Jump to content

Stjecanje hrvatskog drzavljanstva


Tibidany

Preporučene objave

Postovani,

 

po clanku 5. zakona o stjecanju hrvatskog drzavljanstva, moguce je dobiti hrvatsko drzavljanstvo(za djecu rodjenu u inozemstvu kojima je jedan od roditelja HR drzavljanin) i nakon navrsene 18. godine ako bi ostalo bez drzavljanstva.

 

Da li to znaci da se ja mogu odreci svog sadasnjeg i jedinog drzavljanstva i prijaviti se za upis u knjige drzavljane HR?

 

Hvala na preciznom odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

 Pozdrav zanima me moja je zarucnica je prošle godine predana u 2 mj zahtjev za primitak Hrvatskog državljanstva . Živi u  B i H,a rođena je u HR po nacionalnosti je Hrvatica i od rođenja se tako isticala, a prošle godine smo se sudbeno vjenčali  ja imam hrvatsko drzavljanstvo i ove god smo predali i te dokumente odakle je pokrenula postupak u Splitu.

Koliko bi trebala čekat još na odgovor a evo već čeka 1 god.

Lijep pozdrav i unaprijed hvala na odgovor.

uređeno: od Danilo991
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niste baš precizni ni opširni u Vašem upitu. Ako ste oženjeni, pod pretpostavkom da Vi imate HR državljanstvo, supruga po Vama može dobiti privremeni boravak na 5 godina temeljem braka sa HR državljanom. Ne znam da li ste to napravili neovisno o zahtjevu za državljanstvom. Gdje sada živite? Po kojoj je supruga osnovi podnijela zahtjev za primitak u državljanstvo? Puno informacija fali za konkret niji odgovor.

uređeno: od Trixie65
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Trixie65 je napisao:

Niste baš precizni ni opširni u Vašem upitu. Ako ste oženjeni, pod pretpostavkom da Vi imate HR državljanstvo, supruga po Vama može dobiti privremeni boravak na 5 godina temeljem braka sa HR državljanom. Ne znam da li ste to napravili neovisno o zahtjevu za državljanstvom. Gdje sada živite? Po kojoj je supruga osnovi podnijela zahtjev za primitak u državljanstvo? Puno informacija fali za konkret niji odgovor.

A traži je na osnovu toga što je rođena u splitu 1993 god. braca i sestre su joj dobili domovnicu oni su to davno prije radili, ona je početkom  prosle godine predala za drzavljanstvo,A mi  smo se vjenčali prošle god. A to nisam preda da dobije privremeni boravak nisam znao da mogu to,ja živim i radim u njemačkoj sad me to isto interesira dali ona more napravit to privremeno drzavljanstvo na 5 god. I doć živjeti i radit kod mene u njemacku ?

Hvala vam na odgovoru Trixie65 i vama sivko isto 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Molila bih Vas za pojašnjenje.Pročitala sam sve gore napisano ali mi ipak treba pomoć.Rodjena sam 1971 u Bgd,otac 1943 u izbeglištvu(iz Hrvatske)u Bgd (njegovi roditelji -otac Srbin rodjen u Hrvatskoj a majka Madjarica rodjena takodje u Hrvatskoj).Otac  mi ima državljanstvo(domovnicu)RH.Majka mi je rodjena u Srbiji i u trenutku mog rodjenja imala je državljanstvo SFRJ.Meni na dokumentima piše(svedočanstva,index. )državljanstvo SFRJ.U knjigu državljana RS upisana sam 29.05.1991.Da li imam mogućnosti da apliciram za državljanstvo RH.Unapred Vam  hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Sivko dobila sam informaciju koju sam pogresno razumela.Deda,baba i otac su upisani u MK u Vinkovcima i to cu imati(a nisam ja tamo upisana)i svi imaju Domovnice-preselili su se 1959 u Srbiju.Ja sam rodjena 1971 i imam drzavljanstvo Srbije od 29.05.1991. Htela bi i Hrvatsko drzavljanstvo(da imam dvojno).Da li je ikako moguce ispuniti uslove-jer pise u Zakonu da trece koleno iseljenika ima pravo.Unapred hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, DraganaDjordjevicManojlovi je napisao:

Sivko dobila sam informaciju koju sam pogresno razumela.Deda,baba i otac su upisani u MK u Vinkovcima i to cu imati(a nisam ja tamo upisana)i svi imaju Domovnice-preselili su se 1959 u Srbiju.Ja sam rodjena 1971 i imam drzavljanstvo Srbije od 29.05.1991. Htela bi i Hrvatsko drzavljanstvo(da imam dvojno).Da li je ikako moguce ispuniti uslove-jer pise u Zakonu da trece koleno iseljenika ima pravo.Unapred hvala

Eto na drugoj temi si dobila odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Dobar dan, ja sam se tek sad ukljucila na ovaj forum zbog problema koji imam. Sad cu ga na  objasniti.

Rodjena sam 1980 u Srbiji, kad sam rodjena mene su naravno greskom upisali kao srpski drzavljanim a nisu imali pravo na to jer je majka imala BIH a otac HR tada. 1998 godine kada sam izvukla srpsko drzavljanstvo u mom resenju je stajalo da sam hrvarski drzavljanin i da sticem i srpsko drzavljano gde je na to maticna sluzba u.mom gradu otkucala resenje u koje ispravljaju gresku upisa. Upisama u Hrvatskoj nisam jer ni to.nisu znali da treba uraditi. Otac je na zalost imao hrvatsko drzavljanstvo do 1994 ali je utomatski tada dobijanje srpskog izbrisan iz hrvstskog a rodjen je u HR i roditelji su mu odatle. Kakve su sanse da imam pravo na hrvatsko drzavljanstvo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na ovom puno...A da,li ima,sanse da dobijem i hrvatsko? To je meni bitno jer sam sam se vodila kao hrvatski drzavljanim i ispada po resenju da sam.i dalje hrvatski drzavljanim. 

Hvala unapred

 

U mom resenju za sticanje srpskog drzavljanstva stoji da ta i ta rodjena tu i tu drzavljanim Hrvatske stice i srpsko drzavljanstvo a u Hrvatskoj nigde nisam upisana. Dosla sam i do supa u Zagredu i rekli su da,nema dovoljno dokaza. Iskreno ja imam nadu da negde postoji resenje. Koliko mozete pomozite mi. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija