnici,kupci ili dobavljači?

Kupcima se neće ništa dogodit dok ih ne pronađu s "robom".Isto vrijedi i za dobavljače.

Priznao je da je "kupio" od NN osobe a da li je priznao i da je prodavao (isto može reći NN osobama) znat će se na suđenju (ako ga bude bilo).

Svi sretni i zadovoljni,jedan pao,radilo se i odradilo,uspjeh i rezultati ispunjeni.

Kako mislite "ako bude bilo suđenje". Zašto ne bi bilo? 

Pao je nasumičnim pretresom i kaže da su murijaci bili stvarno iznenađeni što su našli i nisu radili pritisak. 

Kolko ja znam izjavu nije snimila policija, nego je on samo priznao dilanje, i dao pisanu izjavu odnosno potpisao priznanje. Poziv na DORH je dobio naknadno i pozvan je jedan svjedok. 

Pod suradnike smatram više dobavljače, ako je on potpisao recimo dobavljača, što njemu može biti? Kako netko znati je li ga je potpisao? Jer čuo sam ako netko ocinka da većinom izađe neka papirologija o tome, ili murija dođe po njega. 

On veli da nitko nije odrukan i da nikom neće ništa biti, da nitko nije potpisan (nije priznao kupnju od NN osobe). Jedino da su pretragom mobitela mogli neke ne konkretne informacije vidit, ali ništa ozbiljno, iako je isto rekao svima da se pripaze baš radi te pretrage. I stvarno zasad nikom nije ništa. 

uređeno: od arrater
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 34 minuta, sivko je napisao:

Zato jer mogu ići sa kaznenim nalogom (ako bude kakvog dogovora).

Sve sam napisao za "dobavljače" a šta će tko raditi i odradit je samo teorija.

 

Znači u kojim se slučajevima onda primjenjuje kazneni nalog i zašto? I ako bi se to primjenilo u ovom slučaju što bi to značilo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , G-man je napisao:

Konzumenti se neće kazneno teretiti, ali dobavljač definitivno da za st. 2. čl. 190. KZ-a. Ako postoje dokazi i/ili priznanje u tom smjeru, takva će biti i optužnica, a i presuda.

Aha, aha

A što ti potpisi inače znače, i što policija i sud na temelju toga može? Kad te netko potpiše, omogućava li to policiji nalog za uhićenje ili pretres u nekim slučajevima? Negdje sam čuo 3 potpisa istražni? 

uređeno: od arrater
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
, drot13 je napisao:

Nema propisanog niti ograničenog broja potpisa, dovoljan je i samo jedan svjedok da bi se nešto po tome radilo, a može ih biti i hrpa, a da ne bude istražnog.

A kako to da dotični gospodin nije snimljen kamerom, nego je samo potpisao iskaz, i zašto ga policijski službenici ne bi snimili ako mogu i ako je to obično procedura u kojoj se snimka koristi kao sudski dokaz? Također nema ni zapljene mobitela te vađenje transkripti kao provođenja dokazne radnje? Je li moguće da neko može imat toliko sreće zbog slučajnog pretresa? Vi ste pretpostavljam službeno lice, ili ste bili, pa mi valjda možete dat neki odgovor. Ili nije ni imao toliko sreće, (ako mobitel i kamera nisu potrebni kako bi se postupak raspelo odnosno kako bi ga konkretno osudili), zbog nađene aparature i pizeva. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , sivko je napisao:

Nije "snimljen" jer im DO nije dalo nalog da to učine umjesto njih.

Pa ako im DO nije dalo nalog da ga snime umjesto njih u tih 2,3 sata što je bio u stanici, šta ne bi onda bilo logično da su ga zadržali u pritvoru sve do izlaska pred državno odvjetništvo? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DO je, po stupanju na snagu aktualnog ZKP-a, u startu provodilo sva (odnosno ogromnu većinu) prvih ispitivanja okrivljenika. Onda su shvatili (pogotovo veća DO-a) da jednostavno nemaju ni prostorne (jedna jedina prostorija po DO-u) ni kadrovske kapacitete za to (a država ne da novac za takve stvari, za druge bezvezarije imaju novaca, ali za ovo ne), uz to gubili su dragocjeno vrijeme (neka ispitivanja znaju trajati satima), pa je i ZKP mijenjan, prvo na način da jedino kod kaznenih djela koja spadaju u županijsku nadležnost (a to je debela manjina), DO mora obaviti prvo ispitivanje okrivljenika, a nedavnom izmjenom postoji i tzv. prvo ispitivanje osumnjičenika, koje može provoditi policija uz superviziju DO-a.

Zašto ovdje nije obavljeno ispitivanje, ne znam, ali sasvim sigurno to nije prošlo bez "amenovanja"od strane DO-a. Određivanje pritvora od strane DO-a nije šala i za sobom povlači daljnje konzekvence i rokove, pa se s time DO ne "igra", ako nije apsolutno nužno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija