Jump to content
warlord

tajno snimanje razgovora mobitelom

Preporučene objave

Recimo da vas netko tajno snimi mobitelom bez vašeg znanja dok razgovarate sa njim, dali takva snimka može poslužiti na sudu kao dokaz?

Po onome što sam čuo, snimke se priznaju kao dokaz jedino ako je prisluškivanje bilo odobreno od istražnog suca na zahtjev državnog odvjetništva?

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

U toj situaciji ne može biti dokaz. Čak je korištenje takve snimke kažnjivo.

Danas svatko na pametnom mobitelu može instalirati besplatan program za snimanje razgovora na SD memorijsku karticu, može jasno i nedvosmisleno upozoriti sugovornika da se razgovor snima i da će je kao takvu i koristiti, te tu snimku koristiti kao dokaz u nekom postupku, bez ikakvog naloga za snimanje.

Podijeli ovu objavu

nešto nisam dobro objasnio...ja sam naime mislio na razgovor koji se ne vodi preko linije, već recimo na javnoj površini, a jedna osoba ima uključen mobitel na snimanje (diktafon) dok druga to ne zna...

Podijeli ovu objavu

Recimo da vas netko tajno snimi mobitelom bez vašeg znanja dok razgovarate sa njim, dali takva snimka može poslužiti na sudu kao dokaz?

Takva snimka ne može poslužiti kao dokaz.

Moglo bi da vas je prije razgovora jasno i nedvosmisleno upozorio da vas snima.

Neovlašteno snimanje i prisluškivanje

Članak 131.

(1) Tko neovlašteno i kriomice snimi drugoga filmski, televizijski, videokamerom ili fotoaparatom, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko posebnim napravama neovlašteno prisluškuje ili snimi razgovor ili izjavu koji mu nisu namijenjeni ili tko omogući nepozvanoj osobi da se upozna s razgovorom ili izjavom koja je neovlašteno prisluškivana ili snimana.

(3) Ako kazneno djelo iz stavka 1. i 2. ovoga članka počini službena osoba u obavljanju službe ili javne ovlasti, kaznit će se kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine.

(4) Kazneni postupak za kazneno djelo iz stavka 1. i 2. ovoga članka pokreće se povodom prijedloga.

(5) Posebne naprave kojima je počinjeno kazneno djelo iz stavka 2. ovoga članka oduzet će se.

Podijeli ovu objavu

Hvala. Dakle da bi takva snimka bila dokaz, a da sugovornik nije upozoren, potrebno je da državno odvjetništvo traži nalog od suca istrage?

Ili je dovoljna samo odluka ili nalog odvjetništva?

Podijeli ovu objavu

Potreban je nalog od suca istrage. Iznimno ga može izdati i državni odvjetnik(zbog žurnosti), ali u roku od 8 sati mora obavjestiti suca istrage, te sudac odlučuje o zakonitosti naloga.

Podijeli ovu objavu

imam jedno malo čudno pitanje...prvo se može nešto snimiti mobitelom, ili snimiti par razgovora pa na komjutoru izmontirati jedan od toga i onda se tražiti nalog i onda reći da je razgovor snimljen nakon dobivanja naloga...

bilo tko uz malo znanja može na kompu namontirati dosta toga...

Dakle postoji li ikakva kontrola tog postupka?

Podijeli ovu objavu

E sad mi pak nis nije jasno.

Prvi članak ovdje priloženog zakona govori o video snimci ili fotografiranju što ovdje nije slučaj.

Drugi članak govori o audio odnosno glasovnom snimanju nečega sto se ne govori onome tko snima "prisluškuje ili snimi razgovor ili izjavu koji mu nisu namijenjeni", što u ovom slučaju nije slučaj jer se radi o tome da je osoba A govorila nešto osobi B i soba B je to snimila, dakle ne radi se o prisluškivanju i snimanju razgovora koji se ne tiče osobe koja snima. Snimka ne može biti korištena kao dokaz ali kako se radi o kaznenom djelu???

Podijeli ovu objavu

članak 143 stavak 4. nema kaznenog dijela ako su radnje iz stavka jedan i dva učinjene u javnom interesu ili drugom interesu koji je pretežitiji od interesa zaštiti privatnosti snimane ili prisluškivane osobe.

po meni bi ovo značilo da se može koristiti kao dokaz, jer je dokazivanje istine na sudu veći interes od interesa privatnosti neznam kako to sudci gledaju.

Podijeli ovu objavu

Ne može se koristiti nezakoniti dokazi, tipa kad nekome prisluškivaš telefon ili snimaš razgovor u kafiću koji se dešava stol do tebe, ali ako snimaš razgovor koji je namjenjen tebi to nije nezakonito, pa prema tome nije ni nezakonit dokaz. Postoje primjeri iz prakse kad su takvi snimci prihvaćeni. Prihvaćena je snimka snimljena digitalnim fotoaparatom u dvorištu kuće, na jednom navijačkom forumu sam čitao da su sa snimkom sa mobitela uspijeli pobiti izjavu dvi osobe i spasiti navijača sigurne kazne zatvora. U jednom slučaju je snimka seksa prihvaćena kao dokaz, pa i slučaj suđenja sanadera di je snimljen u restoranu, a nitko ga nije upozorija da se snima i da se to može koristiti kao dokaz na sudu.

Po toj logici bi i svjedočenje na sudu također trebalo biti nezakoniti dokaz jer je to veće kršenje privatnosti jer je svjedočenje samo "snimka" pohranjena u umu, odnosno reprodukcija događaja koja teško može biti vjerodostojna zbog toga što dvi osobe često krivo dožive isti događaj zaborave neki detalj, a moguće je iskrivljavanje činjenica, mogće je da da se nešto krivo čulo i razumjelo, a moguće je da su sve to izmišljeno .Na nogometnoj utakamici sudac koji je potpuno stabilna fizički i psihički stabilan, jer mora proči testove često svjedočenjem događaja na terenu potpuno pogrešno procjeni činjenice pa poslije pregledom snimke prizna grešku, a sve to na snimici nije moguće ona je daleko vjerodostojnije svjedočenje. Korištenje snimke da bi se poduprlo vjerodostojnost iskaza nikako ne bi moglo biti shvaćeno kao kršenje privatnosti, jer je kršenje već nastupilo svjedočenjem.

Podijeli ovu objavu

http://www.zakon.hr/z/98/ Čl. 143.

"na jednom navijačkom forumu sam čitao da su sa snimkom sa mobitela uspijeli pobiti izjavu dvi osobe i spasiti navijača sigurne kazne zatvora"

-Ako je riječ o dokazu koji se smatra nezakonit zbog toga što je prekršio prava okrivljenika, a takav dokaz je povoljan za okrivljenika, bit će dopušten, jer bi u protivnom pravilo koje je ustanovljeno u korist okrivljenika moglo za njega proizvesti štetne posljedice.

"pa i slučaj suđenja sanadera di je snimljen u restoranu, a nitko ga nije upozorija da se snima"

-Postojala su upozorenja da je objekt pod video nadzorom.

Ostale slučajeve ne mogu napamet, ali vjerujem da su u korist okrivljenika.

Postoje i neke iznimke u zakonu da se nezakonit dokaz može koristiti ako je povreda prava bitno manja od težine djela, i ako je djelo teže naravi, ali se presuda ne može temeljiti isključivo na tom dokazu.

Podijeli ovu objavu

1. Ukoliko dobro citam zakon stavak (2) - snimanje tel razgovora tj poziva na mobitelu koji je upucen meni tj. koji je namijenjen meni jest legalan, cak i ako se ne upozori da se razgovor snima.  Da li sam dobro razumio?

2. Ono sto sa snimkom ne bih smio uciniti je koristiti istu kao dokaz ili za bilo koju drugu svrhu javno - OSIM AKO prilikom poziva nije pozivatelj jasno i nedvosmisleno upozoren da se isti snima. Da li sam dobro razumio?

3. Da li se npr. online moze objaviti audio snimka poziva koji je bio namijenjen meni (pozivatelj uputio poziv meni) iako nije upozoren da se snima ?

(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko posebnim napravama neovlašteno prisluškuje ili snimi razgovor ili izjavu koji mu nisu namijenjeni ili tko omogući nepozvanoj osobi da se upozna s razgovorom ili izjavom koja je neovlašteno prisluškivana ili snimana.

Podijeli ovu objavu

Prije 48 minuta, Tantalovic je napisao:

1. Ukoliko dobro citam zakon stavak (2) - snimanje tel razgovora tj poziva na mobitelu koji je upucen meni tj. koji je namijenjen meni jest legalan, cak i ako se ne upozori da se razgovor snima.  Da li sam dobro razumio?

Prvo, ne znam koji zakon gledate, novi KZ je u čl. 143. i 144. razdvojio zvučno i sikovno snimanje.

U slučaju zvučnog snimanja , taj članak (143.) je poprilično nejasno sročen, tako da ostavlja mogućnost različitog tumačenja. Po mom mišljenju, jedino smisleno tumačenje bi bilo da svatko smije snimati razgovor u kojem aktivno sudjeluje jer drugačije tumačenje zapravo nema smisla (ali mnogi se ovdje neće složiti sa takvim tumačenjem). U svakom slučaju zabranjeno je prisluškivanje, odnosno snimanje trećih osoba u razgovoru koji nije javan.

U praksi nitko zapravo ne može danas doznati da li ste ga snimili, osim ako snimak pokažete trećoj osobi ili ga objavite. Tako da je ovo pitanje snimanja u vrijeme kada svatko nosi jedan ili više gadgeta koji mogu snimati sve živo zapravo postaje pomalo irelevantno.

2. Ono sto sa snimkom ne bih smio uciniti je koristiti istu kao dokaz ili za bilo koju drugu svrhu javno - OSIM AKO prilikom poziva nije pozivatelj jasno i nedvosmisleno upozoren da se isti snima. Da li sam dobro razumio?

Da li je nešto dokaz na sudu, uvijek će odlučiti sud. To je odvojeno pitanje od legalnosti snimanja. 

Svrha ovog reguliranja snimanja je zaštita prava na privatnost.

Ako vam netko prijeti nekim ozbiljnim zlom, takvu izvjavu možete snimiti i objaviti, jer je vaše pravo da se zažtitite od prijetnji prestižnije od prava na privatost osobe koja vam je prijetila. (čl. 143. st (4) KZ.

Opet, čak i ako je osoba upozorena da se razgovor snima, to ne znači da takvu snimku možete nekažnjeno objaviti. Ako ništa drugo, osoba bi vas vas mogla tužiti za sramoćenje. Zato oprezno sa takvm objavama.

Podijeli ovu objavu

Ok ajmo na stranu staviti javne objave i korištenje snimaka kao dokaz ili davanje trećim osobama na preslušavanje. Ono što želim zaključiti u konkretnom slučaju je da je audio snimanje razgovora tj. poziva upučenih meni, sa aplikacijom na mobitelu potpuno legalno (neovisno o tome da li je druga strana upozorena da se snima ili ne) POD UVJETOM da snimke koristim isključivo i jedino za svoje osobne potrebe u smislu podsjetnika što je dogovoreno i sl. 

Da li dobro razmišljam?

Podijeli ovu objavu

U obrazloženju i komentaru tih izmjena Kaznenog zakona i piše da je uzor njemačka odredba, što bi onda značilo da je snimanje zabranjeno, ali kako nemamo sudske prakse (a i ona koju imamo je, blago rečeno, svakakva), stvarno nemamo što pametnije zaključiti...

Podijeli ovu objavu

, Tantalovic je napisao:

Evo što radna skupina koja je napisala Nacrt Konačnog prijedloga aktualnog KZ-a kaže o tome -

"Ovo kazneno djelo može se, prema tekstu novog KZ-a, počiniti na četiri načina:

snimanjem izgovorenih riječi drugoga koje nisu namijenjene javnosti (prvi dio st. 1.) – taj oblik obuhvaća i slučaj kada počinitelj snima svoj razgovor s drugim bez njegova znanja (što je prema KZ/97 bilo nejasno);

– prisluškivanjem drugoga posebnim napravama (drugi dio st. 1.);

– uporabom tako dobivenih snimki ili njihovim davanjem trećem (st. 2.);

– javnim iznošenjem tuđih riječi dobivenih prisluškivanjem (st. 2.).

Dakle, i samo snimanje vlastitih razgovora, a bez upozorenja druge strane da se snima, jeste kazneno djelo, no jasno da je jedini praktičan način da se to kazneno djelo otkrije i procesuira taj da tu snimku negdje upotrijebite, što je mali paradoks - djelo je počinjeno, ali praktički se počinitelj otkriva uporabom snimke.

Ovdje, jasno, ne ulazim u pitanje stavka 4. koji predstavlja poseban razlog isključenja protupravnosti.

, Tantalovic je napisao:

U pravilu da, iako ostaje i stavak 4. (navest ću primjer bivšeg gradonačelnika Grada Vukovara).

, Tantalovic je napisao:

3. Da li se npr. online moze objaviti audio snimka poziva koji je bio namijenjen meni (pozivatelj uputio poziv meni) iako nije upozoren da se snima ?

Nemojte to raditi.

Podijeli ovu objavu

Pozdrav! Imam pitanje. Vodio sam neke razgovore mobitelom sa bivšom i sve razgovore je snimila bez mojeg znanja. Pošto svim silama nastoji raskopati vezu u kojoj trenutno jesam, sve te snimke poslala je mojoj sadašnjoj djevojci i napravila mi štetu koju vjerojatno neću moći ispraviti. Sad me zanima koja su moja prava i mogućnosti da ju tužim? Da li će ona biti kažnjena i na koji način i da li mogu tražiti naknadu štete po osnovi npr duševnih boli ili nešto slično? Hvala!

Uređeno od 636ninja

Podijeli ovu objavu

Ukoliko nije proteklo više od 3 mjeseca od saznanja za snimke i počiniteljicu, možete podnijeti prijedlog za progon poradi kaznenih djela iz čl. 143. st. 1. i 2. KZ-a (neovlašteno zvučno snimanje i prisluškivanje).

Obzirom su za navedena kaznena djela zapriječene niske kazne te ukoliko bivša dosad nije osuđivana ni za jedno kazneno djelo, onda bi osudom dobila uvjetnu osudu, dakle ništa strašno po nju.

Glede tužbe za naknadu štete, budući bi se ovdje radilo o tzv. neimovinskoj šteti, vrlo teško je kvantificirati istu (koliko realno vrijedi uništena veza - nekome cijeli svijet, nekome ništa posebno, jer ljudi su različiti), no definitivno se neće raditi o nekim velikim ciframa, ako ste na to mislili, ovo nije SAD (iako su se i oni promijenili odnosno urazumili po tom pitanju).

Realno, nekih velikih posljedica po bivšu neće biti, no ako vam je cilj dobiti zadovoljštinu, imate osnove.

Podijeli ovu objavu

A zar nije kazna za to 1 do 3 godine zatvora? Bar je tako negdje pisalo. Prošlo je 3 dana od saznanja tog slučaja. Uglavnom, ja ću potrošiti novce za prijavu ali bez nekih rezultata? Do sad nije krivično kažnjavana.

Podijeli ovu objavu

Rezultat bi u najboljem slučaju (po tebe) bila uvjetna osuda (neće u zatvor ako ne ponovi djelo), pa ako bi te to zadovoljilo....

S obzirom da se radi o kaznenom djelu koje se progoni po prijedlogu, ako državni odvjetnik tebi prepusti progon, mogao bi imati i trošak (trebat će ti odvjetnik da vodi taj postupak). U slučaju osude, druga strana će ti trebati vratiti taj trošak, ali ti najbolje znaš hoće li i hoćeš li se u protivnom imati od čega naplatiti.

Podijeli ovu objavu

prije 2 sati , 636ninja je napisao:

A zar nije kazna za to 1 do 3 godine zatvora? Bar je tako negdje pisalo.

Zapriječene kazne su od 3 mjeseca do 3 godine, ali naši sudovi nikada ne izriču maksimalne kazne za prvo kazneno djelo, a iznimno, iznimno rijetko ih i uopće izriču (pogledajte si samo primjer bivšeg premijera i sve će vam biti jasno).

prije 2 sati , 636ninja je napisao:

Uglavnom, ja ću potrošiti novce za prijavu ali bez nekih rezultata?

Kazneni postupak, pod uvjetom da DORH ide u progon (a po meni bi, prema vašim navodima ovdje, bilo osnove za to), vas neće koštati ništa osim puta na sud da dadete iskaz. Kaznena prijava, ako je podnosite sami, je besplatna.

Ako angažirate odvjetnika ili ako DORH odbaci prijavu, pa vi preuzmete progon (kao što Drot piše), onda ćete imati trošak.

Koji vam je cilj, sami najbolje znadete. Ako želite čisto neku zadovoljštinu, onda postupci imaju smisla. Ako očekujete neke zatvorske kazne ili veliku odštetu - onda nemojte ići u to, jer se neće desiti.

Podijeli ovu objavu

Što se naplate s njene strane tiče, to nije problem. Imam se od kud naplatiti. Problem je što mi je napravila nepopravljivu štetu koja se teško može izraziti novcem. Pa bi ja rado da odgovara za svoj postupak ili novčano kao odšteta prema meni ili nekom kaznom.

Podijeli ovu objavu

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad