Jump to content

Sezonski posao na moru


Danijela11

Preporučene objave

Imam 28 godina i prosle godine sam prvi put radila na moru.Preko oglasa sam nasla posao pomocne radnice u restoranu,obecana mi hrana,stan i placa 5000.Kada sam dosla u B. imala sam probni rok dva dana,a s obzirom da je sa mnom dosla jos jedna radnica morale smo se dobro potruditi,jer samo jedna nd nas ostaje.Za tu dogovorenu placu radile smo od 8.30 ujutro pa skoro do ponoci,zavisno od posla.Imale smo i pauzu po tri sata.Nakon dva dana mene su poslali u drugi gazdin restoran.Prvo sam radila nekoliko dana bez prijave,onda sam dobila probni ugovor,pa tek kasnije ugovor o radu .Na kraju od ta dva ipo mjeseca koje sam radila,meni u knjizici pise 1mj. i 10 dana.Radno vrijeme je bilo od 9 pa nekad i do 1 uvece,pauza je bila tri sata,a nekad i kraca.Inace,ugovor smo potpisivali tako sto smo dobili neispunjen ugovor,prazan papir na koji smo samo trebali staviti potpis,aneko ga je naknadno ispisivao.Niko se nije bunio,pa nisam ni ja.Placu sam dobijala na ruke,a dobila sam otkaz kao visak radne snage.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zbog neorganizacije,cestih svadja i lose atmosfere ,rekla sam da nikad vise necu raditi na moru,a pogotovo ne na istom radnom mjestu.I ove godine nije mi preostalo nista drugo osim mora,a vec u trecem mjesecu bilo je tesko pronaci slobodno radno mjesto.Kada su me bivsi sef i kuhar zvali da se vratim u B. pristala sam,mislila sam bice bolje.Pocela sam krajem cetvrtog mjeseca,placa je bila ista,stan,hrana,radno vrijeme ,ni jedan slobodan dan...Jedina razlika je bila sto smo sada placu dobijali dio na racun,a ostalo na ruke.Sve je bilo u redu do polovice devetog mjeseca.Prvi dio place za osmi mjesec uplacen je na racun,a drugio dio nisam dobila.Nisam nista trazila od sefa jer mi trenutno nije trebalo,mislila sam da cu dobiti sve na kraju.Negdje u osmom mjesecu,zbog nepaznje nam se pokvarilo 11 kg skoljki,koje su inace zabranjene.Sef je izracunao da mu dugujemo 2500 kuna za nastalu stetu,ali sve je ostalo na tome.Nas je bilo pet u kuhinji i polovicom devetog mjeseca dvoje je dobilo otkaz zbog smanjenja posla.Prije nego su njih dvoje otisli ,morali smo se dogovoriti kako cemo platiti stetu.Dok sam bila na pauzi ,jedna od radnica je donijela papiric sa nasim imenima gdje smo trebali upisati cifru koju placamo za stetu.Njih cetvero je pristalo da daju 1450 kuna ukupno,s obzirom da je ostalo jos 1050 kuna,ja nisam upisala nista.Rekla sam da necu platiti nista.Opet je sve ostalo na tome.Ja sam radila do 29.9 ,a sef mi je rekao da mogu js ostati u stanu,mozda jer je i moja sestra u devetom mjesecu dosla raditi kod njega u kafic.Placu i papire cu dobiti narednih dana,jer svakako cu ostati jos nekoliko dana.Nakon nekoliko dana na prevaru mi je dao prvi dio place na ruke,naravno uz moj potpis da sam je primila.Sad kad je trebao izbrojati onaj drugi dio za osmi i deveti mjesec,sef je izvadio onaj cuveni papiric i rekao da se dogovorim sa kuharom kako cemo raspodjeliti tih 1050 kuna.Naravno,rekla sam da ja ne zelim da placam za nesto sto uopste ne bismo smjeli ni imati u restoranu i da ne pristajem na odbijanje od place.Rekao mi je da ostatak place necu dobiti dok se njemu steta ne namiri.Dva dana nismo progovoril ni rijec,a ja sam u medjuvremenu napisala pismo redakciji 24 sata,cisto da se zna kroz sta neki od nas prolaze .Kad je sef procitao clanak u novinama,odmah je dosao do mene da me isplati,ali naravno uz odbijanje od place i trebala sam potpisati neki papir gdje pise da mi nista nije duzan i da nemam pravo da trazim nesto od njega.Naravno,moj stav je isti -ne pristajem na odbijanje od place,tako da na kraju nisam dobila ni kune.Rekla sam mu da ne mora da mi plati nista,ali naplatice mu se to na drugi nacin.Postoje sanitarni inspektori,porezni ,prijava za prstace...Nakon cega se on nasmijao i rekao da pazim da me ne bi negdje pronasli na plazi u horizontalnom polozaju.Naravno,morala sam odmah da spakujem stvari i da letim iz njegovog stana.Sestra je sve cula i odmah je dala otkaz.Nazalost,bio je vikend i nisam mogla nista da ucinim u vezi sanitarne i porezne,a da sam ih kojim slucajem zvala imao bi mnogo vise problema i platio bi mnogo vise nego sto je meni ostao duzan.Opet,da me je isplatio kak treba ne bi doslo do ovoha.Jer sad sve je doslo i do novinara,a u inspektoratu su mi rekli da napisem prijavu protiv sefa.Neki njegovi poznanici mi govore da mi je sve dzaba,jer je on "jak" i necu postici nista.Ipak,kad sam pocela mislim da bih trebala i zavrsiti sa tim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija