Jump to content

braniteljska mirovina


anonimno

Preporučene objave

braniteljska mirovina

114 kuna plus 50% jer sam neuposlen (radim na crno). Nikako nisam uspio dobiti pravi posao a nisam od onih što stalno kukaju nego kad imam negdje radim-građevina, naravno dok mi ruka podnosi. Ne znam do kad ću tako moći pa bih želio nešto riješiti.

Odakle krenuti sa traženjem mirovine. Ratni put i nalazi uredni jer sam ranjen na bojišnici (krhotina granate u desnoj nadlaktici-operativno otklonjena).

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I molim da mi netko odgovori imam li pravo na status Dragovoljca jer sam u ratu od 07.04.91. ja sam iz one grupe: obuka u Puli, a vodili su nas u MUP RH (kroz radnu knjižicu), a nisu mi izdali potvrdu za taj period nego samo poslije kad sam bio u Gardijskoj, mogu li sam zatražiti potvrdu o statusu dragov. od Miniustarstva obrane ili to ide samo službeno. Vidim da su me zakinuli i u vrijednosnim papirima za taj period.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je kolega došao 07.04.91. onda je dragovoljac domovinskog rata. Kolega odite u policiju gdje ste radili u kadrovsku službu i zatražite da vam se izda potvrda o pripadnosti MUP. Nakon toga tražite od istih potvrdu dragovoljca domovinskoga rata. A nakon toga potvrdu o pripadnosti odnesite u Ured za obranu i zatražite da vam napisu potvrdu o sudjelovanju u domovinskom ratu i to je to.

poki

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I rekli su mi da su nas tada samo formalno vodili u MUP-u

 

pa da, na pocetku je sve formalno bilo pod mupom jer po saveznim zakonima nisu mogli ustrojiti paralelnu vojnu silu pored jna.

a bila je "rupa" u zakonu, broj pripadnika specijalnih postrojbi u okviru republickog mupa nije bio ogranicen pa su svi pripadnici hrvatske vojske u pocetku bili "specijalci" republickog mup-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A u čemu ti vidiš razliku da personalna MO može izdati potvrdu o statusu dragovoljca a kadrovska MUP-a ne može, ja tu ne vidim nikakvu razliku, personalna i Odsjek pravnih i kadrovskih poslova su isto i oni ti mogu izdati takvu potvrdu bez problema. Zašto bi tebi MO RH izdavalo potvrdu ako si bio u MUP-a, ako su vas vodili u MUP-u moraju vam dati potvrdu o pripadnosti a dali je bilo formalno i neformalno to više nije bitno, možda je i ta osoba u MUP-a neformalno zaposlena ali prima plaću..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ajde, ajde ljudi, koji vaš savjet bi mi dobro došao. whited, evo malo više podataka: u HV od 7.4.91. , ranjen 92- dubrovačko ratište. zahtjev za status hrvi tek podnio 2004. ubrzo prošao obje komisije, dobio 20% trajno- nije bilo s tim problema, sve čisto, jasno. problem je jedino u tome što se svi čude šta sam čekao do sada???? Iskreno nije mi jasno šta je va7. dobio sam jedino rješenje od drugostupanjske. možete li mi malo više objasniti "procjena preostale radne sposobnosti".... što s tim? znam da bi mi to sve trebali objasniti u upravi za branitelje i uputiti me u svu problematiku, ali vjerujte zbunjeniji iziđem od njih nego što uđem...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ti si ostvario status rvi-a,a on više nije faktor dali bi

išao u mirovinu ili ne.

ako si na bolovanju ili bolestan moraš raditi procijenu preostale radne sposobnosti.tvoj liječnik to ispunjava i nosiš na mirovinski.

radni staž-----moraš imati 3 od svog radnog vijeka s obzirom na godine......ako imaš 40 godina ,trečina ti je oko 7.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za invalidsku mirovinu sa statusom RVI nije bitan staž, trebaš imati medicinsku dokumentaciju dosta jaku da bi ti komisija za procjenu radne sposobnosti ocijenila nesposoban za rad tj. Opća nesposobnost ili profesionalna nesposobnost i onda sve to ide na reviziju u Ministarstvo branitelja ako tamo prođe tada dobiješ mirovinu.

poki

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

VA7 je potvrda o okolnostima ranjavanja.Nju moraš imati jer su ti je tražili na prvom i drugom stupnju...a tražiti če ti je i na procijeni preostale rsadne sposobnosti...slažem se sa svim gore napisanim...za odlazak u mirovinu sa statusom HRVI nije potrban radni staž...čak što više...(pročitaj i druge teme vezane uz istu problematiku)jedan naš kolega navodi da branitelji sa statusom HRVI bolje prolaze na procijeni preostale radne sposobnosti bez radnog staža jer...komisiji je teže ocijeniti tvoju sposobnost (nemaju je sa ćim usporediti)pa u principu (navodi kolega)ocijenjuju sa 100%....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

VA7 je potvrda o okolnostima ranjavanja.Nju moraš imati jer su ti je tražili na prvom i drugom stupnju...a tražiti če ti je i na procijeni preostale rsadne sposobnosti...slažem se sa svim gore napisanim...za odlazak u mirovinu sa statusom HRVI nije potrban radni staž...čak što više...(pročitaj i druge teme vezane uz istu problematiku)jedan naš kolega navodi da branitelji sa statusom HRVI bolje prolaze na procijeni preostale radne sposobnosti bez radnog staža jer...komisiji je teže ocijeniti tvoju sposobnost (nemaju je sa ćim usporediti)pa u principu (navodi kolega)ocijenjuju sa 100%....

 

 

 

e ovo je točno i ako te podijele onda uzimaju osnovicu za izvan ratne okolnosti koja je prosječna republička ,a ta je u svakom pogledu bolja nego vlastiti radni staž.......ali ostaje upitno zašto dijele ako je staž kompletno vojni i nema drugih radnih mjesta.samo da nebi dobio dodatak u punom iznosu.NPR.sa 18 godina krenuo i radio u vojsci do umirovljenja.komisija lupi ,jer druge riječi nemam 80/20 i onda ti je dodatak 18....i nešto kuna,a ne 23oo.i u principu su to dečki pretežno iz gardijskih postrojbi jer u principu oni i imaju najviše vojnog staža i u principu imate masu takovih slučajeva,što znači da u principu nema objektivne ocjene u ovakovim slučajevima.,gdje ovlašteni viši vještak daje komuliranu ocijenu.

 

:-o:-o:-o:-?:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija