Jump to content

Darovni ugovor s pravom doživotnog plodouživanja


jasmina55

Preporučene objave

Molim Vas za pomoć kako ne bi pogriješili....

Naime, brat i ja smo vlasnici 1/4 vikendice na moru, a majka je vlasnica 1/2.

Majka želi bratu i meni darovati svoju polovicu na jednake dijelove (svakom 1/4 svog dijela) ali želi da se upiše teret prava doživotnog plodouživanja.

To nikome od nas ne predstavlja problem osim u tehničkoj izvedbi.

Naime, zanima me da li će porezna uprava i ZK odjel, te katastar prihvatiti takav ugovor ako ga sastavimo sami i ovjerimo kod javnog bilježnika ili mora biti sastavljen kao javnobilježnički akt?

Htjeli bismo izbjeći plaćanje javnobilježničkih pristojbi, a kako je riječ o darovanju majke djeci, nema poreza pa nije bitna niti cijena darovane nekretnine.

Molim Vas hitnu pomoć, hvala.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naime, zanima me da li će porezna uprava i ZK odjel, te katastar prihvatiti takav ugovor ako ga sastavimo sami i ovjerimo kod javnog bilježnika ili mora biti sastavljen kao javnobilježnički akt?

 

Ugovor o darovanju na kojem je ovjeren potpis vaše majke je valjan samo u slučaju ako odmah ulazite u posjed nekretnine koja je predmet darovanja. U suprotnom morate sklopiti ugovor o darovanju u obliku javnobilježničkog akta. Ako to ne biste učinili, takav ugovor bio bi nevaljan!

E sad, ako imate dovoljno znanja, možete i sami napisati takav ugovor. Problem vam možete raditi jedino gruntovnica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gotov darovni ugovor možete kupiti u papirnicama .

zašto plaćati odvjetniku ili javnom bilježniku od 160,00kuna do nekoliko tisuća kuna .

 

ako majci ostaje plodouživanje na nekretnini ona sa nekretninom može raspolagati ( živiti u njoj ,iznajmiti nekretninu ...) a vlasnicima ostaje plaćanje računa (ako to neće korisnik nekretnine)

 

ali sa pravom uživanja nekretninom raspolažu vlasnici (najam ,život u nekretnini...)

majci moraju omogučiti korištenje nekretnine u onom omjeru koji zadovoljava njeme potrebe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija