Jump to content

Komunalna naknada - zastara?


sententia

Preporučene objave

Molim, ako mi netko može odgovoriti na pitanje. Naime, moji mama i tata su krajem `95 došli u Knin kao izbjeglice i od tada su na istoj adresi. Godinama nije plaćana komunalna naknada i 14.01.2010. prvi puta dolazi opomena za istu (na znam točno za koje razdoblje jer tamo je malo što tih godina bilo definirano, dosta ljudi bez prihoda,..). Uglavnom, tog 14.01.2010. nisu podmirili dug ali su od tog datuma plaćali nove račune i oni su svi ok do danas. Međutim, danas dolazi ovršni prijedlog s pravom žalbe od 8 dana na to staro dugovanje. To su ljudi od 75 godina pa im sve to malo teže pada, a meni nije baš jasno ovo što sam našla o roku zastare od 3 godine na svako pojedino potraživanje i da li opomena utječe što na to? Uglavnom, mogu li se pozvati na zastaru? Koliko sam shvatila zastaru bi prekinuo samo sudski postupak u tom razdoblju kojeg nije bilo ili? U svakom slučaju što mogu napraviti i ako to moraju platiti što je sa troškovima ovrhe? To se nešto spominjalo po medijima u zadnje vrijeme pa mi nije jasno ni što s tim (na kamatama, nego baš troškovima opomene, ovrhe i sl)?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

apsolutna zastara, šest godina, relativna zastara tri godine, za relativnu se previše ne priča, treba podnijeti zahtjev nadležnoj općini tj. gradu za zastarom. Ukoliko nisu primane opomene i ako za to nemaju pisani trag tj. opomene sa povratnicom, moraju brisati sva potraživanja starija od šest godina. Priložite žalbu, obavezno, uz biljeg i pozovite se na apsolutnu i relativnu zastaru. Što se tiče troškova, to se odnosilo samo na opomene, ovrhe ne, znači nema više troškova opomena. A što se tiče starosti tvojih roditelja, na žalost, malo koja općina ili grad ima oslobađanje od plaćanja komunalne naknade zbog starosti - prema obiteljskom zakonu, djeca su ta koja moraju pomoći roditeljima..

Komunalna naknada i komunalni doprinos nemaju nikakve veze sa odvozom otpada, do su prihodi općine odnosno grada, plaćaju se za održavanje okoliša i ostalog npr. javne rasvjete, izgradnje infrastrukture.. Ni slučajno ne odustajte od žalbe, imate rok od 15 dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

komunalnu naknadu su dužni plaćati vlasnici nekrtnine.

konunalna naknada se utvrđuje rješenjem .

obveza plaćanja komunlne naknade utvrđuje se rješenjem .

ako nisu dobili rješenje za komunalnu naknadu nisi je dužni ni plaćati.

komunalnu naknadu plaćaju kad rješenje o obvezi plaćanja komunalne naknade postane pravomoćno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija