Jump to content

Trgovački sud - ovrha


Nini1234

Preporučene objave

Osiguravajuće društvo s kojim smo prije radili poslalo nam je opomenu za dva računa pred ovrhu koja su na vrijeme plačena. Nakon što smo im odgovorili da su računi uredno podmireni prije dvije godine i dostavili ovjerene virmane i bankovne izvatke svejedno su pokrenuli postupak ovrhe. Na ovrhu smo se žalili i predmet je došao na trgovački sud.

 

Nakon predaje sudu dokaza o plaćanju odvjetnik osiguravajućeg društva kaže da smo onda vjerojatno dužni po nekim drugim računima, i nije bitno po kojima su pokrenuli ovrhu.

 

Da li je moguće da sad prezentiraju neke druge račune koji uopće nisu predmet spora, odnosno ovrhe? U slučaju da će nas sad teretiti po nekom drugom računu da li moraju pokrenuti novi postupak?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Nažalost Trgovački sudovi ovakvi kakvi jesu, sa tim i takvim sucima su nešto što bi svaka država koja drži do sebe trebala ukinuti. Suci Trgovačkih sudova sude isključivo po principu mali-veliki pa je velikima dozvoljeno sve. Postoji mogućnost da sudac donese presudu temeljem takozvane „vjerodostojne“ isprave koja će u naravi biti njihova konto kartica iza koje nitko ne stoji i nitko ne odgovara za njenu točnost a da Vi ipak nećete moći ništa učiniti jer ste mali i nevažni. Ali da su takav postupak pokrenuli protiv Agrokora, sudac bi bio u velikim problemima ako ne bi već na prvoj raspravi odbio njihovu tužbu.

 

Osiguravajuće društvo s kojim smo prije radili poslalo nam je opomenu za dva računa pred ovrhu koja su na vrijeme plačena. Nakon što smo im odgovorili da su računi uredno podmireni prije dvije godine i dostavili ovjerene virmane i bankovne izvatke svejedno su pokrenuli postupak ovrhe. Na ovrhu smo se žalili i predmet je došao na trgovački sud.

 

Nakon predaje sudu dokaza o plaćanju odvjetnik osiguravajućeg društva kaže da smo onda vjerojatno dužni po nekim drugim računima, i nije bitno po kojima su pokrenuli ovrhu.

 

Da li je moguće da sad prezentiraju neke druge račune koji uopće nisu predmet spora, odnosno ovrhe? U slučaju da će nas sad teretiti po nekom drugom računu da li moraju pokrenuti novi postupak?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost u pravu ste, na sudu je otvoreno prikazana priklonjenost osiguravajućem društvu i njihovom poznatom/jakom odvjetničkom uredu. Mi smo zbog financijske situacije bili bez odvjetnika

 

Trenutna situacija je ovakva:

 

Sud je naredio da dostave knjigovodstvene kartice iz kojih je vidljivo što su zatvorili našim uplatama, te da mi dostavimo također svoje kartice sudu.

 

Dostavili su podnesak kojim navode da nakon provjere su utvrdili svoju pogrešku jer su zabunom uplate neke treće stranke povezivali sa našim računima i kada su to shvatili trećoj stranci su vratili novac i nastao je nesklad u kartici. Također navode da im nismo dostavili naše kartice (iako imamo povratnicu da jesmo)

 

No bez obzira na njigovu nebitnu omašku pronašli su da isto dugovanje sada postoji po nekom drugom računu te predlažu da sud donese sljedeću presudu:

 

Da platimo taj račun sa svim kamatama

Da platimo troškove suda, njihove troškove i troškove ovrhe

 

S obzirom na naklonost suda prilikom prve parnice jasno je da ishod neće biti u našu korist.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

ipak ide polako na bolje.. ja sam takav spor izgubio, jer je sud prihvatio njihove navode da su mojom uplatom zatvorili neke druge račune.. te neki drugi računi su zauvijek ostali neki drugi računi, nikada ih nisu dostavili ni sudu ni meni.. kako se radilo o sporu male vrijednosti nisam mogao pobijati utvrđeno činjenično stanje u 1. stupanjskom postupku, a kako je sve trajalo više od pet godina ne mogu ni kaznenu prijavu podnijeti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ipak ide polako na bolje.. ja sam takav spor izgubio, jer je sud prihvatio njihove navode da su mojom uplatom zatvorili neke druge račune.. te neki drugi računi su zauvijek ostali neki drugi računi, nikada ih nisu dostavili ni sudu ni meni.. kako se radilo o sporu male vrijednosti nisam mogao pobijati utvrđeno činjenično stanje u 1. stupanjskom postupku, a kako je sve trajalo više od pet godina ne mogu ni kaznenu prijavu podnijeti

 

I kod nas je bio spor male vrijednosti, konkretno 500 kn.

 

Evo presude:

 

1. Ukida se platni nalog iz rješenja o ovrsi

2. Oodbija se tužbeni zahtjev kao neosnovani

 

Tužitelj je postupak pokrenuo radi neplaćanje dva računa za koje je kasnije utvrđeno da su plaćeni pa je taj iznos potraživao po nekom drugom računu. Tuženik nije dužan nadoknaditi troškove pokretanja ovršnog postupka kao i daljnje troškove tužitelja. Sud ne prihvaća tvrdnju tužitelja da zbog ponašanja tuženika nije znao koji račun mu je plaćen. Tužitelj je sam dužan voditi evidenciju o plaćanju računa te se neosnovano poziva na krivnju tuženika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija