Jump to content

Što kad postanem nerezident?


yoda

Preporučene objave

Poštovani,

 

državljanin sam RH s prebivalištem u RH, međutim uskoro se selim na neodređeno vrijeme u jednu od zemalja EU.

 

Trenutno proučavam ima li uopće smisla odjavljivati prebivalište u RH i prijaviti ga u inozemstvu pa vas molim za mišljenje. Ponajprije me zanima jel u tom slučaju gubim ikakva prava u odnosu na hrvatske državljane koji imaju prebivalište u RH, osim naravno prava na osobnu iskaznicu koja je privilegija isključivo osoba s prebivalištem u RH.

 

Iako neću boraviti u RH, tu će mi ostati otvoren bankovni račun, neka imovina, vozačka, itd. pa me zanima iz prakse jel se tu što god mijenja.

 

Nadalje, jesam li u prekršaju ako ne odjavim prebivalište? Ako se ne varam, s obzirom na slobodu kretanja protuustavno je prisiliti državljanina na odjavu prebivališta, a za vrijeme prošle vlade spominjalo se dovođenje u red evidencija prebivališta pa mi se tu stvara konfuzija.

 

Jel netko može sumirati koji su plusevi i minusi odjave prebivališta u RH i prijave na stvarnoj adresi u inozemstvu?

 

Zahvaljujem unaprijed i lijepi pozdrav.

uređeno: od petpetica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani

 

Prebivalište u RH nema veze sa boravištem u inozemstvu. Ne odjavljujte prebivalište.

 

Prema čl. 1. Zakona o prebivalištu i boravištu građana "svaki hrvatski državljanin koji se nalazi na teritoriju Republike Hrvatske ima prebivalište u Republici Hrvatskoj".

 

Vi ćete na neko vrijeme napustiti RH, ali ćete se vratiti nazad. A gdje ćete onda imati prebivalište? Prebivalište u RH se odjavljuje samo ako mijenjate mjesto prebivališta u RH ili ako Vam prestaje hrvatsko državljanstvo. Nigdje ne piše da morate odjaviti prebivalište ako na neko vrijeme napuštate RH.

 

U čl. 8. Zakona piše da ste dužni prijaviti novo prebivalište u roku od 8 dana od odjave ranijeg prebivališta i, ako to ne učinite, činite prekršaj (ponovo napominjem da se prilikom izbivanja iz RH ne odjavljuje prebivalište i da ono nema veze s boravištem u inozemstvu).

 

Osobna iskaznica se izdaje osobama koje imaju prijavljeno prebivalište u RH jer se ona ne može izdati sa adresom iz inozemstva ili nekom drugom adresom koja nije adresa prebivališta.

 

Dakle, ako ćete neko određeno ili neodređeno vrijeme boraviti u inozemstvu ne odjavljujte prebivalište i zadržite svoju osobnu iskaznicu. Trebat će Vam kada se vratite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovanje,

 

da se nastavim na temu: ja sam se udala u Francuskoj i tu i ostajem, na temelju privremene dozvole boravka (to je čista formalnost, dok mi ne izdaju "pravu" dozvolu, koja će mi tu dakle funkcionirati kao osobna iskaznica). U skladu s time, da li se moram odjavljivati iz Zagreba gdje sam inače živjela i gdje mi roditelji i dalje žive? Ja ću povremeno dolaziti kod njih, ali ne znam što mi je raditi s obzirom na odjavu/prijavu boravišta/prebivališta u RH. Što je najzanimljivije, čitam na Internetu, navodno je sad u planu i novi zakon o tome koji će promijeniti same definicije tih pojmova...

Najljepše zahvaljujem na vašem odgovoru - kakva je bila praksa dosada u takvim situacijama?

uređeno: od leksbr023
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

1. Morate odjaviti prebivalište ili vam slijedi kazna od 500 do 5.000 kuna.

 

2. Sumnjam da će te moći imati otvoren bankovni račun pod istim uvjetima kao osobe s prebivalištem u RH. Vozačku ne morate mijenjati ako tamo nećete voziti motorna vozila.

 

3. Protuustavno je nepridržavati se propisa RH.

 

4. Ako se osoba sklona čestom kršenju zakona u povoljnijem ste položaju ako imate ovdje prebivalište, ako niste - onda sami zbrojite svoje pluseve i minuse ovisno o osobnim prioritetima.

uređeno: od petpetica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Morate odjaviti prebivalište ili vam slijedi kazna od 500 do 5.000 kuna.

 

2. Sumnjam da će te moći imati otvoren bankovni račun pod istim uvjetima kao osobe s prebivalištem u RH. Vozačku ne morate mijenjati ako tamo nećete voziti motorna vozila.

 

3. Protuustavno je nepridržavati se propisa RH.

 

4. Ako se osoba sklona čestom kršenju zakona u povoljnijem ste položaju ako imate ovdje prebivalište, ako niste - onda sami zbrojite svoje pluseve i minuse ovisno o osobnim prioritetima.

 

Petpetica, zahvaljujem na brzom i jasnom odgovoru.

Naravno da ću ovaj put morati odjaviti prebivalište kada to novi zakon jasno propisuje. Sada se raspitujem o praktičnim minusima i plusevima odjave prebivališta da znam što me očekuje kada to učinim do prosinca 2013. kada je rok za odjavu za one koji su u inozemstvu više od godinu dana. (Iako Zakon ne navodi ništa o onima kao ja koji su u inozemstvu manje od godinu dana, a iselili su se prije dana stupanja Zakona na snagu.)

 

Stoga, me interesira, ako biste mi mogli reći što gubitak prebivališta u RH mijenja u praksi, npr.

 

Bankovni račun - moram ići u banku prijaviti da sam nerezident, nema neke razlike.

Osobna iskaznica - morat ću ju vratiti.

Vozačka dozvola - sada imam stranu vozačku koja mi vrijedi u RH.

Nekretnine, dionice i suvlasništvo u tvrtkama (d.O.o.) - ne znam što bi se tu moglo mijenjati?

Porez na dohodak od kapitala (dividende) - sve ostaje isto kao do sada?

To je jedino što mi pada na pamet od relevantnih stvari na koje bi gubitak prebivališta u RH mogao imati utjecaj.

 

OK, možda ovo sada izlazi iz okvira ovog foruma, pa se ispričavam ako pitanje nije prikladno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon ne pravi razliku prema onima koji su odavno iselili.

 

Mislio sam na ovaj dio u Zakonu:

 

"Osobe koje se na dan stupanja na snagu ovoga Zakona nalaze izvan Republike Hrvatske duže od godinu dana u smislu odredbe članka 3. stavka 5. ovoga Zakona, dužne su u roku od godine dana od stupanja na snagu ovoga Zakona o tome obavijestiti nadležno tijelo na čijem području imaju prijavljeno prebivalište neposredno ili putem nadležne diplomatske misije – konzularnog ureda Republike Hrvatske te o razlozima boravka izvan Republike Hrvatske priložiti odgovarajuću dokumentaciju."

 

Čini mi se da se ovo odnosi na one koji su se odselili 29.12.2012. ili ranije, pa Zakon ipak pravi razliku, odnosno nedostaje informacija što je s onima koji su se odselili u razdoblju 30.12.2012. - 29.12.2013.

 

Ili sam potpuno krivo shvatio taj dio - možda to znači "osobe koje su do sada provele u inozemstvu više od godinu dana, i oni koji su proveli manje ali namjeravaju ostati dulje od godinu dana."

 

Za ostala pitanja ne znam odgovore, ali ću temu preseliti u podforum trgovačkog prava, možda se javi netko od forumaša tko se kuži u ovo.

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Osobe koje se na dan stupanja na snagu ovoga Zakona nalaze izvan Republike Hrvatske duže od godinu dana u smislu odredbe članka 3. stavka 5. ovoga Zakona, dužne su u roku od godine dana od stupanja na snagu ovoga u....

 

Ukoliko ste na dan 29.12.2012 duže od 1 god vani dužni ste odjavit prebivalište do 29.12.o.g. ako i dalje mislite vani i ostat. (čl.18 st.4)

 

Drugi dio pitanja (oni koji su se iselili 30.12.2012-te) je riješen čl.3 st.6 i 7 i čl.9 st.2 odnosno prijavom privremenog odlaska iz RH (ukoliko odlaze na rok duži od 1 god)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 3 godina kasnije...
Ukoliko ste na dan 29.12.2012 duže od 1 god vani dužni ste odjavit prebivalište do 29.12.o.g. ako i dalje mislite vani i ostat. (čl.18 st.4)

 

Drugi dio pitanja (oni koji su se iselili 30.12.2012-te) je riješen čl.3 st.6 i 7 i čl.9 st.2 odnosno prijavom privremenog odlaska iz RH (ukoliko odlaze na rok duži od 1 god)

 

Pozdrav,dižem ovo iz naftalina.

 

Radim u Austriji, imam gore prebivalište, trenutno imamo osobnu RH. Konkrento - ne želim plaćati nikakve razlike poreza na dohodak Hrvatskoj o čemu se priča ovih dana.

 

 

  • Zna li tko šta točno znači prijava privremenog odlaska? Ostajem li u tom slučaju bez RH osobne? Postajem li u tom slučaju nerezident u Hrvatskoj?
  • Prema međunarodnom ugovoru o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja između Austrije i Hrvatske članak 18. stavak 2. kaže:

(2) Neovisno o odredbama stavka 1., primanje koje rezident države ugovornice ostvaruje od nesamostalnog rada u drugoj državi ugovornici oporezuje se samo u prvospomenutoj državi ako:

a) primatelj boravi u drugoj državi u razdoblju ili razdobljima koja ukupno ne traju duže od 183 dana u dotičnoj kalendarskoj godini,

b) ako primanje isplati poslodavac koji nije rezident druge države ili se ona isplate u njegovo ime, i

c) ako primanje ne tereti stalnu poslovnu jedinicu ili stalno sjedište koja poslodavac ima u toj drugoj državi.

 

Znači li to čak i ako sam rezident RH ukoliko boravim u Austriji 183 dana godišnje Hrvatska me neće oporezivat uopće nikako. Ili nekom magijom to pak znači da me neće oporezivat ful nego će mi oporezivat razliku između onoga što sam platio u Austriji i što bih trebao po istoj plaći u Hrvatskoj?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija