Jump to content

u kojoj valuti štediti?


connected

Preporučene objave

molim ako ima znalaca,može i osobna iskustva.imam malu ušteđevinu u kunama.nisam stručnjak za ekonomiju.htio bi štediti u devizama.u koju valutu da konvertiram kune?u euro ne bi jer ne znam što će biti.vidio sam da je prošle godine CHF uzletio.hoće li pasti?neki ljudi govore o skandinavskim valutama o kojima nemam pojma.što je s dolarom,američkim,australskim i kanadskim?išli su gore.a funta?nije mi cilj obogatiti se.samo želim zadržati vrijednost novca ako može.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja ti nisam nikakav savjetnik u tome pogledu, ali po onome što sam ja uspio pohvatati, forex je posve nepredvidljivi sustav, dakle nije nikako moguće predvidjeti trendove u pogledu stopa po kojima će se vršiti zamjena valuta. To je čista špekulacija.

 

Od savjeta, čitam da štedjeti treba u valuti u kojoj se zadužuješ. Pretpostavljam, ako štetiš u valuti u kojoj štede i svi drugi građani, onda dijeliš sudbinu većine, a i država će se truditi zaštiti upravo većinu građana... Ali to su samo moja dva centa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A kako to može itko znati? Moguće je nabrajati razloge za ovo ili ono, ali onda se desi baš suprotno iz razloga koji nisu pali na pamet tome koji je nabrajao.

 

Švicarcima ne paše visoki franak jer njihovo je tržište zatvoreno - stvari koje Švicarci kupuju se proizvode, tako reći, 20 kilometara od mjesta kupovine. Naravno, ne sve, ali oni svoj odličan standard zahvaljuju i tome. Kada je franak jak, onda stvari postaju sve jeftinije za uvesti, čime se uništava unutarnja proizvodnja. Zato je za očekivati da će oni spriječavati rast franka koliko god mogu.

 

Ali tako, pa i na neusporedivo pametnije načine je moguće trkeljati do u besvjest. I to bez obzira na iskustvo i broj doktorata... :) I ljudi to čine. Što ne znači da su u pravu.

 

Sigurno da bi nama pasalo da nam standard padne, pa da moramo početi proizvoditi vlastite proizvode, tj. da nam postane preskupo uvoziti. Ali nema šanse da će se to ikada dogoditi, s obzirom da su nas još tamo 1990-tih vezali za euro i to zapečatili vezanjem kredita uz euro, efektivno osiguravajući da ma koliko puno proizveli i stvorili nove vrijednosti, uvijek imamo isto. :)

 

Tako da se ne moraš bojati da će kuna pasti. Past će onda kada i banke počnu tih 150 milijardi kuna štednje koje ima par desetaka tisuća Hrvata na svojim računima plasirati u domaće gospodarstvo. Dakle, nikad.

 

Ali sada će doći netko drugi i natrkeljati suprotno.

 

Osobno, ja ne znam je li Ljubo Jurčić dobar ekonomist, ali koliko ga pratim obično je pogodio više godina unaprijed, pa mi se čini da treba štedjeti u kojoj god valuti štedi Ljubo. Piši mu na faks, pa ga pitaj. :)

 

Ja štedim nešto u kunama, nešto u eurima. I to je to.

uređeno: od tsereg
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

teško biti pametan posebno s Hr bankama.. ja sma recimo prije par godina dio eura prebacio u AUD i oročio u zaba.. supe fora, dobre kamate, AUD rastao.. možda za nekoga u EU, ali kod nas kad uzmem u obzir sve tečajne razlike i provizije koje zaba uzme pri konverziji valuta (jer nemam gdje ovdje trošiti AUD) ispade da sam ostao skoro na istome kao da sam samo oročio te iste eure :)..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija