Jump to content

Podstanari u kuci pokojnog oca


Nadia

Preporučene objave

Stovani,

imam problemcic. Otac mi je umro 2001 godine i ostavio kucu meni i dvojici polubrace, s tim da je nuznim dijelom pola te kuce pripalo njegovoj sestri. Njegova sestra je odma po njegovoj smrti ne pitajuci nas suvlasnike u svoj dio kuce (KOJA NIJE ETAZIRANA) uselila podstanare i sa njima potpisala ugovor da oni koriste njen dio na 5 godina (a oni su i sada tu). Da li je doslo do produzenja ugovora nisam sa tim upoznata.

Jedan moj brat je spreman odreci se svog dijela kuce u moju korist jer trenutno imam problema sa kucom u kojoj sada zivimo, a imam malu bebu.

Tetki sam pisala da iseli te ljude i cak ju pitala da mi proda svoj dio ali ona ne odgovara - zivi u Australiji.

Zanima me koji je najbolji nacin da izbacim te ljude iz kuce pokojnog oca i koja su moja prava.

Unaprijed sam zahvalna na odgovoru.

Isto tako molim ako mi netko moze preporuciti dobrog odvjetnika koji se bavi nasljednim pravom u Splitu (NADAM SE DA TIME NE KRSIM PRAVA FORUMA).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sestra ostavitelja nije nužni nasljednik, pa prema tome pola kuće vašeg oca nije moglo pripasti sestri kao nužni dio.

 

Problem koji imate ne spada u nasljedno pravo, jer je nebitno kako ste postali suvlasnici kuće sve dok je to stjecanje pravno valjano (dakle moglo je biti i kupovinom, darovanjem itd.). Vaš problem spada u stvarno pravo, konkretno odnose suvlasnika.

 

Budući da ste napisali da je vaša tetka uselila podstanare u svoj dio kuće, nije jasno što vas sprečava da uselite u preostali dio kuće, naročito ako se drugi suvlasnici s tim slažu. Na to imate kao suvlasnik pravo i bez etažiranja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da, krivo sam objasnila. Samo me zanima ako oni imaju ugovor da koriste 25 kvadrata - ja mogu uć u svoj i bratov dio bez problema? Nime oni ne koriste toliko nego i naš dio kuće , čak i prijatelje dovode tu da boravepo cijelo ljeto... a na papiru d samo dio kuće... mogu li učiniti nešto i što bi mi bilo najbolje? Hvala svima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

izvadi novi vlasnički list za nekretninu .

iz vlasničkog lista se vidi ko je suvlasnik i u kom omjeru.

pismeno (preporučeno i sa povratnicom )od korisnika kuće traži (predloži)sklapanje ugovora o najmu.

ako odbiju sklopiti ugovor o najmi ili odbiju primiti preporučenu pošiljku

tužbom traži iseljenje stanara i najamninu za zadnjih 5 godinazbog bespravnog korištnja nekretnine (ili djela nekeretnine ako ima ugovor sklopljen sa tetkom)

možda bi bilo moguće tražiti i izgubljenu dobit (najam soba turistima ljeti).

ili stanara prijavi turističkoj inspekciji da renta dio kuće .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno Vam hvala! Super - tako sam i ja nešto mislila - samo da pitam jos ovo - ja ne zelim sa njima sklapati ugovor o najmu nego zelim ili da ostanu u kuci na tetinom dijelu (sto oni naravno nece htjeti - a vjerojatno ste Vi na to i mislili...) ili da isele, a ja da uđem na dio kuce koji pripada meni i mom bratu. Sto mi je ciniti u tom slucaju, ako Vam je zgodno odgovoriti mi i imam li pravo na to.

A ovo sto ste mi savjetovali za tuzbu cu svakako napraviti!

Puno hvala na savjetima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da ste bolje objasnili situaciju, bilo bi vam lakše odgovoriti. Ovako se samo može nagađati. Prvo ste pogrešno opisali vlasničku situaciju, zatim napisali da je teta zauzela dio kuće (ali ne i kakav), nakon toga da zapravo njezini podstanari koriste cijelu kuću, na pitanje što vas sprečava da uđete u dio koji teta nije zauzela (ili možda jest) ne odgovarate ...

 

Očito očekujete da se drugi više potrude pokušavajući pogoditi o čemu se radi nego što bi vas koštalo da problem jasno opišete.

 

Dakle, budući da se svi vi suvlasnici niste fizički podijelili, ne postoji "tetin dio" i "vaš dio".

 

Teta je kao suvlasnik ušla u posjed kuće, i to - prema vašem opisu - zapravo cijele kuće. I pod pretpostavkom da je zauzela dio kuće, to još ne znači da bi pri podjeli dobila upravo taj dio, dakle to nije "njezin" dio, ali ona kao suvlasnik svakako ima pravo koristiti kuću, pa i iznajmiti dio.

 

Iz vašeg opisa nije jasno radi li se o jednoj stambenoj cjelini ili više njih - npr. od 2 stana ili od stana i fizički odvojene garaže ili ...

 

Možete podići protiv tete tužbu kao suvlasnik koji traži da mu se omogući posjed dijela kuće. To će biti uspješno samo ako postoje (barem) 2 fizički djeljiva dijela (opet se vraćamo na manjkavost vaših opisa) i ako se drugi suvlasnici osim tete tome ne usprotive. Po presudi u vašu korist možete tražiti useljenje i ovrhom, ako treba.

 

Opet pod pretpostavkom da postoje barem dva dijela koji se mogu nezavisno koristiti, možete ući u jedan dio i bez ikakvih formalnih predradnji ali se izlažete mogućnosti da budete okrivljeni za kakvu nepodopštinu ako se u tom dijelu nalaze tuđe stvari, npr. za otuđivanje ili oštećenje (ako zanemarimo mogućnost fizičkog sukoba).

 

Ako teta ili podstanari u takvom slučaju pozovu policiju, pokazat ćete im vlasnički list i oni neće dalje postupati već će teta biti upućena da stvar riješi sudski.

 

Teta može (ali ne mora) podići tužbu zbog smetanja posjeda i tu tužbu bi vrlo vjerojatno mogla dobiti. Međutim, ako vi prije toga ili barem neposredno nakon toga podnesete prethodno opisanu tužbu radi ulaska u posjed, možete tražiti da se postupci objedine ili da se spor povodom vaše tužbe tretira kao prethodno pitanje u posjedovnom sporu. Ovakav postupak nije najsretniji ali dolazi u obzir ako nemate gdje stanovati jer ćete dok čekate na ishod moći koristiti dio kuće.

 

Pri tome stoji sve što vam je prije odgovoreno, dakle i ono što je napisao Bovu u vezi s postupcima koje možete pokrenuti. Kad se netko suoči sa novčanim gubitkom, obično drugačije razmišlja pa bi se takav neizravni put traženjem najamnine i naknade vjerojatno pokazao učinkovitijim od sporenja oko posjeda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne razumijem zašto mislite da je gospodja suposjednik kad iz njezinih opisa proizlazi da nikada nije koristila niti dio kuće, ali je nesumnjivo da kao suvlasnik ima pravo na suposjed ako je on moguć. Zato sam i napisao da bi u slučaju da ona kao suvlasnik zatražila da joj se omogući posjed imala izgleda da tetina posjedovna tužba ne uspije odnosno da ona ishodi pravo posjeda. Također bi se moglo desiti da teta uspije, ali da Nadia naknadno ishodi posjed temeljem suvlasništva.

 

Doduše, Nadia je kao nasljednik stekla pravo suposjeda i bez faktičkog ulaska u posjed pod pretpostavkom da je njezin otac bio u posjedu (što ne znamo), ali pravo na zaštitu toga posjeda ograničeno je rokovima kao i na zaštitu faktičkog posjeda, a oni su davno istekli ako je teta počela koristiti kuću još 2001.

 

Također ne znamo je li njezin otac do 2001. sam koristio kuću. U tom slučaju se tetu moglo izbaciti iz posjeda i putem posjedovne tužbe, ali opet - rokovi su davno istekli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo pojasniti ću. Prvo da Vam se svima zahvalim na odgovorima i vremenu koje ste potrošili za njih.

Nakon smrti njihovih roditelja, moj otac i njegova sestra došli su u posjed svega što su im roditelji ostavili - a tu spada i kuća o kojoj pričamo - na jednom je katu 80 kvadrata stambenog prostora a na drugom katu poslovni prostor ISTE KVADRATURE. U toj sam kući ja živjela kao djete, najmlađa sam a imam i dva starija POLUBRATA. Tetak je davno odselila u Australiju i svratila je tu na otok samo kada je otac umro 2001 godine. Dakle - moj otac je sam koristio i poslovni prostor i kuću, tetka je u Australiji i ima svoj život.

Nakon očeve smrti, meni i braći pripao je očev dio te dvije nekretnine i pošto nas je troje, svi imamo po 1/3 očevog dijela u vlasničkom listu.

Po očevoj smrti - nije prošlo tjedan dana, tetka je u kuću uselila, svojevoljno i bez pitanja nas ostalih, dvoje ljudi koji nemaju nikakve veze sa našom obitelji, i potpisala sa njima ugovor o najmu dijela stana - 25 kvadrata - na 5 godina. Isto tako - poslovni prostor, korišten u svrhu discokluba je svojevoljno zatvorila pozvavši tadašnjem vlasniku sanitarnu inspekciju, a prethodno je sa tim čovjekom potpisala aneks ugovora o najmu poslovnog prostora, tako da se ponašala sa imovinom koja se trebala dijeliti i sa nama suvlasnicima kao da je sve njeno.

Nama ostalima u to vrijeme nije bilo potrebno da koristimo te nekretnine pa nismo reagirali, tj. ja sam htjela no moja braća se nisu htjela zezati sa tim pa je sve palo u zaborav, svi smo mislili da smo situirani.

2011 meni i novorođenoj bebi dolazi tužba da kuća u kojoj sada boravimo nije naša (?) već da ju posjeduje brat moje bake ugovorom o doživotnom uzdržavanju (za to sam prvi put čula jer živim u kući sa majkom koja je isto tako u njoj odrasla kao i njena mama - i nikad u 50 god nitko nam nije pravio probleme - no to je druga priča) i da moramo seliti.

Sada se tužimo sa ženom preminulog ujaka a, logično je, ja želim vidjeti imam li neka prava da živim u kući pokojnog tate jer se jedan moj polubrat spreman odreći svoga dijela ostavštine u moju korist. Sutra će mi napisati darovni ugovor.

Do drugog polubrata ne mogu doći a tetka, kojoj sam pisala i molila ju da me pusti u kuću, ne želi odgovoriti premda sam primila povratnicu potpisanu kada sam joj pisala u Australiju.

Ja se zbilja ispričavam ako sam loše obrazložila situaciju ali, kao što tu piše - ja sam novak i laik, u teškoj sam situaciju a za svog sina bi sve učinila i molim samo pravni savjet da kad dođem svom odvjetniku imam nekakvu predodžbu što bi sve mogla dalje.

Hvala vam od srca što postojite i što odvajate svoje vrijeme da mi objasnite moja prava.

Još nešto - kad je otac umirao moja majka i ja smo se brinuli za njega (iako to nemamo na papiru ali imamo svjedoke), ovaj zločesti brat koji neće da se javi pokopao ga je prvi put kada je imao moždani udar i htio je ključeve od njegove kuće koje je otac nama povjerio, kad je otac zbilja umirao mene se zvalo da provalim u kuću (o tome imam i dokument od policije) jer je trebao netko tko je u rodu potpisati papir za provalu (čovjeka je strefio moždani udar i nije mogao doći do vrata).

Jesam li sada malo bolje objasnila? :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još nešto - podstanari imaju ugovor sa tetom o najmu dijela stana, a koriste cijeli, PLUS koriste i poslovni prostor za odlaganje stvari koje im nisu potreben u kući - kada smo ja i brat tražili ključ od poslovnog prostora, rekli su da su ga izgubili. Uglavnom, zaposjeli su oba prostora i dovode tu prijatelje koji tu borave cijelo ljeto - neki su čak živjeli tu po cijelu godinu. A u ugovoru s tetom piše da se ne smije iznajmljivati i dovoditi ljude. Čak ni najamninu ne plaćaju jer su prijatelji tetkinog pokojnog muža.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ostaje sve što vam je napisano.

 

Pravo na zaštitu posjeda ste izgubili zbog proteka rokova, ali imate pravo tražiti posjed dijela kuće temeljem suvlasničkog statusa. U poslovni prostor koji sadašnji korisnici ne koriste za život možete ući, uz ograde koje sam napisao.

 

Ako nemate gdje živjeti pa namjeravate boraviti u tom prostoru, možete se pozvati i na samopomoć - pravo da uđete u posjed i prije ostvarenja formalnih pretpostavki.

 

Svakako bi bilo prvo i najvažnije poduzeti mjere koje je napisao Bovu, dakle tražiti najamninu srazmjerno suvlasničkom dijelu i to za korištenje stvarne a ne ugovorene površine, izgubljeni prihod (za ono što možete dokazati) itd. Osim novca koji biste dobili, još je važnije da bi to moglo utjecati na stav sadašnjih korisnika i tete da prihvate mogućnost dogovora.

 

U svakom slučaju, potrebna vam je pomoć odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije potrebno zahvaljivati, barem ne još. Prvo poduzmite barem nešto od navedenog pa javite kakav je ishod.

 

Takve povratne informacije o tome kako stvari stoje u praksi (a koje su nažalost rijetke) onima koji prate Legalis i možda imaju sličan problem govore više nego sama mišljenja o tome što se može poduzeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čim mi je Bovu odgovorio ja sam kontaktirala podstanare i rekla im svoja prava (nisam bila detaljna al sam im čisto rekla da se ne začude ako im dođem na vrata po svoje) - prepali su se prilično i zamolili me da navratim na kavu sa njima. Ja sutra idem sa bratom sredit darovni ugovor (da ipak mogu pokazat da imam veći dio) a tetisam poslala pismo sa povratnicom i preporučeno neka se izjasni želi li mi prodat svoj dio, dat u najam ili me pustit da živim tu (možda ima malo osjećaja za unuka svog brata...).

Sumnjam da se podstanarima povlači po sudu sa mnom pa ćemo pokušat mirnim putem. Mislila sam čak snimat što govore ako idem razgovarat sa njima ali ne znam vrijedi li to kao dokaz na sudu...

Leglis je odličan i često ga posjećujem idivim se svima Vama što trošite svoje vrijeme za pomoć nepoznatim ljudima savjetom. Obavjestit ćuVas štosam dalje poduzela.

Pitala sam frendicu dami preporučiodvjetnika za ovu stvaru Splitu ali ona velida nema više odvjetnici za ovo, odvjetnici za ono pravo - kaže da ih ima punoi svak radi ono čega se dočepa...

 

A u slučaju da se tetka i podstanari zainate - poduzet ću ama baš sve što ste mi savjetovali i još više, jer za sina ću dat sve i sve učinit - kad sam bila sama nije me bilo briga...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako idete na usmene dogovore, ugovorite stroge rokove. Ako druga strana ne poštuje dogovoreno, bez posebne opomene odmah poduzmite slijedeći korak - npr. pismena opomena od odvjetnika pred tužbu, pa sama tužba... Tužbu uvijek možete povući.

 

To će vas doduše nešto koštati jer za povučenu tužbu ne možete tražiti povrat troškova, ali ako druga strana osjeti da se može natezati, u konačnici bi vam ukupni trošak mogao biti i puno veći nego ako ne postupite ovako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav svima.

Bili smo odvjeniku neki dan i ispada da smo i ja i braća i tetka uknjiženi kao posjednici kuće. Odvjetnik je pogledao papire i rekao daonanikako nijesmjela bez naše suglasnosti iznajmiti svoj dio. Htio je pokrenuti i tužbu no onda je rekao ovako - da mi provalimo u kuću dok su podstanari odsutni (prethodno da na temelju vlasničkog lista i posjedovnog lista promjenim adresu na tu dotičnu) i da promjenimo bravu, a kada se podstanari vrate da imdamo ključ - i, kao, sad živimo sa njima u kućanstvu (rekao je ako zovu policiju da se pozovem na vlasnički i posjedovni list - kada sam ja pitala a što ako me napadnu da sam im otuđila nešto - rekao je onda ti njih napadni da je u tvojoj kući bilo sakriveno 1000 eura za koje nitko ne zna - htio je reći odakle dokazi).

Uglavnom, rekao mi je da bolje da oni mene tuže nego ja njih jer da ću ja dobit parnicu a oni nemaju nikakvog temelja za tužbu - a ako ja njih tužim - da će to trajat 10 godina!

SAD VAS PITAM, NIJE LI ŽALOSNO DA JA - KOJA POŠTENO OD POČETKA ŽELIM UĆI U SVOJ DIO NEKRETNINE MORAM PRIBJEGAVAT PROVALAMA I KOJEKAKVIM KRIMINALNIM RADNJAMA??? PA NIJE TO VALDA JEDINO RJEŠENJE???

Sa tetom se ne da pričati jer je u Australiji i misli da ja nisam takva da ću joj ikad poslat sud za vrat... prestrašno...

... ostat ću na ulici i izgubit zdravlje sa 30 godina, a cijeli život radim i borim se...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ući u svoje nije kriminalna radnja. Oni ionako nikad nisu ugovorili korištenje cijele kuće.

 

Samopomoć je zakonom dopuštena, a ako nemate gdje biti a postoji imovina koja je nezakonito uzurpirana, možete ju primijeniti.

 

Ali ja se ne bih ograničio samo na jedan potez. Tužbu radi naknade što su koristili i vaš dio bih podnio. Možda bi trajalo, ali i njih bi koštalo pa kad vide da poduzimate sve moguće, promijenit će stajalište.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kronična Stranko, zahvaljujem se na pomoći do neba, isto mi je savjetovao moj odvjetnik, da učinim obje stvari.

Zadnji post sam napisala sinoć u sitne sate i bila sam očajna, naime, van sebe sam što moram nasilno ući u svoje jer nisam takva osoba.

Ako nije kriminalna radnja, nije mi jasno zašto moram provaliti i promjeniti bravu. Vjerojatno zato što ako probam na ljepe, ako pokucam, oni me ne bi pustili.

Dakle ja moram pratiti njihovo kretanje i kada sam sigurna da nisu u kući, provaliti?

Odvjetnik mi je rekao da provalim, promjenim bravu, i kada dođe policija pokažem vlasnički i posjedovni list. Kada sam pitala što ako kažu da sam nešto otuđila, rekao je da ja u tom slučaju mogu njih optužiti da su oni meni otuđili nešto što se nalazilo u kući.

Mene zanima taj zakon o samopomoći o kom nisam puno razgovarala sa odvjetnikom jer je bilo previše uzbuđenja u tom trenutku, naime, ja sam na otoku a odvjetnik mi je u Splitu, i kada dođem u Split ja mu moram puno toga reći u jako kratkom vremenu.

Ako mi možete poslati link o tom zakonu bila bi Vam zahvalna. Dakle, samopomoć se primjenjuje jer sam ja u situaciji da nemam gdje živjeti?

Nadam se da me razumjete, u nezavidnoj sam situaciji, ali radim na ovome svim silama. NO PRIJE NEGO SE ODVAŽIM NA PROVALU, ŽELIM ISPITATI SVE MOGUĆE SCENARIJE DO KOJIH TAJ ČIN MOŽE DOVESTI!!! Da u svakoj situaciji imam legalni backup i odgovor! Jer ne smijem si dopustiti pogrešku!

Još nešto da Vas pitam, što mi Vi savjetujete - da prvo provalim i to učinim, ili da ih prvo tužim radi naknade?

Mi smo pokušali razgovarati sa njima i sa tetkom, ali oni su bezobrazni a tetka je u Australiji i neće potpisati povratnicu.

Ispričavam se ako sam Vam naporna, ali vidim da mi zbilja želite pomoći i želim da ovaj moj post pomogne još nekome jer, i sami ste rekli, Legalis postoji da bi ljudi pokazali kako stoje stvari u praksi, a ne na papiru.

Veliki pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemojte nepotrebno komplicirati, odvjetnik vam je sve objasnio.

 

Vi ste na ulici a imate svoju imovinu u kojoj možete stanovati. Ne trebate nikoga pitati smijete li ući, a u stanju nužde možete provaliti.

 

Ako pitate posjednika, drugome priznajete stanje posjeda i onda nasilni ulazak više nije samopomoć nego samovolja, a to je kažnjivo, a osim toga ćete izgubiti po tužbi radi smetanja posjeda nakon toga.

 

Ne postoji zakon o samopomoći, to je pravni pojam, a samopomoć kod posjeda definirana je Zakonom o vlasništvu i drugim stvarnim pravima:

 

Clanak 27.

(1) Tko ima pravo na zaštitu posjeda, smije svoj posjed zaštititi za vrijeme trajanja rokova iz

clanka 21. stavak 3. ovoga Zakona i silom od onoga tko mu posjed samovlasno oduzme ili ga

u posjedovanju uznemirava, ako je to nužno jer bi sudska pomoc stigla prekasno, a opasnost

je neposredna, ali samo ako za zaštitu svoga posjeda ne primjeni silu vece jakosti nego li je

primjerena okolnostima (dopuštena samopomoc).

(2) Dopuštenom samopomoci smije se umjesto posjednika poslužiti posjednikov pomocnik u

posjedovanju.

(3) Ostvari li posjednik svoje pravo na zaštitu posjeda putem samopomoci kad nisu ispunjene

pretpostavke iz stavka 1. ovoga clanka, zaštitio je svoj posjed, ali odgovara za štetu koju je

pritom nanio.

 

Vi doduše niste u posjedu, ali kao zakonski suvlasnik imate na njega pravo, a podstanari jesu ali bez ikakvog zakonskog temelja. Zato vam je odvjetnik rekao da je bolje da oni tuže vas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li ste sigurni da su podstanari bez ikakvog pravnog akta u posjedu nekretnine.Osobnog sam misljenja da nisu,ipak imaju sklopljen ugovor o najmu sa jednim od suvlasnika konkretne nekretnine,koji ima pravo raspolagati svojim idealnim dijelom,medjutim jasno da je na taj nacin doslo do povrijedjivanja suvlasnickog idealnog dijela ostalih suvlasnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, imaju ugovor na 25m kvadratnih u kući od 160m2 i ne žele uopće razgovarati o opciji da uselimo sa njima u kuću u kojoj imam jednu šestinu - ja sam probala na ljepe. Odvjetnik mi je rekao da bi on krenuo pravnim i poštenim putem ali da to traje i traje u našem pravosuđu pa da zato, pošto imam problema sa trenutnim prebivalištem, provalim i brže riješim problem.

Isto tako rekao je da se pripremim na stres i pritisak koji sam taj čin nosi sa sobom.

Bila sam i drugom odvjetniku koji je pričao i pričao samo o sudskom rješavanju problema i shvatila sam da samo želi izvući novac od mene, jer kad sam spomenula provaljivanje, i da mi je to savjetovao moj odvjetnik, ostao je zatečen i rekao: DA, MOŽETE TO NAPRAVITI ali nije u odvjetničkoj praksi da strankama savjetujemo takvo nešto.

Rekao je da moram imati i svjedoke kad provalim, no koristio je pravne termine pa mi nije jasno što će ti svjedoci potvrditi...

Posavjetovat ću se sa svojim odvjetnikom.

Puno hvala svima.

 

- - - Updated - - -

 

I, ne znam da li je relevantno, ali na taj ugovor koji imaju tetka nije prijavila porez...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

imam sličan problem kao i Nadia, no ipak samo sličan pa vas molim za pomoć.

Otac je vlasnik 3/4 nekretnine, a teta 1/4. Nekretnina je neetažirana kuća sa okućnicom. Kuća se sastoji od 3 etaže. U prizemlju su konobe, na drugoj i trećoj etaži su dva identična stana. Otac i majka žive u stanu na drugoj etaži, bratić živi u tetkinom stanu na drugoj etaži. Do sada otac nije tražo da bratić plaća najam, a sada to želi. Može li zatražiti od njega da plaća najam i na koji način? Nitko na forumu ne spominje termin "pomoćnika u posjedovanju"! Je li moguće da tetka bratića proglasi "pomoćnikom u posjedovanju" pa da otac zbog toga ne može zatražiti najam za očevu polovicu stana koji bratić koristi. Naišao sam na podatak da se najam ne može tražiti unatrag nego tek od trenutka kad je korisnik stana informiran o tome da plaća najam.

HVALA! :D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 godina kasnije...

Pozdrav .Naslijedili smo kuću od supruginog oca brat i sestra po riješenju svako po jednu polovinu.kuća ima građevinsku dozvolui ali nije upisana u kataster. Kuća ima prizemlje i dva kata ,brat je poslije ostavinske rasprave naplaćivao podstanarima sve tri kata oko 4 godine sam sestra nije imala pristup kad se pobunila nastala je svađa i pokvareni odnosi .tad smo na neki način uspjeli postići neki dogovor da se oslobodi sestrin dio i napisali kod odvjetnika i ovjerili kod javnog bilježnika dogovor.U tom pismenom dogovoru stoji da ćemo podstanarstvo u prizemlju naplaćivati po pola da je prvog kata vlasnik brat a drugog kata vlasnik sestra .Naravno kuća nije etažirana brat živi na seoskom imanju u drugoj kući gdje je sestra također imala pravo na pola imanja ali se na ostavinskoj raspravi odrekla svog dijela u korist brata .Poslijje  tog pošto smo mi živjeli u zagrebu i plaćali stan bilo nam je teško kad smo otišli u mirovinu preselili smo se u naš dio kuće međutim tu su nastali problemi podstanari koje je promjenio nedavno su jako bahati i nasilni  rade što im se hoće to su porodica taksista stalno provociraju  stan u kojem žive stalno je pun nepoznatih ljudi i danju i noću oni nas ne pozdravljaju i ne kontaktiraju s nama ne čiste okoliš drže prljavu kantu za smeće nemože se izići u dvorište a smrdi i gore na katu ve su 2 godine tu još nisu oprali kantu za smeće prvo su parkirali auta u dvorištu  i na ulici ispred dvorišta poslije ogromne svađe  i policije uspio sam ih maknuti  da se ne parkiraju na cesti ispred ulaza u dvorište i ispred garaže koja je pored ceste jer znalo je biti po 3    4 njihova aute okupirana i cesta i dvorište s njihovim autima. Bratu nije u interesu etažiranje  na naše zahteve za etažiranje odbio je na žalbu na podstanare rekao je da mi nemamo ništa sa njegovim podstanarima  na naše upite u policiji što nam je raditi također nismo dobili pomoć jer se oni znaju sa policijom ja supruga i sin    od 13 godina živimo tu već 3 godine u zaista neizdrživim uvjetima  niodkuda nikakve pomoći brat se pojavi samo kad treba uzeti novce od podstanara i ode  krov prokišnjava samo što se ne sruši jer je trul posto smo mi u vrhu ja mor.am svako malo mjenjati crijep ipopravljati jer meni kisne na plafon njega to ne muči niko ništa ne prizna . Mi kao obitelj nemamo mira potrebnog i nama kao starijim osobama niti dijete može svoje obaveze sa školom obavljati u miru jer stalno je prisutan strah i napetost što će biti sledeće .Jer tu dolaze neki nepoznati ljudi od100 do 120 kg ogromni  rade što hoće spavaju tu neprijavljeni kad dođe jutro samo vidiš kalo izlaze i odlaze nesmiješ nikom ništa reći još možeš nastradatia .Molim savjet što ja tu mogu učiniti da imamo neku sigurnost i mir da mogu mirno izići u dvorište sjesti da dijete može živjeti bez straha.Ali nisam napisao to da je na stan prijavljena samo žena i 2 djece onda su se doselili njena mati njen otac koji također nisu u brakupa tu žive cijelo vrijeme da li je na neki način moguće iseliti van te ljude  jer sam saznao nedavno neznam iz kog razloga ali sam saznao da je i otac i njen brat oba bili u zatvoru da li u našoj državi ima neka ustanova kome se možemo obratit. I nisam još napisao da je ove godine u proljeće brat od supruge  poginuo ubila ga struja ostali su nasljednici supruga i 2 sina ali se ništa nije promjenilo  .Molim za savjet    Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija