Jump to content

Stjecanje hrvatskog drzavljanstva


Tibidany

Preporučene objave

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani,

 

Čini mi se da ukoliko su Vam oba roditelja u trenutku rođenja bili hrvatski državljani imate pravo na državljanstvo temeljem podrijetla. Pošto ste rođeni u inozemstvu da biste imali pravo na hrvatsko državljanstvo temeljem podrijetla Vaš otac bi trebao biti osoba bez državljanstva ili nepoznatog državljanstva. Moguće je steći državljanstvo i ako ste do 18. godine prijavljeni radi upisa kao hrvatski državljanin kod nadležnog tijela RH u inozemstvu ili u RH. U protivnome stekli biste hrvatsko državljantsvo u slučaju kada biste izgubili sadašnje. Nadam se da sam Vam bila od pomoći, Vi to još provjerite,a ja ću Vam ovdje pustit link na stranicu gdje možete pročitati pročišćeni tekst Zakona o državljanstvu.

 

Lijep pozdrav i sretno !

 

http://www.zakon.hr/z/466/Zakon-o-hrvatskom-drzavljanstvu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 8.

 

Prirođenjem može steći hrvatsko državljanstvo stranac koji je podnio zahtjev za primanje u hrvatsko državljanstvo ako udovoljava ovim pretpostavkama:

 

1. da je navršio 18 godina života te da mu nije oduzeta poslovna sposobnost;

 

2. da ima otpust iz stranog državljanstva ili da podnese dokaz da će otpust dobiti ako bude primljen u hrvatsko državljanstvo;

 

3. da je do podnošenja zahtjeva imao prijavljen boravak najmanje pet godina neprekidno na teritoriju Republike Hrvatske;

 

4. da poznaje hrvatski jezik i latinično pismo;

 

5. Da se iz njegova ponašanja može zaključiti da poštuje pravni poredak i običaje u Republici Hrvatskoj i da prihvaća hrvatsku kulturu.

 

Članak 11.

 

Iseljenik kao i njegovi potomci mogu prirođenjem steći hrvatsko državljanstvo iako ne udovoljavaju pretpostavkama iz članka 8. stavka 1. točaka 1-4. ovoga zakona.

U smislu stavka 1. ovoga članka, iseljenik je osoba koja se iselila iz Hrvatske u namjeri da u inozemstvu stalno živi.

 

Mislim kako možete ostvariti pravo na temlju ovih zakonskih odredbi.

Članak 24.

 

Zahtjev za stjecanje ili za prestanak državljanstva podnosi se policijskoj upravi odnosno policijskoj stanici.

 

Zahtjev za stjecanje ili za prestanak državljanstva može se podnijeti i putem diplomatskog ili konzularnog predstavništva Republike Hrvatske u inozemstvu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Mislim da imate šanse, čl. 11 Zakona o državljanstvu navodi kako pravo na državljanstvo imaju potomci iseljenika, te ga mogu ostvariti na temelju prirođenja makar ne udovoljavali pretpostavkama iz stavkla 1, čl. 8 (1. da je navršio 18 godina života te da mu nije oduzeta poslovna sposobnost;

 

2. da ima otpust iz stranog državljanstva ili da podnese dokaz da će otpust dobiti ako bude primljen u hrvatsko državljanstvo;

 

3. da je do podnošenja zahtjeva imao prijavljen boravak najmanje pet godina neprekidno na teritoriju Republike Hrvatske;

 

4. da poznaje hrvatski jezik i latinično pismo; )

 

Molim Vas raspitajte se malo u našem Konzulatu u Kanadi, pošto ja nisam sto posto sigurna, ali mislim da imate šanse steći državaljnstvo temeljem prirođenja, pošto Vam je majka iseljenik, te imate dokate da je ona bila hrvatski državljanin.:)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Mislim da imate šanse, čl. 11 Zakona o državljanstvu navodi kako pravo na državljanstvo imaju potomci iseljenika, te ga mogu ostvariti na temelju prirođenja makar ne udovoljavali pretpostavkama iz stavkla 1, čl. 8 (1. da je navršio 18 godina života te da mu nije oduzeta poslovna sposobnost;

 

2. da ima otpust iz stranog državljanstva ili da podnese dokaz da će otpust dobiti ako bude primljen u hrvatsko državljanstvo;

 

3. da je do podnošenja zahtjeva imao prijavljen boravak najmanje pet godina neprekidno na teritoriju Republike Hrvatske;

 

4. da poznaje hrvatski jezik i latinično pismo; )

 

Molim Vas raspitajte se malo u našem Konzulatu u Kanadi, pošto ja nisam sto posto sigurna, ali mislim da imate šanse steći državaljnstvo temeljem prirođenja, pošto Vam je majka iseljenik, te imate dokate da je ona bila hrvatski državljanin.:)

 

 

Trenutno sam u Hrvatskoj. Ne bih se zelio odreci kanadskog drzavljanstva. Mislim da mi preostaje kao jedina opcija da su mi oba roditelja bili hrvatski drzavljani u vrijeme mojeg rodenja. Za majku imam taj dokaz, ali za oca jos nemam. Trebao bih saznati gdje je on zivio 1947. godine kada se prvi put radio popis stanovnistva. Na taj sam nacin dobio Domovnicu za majku jer je tada zivjela u Hrvatskoj. S ocem nisam u kontaktu 25 godina, ai znam da je roden u Hrvatskoj i da je po narodnosti Srbin.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da možete dobiti državljanstvo i bez da se odreknete kanadskog, temeljem prirođenja,i to samo na osnovu podrijetla majke koja se iselila iz Hrvatske.

 

Članak 11.

 

Iseljenik kao i njegovi potomci mogu prirođenjem steći hrvatsko državljanstvo iako ne udovoljavaju pretpostavkama iz članka 8. stavka 1. točaka 1-4. ovoga zakona.

 

Stranac koji je u braku s iseljenikom koji je stekao hrvatsko državljanstvo u smislu odredbe stavka 1. ovoga članka može steći hrvatsko državljanstvo, iako ne udovoljava pretpostavkama iz članka 8. stavka 1. točaka 1-4. ovoga zakona.

 

U smislu stavka 1. ovoga članka, iseljenik je osoba koja se iselila iz Hrvatske u namjeri da u inozemstvu stalno živi.

 

http://www.mup.hr/96.aspx

 

Zahtjev za stjecanjem državljanstva prirođenjem se podnosi osobno u policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji.

 

Ažurirano

 

 

 

Mislim da možete dobiti državljanstvo i bez da se odreknete kanadskog, temeljem prirođenja,i to samo na osnovu podrijetla majke koja se iselila iz Hrvatske.

 

Članak 11.

 

Iseljenik kao i njegovi potomci mogu prirođenjem steći hrvatsko državljanstvo iako ne udovoljavaju pretpostavkama iz članka 8. stavka 1. točaka 1-4. ovoga zakona.

 

Stranac koji je u braku s iseljenikom koji je stekao hrvatsko državljanstvo u smislu odredbe stavka 1. ovoga članka može steći hrvatsko državljanstvo, iako ne udovoljava pretpostavkama iz članka 8. stavka 1. točaka 1-4. ovoga zakona.

 

U smislu stavka 1. ovoga članka, iseljenik je osoba koja se iselila iz Hrvatske u namjeri da u inozemstvu stalno živi.

 

http://www.mup.hr/96.aspx

 

Zahtjev za stjecanjem državljanstva prirođenjem se podnosi osobno u policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da možete dobiti državljanstvo i bez da se odreknete kanadskog, temeljem prirođenja,i to samo na osnovu podrijetla majke koja se iselila iz Hrvatske.

 

Članak 11.

 

Iseljenik kao i njegovi potomci mogu prirođenjem steći hrvatsko državljanstvo iako ne udovoljavaju pretpostavkama iz članka 8. stavka 1. točaka 1-4. ovoga zakona.

 

Stranac koji je u braku s iseljenikom koji je stekao hrvatsko državljanstvo u smislu odredbe stavka 1. ovoga članka može steći hrvatsko državljanstvo, iako ne udovoljava pretpostavkama iz članka 8. stavka 1. točaka 1-4. ovoga zakona.

 

U smislu stavka 1. ovoga članka, iseljenik je osoba koja se iselila iz Hrvatske u namjeri da u inozemstvu stalno živi.

 

http://www.mup.hr/96.aspx

 

Zahtjev za stjecanjem državljanstva prirođenjem se podnosi osobno u policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji.

 

Ažurirano

 

 

 

Mislim da možete dobiti državljanstvo i bez da se odreknete kanadskog, temeljem prirođenja,i to samo na osnovu podrijetla majke koja se iselila iz Hrvatske.

 

Članak 11.

 

Iseljenik kao i njegovi potomci mogu prirođenjem steći hrvatsko državljanstvo iako ne udovoljavaju pretpostavkama iz članka 8. stavka 1. točaka 1-4. ovoga zakona.

 

Stranac koji je u braku s iseljenikom koji je stekao hrvatsko državljanstvo u smislu odredbe stavka 1. ovoga članka može steći hrvatsko državljanstvo, iako ne udovoljava pretpostavkama iz članka 8. stavka 1. točaka 1-4. ovoga zakona.

 

U smislu stavka 1. ovoga članka, iseljenik je osoba koja se iselila iz Hrvatske u namjeri da u inozemstvu stalno živi.

 

http://www.mup.hr/96.aspx

 

Zahtjev za stjecanjem državljanstva prirođenjem se podnosi osobno u policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji.

 

 

Stvarno se zahvaljujem na Vasem iznimnom trudu. Bio sam u policijskoj postaji gdje su me trazili dokaz da mi je majka po narodnosti Hrvatica te sam to pribavio. Nakon toga su mi rekli da ce biti problem sto se ja osobno, nikada, nigdje, javno nisam izjasnio kao Hrvat. Tada sam vec izgubio svaku nadu, a onda ste se Vi javili. Po Vasim odgovorima pomislio sam da mi jedino preostaje dokazati da su mi oba roditelja u trenutku moga rodenja bili hrvatski drzavljani. I, oprostite mi, ali ne razumijem sto znaci prirodenje. Malo mi je tesko razumjeti hrvatske zakone.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Državljanstvo RH možete steći na četiri načina: podrijetlom, rođenjem na teritoriju RH, prirođenjem ili međunarodnim ugovorima. Podrijetlom ćete ga steći ukoliko su vam oba roditelja u trenutku rođenja hrvatski državljani, ako ste rođeni u inozemtsvu ako vam je jedan roditelj bez državljanstva, ako ste usvojeni od strane hrvatskih državljana ili ako izgubite dosadašnje državljanstvo, a jedan roditelj vam je bio hrvatski državljanin. E sad, navedene se situacije ne odnose na vas,već biste vi mogli steći državljanstvo prirođenjem. Prirođenje ili naturalizacija jest poseban način stjecanja državljanstva na vlastitu molbu osobe koja to želi. Uz zahtjev zainteresirane osobe, potrebno je ispunjene određenih pretpostavki. Postoje dvije vrste prirođenja- redovnim putem i prirođenje pod povoljnijim uvjetima. Redovnim putem stranac koji traži hrvatsko državljanstvo mora uz zahjtev udovoljiti nizu pretpostavki: 1. da je navršio 18 godina života i da ima poslovnu sposobnost,

2.da podnese dokaz da će dobiti otpust iz stranog državljanstva ukoliko bude primljen u hrvatsko

3.da poznaje hrv.jezik i latinično pismo

4.da je do podnošenja zahtjeva imao prijavljen boravak najmanje 5 god.neprekidno na teritoriju RH i

5. DA SE IZ NJEGOVOG PONAŠANJA MOŽE ZAKLJUČITI DA POŠTUJE PRAVNI POREDAK I OBIČAJE U RH I DA PRIHVAĆA HRV.KULTURU ( jedino ovo se odnosi na Vas )

 

Osim redovnim putem ( za podnošenje zahtjeva redovnim putem stranac mora dokazati svih 5 postavki), državljanstvo se prirođenjem može zahtijevati i pod povoljnijim uvjetima i to se zove izvanredna naturalizacija. Prirođenje izvanrednim putem ( pod povoljnijim uvjetima ) se odnosi na posebne kategorije osoba kojima zakon pruža mogućnost da prirođenjem steknu hrvatsko državljanstvo pod blažim uvjetima od onih predviđenih za stjecanje državljanstva redovnim prirođenjem.

 

Između ostalog zakon navodi kao posebne kategorije osoba: iseljenik i njegovi potomci do 3. stupnja srodstva u ravnoj liniji i njegovi bračni drugovi. ( čl.11 Zakona o državljanstvu). Kao posebna kategorija osobe Vi ne morate imati reguliran boravak u RH da biste tražili državljanstvo niti se morate odreći svoga, za vas vrijedi samo jedan uvjet a to je: da se iz vašeg ponašanja može zaključiti da poštujete pravni poredak i običaje u RH

 

E sad, tu može nastati problem jer nije definirano na koji se to način dokazuje poštivanje hrvatskog pravnog poretka i prihvaćanje hrvatske kulture. Bio je slučaj na Ustavnome sudu 2010. godine kada je poništena presuda Upravnog suda koji je donjeo odluku kako neće dodijeliti državljanstvo osobi jer nije dokazala prihvaćanje hrv.kulture i hrv.poretka pošto se nikad nije izjasnila hrvatskom državljankom ( nije postojao kao dokaz nikakva isprava u kojoj se ona izjašnjavala kao hrvatica ). Međutim Ustavni je sud poništio odluku Upravnog sa objašnjenjem kako Zakon o hrv.državljanstvu niti jednom odredbom ne ograničava dokazivanje poštivanja kulture i poretka i na druge načine osim pisanom ispravom! Ustavni sud navodi kako je " to moguće i drugim dokaznim sredstvima , pa i svejdocima ,a i izjavom same stranke što se uzima kao dokazno sredstvo". Također navodi kako je netočno postupanje Upravnog suda koji ne prihvaća nikakve dokaze osim pisane isprave!

 

Dakle,bilo bi dobro kada biste na bilo koji način pokušali dokazati da poštujete hrvatsku kulturu i hrvatski pravni poredak. Pošto nije definirano na koji se to način dokazuje, pokušajte sa svime što bi vam moglo ići u korist. Vidim da znate odlično pisati a pretpostavljam i govoriti hravtski jezik ( mislim da je to siguran veliki plus), ne znam jeste li se u Kanadi bili u doticaju s kakvim hrvatskim društvom, zajednicom, ili sudjelovali u ičemu što bi moglo pokazati da ste zainteresirani za hrvatsku kulturu, ako ste i prije posjećivali hrvatsku mislim da je i to bitno, uglavnom sve čega se možete sjetiti, ako imate kojeg hrvatskog državljanina koji bi mogao posvjedočiti da ste upoznati s hrvatskom kulturom, Vaša izjava da ste upoznati i poštujete poredak, i imate želju za džavljanstvom...ne znam namjeravate li tu ostati živjeti ( ako da, to je plus ili ako ste živjeli prije i to navedite -sve što će posvjedočiti da vam hrvatska nije "strana" zemlja=).

 

Evo, nadam se da sam Vam malo razjasnila pojmove i pomogla=)Ako imate još koje pitanje slobodno pošaljite. Možda će se zakomplicirati stvari ukoliko odlučite tražiti državljanstvo, možda neće, ali u svakome slučaju na njega po hrvatskome zakonu imate pravo i ja Vam želim svu sreću !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svaka Vam cast na iscrpnom objasnjenju. U pisanju mi pomaze necakinja, ali i ja govorim i pisem hrvatski jezik, no ne tako dobro. Svakako se mogu osloniti na svoje rodake kod kojih trenutno i boravim u Hrvatskoj. Oni ce zasigurno potvrditi kako sam osoba koja postuje zakone, prava i obicaje ove zemlje. Oni takoder mogu biti i "svjedoci". U Kanadi sam bio clan hrvatskog kulturno-umjetnickog drustva koje je njegovalo hrvatske pjesme i plesove.

Nakon Vaseg ovakvog odgovora, u policijsku postaju uci cu sa daleko vecim samopouzdanjem nego dosad.

 

Hvala Vam jos jednom. Nadam se da cete mi i opet pomoci ukoliko negdje zapne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ovo sve što ste naveli je odlično, vidi se da ste bili u doticaju s hrvatskom kulturom i zainteresirani za nju dok ste živjeli u inozemstvu. Također,sama činjenica da se trudite govoriti i pisati bi Vam svakako trebala ići u korist,kao i rodbina koja može svjedočiti u Vašu korist. Skupite sve dokaze koje imate i još jednom, sretno !!:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Postovana, htio sam Vam samo javiti da sam saznao da mi je i otac rođen u Hrvatskoj tako da sada imam Domovnice za oba roditelja. Dakle, oboje su bili hrvatski drzavljani u trenutku moga rođenja i jos mogu uzeti u obzir moje poznavanje hrvatske kulture, prava i obicaja. Nadam se jedino da nece smetati sto je moj otac po nacionalnosti Srbin i da necu morati traziti otpust iz kanadskog drzavljanstva. Mislim da su ove cinjenice sad dovoljne za podnosenje zahtjeva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 1 godina kasnije...
Molim vas, rođena sam i živim u BIH , po rođenju sam srpkinja udata za hrvatskog državljanina u braku smo 6 godina... kakve su šanse da dobijem hrvatsko državljanstvo i koliko obično traje taj postupak... čula sam da je prilično skupo a plaća se bez obzira i ako dobijem odbijenicu...

 

Po meni nikakve dokle god zivite u Bosni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim vas, rođena sam i živim u BIH , po rođenju sam srpkinja udata za hrvatskog državljanina u braku smo 6 godina... kakve su šanse da dobijem hrvatsko državljanstvo i koliko obično traje taj postupak... čula sam da je prilično skupo a plaća se bez obzira i ako dobijem odbijenicu...

 

Čl. 10. http://www.zakon.hr/z/446/Zakon-o-hrvatskom-dr%C5%BEavljanstvu

 

Ali kao što Neretva kaže - ništa od toga tako dugo dok ne živite u RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav za sve :)

 

Potrebna mi je mala pomoć. Iz BiH sam i imam BiH pasoš.

Mama je državljanka BiH.

Otac je Hrvat. U rodnom listu podatci za oca su nepopunjeni zbog ranog razvoda roditelja. Već nekoliko godina sam u redovitom kontaktu sa ocem i spreman mi je pomoći na svaki mogući način.

 

Zanima me da li kao ovakav imam izglede za stjecanje hrvatskog državljanstva i po kom osnovu? U osnovnoj školi sam učio hrvatski jezik, tj. osnovnu školu sam pohađao po hrvatskom planu i programu. Vjerujem da to, između ostalog, može posvjedočiti o poštovanju hrv. pravnog poretka i o tome da prihvatam hrv. kulturu.

 

Razlog zašto sam ovoliko dugo čekao sa odlukom prije svega jeste to što mi je mama ostavila tu odluku, a drugi je što nisam htio raditi bilo što na osnovu tate bez da izgradim normalan i stabilan odnos s njim.

 

Unaprijed zahvaljujem za pomoć :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

erni3 ,u vašem izvodu iz matične knjige rođenih nema podataka o ocu ne iz razloga što su se roditelji rano razveli, nego što vas otac nije nikada niti priznao za svoje dijete, a rođeni ste izvanbračno. Naknadno, od punoljetstva vam je majka saopćila tko vam je biološki otaci vi ste s njim stupili u kontakt. Kako navodite otac je Hrvat. Na žalost, da je on i 6 puta Hrvat, nemate nikakvih uvjeta kao musliman ili srbin biti primljeni u HR državljanstvo jer Vi oca zapravo i nemate. To što imate neposrednih saznanja tko je taj čovjek ne možete svakako dokazati javno-pravnim ispravama koje traži MUP RH kod prijema zahtjeva sukladno članku 16.Zakona (kao pripadnik hrvatskog naroda).

 

Po meni, nemojte gubiti vrijeme na tome. Kako vam kaže i g-din gman nekad se drž.RH djelilo šakom i kapom, danas toga nema više, ne danas, nego od 2008.godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Postovani/a,

 

Molila bih Vas za savet da li imam pravnog osnova da apliciram za HR pasos. Ukratko cu Vam navesti svoju situaciju.

 

-Otac je rodjen u HR i imao je HR drzavljanstvo ali se sa 18 (1968.god) godina preselio u Srbiju

-Rodjena sam u Srbiji ali u izvodu iz maticne knjige rodjenih pise drzavljanstvo: hrvatsko jer su se roditelji tako izjasnili

- nakon oceve smrti nasledila sam imovinu u HR koja bi tek trebalo da se prevede na moje ime

 

Da li mislite da postoji pravni osnov po kojem bih mogla da apliciram za HR drzhavljanstvo.

 

Unapred Zahvalna

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

korisnik25.. prvo je bitan podatak gdje ste rođeni u Srbiji (mjesto) i kada ste stekli državljanstvo Srbije? Taj podatak Vam piše u uvjerenju o državljanstvu Srbije u posljednjem redu..osnov i datum upisa..to je ključan podatak.

Također, ko i kada Vam je izdao Izvod iz matične knjige rođenih sa podatkom o državljanstvu hrvatskom?

Kažete..roditelji su se tako izjasnili..imate li taj dokument?

To što ste nasljedili imovinu u HR nema apsolutno nikakvog utjecaja kod aplikacije na HR državljanstvo..

Ukoliko želite odgovor možete poslati i u inbox, pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav svima!

Takodje me interesuje imam li osnova za trazenje hrvatskog drzavljanstva.

Rodjen sam u Novom Sadu 1987. Moj otac je rodjen u Bosanskoj Gradiski 1959.

Pre desetak i vise godina su on i moja mladja sestra aplicirali za HR drzavljanstvo i oboje ga dobili, posto se moj deda oduvek izjasnjavao kao hrvat (pise u maticnoj) a moj otac takodje (pise mu u vojnoj ili radnoj knjizici). Svi smo krsteni kao deca u Katolickoj porti. Interesuje me, da li i ja imam pravo da zatrazim drzavljanstvo?

Unapred hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Predlažem zahtjev podnijeti pri najbližoj Policijskoj upravi u Hrvatskoj sa svim raspoloživim dokumentima (originali na uvid, fotokopije se prilažu). Ukoliko želite popis dokumenata koji su Vam potrebni , te u kojem obliku isti Vam mogu dostaviti u inbox, a ponuditi i posredovanje u Vašem slučaju da se "posao" olakša... :)

Lijep pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima!

Podnio sam zahtjev za stjecanje hrvatskog drzavljanstava temeljem podrijetla i temeljem pripadnosti hrvatskome narodu. Naime majka mi je hrvatica o cemu sam i dostavio sve dokaze. Zahtjev je podnijet u konzularnom odjelu RH u Beogradu. Nakon nekoliko nadopuna dokumenata dobijam odgovor da sam odbijen jer nisam niti jednim dokumentom dokazao osobnu pripadnost hrvatskome narodu. Sve sam radio po instrukcijama ljudi iz konzularnog odjela. Nijednom mi nisu rekli da prilozim bilo kakav dokument, vec da samo napisem izjavu u kojoj navodim da postujem hrvatsku kulturu i njene obicaje te sam pripadnik hrvatskog naroda i da istu potpisem sto sam i uradio. Nakon svega sam odbijen.

Pravo na zalbu nemam, vec na tuzbu pred Upravnim sudom u Zagrebu. Moze li mi neko dati kakav savet sto da radim i da li ima svrhe podnositi tuzbu. Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Predlažem zahtjev podnijeti pri najbližoj Policijskoj upravi u Hrvatskoj sa svim raspoloživim dokumentima (originali na uvid, fotokopije se prilažu). Ukoliko želite popis dokumenata koji su Vam potrebni , te u kojem obliku isti Vam mogu dostaviti u inbox, a ponuditi i posredovanje u Vašem slučaju da se "posao" olakša... :)

Lijep pozdrav.

 

Molim Vas da mi ako nije prevelik problem, spisak dokumenata posaljete, kako ste mi ljubazno i ponudili. Kada prikupim neophodna dokumenta, javicu se radi daljih uputa.

Jos jednom moram podeliti veliko iznenadjenje i zadovoljstvo brzinom i ljubaznoscu osoblja foruma!

Sve preporuke i svako dobro u daljem radu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Bit ću vrlo kratak i precizan. Motiv mog meil-a je vezan za članak 11 Zakona o hrvatskom državljanstvu.

Naime, iseljenik sam iz republike hrvatske preko 10 godina i imam hrvatsko državljanstvo (rodjen sam u RH).

Živim i radim u Južnoj Americi, oženjen sam i imam dvoje djece te sa mojom suprugom sam u braku preko 7 godina. Djeca su maloljetna te su dobila hrvatsko državljanstvo (upisani su u knjigu rođenih u RH i dobili su domovnicu RH). Naravno moja supruga je iz južne amrike.

Htjeo bi da moja supruga isto dobije hrvatsko državljanstvo, interesira me da li je to moguče po članku 11 zakona o hrvatskom državljanstvu ?

Unaprijed se zahvaljujem na vašem odgovoru.

Ljep pozdrav,

spa100

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Živim u Bosni,Bosanska drzavljanka.Sticajem okolnosti imam i Srpsko drzavljanstvo ali sam Hrvatica. Bila sam udata za Srbina i razvela se . Otac mi je Hrvat a majka nije. Otac mi je nastradao u ratu , bio je 1924 godiste ,ja imam 45 godina. Nemam nikakvih dokumenata kojima bi dokazala da mi je otac Hrvat. Svi njegovi dokumenti su nestali u ratu. Jedino imam njegov Krsni list. Bilo kakvu kopiju iz arhiva nisam mogla dobiti uz obrazloženje da "oni to nemaju" ili da ne cuvaju arhivu" .Bilo šta iz raznih arhiva o mom izjašnjavanju takođe nisam mogla dobiti. Svjesna sam da je to uskraćivanje mojih prava ali sam nemoćna da ista uradim. Od mojih dokumenata ima Krsni list , rodni list u kojem je upisano da sam Hrvatica, moje izjasnjavanje 2003 god kada sam djecu upisivala u Katolicki skolski centar. Imam Krsni list od djeda i Smrtni list od pradjeda na kojem piše Hrvat.

Pokušala sam da ukratko napišem svoj slučaj.Preskocila sam višegodišnje traganje po raznim ustanovama,općinama,institucijama,arhivama.....

uređeno: od Monika 555
dopuna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A pitanje je?

 

Htjeo bi da moja supruga isto dobije hrvatsko državljanstvo, interesira me da li je to moguče po članku 11 zakona o hrvatskom državljanstvu ?

 

Po 11 ne ali treba pokušat po čl.12.

 

Hvala na odgovoru. Zanima me zašto nije moguče da dobije HR državljanstvo moj braćni drug po članku broj 11 stjecanja HR državljanstva ako članak glasi:

 

iseljenik i njegovi potomci do 3. stupnja srodstva u ravnoj liniji i njihovi bračni drugovi (članak 11. Zakona)

 

Pošto imam status iseljenika zbog čega moj bračni drug ne može da dobije HR državljanstvo ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobar dan!

 

Rodjena sam u Zagrebu 1987. godine i sve do 13. godine zivota sam bila prijavljena tamo, da bi me roditelji negdje 2000. godine odlucili ispisati iz tamosnje maticne knjige rodjenih i upisati me u maticnu knjigu u BiH. Zanima me da li na osnovu navedenog imam pravo podnijeti zahtjev za hrvatsko drzavljanstvo?

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

 

Lijep pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani.

ukoliko bi mi netko dao mišljenje i sugestije, bio bih mu zahvalan.

Situacija je ovakva:

Rođena sam 1993. (imam 23 godine) u Republici Srbiji (imam samo srpsko drzavljanstvo).

Majka mi je rođena u Republici Hrvatskoj i ima domovnicu.

Djed (otac od majke) mi se izjasnjava kao Hrvat ima imovinu u Hrvatskoj (mjesto prebivališta, osobnu iskaznicu, domovnicu, putovnicu ...)

Moje pitanje glasi:

da li ja kao punoljetna osoba sa 23 godine mogu tražiti državljanstvo RH i kolike su šanse da dobijem na temelju gore iznijete situacije.

Ako bi netko bio ljubazan da mi odgovori ili pošalje privatnu poruku ovdje, što je sve od papira potrebno pribaviti da bi zahtjev za državljanstvo bio što potpuniji.

Hvala svima unared.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

molim za pomoc i objasnjenje. Naime, zelela bih da steknem drzavljanstvo RH ali nisam sigurna imam li na to pravo i vredi li uopste pokusati. Ja sam rodjena 1981. u tadasnjoj Slavonskoj Pozegi. Nikad nisam upisana u knjigu hrvatskih drzavljana jer je moj otac rodjen u SR BiH. Godine 1999. sticem drzavljanstvo R. Srbije gde i danas zivim. Moj otac nema hrvatsko drzavljanstvo ali majka ima i mozda bi to mogla biti olaksavajuca okolnost!? Hvala unapred!

Srdacan pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav.

Imam još jedno pitanje koje glasi:

Koji je to dokument kojim potvrđujem izjašnjavanje o pripadnosti hrvatskoj narodnosti mog djeda, da bih mogla da ga priložim uz zahtjev za dobijanje Domovnice, jer želim da istu dobijem na osnovu majke i djeda koji se izjasnjavao kao hrvat? Posto na nekim dokumentima ne pise narodnost, pa da ne lutam.

Hvala unapred na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav za sve. :)

Rodjena sam 1987 godine u R Srbiji. Roditelji mi nemaju hrvatsko drzavljanstvo, ali je moja baka (sa mamine strane) rodjena u RHrvatskoj u Sadilovcu. Ona sad ima srpsko drzavljanstvo i koliko zna hrvatskog drzavljanstva se nije nikad odrekla.

Da li mi neko moze reci da li postoji sansa da kao njen potomak i pripadnik hrvatskog naroda dobijem drzavljanstvo?

Unapred zahvalna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li mi neko moze reci da li postoji sansa da kao njen potomak i pripadnik hrvatskog naroda dobijem drzavljanstvo?

Unapred zahvalna.

 

Jedina realna osnova jeste ona u čl. 16. Zakona o hrvatskom državljanstvu.

 

Međutim, izražavam sumnju da udovoljavate tamo navedenim uvjetima, no pročitajte si i vidite što piše, pa ćete znati više.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedina realna osnova jeste ona u čl. 16. Zakona o hrvatskom državljanstvu.

 

Međutim, izražavam sumnju da udovoljavate tamo navedenim uvjetima, no pročitajte si i vidite što piše, pa ćete znati više.

 

 

Hvala na odgovoru. Na upisu na fakultet (2006.god) sam u delu nacionalnost upisala hrvatska. U svakom slucaju cu pokusati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bojansm Ukoliko se radi o zahtjevu za prijem u državljanstvo R Hrvatske (stjecanje) nema zakonskog roka za donošenje rješenja. Iz prakse, u posljednje vrijeme se rješenja donose u roku do jedne -jedne i pol godine (ukoliko je zahtjev podnesen putem Generalnih konzulata u inozemstvu), a ukoliko je podnijet u R Hrvatskoj rokovi su od 6 do 9 mjeseci. Ukoliko se radi o utvrđivanju hr državljanstva , tupostoje rokovi koju su propisani Zakonom o općem upravnom postupku, te se takvi zahtjevi rješavaju znatno brže.

 

Ažurirano

 

Pozdrav,

Muz mi je nedavno dobio hr drzavljanstvo na osnovu svog oca,oboje smo rodjeni u Bih i zanima me postoji li sansa da ja na osnovu braka sa njim dobijem drzavljanstvo?

Ukoliko Vi i suprug živite i imate prebivalište u Hrvatskoj imate pravo na hrv.državljanstvo po proteku 5 godina od kada ga je suprug dobio, pod uvjetom da zatražite privremeni,te potom stalni boravak kao stranac u RH. Ukoliko živite izvan Hrvatske nemate pravo na hrv.državljanstvo po osnovi braka sa hrv.državljaninom,ali isto možete zatražiti ukoliko ste pripadnica hrvatskog naroda (Hrvatica),te posjedujete javne isprave kojima to i dokazujete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

molim za pomoc i objasnjenje. Naime, zelela bih da steknem drzavljanstvo RH ali nisam sigurna imam li na to pravo i vredi li uopste pokusati. Ja sam rodjena 1981. u tadasnjoj Slavonskoj Pozegi. Nikad nisam upisana u knjigu hrvatskih drzavljana jer je moj otac rodjen u SR BiH. Godine 1999. sticem drzavljanstvo R. Srbije gde i danas zivim. Moj otac nema hrvatsko drzavljanstvo ali majka ima i mozda bi to mogla biti olaksavajuca okolnost!? Hvala unapred!

Srdacan pozdrav!

Da li ste izvršili sve provjere po posljednjem mjestu prebivališta i rođenja (matica rođenih i knjiga državljana)u tadašnjoj Sl.Požegi, danas Požegi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

Postovani,

molim za pomoć i objasnjenje. Htela bih da izvadim HR pasoš. Rođena sam u Srbiji 1992 ali mi u izvodu piše da sam državljanin Republike Hrvatske pošto su mi oba roditelja rođena u HR (majka 1964 u Slavonskoj Orahovici, a otac 1968 u Omsici kog Gracaca) kao i ostali pretci, ali su 1999 god kao i ja podneli zahtev za izvod iz maticne knjige jugoslovenskih drzavljana. Interesuje me da li mogu da izvadim pasoš i šta mi je potrebno od dokumenata?

Unapred zahvalna

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Rodjen sam u Puli 79! U Puli sam ziveo do 86, dok se moji nisu preselili za Beograd! Upisan sam u knjigu drzavljana republike Hrvatske! Izvod iz matice rođenih mogu dobit! Dok domovnicu ne mogu! Kazu da od 1.1.78.stupa na snagu neki zakon koji rođene bebe opredjeljuje po narodnosti njihovih roditelja,a mojim piše narodnost Srbi,tako da i ja automatski dobivam tu pripadnost.Za moju setru to ne vrijedi jer je rodjena prije toga datuma,a tada su svi imali narodnost Jugoslaven,tako da ona može bez problema dobiti, a ja nažalost ne.... Molim Vas ako netko zna da mi odgovori da li imam prava na domovnicu ili ne... Srdacan pozdrav...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bit će da je u pitanju ovo

 

"Članak 23.

 

Građanima koji su upisani u knjigu državljana do 29. veljače 1978. godine može se izdati domovnica kao dokaz o hrvatskom državljanstvu.

 

Građanima koji su upisani u knjigu državljana nakon 29. veljače 1978. godine može se izdati domovnica kao dokaz o hrvatskom državljanstvu ako je u rubriku "republičko državljanstvo" upisano državljanstvo "Socijalističke Republike Hrvatske" odnosno "Republike Hrvatske".

 

Kada u slučaju iz stavka 2. ovog članka u rubrici "republičko državljanstvo" nije upisan podatak o republičkom državljanstvu na zahtjev osobe izdat će se domovnica nakon što se utvrdi da se osoba smatra hrvatskim državljaninom a podatak upiše u odgovarajuću rubriku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav, zanima me da li imam prava na Hrvatsko drzavljanstvo, naime rodjen sam u Zagrebu 1985 godine, otac mi je rodjen Beogradu, majka rodjena u mestu Otocac, Hrvatska. Otac nikada nije bio upisan u drzavljane Hrvatske, dok majka jeste i ima hrvatsku domovnicu. iz Hrvatske sam odjavljen 1990godine i prijavljen u Beogradu.

Kada sam pokusao da izvadim hrvatsku domovnicu pre par godina dobio sam odgovor da nemam prava na to jer sam po rodjenju upisan u drzavljane Srbije automatski po ocu. Dok su mi u Beogradu 2000 godine, kada sam pokusao da izvadim Srpsko drzavljanstvo tj drzavljanstvo tadasnje SR Jugoslavije dobio papir na kome pise da sam vec upisan u drzavljane Hrvatske . U rodnom listu mi stoji nraodnost Srbin, drzavljanstvo SR Srbije.

Rodni list uredno mogu da izvadim u Zagrebu ali domovnicu ne. Da li mogu sada da se naknadno upisem u drzavljane Hrvatske, da napomenem da sam Srpsko drzavljanstvo stekao posle 1998 godine (mislim da je 2000te) Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po tome bi ja trebao bez problema dobiti drzavljanstvo na osnovu mesta rodjenja, ali nazalost to nije tako jer domovnicu nemam i dobio sam odgovor u konzulatu da nemam prava na nju jer mi je otac drzavljanin Srbije i automatski i ja. Nista mi nije jasno. Ispunjavam nekoliko uslova, cak sam i 5 godina bio prijavljen na adresi u Zagrebu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Očito je 1985 bio propis da se državljansto upisivalo po državljanstvu oca kako je i upisano u rodni list

druga šema je bilo upis po mjestu rođenja ovisno koji propis je vrijedio u vrijeme rođenja

Tako je moguće da dvoje djece istih roditelja rođeno u istom mjestu različitih godina imaju različito državljanstvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako su i rekli u konzulatu ne postoje uvjeti za dobivanje državljanstva ni na osnovu rođenja ni prijave u Zagrebu.

 

Na osnovu samog rođenja

"Podrijetlom stječe hrvatsko državljanstvo dijete:,

 

2. čiji je jedan od roditelja u trenutku rođenja djeteta hrvatski državljanin, a dijete je rođeno u Republici Hrvatskoj ;

 

 

Po prijavi prebivališta

"Iseljenikom se ne smatra osoba koja je iselila s područja Republike Hrvatske na temelju međunarodnog ugovora ili se odrekla hrvatskog državljanstva te osoba koja je promijenila prebivalište u druge države koje su u to vrijeme bile u sastavu državne zajednice kojoj je pripadala i Republika Hrvatska.«.

 

Dijete niste a odselili ste se u jednu od država bivše yu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nebitno,dijete je do 18 godine pa je prije trebalo tražit upis po navedenom članku zakona.

 

 

"Prema odredbi članka 4. stavak 1. točke 1. i 2. Zakona o državljanstvu Socijalističke Republike Hrvatske ('Narodne novine', broj: 32/77), a koji je bio na snazi u vrijeme rođenja tužiteljice (10. veljače 1982.), hrvatsko državljanstvo stjecalo je dijete čija su oba roditelja imala hrvatsko državljanstvo, a ukoliko je jedan od roditelja u trenutku rođenja djeteta bio državljanin Republike Hrvatske, a drugi državljanin druge socijalističke republike, dijete je stjecalo državljanstvo Republike Hrvatske ako se roditelji o tome sporazume"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kada sam 2000te godine pokusao da izvadim dokumenta u Beogradu dobio sam papir od mupa Republike Srbije na kome pise da nemam orava na drzavljanstvo jer sam vec upisan u drzavljane Hrvatske. Onda sam po prebivalistu u Beogradu i po ocevom drzavljanstvu dobio srpsko (to je bila procedura od nekoliko meseci) i na kome takodje pise da sam upisan u drzavljane Srbije kao i da posedujem takodje Hrvatsko drzavljanstvo. Da su to oni po mestu rodjenja zakljucili to mi je najlogicnije. Malo mi je neobicno, da ne kazem smesno da ja kao neko ko je rodjen u Zagrebu i kome je majka i svi sa majcine strane rodjeni i ziveli u Hrvatskoj nemam prava na drzavljanstvo a vadili su ljudi cije su prababe i pradede zivele na teritoriji danasnje Hrvatske i koji u Hrvatskoj cak nikada nisu ni bili :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prvo treba provjerit u mjestu rođenja postoji li upis u knjigu.Drugo treba dat zahtjev pa kad se dobije odbijeno može se ići na upravni spor.

 

http://sljeme.usud.hr/usud/praksaw.nsf/24ba570488fdc25ec1256e2e005768ff/c12570d30061ce54c1257d8f00430e2f/$FILE/U-III-1153-2011.pdf

 

https://vlada.gov.hr/UserDocsImages//Sjednice/Arhiva//71.%20-%2021a.pdf

 

http://sljeme.usud.hr/usud/praksaw.nsf/24ba570488fdc25ec1256e2e005768ff/c12570d30061ce54c1257dab003ffea6/$FILE/U-III-2343-2011.pdf

 

pošto ova dva linaka neće u google upisat "upis u knjigu državljana odluka pdf" i pregledat odluke ustavnog suda

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

Temeljem izmjena i dopuna Zakona o hrvatskom državljanstvu (NN,130/15) sve osobe koje posjeduju domovnicu koja je izdana greškom ili ne imaju pravo na hrvatsko državljanstvo sukladno novim odredbama navedenog zakona reguliranog člankom 30.stavkom 3. Potrebno se obratiti Matičnom uredu koji je istu izdao( greškom ili ne) te zatražiti novu pravovaljanu domovnicu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija