Jump to content

HRVI-nesposoban za rad u MUP-što dalje činiti?


japa007

Preporučene objave

Pozdrav forumašima! HRVI sam 20% za stalno (oboljenje kralježnice...) i bio sam u SJP. Nedavno sam na pregledu u Domu zdravlja MUP-a proglašen nesposobnim (kralježnica i depresija F41.2-koja nije posljedica rata već problema sa kralježnicom). Sada slijedi komisija MUP-a za konačnu odluku, a nakon toga komisija HZMO. Bolovanje sam započeo s dijagnozom F41.2. Molim pomoć i savjet u svezi dokumentacije koju trebam predati komisiji HZMO jer sam čuo da bi trebao samo iskoristiti dijagnozu oboljenja kralježnice jer mi F41.2 ne ide u prilog i po njoj bi mi mogli skinuti postotak omjera rat-mir. Također sam čuo da moram mijenjati dijagnozu uzroka bolovanja jer neću moći ostvariti pravo na puni iznos naknade za bolovanje kod HZZO ako mi depresiju ne priznaju kao posljedicu problema s kralježnicom sa kojom imam konstantno liječenje od nastanka oboljenja. Molim za pomoć kako ne bih napravio suviše pogrešnih koraka i ostao zakinut za svoja stečena prava. Unaprijed zahvaljujem.

uređeno: od Mrljavac
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

S obzirom da imate status HRVI postoji i mogučnost da idete u tzv. braniteljsku mirovinu ili kako je još vole nazivati vojnu mirovinu, odnosno mirovinu po zakonu o pravima HR branitelja.

Nakon vještačenja kod MUP-ove komisije , nakon što od njih dobijete njihovo rješenje o nesposobnosti rada u policiji, otiđite do svog doktora opće prakse neka vam pripremi zahtjev za procjenu preostale radne sposobnosti sa svom medicinskom dokumentacijom vezanu uz te bolesti zbog kojih vas je MUP-ova komisija proglasila nesposobnim za policajca i onda svu tu dokumentaciju zajedno sa rješenjem o statusu HRVI i drugim dokumentima vezanim uz rat ( ratni put i potvrda o statusu branitelja ) dotavite u nadležni ured HZMO ( ako ste iz ZG ili ZG županije onda je to Tvrtkova 5 ).

 

Nakon toga čekate doma poziv za vještačenje a koji če stiči nakon nekih 7 do 10 dana od predavanja zahtjeva za vještačenjem u HZMO.

 

Šta če biti odlučeno na komisiji hzmo-a kod ovlaštenog vještaka , koji omjer rat-ostalo, koja nesposobnost ( profesionalna ili opća ) i da li če vas uopće proglasiti nesposobnim za rad ćete saznati tek dva do tri mjeseca nakon vještačenja u rješenju koje če vam stiči na kućnu adresu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Od HZMO sam dobio prvostupanjsko rješenje, priznaje mi se pravo na profesionalnu mirovinu, omjer rat-20%, ostalo-80%. U međuvremenu sam bio u dnevnoj bolnici psihijatrijskog odjela te su mi uz F41.2 konstatirali elemente PTSP F43.2. Kako mi teče rok za žalbu na Rješenje, MOLIM HITAN ODGOVOR svih koji imaju iskustva s tim da mi odgovore da li da Otpusno pismo iz bolnice prilažem uz žalbu ili da samo ustrajem na oboljeloj kralježnici? Dijagnoza F41.2 je privremeni poremećaj-tako su mi tumačili u svim ustanovama i ne vidim razlog da mi ga na komisiji uzmu u obzir kao trajnu bolest i temeljem nje u velikoj mjeri ruše postotak omjera rat-ostalo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od HZMO sam dobio prvostupanjsko rješenje, priznaje mi se pravo na profesionalnu mirovinu, omjer rat-20%, ostalo-80% (U MUP-a su me proglasili nesposobnim zbog oboljenja kralježnice temeljem čega mi je priznat HRVI trajno te zbog dijagnoze F41.2 (miješana anksioznost i depresivni poremećaj)). U međuvremenu sam bio u dnevnoj bolnici psihijatrijskog odjela te su mi uz F41.2 konstatirali elemente PTSP F43.2. Kako mi teče rok za žalbu na Rješenje, MOLIM HITAN ODGOVOR što dalje u vezi s tim i da li da Otpusno pismo iz bolnice prilažem uz žalbu ili da samo ustrajem na oboljeloj kralježnici? Dijagnoza F41.2 je privremeni poremećaj-tako su mi tumačili u svim ustanovama i ne vidim razlog da mi ga na komisiji uzmu u obzir kao trajnu bolest i temeljem nje u velikoj mjeri ruše postotak omjera rat-ostalo. Molio bih ako netko ima sličan primjer da se javi i prenese mi svoja iskustva ma kakva ona bila. Hvala i pozdrav svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od HZMO sam dobio prvostupanjsko rješenje, priznaje mi se pravo na profesionalnu mirovinu, omjer rat-20%, ostalo-80% (U MUP-a su me proglasili nesposobnim zbog oboljenja kralježnice temeljem čega mi je priznat HRVI trajno te zbog dijagnoze F41.2 (miješana anksioznost i depresivni poremećaj)). U međuvremenu sam bio u dnevnoj bolnici psihijatrijskog odjela te su mi uz F41.2 konstatirali elemente PTSP F43.2. Kako mi teče rok za žalbu na Rješenje, MOLIM HITAN ODGOVOR što dalje u vezi s tim i da li da Otpusno pismo iz bolnice prilažem uz žalbu ili da samo ustrajem na oboljeloj kralježnici? Dijagnoza F41.2 je privremeni poremećaj-tako su mi tumačili u svim ustanovama i ne vidim razlog da mi ga na komisiji uzmu u obzir kao trajnu bolest i temeljem nje u velikoj mjeri ruše postotak omjera rat-ostalo. Molio bih ako netko ima sličan primjer da se javi i prenese mi svoja iskustva ma kakva ona bila. Hvala i pozdrav svima!

 

Žalbe uglavnom ne prolaze pa se ne bih na tvom mjestu pretjerano nadao da će proći osim ako su u HZMO negdje pogriješili u "papirologiji".

 

Možda je bolje pokušaš obnovom postupka tj. novom procjenom radne sposobnosti nakon 7-8 mjeseci (ukoliko dođe do pogoršanja bolesti i to bude evidentirano u medicinskoj dokumentaciji)..

 

A, ako se misliš žaliti, u HZMO-u imaju pravnika koji bi trebao imati gotove obrasce za žalbu, a uz žalbu možeš priložiti svu novu dokumentaciju pa kako bude, iako, kao što sam već napisao, od žalbe ne bih previše očekivao.

 

Tvoje teme sam spojio u jednu. Nepotrebno je otvarati dvije teme zbog istog razloga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od HZMO sam dobio prvostupanjsko rješenje, priznaje mi se pravo na profesionalnu mirovinu, omjer rat-20%, ostalo-80%

 

Ako nisi do sada dobio rješenje o visini mirovine, samo da znaš s obzirom na ovaj omjer i na prof. mirovinu da se ne nadaš cifri večoj od 2500-2700 kn.

 

Što se pak tiče žalbe, isto tako ne očekuj previše jer koliko sam upoznat ovako preko foruma s kolegama koje su se žalile oko 95 % žalbi nije prošlo.

 

Najbolje napravi ovako kako ti je Mrljavac napisao, obnovu kod hzmo-a nakon 7-8 mjeseci ili godinu dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom da sam proglašen nesposobnim za rad u MUP-a i već sam "pod skrbi na neodređeno vrijeme" (prosjek neto plaće zadnja tri mjeseca prije nastupa nesposobnosti), ne preostaje mi drugo nego borba "do kraja", dok ne iscrpim sve mogućnosti. Ova dijagnoza F41.2 mi je u svim nalazima (psiholog i psihijatri) dijagnosticirana prvenstveno u svezi sa problemima koje imam sa kralježnicom, a potom kao nadogradnja sve ostalo što je dovelo do pogoršanja i toga da su mi liječnici poslodavcu poslali obavijest o tome, zbog čega je uslijedio postupak procjene radne sposobnosti. Zbog toga smatram da bi mi žalba ne prvostupanjsko rješenje imala smisla. Molim da mi pojasnite kada je rješenje o mirovini izvršno jer mi tada prestaje ovo opisano pravo na "skrb". Da li nekakvi drugi postupci pokrenuti kao pravni lijek odgađaju prekid rada u MUP-a? Još bih molio da me, s obzirom na situaciju koju imam i koju sam vam pojasnio, savjetujete da li da otpusno pismo iz bolnice (sa "novom" dijagnozom F43.2) priložim uz žalbu ili će mi ono samo štetiti za ocjenu komisije HZMO. Unaprijed hvala i lijep pozdrav!

uređeno: od japa007
Greška kod kopiranja teksta
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom da sam proglašen nesposobnim za rad u MUP-a i već sam "pod skrbi na neodređeno vrijeme" (prosjek neto plaće zadnja tri mjeseca prije nastupa nesposobnosti), ne preostaje mi drugo nego borba "do kraja", dok ne iscrpim sve mogućnosti. Ova dijagnoza F41.2 mi je u svim nalazima (psiholog i psihijatri) dijagnosticirana prvenstveno u svezi sa problemima koje imam sa kralježnicom, a potom kao nadogradnja sve ostalo što je dovelo do pogoršanja i toga da su mi liječnici poslodavcu poslali obavijest o tome, zbog čega je uslijedio postupak procjene radne sposobnosti. Zbog toga smatram da bi mi žalba ne prvostupanjsko rješenje imala smisla. Molim da mi pojasnite kada je rješenje o mirovini izvršno jer mi tada prestaje ovo opisano pravo na "skrb". Da li nekakvi drugi postupci pokrenuti kao pravni lijek odgađaju prekid rada u MUP-a? Još bih molio da me, s obzirom na situaciju koju imam i koju sam vam pojasnio, savjetujete da li da otpusno pismo iz bolnice (sa "novom" dijagnozom F43.2) priložim uz žalbu ili će mi ono samo štetiti za ocjenu komisije HZMO. Unaprijed hvala i lijep pozdrav!

S danom primitka rješenja o pravu na mirovinu ti prestaje sve vezano za MUP. To rješenje su najvjerojatnije ili će za koji dan dobiti i u kadrovskoj tvoje PU pa će te kontaktirati, a bilo bi dobro da i ti njih kontaktiraš da ne bi kasnije imao problema oko datuma pestanka radnog odnosa pa da im ne bi bio dužan što novaca.

Dobit češ otpremninu od MUP-a , oko nešto manje od 10.000 kn i još bi trebao dobiti onoliko novaca koliko imaš bodova na računu skladišta za odoru ( barem je tako bilo 1 bod = 1 kn ).

Zatraži u PU spomen značku od MUP-a. I to bi ti uglavnom bilo to.

 

Za koji dan ako nisi dobit češ i rješenje o visini mirovine.

 

E da žalba ne odlaže izvršenje rješenja ( to ti piše i u rješenju hzmo-a). Možeš se žaliti ali ti si od tog dana u rješenju i po rješenju umirovljenik ( odnosno od dana kada si bio na komisiji u hzmo-u), tako da žalbu možeš uložiti ako želiš ali ne nadaj se pozitivnom rješenju po tebe.

 

I za kraj što si pitao za ovo otpusno pismo iz bolnice, možeš priložiti a i ne moraš jdan nalaz više ili manje mislim da neće igrati ulogu s tim više jer je datum iza kako si bio na komisiji, tako da je komisija bez tog papira donosila odluku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa, u rješenju HZMO mi piše da žalba odgađa izvršenje rješenja, zbog čega ću se žaliti i nadati se boljem ishodu. Iz kadrovske PU su me kontaktirali i rekli da ih obavijestim da li ću se i kada žaliti, tako da mi neće još prestati radni odnos u MUP-a. Za otpremninu i novac s računa u skladištu imam informaciju da se isplaćuje kada i otpremnina. Ovo sa zadnjim nalazom još ne znam što ću učiniti. U svakom slučaju hvala na savjetima i pozdrav. P.S. Ako bude povoljnije rješenje nakon žalbe javit ću se i prenijeti iskustva tako da i drugi znaju što ih čeka u slučaju da imaju slične uvjete kao i ja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kako se vodi problem sa kralježnicom u nalazu i mišljenju drugostupanjskog liječničkog povjerenstva,bolest u svezi rata ili povreda u svezi rata.

kako se vodi psihički problem (bolest koj se prizna u svezi rata ili ...)

 

procijena invalidnosti i procijena radna sposobnost su dva zasebna postupka.

procijena radne sposobnosti ovisna je o visini invalidnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

japa007,ako si iz Varaždina i bio u SJP možemo kontaktirati,naime ja sam ti imao sličan slučaj prije 6 godina(osim ako se zakon nije u međuvremenu promjenio) i tada sam na prvostupanjsko rješenje podnio žalbu i dalje bio na MUP-ovoj skrbi.Nakon odbijanja žalbe podnio sam tužbu i dalje sam bio na skrbi sve do sudskog rješenja.Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bovu, u rješenju mi piše da organizam oštećen 20% za stalno temeljem bolesti kralježnice cijeneći isto prema točci 208 liste postotaka oštećenja organizma, koja je dio Pravilnika za utvrđivanje postotka oštećenja HRVI iz Domovinskog rata (NN 45/05). Što se tiče psihičke dijagnoze ona mi je dijagnosticirana nakon prvog sistematskog pregleda koji je uslijedio tek nakon 15 godina aktivne službe, a kada nisam prošao psiho-testove pa sam morao krenuti sa liječenjem. U nalazima psihijatara i psihologa mi piše sve manje-više u svezi kroničnih bolova i problema s kralježnicom, a što je rezultiralo nesanicama, napetošću, kroničnim umorom, iscrpljenošću, razdražljivošću, slabošću, drhtanjem, osamljivanjem itd.-ima tu svega još (iscrpljeni obrambeni mehanizmi), a što sve utječe na funkcionalnost.

Eldridž, trenutno imam privatnih problema i možemo se naći sljedeći tjedan na kavi, ali ne znam kako da se kontaktiramo uz zaštitu osobnih podataka (nisam baš neki stručnjak po tom pitanju). Ako ti znaš javi pa se čujemo. Inače sutra podnosim žabu u HZMO. Pozdrav svima i poziv forumašima se sličnim problemom da se jave u raspravu sa savjetima jer će mi sve dobro doći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

smatram da si trebao raditi na povećanju invalidnosti .(što imaš pravo nakon dvije godine)

novi nalaz ortopeda (za kralježnicu)neurologa,EMG fizijatra

nove nalaze i zahtjev za ponovnim utvrđivanjem invalidnosti radi pogoršanja

predati u državnu upravu ,odjel za branitelje.

psihički problem koji nije uveden u nalaz i mišljenje drugostupanjske komisije

vodi se za omjer mir.

ako uspiješ povečati invalidnist i da ti psihički problem bude uvršten u nalaz kao bolest zbog rata povečat češ i mogučnost za veču mirovinu.

 

prije procijene radne sposobnosti trebalo je pokušati povečat invalidnost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nismo svi imali takvih problema, predao papire o invalidnosti, ratni put itd., komisija itd. U roku od dva mjeseca rješenje o mirovini 100% vezano za rat. Akontacija 2000 kn. Čekam da mi dignu za tri zvanja čin i obračunaju mirovinu. Mislim da če sve biti do kraja ovog mjeseca.Mišljenja sam da ne treba kombinirati više dijagnoza i da je jako bitan opis ratnog puta. Pozdrav braniteljima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zmodri11, ja sam se nadao da neću imati problema jer mi se druga dijagnoza po opisu veže za probleme koji prvenstveno potječu od bolesne kralježnice, a tek onda nadogradnja svega što je rezultiralo pogoršanjem i u konačnici nesposobnošću za daljnji rad. S obzirom da imam pristojna primanja od MUP-a i zadržavam pravo na uplatu svih doprinosa te postoji niz pravnih lijekova koje mogu upotrijebiti kako bi se izborio za svoja prava, ne odustajem i idem utabanim stazama u nadi da me sve skupa neće "izmučiti" previše. Kralježnica mi je u sve gorem stanju i imam velikih problema s bolovima, ali imam i dijagnozu deformacije koja nije na dijelu koji mi je obuhvaćen drugostupanjskim rješenjem. Zbog toga mislim da ću morati pokrenuti postupak priznavanja pogoršanja s više osnova, a kakav će biti ishod svega to će pokazati vrijeme. Zato se obraćam svim forumašima koji imaju znanje i saznanja da pomognu, a svima se unaprijed zahvaljujem. Pozdrav svima, a Eldridž neka mi se javi na privatni mail (mislim da je to moguće)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko čujem od kolega koji su otišli u mirovinu u zadnjih nekoliko godina, večina ih je dobila jako loš postotak rat-ostalo. Sve ispod 50/50 je loše. Što se tiče vaše kralježnice imao sam sličnih problema (puknuće diska na dva mjesta s pomakom) itd. Savjetovali mi da tu dijagnozu zanemarim jer bi mi rušila omjer invalidnosti vezano za rat. Dugotrajan postupak, pošalju vas na liječenje, operaciju, ponovljenu operaciju itd. Nikad kraja.Primanja od MUPa mislim da su ograničena vremenski. Uvjek možete uzeti mirovinu po 6a ,ako imate uvjete. Za braniteljsku se možete boriti i kad primate policijsku. A ako uzmete braniteljsku i bude lošija nečete više imati pravo na policijsku. Ako griješim neka me ispravi netko sa foruma. Osobno nisam bio uopće upućen u svezi naših prava ,a niti sam ih tražio do sada kad sam odlučio otići u mirovinu. O svemu saznao na ovom forumu.

Što da vam drugo kažem? Borite se. Pozdrav svim braniteljima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zmodri11, više nema vremenskog ograničenja na dužinu primanja plaće od MUP-a. Prije je bilo do 3 godine, ali po važećem Zakonu, prema kojem sam ja ostvario to pravo, nema ograničenja. Žalbu HZMO sam predao i dobio na znanje dopis kojim je poslana u Zgb. Sad čekam daljnji ishod i savjete forumaša koji znaju kako dalje... "Borba" tek počinje. Pozdrav svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija