Jump to content

Ovrha i revizija putem Vrhovnog suda


Bugzi

Preporučene objave

Poštovani imam jedno pitanje vezano za naplatu novca prema pravomoćnoj drugostupanjskoj presudi.Radi se o novčanom iznosu od oko 60.000 kuna sa sudskim troškovima.Naime prije 4 godine pokrenuo sam tužbu i napokon prošloga mjeseca dobio presudu u svoju korist.

Međutim druga strana je uputila Vrhovnom sudu putem općinskog suda Županja zahtjev za reviziju radi osiguranja jedinstvene primjene prava i ravnopravnosti građana prema članku 382 stavak 2 Zakona o parničnom postupku.

Naime namjera je druge strane dodatno prolongirati isplatu.U zahtjevu za reviziju iznose se čisto formalni prigovori da je kredit od bračne stečevine od koje je kupljen stan bio samo na meni a nakon rastave ja tražim isplate 1/2 rata kredita,pa tobožnje nejasne kamate na anuitete kredita i sl.Nepotrebno je naglasiti da je prije ove presude u moju korist za naplatu polovica rata kredita stan prodan i da je uredno isplaćena sa 1/2 iznosa uz ovjeru kod javnog bilježnika,što znači da su kamate uračunate u taj iznos koji je zaprimila.

Moje pitanje je dali ovrha na isplatu ovog presuđenog prvog dijela prema drugostupanjskoj presudi može biti blokirana ili odgođena do odgovora Vrhovnog suda i dali je uopće utemeljena prema ovom članku za ovakve nebulozne konstatacije koje je odbacio i prvostupanjski i drugostupanjski sud, jer mi je odvjetnik rekao da je to čisto maltretiranje i da samo žele dobit na vremenu koje nažalost traje i traje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dug utvrđen sudskom odlukom zastajeva za 10godina od pravomoćnosti presude .

revizija će se riješiti za 2-4 godine.

možeš i sad ovrhom tražiti isplatu duga utvrđeno sudskom odlukom koja je pravmoćna nakon odluke županijskog suda .

revizija ne zadržava ovrhu (ne spriječava isplatu duga )

ako revizija bude odbijena tada možeš podnijeti ovrhu za isplatu duga utvrđenog sudskom odlukom ,uvečano za zakonske kamate od dana presuđivanja .

ako revizija bude prihvaćena

ponoštavaju se odluke nižih sudova.

i tada bi bio dužan vratiti isplaćeni iznos uvečan za zakonske kamate.

nema žurba

nakon odluke Vrhovnog suda traži isplatu duga (određenog sudskom odlukom )uvečano za zakonske zatezne kamate.

a možeš i nakon 9godina od pravomoćnosti presude podnijeti prijedlog za ovrh.

ako odluka Vrhovnog suda bude pozitivna za tebe .

traži nekretninu za osiguranje duga.

60.000,00 x 12%/g= 7200 kn/godin. (x 10g=72.000 kn)

nema biljih kamata .

uređeno: od bovu
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dug utvrđen sudskom odlukom zastajeva za 10godina od pravomoćnosti presude .

revizija će se riješiti za 2-4 godine.

možeš i sad ovrhom tražiti isplatu duga utvrđeno sudskom odlukom koja je pravmoćna nakon odluke županijskog suda .

revizija ne zadržava ovrhu (ne spriječava isplatu duga )

ako revizija bude odbijena tada možeš podnijeti ovrhu za isplatu duga utvrđenog sudskom odlukom ,uvečano za zakonske kamate od dana presuđivanja .

ako revizija bude prihvaćena

ponoštavaju se odluke nižih sudova.

i tada bi bio dužan vratiti isplaćeni iznos uvečan za zakonske kamate.

nema žurba

nakon odluke Vrhovnog suda traži isplatu duga (određenog sudskom odlukom )uvečano za zakonske zatezne kamate.

a možeš i nakon 9godina od pravomoćnosti presude podnijeti prijedlog za ovrh.

ako odluka Vrhovnog suda bude pozitivna za tebe .

traži nekretninu za osiguranje duga.

60.000,00 x 12%/g= 7200 kn/godin. (x 10g=72.000 kn)

nema biljih kamata .

 

Prvo hvala na žurnom odgovoru.Molim još jedno pojašnjenje.

Ukoliko sam te dobro razumio ja mogu tražiti naplatu već sada (blokada računa osobnih primanja i sl.) a u slučaju da se naplatim do odluke Vrhovnog,a Vrhovni sud naknadno poništi Županijsku presudu, što je malo vjerojatno jer su navodi nebulozni, ja to moram vratit.

Otežavajuća okolnost mi je i ta što ona ima vrlo niska primanja cca 3000 kuna a nema niti nekretnina niti pokretnina na sebi.Što u tom slučaju?Mogu li je ikako prisiliti da položi račune gdje je potrošila 20.000eur od prodanog stana jer sam joj isplatio polovicu i to je ovjereno kod javnog bilježnika a kredit je prema presudi nedvojbeno dokazano ugrađen u cijenu stana koji smo prodali.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija