Jump to content

imovinskopravni zahtjev i dvostruki uvjet


anonimno

Preporučene objave

rješavanje imovinskopravnog zahtjeva u kaznenom postupku je u stvari sporedna stvar..to je građanska parnica koja se pridružuje kaznenom postupku..da li će se o njemu odlučivati ovisi o nekoliko stvari..o tome što je osnov zahtjeva, da li će se time odugovlačiti kazneni postupak, kao i posebnim ograničenjima koja se odnose na ovu odluku..

iz toga vam slijedi da vi možete sudu predložiti što god hoćete, a da li će sud tako i postupati i odlučiti, to o njemu ovisi, ne obvezuje ga..

ono što je bitno jeste da se imovinskopravni zahtjev može odnositi samo na naknadu štete, povrat stvari i poništaj pravnog posla..

osoba koja ga podnosi mora za to biti ovlaštena, dužna je točno i određeno naznačiti svoj zahtjev i podnijeti u tom smislu dokaze..

ako dođe do osuđujuće presude sud može oštećeniku dosuditi imovinskopravni zahtjev u cijelosti ili djelomično, a za ostatak ga uputiti u parnicu..

to bi ukratko bilo najvaznije..

a, sad što je osnov vašeg zahtjeva i u kakvom kaznenom predmetu, to ne znamo..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sve pretpostavke za odlučivanje o imovinskopravnom zahtjeva u kaznenom postupku, a koje si i ti navela, ja imam ispunjene..mene je samo zanimalo obzirom na posebnost tog postupka unutar kaznenog postupka, da li da u zahtijevu tražim kakav rok za naknadu te štete i, drugo pitanje, da li u tom zahtjevu mogu tražiti sud da mu se naknada štete stavi kao uvjet na kaznu u kaznenom dijelu postupka ili je to isključivo nadležnost drž. odvjetnika? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako kaz. sud odluči rješavati vaš imovinskopravni zahtjev u kaz postupku,1.optuženog mora oglasiti krivim za učin kaz djela.rok o kojem vi govorite ne morate predložiti vi već će to učiniti sam kazneni sud. vaše 2. pitanje-i to će učiniti sam sud-npr.ako optuženika osudi na uvjetnu osudu,odredet će optuženiku rok za udovoljenje vašem imovinskopravnom zahtjevu,pa ako on u tom roku to ne izvrši opozvt će uvjetnu osudu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da al ovdje je drž. odvjetnik predložio novčanu kaznu pa čak mislim da se okrivljeniku isplati riskirati da bude osuđen na novčanu kaznu koja da se kasnije i zamjeni zatvorskom il radom za opće dobro možda se nikad neće ni provesti... uglavnom ja bi u imovinskopravnom zahtjevu i stavio neki rok za naknadu štete..ne može škoditi il?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako ste kao oštećenik dobili poziv za glavnu raspravu, tada će te prilikom davanja iskaza reći što je i kako to bilo sa okr., a onda će vas i sam sud pitati da li prema okr. postavljate imovinskopravni zahtjev i kakav je..

vi to sve lijepo kažete, a sud može a ne mora odlučiti upravo tako..odnosno donijet će odluku kakvu može s obzirom na sve utvrđene činjenice...

ne igra ulogu predložena sankcija od strane do-a za odluku o ovom zahtjevu, bitno je da je okr. proglašen krivim..

 

kako vi znate da je predložena novčana kazna?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zato što sam isao u kancel na izvid...meni se cini da je tu nekakva muljaža jer me sutkinja uvjerava da rasprave nije bilo a ja onda dodem u kancel kad gle ono rasprava bila al je odgođena jer se okrivljenik ispricao....slijedeca rasprava je zakazana za 2 tjedna a ja i jos jedna osoba opet nismo pozvani kao svjedoci i oštećenici...mene je strah da mi sutkinja ne zaključi glavnu raspravu a ja nisam postavio imovinskopravni zahtjev ...zato ću ja to sve fino podneskom pa ću vidjet nakon te rasprave šta je bilo...inače je drž. odvjetnik predložio da se pozove mene i tu drugu osobu kao oštećenike i svjedoke.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani gospodine uz džno poštovanje, puno vi toga nama niste rekli da bi dobili kvalitetan odgovor.

da li ste vi u optužnom p. navedeni uopće kao oštečenik,svjedok

to što je sutkinja otkazala raspravu nije ništa čudno,ako je bilo izgledno da se opt. neće pojaviti,inače je praksa da se na 1. raspravu pozove samo optuženi kako bi se izjasnio o krivnji i dao svoju obranu

slažem se s kolegama da ako imate uvjete pismeno postavite imovinskopravni zahtjev

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jesam postavio sam taj zahtjev pismeno...mislim da ovdje opće nije teško dokazivo...ja dam nekom novac da mi nešto napravi a on mi se nakon toga više ne javlja izbjegava me i to tako 6 mjeseci...nakon toga kaže policiji da je uzeo novce, da nije ništa napravio i da će ga vratit...opet prodje par mjeseci i nikome nista, okrivljeni se ne javlja a novaca nigdje....ja sam u opt. prijedlogu naveden kao svjedok a ta druga osoba kao oštećenik...meni nije ni bitno što ja nisam naveden kao oštećenik jer sam sa tom drugom osobom rodbinski povezan i živim sa njom tako da su to u biti i moji i njezini novci

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

to je sve ok. osim toga, baš sam imala slučaj da je optuženi proglašen krivim,a oštečenog nismo ni saslušali jer je ovaj priznao i pristao na sankciju, a sud ga je i bez traženja oštečenog obvezao da mu vrati novac koji mu je ukrao.mislim da je ovaj vaš slučaj ok i da neće biti problema, ako ga sud proglasi krivim,ako ne jer kao što je kolegica rekla prijevara je teško dokaziva ostaje vam tužba i parnica

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...

Nepravomočnom presudom sam osuđen na 8 mjeseci uvjeta uz rok kušnje od dvije godine za kazneno djelo utaje. Protiv mene kao fizičke osobe je podnesena kaznena prijava kao vlasnika poduzeća (spor oko predmeta leasinga) Oštečena firma u prvostupanjskom postupku podnijela je imovinskopravni zahtjev za povrat stvari. Međutim prvostupanjskom odlukom sud temeljem čl. 121 st. 1. i 2 ZKP oštečenu stranu upučuje na imovinskopravnim zahtjevom upućuje na parnicu.

Ja sam se žalio na presudu. Također se oštečena firma žalila na presudu ali samo u onom dijelu vezano za imovinskopravni zahtjev i to tako da se ukine prvostupanjska presuda u dijelu kojim je odlučeno o imovinskopravnom zahtjevu, te da se predmet u tom dijelu vrati prvostupanjsom sudu na ponovno odlučivanje.

Zanima me da li je žalba oštečenika osnovana jer se odnosi samo na dio presude o imovinskopravnom zahtjevu. DO se nije žalilo na presudu. I zanima me kako se mogu sudskom nagodbom dogovoriti vezano za otplatu duga kojeg moja firma ima prema oštečeniku jer trenutno to nisam u mogučnosti napšraviti u cijelosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 godina kasnije...
zato što sam isao u kancel na izvid...meni se cini da je tu nekakva muljaža jer me sutkinja uvjerava da rasprave nije bilo a ja onda dodem u kancel kad gle ono rasprava bila al je odgođena jer se okrivljenik ispricao....slijedeca rasprava je zakazana za 2 tjedna a ja i jos jedna osoba opet nismo pozvani kao svjedoci i oštećenici...mene je strah da mi sutkinja ne zaključi glavnu raspravu a ja nisam postavio imovinskopravni zahtjev ...zato ću ja to sve fino podneskom pa ću vidjet nakon te rasprave šta je bilo...inače je drž. odvjetnik predložio da se pozove mene i tu drugu osobu kao oštećenike i svjedoke.....

 

ma iz izloženoga se vidi...kazneni nalog predložen..ne poziva se niko sem osumnjičenika..ako ne prihvati k nalg(prizna djelo i predloženu sankciju)onda se zakazuje gl,pretres.oštećenici u pravilu idu na parnicu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cijenim trud, ali nakon gotovo 9 godina, mislim da je ovaj predmet već davno riješen.

 

Edukacije radi, kod zahtjeva za izdavanjem kaznenog naloga, ne samo da nema rasprave (ako nema prigovora na isti), već nema ni optužnog vijeća (osim ako sudac ne prihvati ili se ne složi sa zahtjevom za izdavanjem KN-a).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pitanja iz materije imovinskopravnog zahtjeva:

 

Ukradene su neke stvari i vodi se kazneni postupak. Dio stvari je vraćen a za dio je sad potrebno uputiti imovinskopravni zahtjev.

 

1) Može li se zahtjev postaviti kumulativno i za povrat stvari i za naknadu štete ili se to podrazumijeva ako je povrat nemoguć?

 

2) Može li se tražiti i naknada štete koja je nastala jer su stvari bile otuđene (kao neka izmakla dobit, npr. ukraden je neki stroj kojim je inače oštećenik privređivao)?

 

3) Od kojeg dana teku zatezne kamate u tako postavljenom zahtjevu, od dana otuđenja ili od dana presude?

 

4) Vidim da se može a i ne mora naznačiti rok za ostvarenje imovinskopravnog zahtjeva pa me zanima - uvažava li sud taj rok ako se postavi ili uvijek postavlja svoj?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.) može se postaviti, ali sud obično neće utvrđivati osnovu i visinu štete u kaznenom postupku, pa je izvjesno da će s imovinskim zahtjevom uputiti oštećenika u parnicu (ili će to učiniti barem u dijelu koji se odnosi na naknadu štete, jer sud može djelomično usvojiti imovinskopravni zahtjev, a djelomično uputiti u parnicu).

 

2.) može se postaviti imovinskopravni zahtjev za sve za što se može postaviti i u parnici, ali opet ostavljam mogućnost iz pitanja br. 1., jer će sud raspravljati o imovinskopravnom zahtjevu tek ako to ne bi previše odugovlačilo kazneni postupak.

 

3.)po mom mišljenju, od dana kad je oštećeniku nastala šteta.

 

4.) nije mi poznata praksa u ovoj stvari, mislim da sud nije vezan prijedlogom rokova koje oštećenik naznačuje u imovinskopravnom zahtjevu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija