Jump to content

Uporabna dozvola


anonimno

Preporučene objave

za početak molio bi sve one koji znaju na koji način investitora zgrade prisliti da ishoduje uporabnu dozvolu, zgrada je inače završena 2002 godine a sam investitor se pravi lud i nema previše sluha i volje za suradnju

očigledno nešto tu smrdi koliko znam sama zgrda nije imala zadovoljavajući broj parkrnih i garažnih mjesta, a garažna mjesta je pretvorio u poslovne prostore iako je zgrada zavedena kao stambena a ne stambeno poslova

zgrada je inače etažirana

da li postoje kakove zastare vezano uz tužbe prema investitorima

hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malo više pozornosti prilikom kupnje stana ne bi škodilo.

Vlasništvo posebnog dijela nekretnine(etažno vlasništvo) ne može se uspostaviti dok Ured državne uprave ne potvrdi da je određeni stan samostalna uporabna cjelina.(čl. 73. st. 3. ZV)

 

Pri tome valja istaknuti da ispitivanje činjenice da li je građevina izgrađena na temelju i u skladu s građevinskom dozvolom ili da li je za nju izdana uporabna dozvola nije predmet potvrđivanja, niti je postojanje ovih dozvola uvjet za izdavanje predmetne dozvole

 

No, prema Zakonu o gradnji čl. 141.st. 3. i 4. upis građevine u zemljišne knjige je moguć iako za građevinu nije izdana građevinska, niti uporabna dozvola.

 

Šta piše u vašem kupoprodajnom ugovoru? On je temelj svega?

 

Zahtjev za izdavanje uporabne dozvole podnosi investitor, odnosno vlasnik građevine.U praksi on često prekorači max. izgrađenost parcele, od tavanskog prostora napravi stan.....svjestan da nikad neće dobiti uporabnu dozvolu nađe ljude kojima će prodati i takav objekt, a neoprezni ljudi pristanu sve to kupiti jer se žele što prije riješiti more kupovine stana.

Ponavljam, odgovore na vaša pitanja naći ćete u ugovoru o kupnji stana......

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malo više pozornosti prilikom kupnje stana ne bi škodilo.

nažalost stan je kupljen preko agencije koja je imala solidne preporuke

Vlasništvo posebnog dijela nekretnine(etažno vlasništvo) ne može se uspostaviti dok Ured državne uprave ne potvrdi da je određeni stan samostalna uporabna cjelina.(čl. 73. st. 3. ZV)

što se tiče vlasništva posebnog dijela i to je riješeno i ono je 1/1

Pri tome valja istaknuti da ispitivanje činjenice da li je građevina izgrađena na temelju i u skladu s građevinskom dozvolom ili da li je za nju izdana uporabna dozvola nije predmet potvrđivanja, niti je postojanje ovih dozvola uvjet za izdavanje predmetne dozvole

a ovo je ona stvar pređi brigo na drugoga i prostor da radi svatko što hoeće

Šta piše u vašem kupoprodajnom ugovoru? On je temelj svega?

ugovor je klasičan, budući da stan nije kupljen od investitora nego od druge osobe nema nekih članaka koji bi se doticali te tematike

 

a priča izgleda ovako investitor je krenuo graditi prvu zgradu po građevnoj dozvoli po+pr+1+pot u međuvremenu je počeo i drugu zgradu koja se naslanja na prvu po novoj dozvoli i novom gupu po+pr+2+pot a prvu zgradu digao na iste gabarite nakon završetka napravio je tvz objedinjavanje zgrade u jednu za što i postoji dokument

no međutim čisto sumnjam da je platio državi sve što je trebao a vezano uz prvu zgradu

budući da na moje molbe da pokaže dokumentaciju o svemu stalno izjavljuje da ne posjeduje više elaborate što je malo čudno

zanima me na koji način provjeriti i što poduzeti protiv njega ukoliko se pokaže da nešto nije u redu

puno hvala na korisnim savjetima

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko sam dobro razumio, vi ste se upisali u gruntovnici kao vlasnk predmetnog stana.Da li postoji kakva zabilježba na zk izvatku????

 

Ukoliko vas zanimaju pojedinosti uz građevinsku dozvolu možete zatražiti prijepis iste u nadležnom tijelu graditeljstva (Ured državne uprave-Služba za prostorno uređenje, graditeljskvo... ili isti upravni odjel grada Zagreba)Potreban vam je ZK izvadak, kopija plana i upravna pristojba od 50kn.

 

Zamolite također referenta da vam pokaže i glavni projekt na osnovu kojeg je izdana građevinska dozvola.

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko sam dobro razumio, vi ste se upisali u gruntovnici kao vlasnk predmetnog stana.Da li postoji kakva zabilježba na zk izvatku????

je tako je ja sam upisan kao vlasnik a što se tiče zabilježbe tamo stoji da zgrada nema uporabne dozvole

Ukoliko vas zanimaju pojedinosti uz građevinsku dozvolu možete zatražiti prijepis iste u nadležnom tijelu graditeljstva (Ured državne uprave-Služba za prostorno uređenje, graditeljskvo... ili isti upravni odjel grada Zagreba)Potreban vam je ZK izvadak, kopija plana i upravna pristojba od 50kn.

što se tiče ovih informacija puno hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Mislim da imate malo veći problem... ako u zk ulošku piše da zgrada nema uporabnu dozvolu, vrlo lako je moguće da nema ni građevinsku dozvolu.... naime Zakon o gradnji omogućuje i upis objekta u zk bez građevinske i uporabne dozvole, uz zabilježbu o nedostatku dozvola, a sud bi o istom trebao obavijestiti nadležnu građevinsku inspekciju. :-o

S obzirom da je naša sudska praksa ... pa ... hmmmm.. najčešće ovakva :coffe:... u zk se upisuje zabilježba : - bez uporabne dozvole.

Nadam se da nisam u pravu i da ćete riješit svoke brige. Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako u zk ulošku piše da zgrada nema uporabnu dozvolu, vrlo lako je moguće da nema ni građevinsku dozvolu.... naime Zakon o gradnji omogućuje i upis objekta u zk bez građevinske i uporabne dozvole, uz zabilježbu o nedostatku dozvola, a sud bi o istom trebao obavijestiti nadležnu građevinsku inspekciju

 

Imate isti problem kao i valjda, bez pretjerivanja, vlasnici stanova u 80% zgrada, obzirom da velika većina zgrada nema uporabnu dozvolu. Ovo gore navedeno - o građevinskoj dozvoli - baš ne stoji - ako postoji zabilježba da nema uporabnu dozvolu, onda nema uporabnu dozvolu, a nije nužno vezano na način da nema niti građevinsku. Da li postoji odgovarajuća građevinska dozvola možete provjeriti u uredu državne uprave - za graditeljstvo.

Što se tiče nedostatka uporabne dozvole, to je veći problem kod poslovnih zgrada, dok će kod stambenih vjerojatno ostati stanje kakvo je, a ta zabilježba vas ne mora uznemiravati ako su svi drugi dokumenti u redu.

 

Provjerite da li vam je u građevinskoj dozvoli potvrđeno da dijelovi zgrade predstavljaju samostalnu uporabnu cjelinu - to vam je dovoljno za etažiranje.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"konačno da je netko skužio da postojanje građevinske dozvole, za građevine koje nemaju uporabnu dozvolu je DEKORACIJA"

 

Moglo bi se reći da je točno u udređenom (možda i većem broju slučajeva); iako, precizno i pošteno govoreći, ipak postoje različiti razlozi zašto pojedina zgrada nema uporabnu dozvolu (recimo, moja nema uslijed relativno sitnih nedostataka utvrđenih na tehničkom pregledu - tipa neatestirane vatrodojave itsl.) ... a koje se investitoru nije dalo otklanjati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija