Jump to content

ukidanje sudova!!!!


patsy

Preporučene objave

Jeste li vidjeli jučer na vijestima?

počelo se spajati prekrsajne s općinskim- bilo je i vrijeme! Treba ih sve rastjerati koji god nemaju dovoljno posla a olakšati onima koji ga imaju previse. Nije fer da u Zg ne jednog suca otpadaju tisuće spisa a na suca u špišić Bukovici pet puta manje i još mu tonu u zastaru. A oba rade za istu plaću.

 

I zbilja nema logike za 20 trgovačkih sudova, kad posla ima samo za 4 suda. a ostali su se fino uhljebili i ispijaju kavicu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Mislim da se sudovi spajaju zbog našeg bržeg ulaska u EU. Očito imamo previše sudova, a kolika nam je država!? Neće se sudovi ukidati već spajati. Npr. neće više primjerice biti Prekršajni sud u Dugom Selu, već će se on spojiti sa Općinskim sudom u Dugom Selu i vjerovatno će se zvati Općinski sud u Dugom Selu - odjel prekršajni. Vrlo jednostavno. Tako će se na papiru smanjiti broj sudova, a ipak isti broj ostati. Negdje će se i ukidati jer su bespotrebno i otvoreni. Pa će suci iz većih mjesta tj. gradova nekoliko dana u tjednu putovati u drugo mjesto kako bi sudio u tim predmetima, da ne bi stranke putovale, jer je to i trošak državi. lakše je sucu platiti prijevoz nego strankama. to je udar na proračun. ja bar tako smatram budući sam u pravosuđu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U praksi funkcionora katastrofalno, to je moje mišljenje. Spajanjem ( u sudovima koji su u pilot- projektu spajanja prekršajnih s općinskim sudovima) suci prekršajnog suda postali su suci općinskog suda iako su imenovani od strane DSV-a sucima prekršajnog suda. Po logici stvari, uvid u njihov rad, ocjene obnašanja sudačke dužnosti, pa i odluku za imenovanje do navršene 70 godine života trebalo bi dati ( odnosno prijedlog u ovom zadnjem slučaju) Sudačko vijeće nadležnog županijskog suda. Kako, kad isti nemaju uvid u njihov rad? Naime, normalno da i dalje Prekršajni odjeli spojenih prekršajnih sudova žalbe dostavljaju na odlučivanje Visokom prekršajnom sudu. Dalje, svi spojeni sudovi su mali sudovi sa svega nekoliko sudaca, organizirano je stalno dežurstvo i što se dešava- suci bivšeg Prekršajnog suda trebaju u dežurstvu odraditi predmet iz područja koje ne poznaju, a i obrnuto. Po onome što je meni poznato, suci općinskog suda groze se od prekršajnih predmeta jer uvidješe da to nije baš samo tralala kako su do jučer mislili. Svakako treba racionalizirati postojeću mrežu sudova ali ne na ovakav način. Veliki, veliki broj prekršaja treba prepustiti u nadležnost drugim tijelima a broj prekršajnih sudova trebalo bi prepoloviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da ali znate vi što znači prepoloviti broj sudova, sudaca, službenika? pa neće biti mjesta na zavodu za zapošljavanje! to će biti totalna koma. ja radim na prekršajnom i nikako ne bih htjela ostat bez posla. pa gdje sam najsigurnija nego u državnoj službi. mislim da će se to teško moći napraviti. Prekršajni sudovi imaju previše predmeta da bi se oni samo tako riješili, a općinski sudovi ne vole prekršajne predmete da bi im se samo tako oni dodijelili. Općinski sudovi imaju malo predmeta, ali postupci duže traju i zastarni rokovi su dugi, a prejršajni su pretrpani, postupci su unutar dvije godine, tj. trebali bi biti, a zastara također. mislim da će se morati iznaći način da sve ostane kako je, jer smo mi potrebni i ne vjerujem da bi naš sud zatvorili. malo nas je al nas ima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nece vas zatvoriti, vec ce vas grupirati. Male prekrsajne zajedno u jedan veci prekrsajni. Ne znam kako je velik (mali) tvoj prekrsajni sud, ali ima ih hrpa sa jednim ili dva suca - pa kako organiziraju dezurstva? Nikako, jedan sudac je dezuran non-stop. I jedan zapisnicar s njim. To je totalno bez veze. Mislim da se nece tako smanjivati broj ljudi (bez obzira na pritisak izvana u tom smislu). Samo sto ce ljudi morati putovati u drugi sud. Isto tako i sa opcinskima, da ne mislis da navijam za prekrsajne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, ali tko pita prekršajne suce i osoblje. Finci su rekli da to treba napraviti jer su i oni to učinili i navodno imaju dobre rezultate, što se npr. u Sloveniji pokazalo lošim rješenjem. U slučaju grupiranja sudova mislim da nitko neće ostati bez posla jer umjesto npr. 5 manjih prekršajnih sudova, bio bi 1 s jednim predsjednikom, a 4 bi bila područna odjela gdje bi se održavali sudbeni dani. Zbog primjene novih tehnologija- vođenje upisnika elektronskim putem što je jedan dio prekršajnih sudova već započeo i sve većeg broja predmeta izvršenja mislim da nitko ne bi ostao bez posla jer bi se službenici preraspodijelili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vama, sucima, bi trebalo osigurati bolju organizaciju i uvjete rada, kao i stimulirati na edukaciju. U BiH su, prema mojim saznanjima i surfanjem po netu, uz pomoć USAID-a započeli neku reformu. Koliko sam uspio shvatiti iz tih studija, ona je za sada bazična. Dakle, odnosi se na naćin organizacije spisa, dodjelu brojeva i vođenja istih. Koliko je ona dobra i stučna, nisam u poziciji kompetentno prosuđivati, ali može se skinuti sa neta.

 

Također, uvođenjem jednog jedinstvenog informatičkog programa podijeljenog prema odjelima u sudovima moglo bi se dosta toga napraviti.

 

Loše mi samo od pomisli na konzervu preko puta Lisinskog. Barem kazneni odjel sada izgleda dobro.

 

Oko ukidanja sudova nisam kompetentan prosuđivati, ali udružite se i potaknite javnu raspravu pa da vidimo.

 

Neozbiljno je da o tome odučuju ludi koji nisu na sudu proveli barem nekoliko godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

kako je u BiH, al eto pozdrav mojoj domovini. al uz dužno poštovanje prema RH i ovdje se počelo sa kompjuterskim vođenjem upisnika i mislim da je to dupli posao. zalmislite sud koji ima oko 3000 predmeta, prvo mora upisati ručno (postoji veliki upisnik u koji se moraju upisati svi zaprimljeni predmeti, dati im se broj, tiejk postupak i bla bla bla) i to isto se mora upisati u kompjuter, pa tu treba zaposliti čitavu vojsku. vjerovatno će sad netko reći da se ništa ne radi pa da im i treba dati posla. to je netočno većina ljudi u državnim službama radi, ali jedan dio ne radi. pa kad se to skupi na hrpu prosjek je zadovoljavajući. jer oni koji rade rade za one koji ne rade. logično. vjerujte mi vi još niste vidjeli kako drugi sudovi izgledaju. recimo općinski sud u dugom selu gdje su se zmije izlegle. bilo je to jedno ljeto u novinama. zamiislite si društvo vam na raspravi osim suca i spisa prave i zmije! užas. popravili su im krov i nabili neku jadnu fasadu, a iznutra smrdi po vlazi, žbuka otpada .... vidjela sam te stvari svojim očima i još uvijek ne mogu doći k sebi. imam osjećaj da dio tog smrada ostane na meni. a za usporedbu imam zgradu u SVetom Ivanu Zelini gdje je smješten općinski i prekršajni sud. oni doslovce nemaju što raditi. imaju wcd za stranke, čekaone kao kod liječnika, sudnice su poput onih na tv. ma divota. eto ljudi koji nemaju previše posla dobili su predivnu zgradu. i to sam se osobno uvjerila. pa di je tu pravda. a ja radim u prčvari. jedva dobila klimu da se ne skuvam na 40 stupnjeva. a o parketu i namještaju, ormarima (stariji su od mene) da i ne govorim. arhiva na hodniku. strava. trebat će nama 300 godina da se unaprijedimo. a moja domovina će čini mi se brže biti od nas ............ bosno moja jabuko u cvijetu što me pusti da lutam po svijetu........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i ja sam bila tamo i slažem se da im je suđenje onako usput. nisam sa ukidanje sudova niti da ljudi dobiju otkaz, ali oni definitivno trebaju prestat s radom. bez veze troše novce ministarstva pravosuđa, a to malo predmeta što imaju može rješavati najbliži sud. eto dok je takvih kolji se "ubijaju" od posla, drugi grcaju u poslu. najzanimljivija stvar kod njih jest ta da kad ih se upita onako u prolazu koliko predmeta imaju, izvlače se na sve moguće načine kako bi se udaljili od odgovora koji je poražavajući. njih je hrpa a spisa pri dnu ladice. žalosno, ali istinito.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kako je topic zivnuo...

ne zelim da itko dobije otkaz, ali "državna sluzba " ne postoji zato da bi pojedinci bili "sigurni " nego zato da funkcionira kako spada.

 

Ako treba sasjeći broj ljudi, nek se sasječe. Ima posla kod odvjetnika koliko hočeš.

 

ja sam jos sad na poslu, i dobijem osip kad mi nekto sa suda priča kako grca u poslu, a ima tri spisa na stolu i ide doma u pol 3

 

nemojte me vući za jezik

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gle ne znam da li vi to komentirate moje zadnje izlaganje?ako da, reći ću vam par stvari. cijela naša država ne funkcionira kako spada, kad ste se već uhvatili toga da državna služba treba funkcionirati. krenimo redom. ja isto dobijam ne osip već vodene kozice od nekih koji dobiju osip od ovakvih priča kao što ih vi pričate. vi generalizirate stvari. to što neki imaju ti spisa na stolu, ne znači da ih svi imaju.a radno vrijeme je takvo kakvo je. sva je sreća da mnogi ne misle kao vi, da treba sasjeći broj ljudi. AKO NISTE NIKADA RADILI NA SUDU ONDA NITI NE ZNATE STANJE U SUDSTVU I NE MOŽETE SVE TRPATI U ISTI KOŠ. svoje sam komentare dala u najboljoj namjeri da podijelim s nekim, tko zna stanje na sudovima, ali očito na krivom mjestu jer svi misle da kako stavimo tri spisa na stol u 07,30 tako isto u 15,30 stavljam ta ista naravno neriješena u ladicu. ma bravo!!! i vi mene vučete za jezik, ali ne želim se uzrujavati jer ima puno boljih tema, a ovo je vječna tema oko koje se svi spotiču, a najbolje ju znaju koji nikad suda nisu niti vidjeli,a kamoli kako izgleda iznutra i kako je ustrojen. zato pozdrav dida šimi s kojim sam i prokomentirala, a vama isto pozdrav, bez obzira što vas je možda kakva stranka ili nečije neznanje uzrujalo, pa sam ja kriva i sudstvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompleksna je tema. Kao da rapravljamo zašto su neki odvjetnici bolji od drugih.

 

Postoje dvije kategorije sudaca. Oni koji su tamo iz osobnih uvjerenja i stručnosti, dakle oni kojima je to neka vrsta misije te oni koji su tamo zbog sigurnosti posla i kojima se baš i ne radi, odnosno radi im se ali ne bi baš preuzimali neku veliku odgovornost. Kao i u svakoj struci. Ima odvjetnika koji su se uhljebili u kancelarijama i isto im se ne radi.

 

E sad, pitanje je uloženog i dobivenog. Dakle, ako se sucima pruže dobri uvjeti rada (plaća, informatiziranost, mogučnost usavršavanja...) onda se mogu i postrožiti kontrole rada dakle selekcije.

 

Odgovornost i njeno preuzimanje je ključ, a ona proizlazi iz svijesti, savjesti i uvjerenje koji su pak povezani sa znanjem i sigurnošću. Pod odgovornošću mislim na donošenje presuda dakle privođenja postupaka te ne dozvoljavanja manipulacija u postupku, a koje se događaju zbog nepoznavanja materije i nedovoljne hrabrosti da se poduzmu određene procesne mjere. Banalan primjer je pripremanje za glavnu raspravu i osiguravanje prisustva osoba.

 

Ne želeći generalizirati moram naglasiti da neke izuzetno cijenim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

slažem se s tobom. vrlo je komplicirano i nezahvalno uopće pisati. uvijek se nađe izuzetak za sve. stoga umorila sam se od ovoga, ali nema veze. cijenim vaš odgovor i divim ti se, iz razloga što iz vaših odgovora i upućenih riječi izbija jedno veliko iskustvo i dobra volja. i završavam komentiranje ove teme da ne bi bilo ......... pozdrav od zvrke

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...

ZAGREB, 12. travnja 2007. (Hina) - Hrvatska Vlada danas je u saborsku proceduru uputila prijedlog novog zakona o prekršajima te prijedlog o probnom spajanju po deset općinskih i prekršajnih sudova.

 

Prijedlog prekršajnog zakona jedan je u nizu novih propisa kojima se želi smanjiti broj neriješenih sudskih zaostataka i povećati učinkovitost pravosuđa posebno na području pooštrenja sankcija, kazala je ministrica pravosuđa Ana Lovrin.

 

Čak 30 do 35 posto ukupnih sudskih zaostataka odnosi se na prekršajne postupke, a u mnogima se radi o minimalnim kaznama, kazala je ministrica.

 

Posljednjim zakonskim izmjenama iz 2002. prekršajni je postupak postao dugotrajan, a na sve presude moglo se žaliti. Visoki prekršajni sud zbog toga je presude donosio u samo 50 posto slučajeva dok je ostatak završavao u zastarama.

 

Novim Prijedlogom zakona o prekršaja rokovi zastare se udvostručuju. Tako će primjerice relativni rok zastare izvršenja biti dvije, a apsolutni tri godine.

 

Tzv. obvezni prekršajni nalog, odnosno naplata kazni za lakše prekršaje mimo suda uvedena je za sve prekršaje u kojima je zapriječena kazna za građane do tisuću i tvrtke do 10 tisuća kuna. Uz podjelu na fizičke i pravne osobe Prijedlog različite kazne prvi put predviđa i za fizičke osobe poput obrtnika ili drugih koji se bave drugom samostalnom djelatnošću te odgovorne osobe u "pravnim osobama".

 

U slučaju žalbe na obvezni prekršajni nalog odlučivat će prvostupanjski sud. Njegova odluka bit će pravomoćna i postupak okončan, čime će se po riječima ministrice pravosuđa Visoki prekršajni sud rasteretiti za čak 50 posto.

 

Naplatu prekršaja na "licu mjesta" Prijedlog će motivirati neupisivanjem u prekršajnu evidenciju.

 

Proces racionalizacije sudova Vlada namjerava započeti spajanjem po deset općinskih i prekršajnih sudova, a pritom se vodila kriterijem da je riječ o sudovima s manje od pet sudaca i udaljenima manje od 50 kilometara.

 

Vlada Saboru predlaže da se Općinskom sudu u Bjelovaru pripoji sud u Čazmi, sudu u Zaboku onaj u Klanjcu, u Korenici sud u Donjem Lapcu, Delnicama sud u Čabru, a Općinskom sudu u Rovinju sud u Poreču.

 

Prekršajnom sudu u Karlovcu pripojio bi se sud u Ozlju, Delnicama sud u Čabru, Glini sud u Gvozdu, Obrovcu sud u Gračacu, a Prekršajnom sudu u Korenici pripojio bi se istoimeni sud iz Donjeg Lapca.

 

Rezultati, učinkovitost i uštede nastale spajanjem ovih sudova Ministarstvo pravosuđa pratit će do kraja godine, a potom predložiti cjelovitu odluku o racionalizaciji mreže sudova, najavila je ministrica Lovrin.

 

Uz zakonske prijedloge iz područja pravosuđa Vlada je na sjednici, na kojoj je bio potpredsjednik Europske komisije i povjerenik za pravosuđe, slobodu i sigurnost, informirana i o tijeku provedbe reforme pravosuđa i programa borbe protiv korupcije.

 

Po riječima ministrice Lovrin u prošloj je godini prijavljeno čak 120 posto korupcijskih kaznenih djela više nego godinu ranije, dok je broj sudskih zaostataka smanjen za 30 posto.

 

Frattini je naglasio da je uspostava učinkovitog i transparentnog pravosudnog sustava jedna od ključnih točaka koje zemlja mora ispuniti da bi bila članica EU. Naglasio je i važnost reformi kako bi se hrvatsko zakonodavstvo uskladilo s europskim, ali i upozorio da Hrvatska mora pokazati konkretne rezultate.

 

Premijer Sanader ističe da će Hrvatska nastojati do kraja ove godine otvoriti pregovore o što više, ako može i o svim poglavljima, a do kraja iduće godine očekuje zatvaranje tih poglavlja i završetak pregovora.

 

Možemo računati na kvalitetne i brze pregovore i bude li sve u redu uvjeren sam da će Hrvatska uskoro postati 28 članica EU, kazao je Sanader.

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija