Jump to content

AfterShave

Preporučene objave

Dok ste kao direktor zaposleni na drugom radnom mjestu, i tamo su vam plaćeni doprinosi za mirovinsko i zdravstveno, ne morate ih uplaćivati po osnovi toga što ste direktor svog poduzeća.

 

Od troškova imate troškove računovodstva (ako vam netko drugi vodi poslovne knjiga, varira otprilike 4000-6000 Kn godišnje), i članstva HGK (cca 600 kn godišnje). Ovisno o registriranim djelatnostima možete biti obveznik plaćanja npr. spomeničke rente (nne znam iznos, no vjerojatno nekoliko stotina kuna godišnje). Znači, otprilike 4-7000 Kuna fiksnih troškova godišnje za firmu bez zaposlenih, ako si sami znate ili mislite da možete voditi poslovne knjige, onda u rasponu od 600 - 1000 Kn godišnje.

 

Osim ovog iznad, svako poduzeće, čak i ako nema zaposlenih treba imati poslovni prostor. Najjednostavnije je napraviti ugovor sam sa sobom te svojoj firmi iznajmiti 10-20 kvadrata svog stana po nekoj realnoj cijeni tamo gdje živite. Taj ugovor o najmu naravno trebate prijaviti poreznoj upravi i na njega plaćati porez na najam (cca 10%) od najma koji vam vaše poduzeće uplati na ime najma.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

stara tema, novo pitanje.. rodila sam, koristim porodiljnu naknadu, uskoro ću diplomirati te i dalje želim pokrenuti staru poslovnu ideju, al s obzirom na novonastalu situaciju ne znam kako funkcionira otvaranje tvrtke s obzirom da koristim porodiljnu naknadu.. prije trudnoće bila sam nezaposlena odnosno redoviti student.. mogu li kao direktor i dalje koristiti porodiljnu naknadu, pripremati teren za poslovanje te za eventualno odrađivanje određenih poslova koji bi se naplatili zaposliti nekog na određeno vrijeme.. čak i kraće od mjesec dana?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...
Dok ste kao direktor zaposleni na drugom radnom mjestu, i tamo su vam plaćeni doprinosi za mirovinsko i zdravstveno, ne morate ih uplaćivati po osnovi toga što ste direktor svog poduzeća.

 

Od troškova imate troškove računovodstva (ako vam netko drugi vodi poslovne knjiga, varira otprilike 4000-6000 Kn godišnje), i članstva HGK (cca 600 kn godišnje). Ovisno o registriranim djelatnostima možete biti obveznik plaćanja npr. spomeničke rente (nne znam iznos, no vjerojatno nekoliko stotina kuna godišnje). Znači, otprilike 4-7000 Kuna fiksnih troškova godišnje za firmu bez zaposlenih, ako si sami znate ili mislite da možete voditi poslovne knjige, onda u rasponu od 600 - 1000 Kn godišnje.

 

Osim ovog iznad, svako poduzeće, čak i ako nema zaposlenih treba imati poslovni prostor. Najjednostavnije je napraviti ugovor sam sa sobom te svojoj firmi iznajmiti 10-20 kvadrata svog stana po nekoj realnoj cijeni tamo gdje živite. Taj ugovor o najmu naravno trebate prijaviti poreznoj upravi i na njega plaćati porez na najam (cca 10%) od najma koji vam vaše poduzeće uplati na ime najma.

 

Što ukoliko otvorim j.d.O.o zbog sezonskog posla, prijavim sebe kao zaposlenika recimo 4 mjeseca (koliki su troškovi mirovinskog zdravstvenog na minimalcu) i dali je moguće ostaviti j.d.O.o bez zaposlenika- a da ja idem ponovo na HZZ do iduće sezone?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Dok ste kao direktor zaposleni na drugom radnom mjestu, i tamo su vam plaćeni doprinosi za mirovinsko i zdravstveno, ne morate ih uplaćivati po osnovi toga što ste direktor svog poduzeća.

 

A ukoliko počnem stažirati? -stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa.. Tko mi je tu uopće 'poslodavac'? HZZZ?-plaćaju zdravstveno, mirovinsko.. pa ne moram ja u jdoo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

molim Vas ako mi možete pomoći vezano za moj upit,

naime planiram započeti sa otvaranjem vlastitog j.d.O.o. te me zanima gdje mogu pronaći informaciju da li se poslovi po NKD 2007 razred 73.11- Promidžba i 18.20- umnožavanje snimljenih zapisa te 18.12- ostalo tiskanje, mogu obavljati iz stambenih prostora,odnosno od kuće.

Odnosno da li se uopće pod tim razredima nalaze navedena zanimanja,jer nisam siguran da li su rađene izmjene vezano za to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...
Nisam uspio pronaći odgovor da li se plaća prelazak iz j.d.O.o. u d.O.o. ako se dođe do 20000kn uzimanjem 1/4 dobiti kod j.O.o.o.? Negdje sam pročitao da je pretvaranje iz jednog u drugi 4000kn, no da li je drugačije ako je prelazak obavezan?

 

Za prijelaz JDOO-a u DOO potrebna je odluka članova društva o povećanju temeljnog kapitala na zakonski minimum potreban za osnivanje DOO-a (20000 kn), a ta odluka se može donijeti u bilo kojem trenutku nakon što zakonske rezerve premaše iznos od 20000 kn. Nakon što JDOO poveća temeljni kapital na 20000 kn, prestaje primjena zakonskih odredbi o unosu dobiti u zakonske rezerve.

 

Tada se pri prelasku JDOO-a u DOO mora provesti revizija. Sa svime skupa, ukupan trošak prelaska JDOO-a u DOO je oko 4 000 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru. Dakle ja mogu ostavi vječno u j.d.O.o. - nema zakonske obveze preći u d.O.o.?

 

U biti da. Nema zakonskog roka a postupak dokapializacije.

 

I da li je istina da u j.d.O.o. ne mogu podizati dobit dok mi temeljni kapital nije barem 10000kn?

 

Ne, zakonske rezerve (25%) smiju se upotrijebiti samo za pokriće gubitaka i za povećanje temeljnog kapitala (pretvaranjem rezervi u temeljni kapital društva), a ostatak dobiti poslovne godine (75% dobiti) vlasnici mogu isplatiti. Ukoliko vlasnici JDOO-a odluče isplatiti dobit, obvezni su pri isplati platiti porez na dohodak od kapitala po stopi 12% i prirez.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija