Jump to content

Dosmrtno uzdržavanje


marina.sertic13@gmail.com

Preporučene objave

Poštovani, problem je sljedeći: Dana 23. ožujka 2011. sklopila sam s majkom i ocem Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju (solemizinan kod javnog bilježnika). Nažalost, isti me nije upozorio na promjenu zakona u veljači iste godine pa je prilikom prijave poreza i primanja poreznog rješenja došlo do neugodnog iznenađenja (iznos poreza je izuzetno visok). Naime, bila sam mišljenja da se na takav ugovor ne plaća porez (barem su me tada svi u to uvjeravali). Napominjem da sam u dobrim odnosima s roditeljima. Porebno je još reći da sam se upisala u zemljišne knjige. Može li se nekako osporiti to potraživanje ili sam ugovor. Molim za savjet. Pozdrav Marina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana,to ko vas je savjetovao,nije pravio razliku izmedju dosmrtnog i dozivotnog izdrzavanja.

Članak 16.Zak.o por.na pr.nek.

(1) Ako se stječe nekretnina na temelju ugovora o dosmrtnom uzdržavanju, porezna obveza nastaje u trenutku sklapanja tog ugovora.

(2) Ako se stječe nekretnina na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju, porezna obveza nastaje u trenutku smrti primatelja uzdržavanja, uz primjenu olakšice iz članka 8. stavka 2. ovoga Zakona,koji propisuje,

da pri stjecanju nekretnine na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju, porez na promet nekretnina umanjuje se za 5% za svaku godinu trajanja uzdržavanja proteklu od dana sklapanja ugovora o doživotnom uzdržavanju, koji je ovjeren od suca nadležnog suda ili potvrđen (solemniziran) po javnom bilježnikuili sastavljen u obliku javnobilježničkog akta, do smrti uzdržavanog...

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana Marina,ako niste pri novcu,niste duzni odma platiti porez,vazno je poreznu obvezu prijaviti,porezna uprava ce vam izdati potvrdu o prijavi poreza s kojom mozete izvrsiti upis prava vlasnistva,s tim da ce se to upisati u vlasnicki list kao jedan vid tereta nekretnine koji ce te naknadno regulirati.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, da li je, u za mene sličnoj situaciji, bolje sklopiti kupoprodajni ugovor, te, s obzirom da bih na taj način stjekao prvu nekretninu, na osnovu istog ostvario oslobođenje od poreza na iznos od 50 m2, ili je isto oslobođenje moguće ishoditi i na osnovu ugovora o dosmrtnom?

Hvala.

Zadnjim izmjenama Zakona o porezu na promet nekretnina jasno je definirano da se oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina može ostvariti samo na temelju sklopljenog kupoprodajnog ugovora ali ne i po osnovi drugog pravnog posla koje ima obilježja kupnje, u vašem upitu konkretno, ugovora o dosmrtnom uzdržavanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Poštovani, da li je, u za mene sličnoj situaciji, bolje sklopiti kupoprodajni ugovor, te, s obzirom da bih na taj način stjekao prvu nekretninu, na osnovu istog ostvario oslobođenje od poreza na iznos od 50 m2, ili je isto oslobođenje moguće ishoditi i na osnovu ugovora o dosmrtnom?

Hvala.

U sličnoj ste situaciji, misleći pri tom da namjeravate sklopiti ugovor o dosmrtnom s roditeljima ili nekim drugim?

ako su u pitanju roditelji, na vas se ne može primjeniti oslobođenje jer ugovor o dosmrtnom uzdržavanju ima elemente kupoprodaje, a oslobođenja za potomke i pretke su predviđena samo kod darovanja i nasljeđivanja, te ugovora o doživotnom uzdržavanju.

Za vas je onda povoljnije sklopiti kupoprodajni ugovor s roditeljima te tražiti oslobođenje od plaćanja poreza ukoliko ispunjavate uvjete (vi i vaši članovi uže obitelji, bračni drug i djeca) iz Zakona o porezu na promet nekretnina čl 11.a.

Imajte na umu ako fiktivno sklopite ugovor da vas Porezna uprava može tražiti dokaze o izvorima financiranja nekretnine, što ćete isto morati navesti i u obrascu Prijava poreza na promet nekretnina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija